Şimdi Ara

Türkiye'de köylüler aşırı tembel. Ancak suç onların değil.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
145
Cevap
7
Favori
8.279
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
40 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Edit3: Arkadaşlar konunun amacı çiftçinin ne kadar kazandığı değildi ancak dokunmuş birilerine. Hesap kitap yapmışlar aşağı atıyorum okuyun.

Bu hesaba göre 20 dönümde CİRO 150.000 TL olur, ben bunun 130.000 TL sini masraf olarak sayıyorum, eminim daha azdır. 20.000 TL net kar 5 gün çalışmayla kazanıyorlar yani. Herkese hayırlı işler.

''5 dönüm bir tarladan söz edelim.
    1 kere ekilir 2 gün sürer 3-4 işçi alırsın artı kendinde ekersin gölgede oturmazsın.
    4*120=480
    2 günde 960 tl
    Ekimde işçiye 1000 tl verdin.
    Biber 2 kere çapalanır yine aynı şekil 3 4 işçi alırsın 2 gün diyelim yine
    3*120=360 tl
    360*2=720
    Bu 1 çapasında
    2.çapa içinde 720

Bak daha hiç para kazanmadın 2440 tl işçiye masraf yaptın ki tarlayı ekerken gübre al mazot al fidan al bunlar hep masraf hiç kazanmadan önce bu masrafları yapcaksın.
    Sıra geldi toplamaya
    3 kere toplarsın iyi kötü biberi
    yine 3 işçi al 2 gün sürsün(Kendinde ailenle toplarsın bir kişi tarladan biberi çıkartır tüm gün)
    720+720=1440 tl
    Hadi son toplamada mahsul iyice çok az olur 1 işçi al 2 günden 240 tl

Bak 4100 tl civarı sırf işçiye verdin gördün mü hani bunun gübresi mazotu su parası fidan parası hani senin kendi emeğin?
    Kendinde tarlada çalışıyorsun ama 120 tlde benim hakkım diyip cebine koymuyorsun onu görmezden geliyorsun
    Ha gübrenin çuvalıda 5 tl falan değil 80-100 tl bu arada onuda söyleyeyim.''

------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Evet Türkiye'de köylüler çok tembel. Buna kimse karşı çıkamaz. İzmirden Manisa'daki ''bağ'' evine giderken görüyorum, tarlalar bomboş. Köy kahveleri full çekiyor. Devlet yardım yapsa da akşama kadar kahvede okey oynayıp çay içip devlete söveyim kafasında köylümüz.

Eskişehir İzmir arası giderken de görüyordum, tarlalar boş, bağlar bahçeler bomboş. 10 kişilik ailede tarlada bir tek baba çalışıyor, kalanı şehire kaçmış üniversite okuyor, döneceği yer yine köyü. Yövmiye 100 TL veriyorlar adam başı, aile kendi çalışsa -6 kişi diyorum, ailesine göre değişir tabi- ayda minimum 15000 lira kendilerine kalır. Ancak yapmıyorlar.

Ancak bu köylülerin suçları değil, köy enstitülerini kapatanların, köylere yeterli hizmet vermeyenlerin suçu. Avrupa'ya giden vardır, özellikle Almanya, İsveç vs. (bunları yakından bildiğim için söylüyorum) köylerde barlar, kafeler, kütüphaneler vardır. İnsanın köyden şehire kaçmasını engellemek için var o kafeler, barlar, kütüphaneler, sinemalar vs. Bizde ise köylerde kahveden başka bir şey yok. Rezillik. Hepimiz çocukken illaki bayramda köye gitmişizdir, ''off 1 hafta köyde nasıl geçer?'' bu lafı söylerken köyde yaşayan yaşıtlarımızı düşünmedik tabii. Bu adamların köyden kaçması normal.

Benim eniştemin yeri var, cüzi bir miktara aldı Manisa'da. Aşırı verimli falan değil, kiraz ağaçları, vişne, ceviz, elma, zeytinvs. her türlü ağaç var. Bu adam zengin müteahhit, her hafta sonu gidip orada çalışıyor. Yılda 100.000 TL üstü para kazanıyor bu işten. Bizim köylümüz ise kaçıyor.

Edit:
    https://data.worldbank.org/indicator/sp.rur.totl.zs?view=map

Köyde yaşayan insan sayısı oranı
    Türkiye'de %25
    Hollanda'da %9

Türkiye nüfusu 80 milyon
    Hollanda nüfusu 17 milyon (İstanbula eşit)

Ancak Hollanda bizden çok daha fazla üretiyor.

Edit2:

Size şöyle birşeyden bahsedeyim, İzmir'de hemen hemen her yerde zeytin ağacı var. Sokaklardan bahsediyorum. Çingeneler zeytin vakti geldiğinde atlarıyla (bazıları arabalarıyla) gezer zeytin toplarlar sokaklardan. Örn: Bornova Evka-3. Babamla bunu hesapladık ve yıllık 40.000 TL gibi bir para bırakıyor sadece sokaktan toplama işi. (3 ay it gibi çalışıyorlar ama, hakları)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Eisenmate -- 19 Mayıs 2019; 23:45:27 >

• Senin o tembel dediğin köylüler her gün bak her Allahın günü diyorum yaz kış her sabah 6da kalkıp hayvanlarını besliyor hayvanlarını sağıyor aynı şekilde akşam üzeride bakıyor.
    Sen öğlen vakti gidip bakıyorsun millet okey oynuyorlar diyorsun tarlada belli günlerde iş olur belli günlerde boş olur ona rağmen sabah akşam bakarsın.Hayvanların yiyeceğini her gün hazırlarsın haftada bir gübresini dökmeye gidersin köyde hiç bir zaman iş bitmez köyde doğmuş büyümüş biri olarak sana diyeceğim tek bir kelime var köylüler tembel gibi sözler söyleyip terbiyesizlik yapma.
    Üniversiteden önce köydeydim genelde pek boş vaktim olmazdı gün içinde akşam üzeri zaten hayvanlara bakılır onun dışında kesin iş çıkar tarlada bağda bahçede.
    Yazın tarla işleri çok yoğun olur zaten öğlenin kaynar sıcağında tarlada çalışırsın.

Yav hayatında hiç tarlada çalışmamış insanlar böyle konuşuyor ya sinirlerim tepeme çıkıyor.
    Çalışırken fiziksel anlamda en çok zorlandığın işlerden birisi çiftçiliktir.

Devlet tarafından teşvik pek yok maliyetler fazla o konuda haklısın ama tembel olan varsa o köylüler değil şu an ki gençlik hele 20 yaş altına hiçbir şey demek istemiyorum
    Olive Oil Production by Country
    Rank Country Production in Tonnes, Average 1993-2014 (Source: FAOSTAT)
    1 Spain 1,059,194
    2 Italy 557,574
    3 Greece 344,615
    4 Tunisia 159,990
    5 Syrian Arab Republic 140,466
    6 Turkey 128,168
    7 Morocco 77,145
    8 Portugal 49,463
    9 Algeria 37,404
    10 Jordan 18,702

Suriye'nin 1993-2014 arasında bizden fazla zeytin yağı ürettiğini biliyor muydunuz?
    Hadi kardeşim sen işsiz işsiz gezmeye devam et boşver çifçiyi evet çok kazanıyor çiftçi
    Hepsinin banka hesabında binlerce tl var.

Adam yurtdışındaki verileri gösteriyor.Ben kapya biberden bahsediyorum adamın attığı bibere bak normal kıl biber atıyor bunları ekip biçeceksen işçi sayını 3 le çarp.

Neyse daha fazla uğraşamam senin gibi bi konuda bilgi sahibi olmayıp bol keseden sallayan insanla

Adam o kadar bilgisiz o kadar konudan bi haber ki yazıyor googleye biber kaç ton verir he tamam 5 ton.
    Hangi cins biber
    Ne kadar pazarı var
    Kaç tlye satılır
    Hiçbirşey bilmiyor
    Son kez yazıyorum bundan sonra ne yazarsan yaz zaten sen benim yazdıklarımı okumak için anlamıyorsun.

Bak şimdi kapya biber herşey yolunda giderse zirai ilacını gübresini en iyi şekilde atarsan dönüme 3,5-4 ton maksimum hasat verir tamam mı ?
    Maliyetlerin çok yüksekliğinden gübreler ilaçlar yeteri kadar atılamıyor yani ilk toplamada dönüme 2 ton verir.->15.000tl
    2. toplamada en iyi ihtimal dönüme 1,5 ton verir burda fiyat 1 tlye düşer belki dahada düşer gidesin biberi satmaya alan adam fire vardır diye para keser->7500tl
    3. toplama zaten çöp olarak geçer 1 ton çıkar buda 40-50 krşa satılır.->2500 tl
    25.000 tl kazandın 4 bin işçiye verirsin 4-5 bin gübreye zirai ilaca su parasına mazota gider düz hesap 10 bin tl geriye sana kalır
    Yani senin emeğin 15.000 tl olur Kendin eşin çoluğun çocuğun çalışır 3 ay en sıcak havada sen içerde klimalı odada otururken onlar çalışır sabah 7den akşam 11 12 ye kadar.
    Yarın traktör arıza yapar su motorun bozulur tarlada çalıştığın ekipman bozulur 2-3 bin tl gider
    Sana 3 ay için 12 bin tl kaldı aylık 4 bin tl sen çalışıyorsun eşin çalışıyor çocuğun çalışıyor.

Asgari ücretle çalıştığını düşün 3*2=6 bin tl kazanırsın
    İklim yolunda gitmez hiç birşey kazanamazsın
    Tarlada hastalık olur fidan yetişmez bişey kazanamazsın.
    Bu iş bu kadar basittir sen kendi bildiğini yap 4 aydır işsiz gezeceğine git köyde tarla icarla çalış madem ne diyeyim daha
    Ha sen şimdi dersin madem 30 dönüm biber ek çok kazan diye 30 dönüm biber ekersen işçiyi 2-3 kat fazla alırsın hepsine yetişemezsin hiçbir şekilde yine kazanmazsın.

Adam 4 aydır işsizim diye yazıyor iş beğenmeyip çalışmıyor kalkmış bide çiftçiye tembel diyor Allaha havale ediyorum.
    yemin ediyorum bu konuyu ben açıcaktım şaşırdım açıkcası ama ne yazık ki bu söylediklerini anlayacak insan sayısı bir elin parmağını geçmez onlarda bu tembel umutsuz karamsar insanların etkisinde hareket edemiyor insanlar siyasetle öyle bir kafayı bozmuş ki bir mehdinin gelip onları kurtarmasını bekliyor ama bilmiyorlar ki hiç kimse onları kurtarmaya gelmeyecek devleti oluşturanın kendisi olduğunun farkında değil hollandanın isviçrenin ve diğer benzer avrupa ülkelerinin gelişmiş olması onların hükümetleri eliyle gerçekleşmedi halkın çalışmasıyla üretmesiyle herkes işini en iyi şekilde yapması ile başardılar kimisi peynir üretti kimisi şarap kimisi süt kimisi patates refaha ulaşmak için hep birlikte ürettiler hem de güneş görmeyen kasvetli avrupa da (belki o halleri de teşvik etmiş olabilir ?) ben bizim ülkemizi düşünüyorum öyle büyük fırsatlarımız var ki 81 ilin her birinin kendisine has ürünleri var dünyada eşi benzeri olmayan ürünler var ve üretmiyoruz örn. türkiyede 12.000 çeşit endemik bitki türü var buna karşı avrupanın tümünde 6000 civarı buna rağmen hala adam akıllı bir ilaç ve kozmetik üretimimiz ve markamız yok
    halk sürdürülebilir bir üretim yapmak yerine köyündeki evini tarlasını satıp mütahitlik yaptığı sürece herkes kaybedicek ayrıca herkes devlet güvencesi altında lojmanlı bir memuriyet hayal ederse daha çook beş kuruş etmez siyasilerin ağzının içine bakarız

• Olive Oil Production by Country
    Rank Country Production in Tonnes, Average 1993-2014 (Source: FAOSTAT)
    1 Spain 1,059,194
    2 Italy 557,574
    3 Greece 344,615
    4 Tunisia 159,990
    5 Syrian Arab Republic 140,466
    6 Turkey 128,168
    7 Morocco 77,145
    8 Portugal 49,463
    9 Algeria 37,404
    10 Jordan 18,702

Suriye'nin 1993-2014 arasında bizden fazla zeytin yağı ürettiğini biliyor muydunuz?
  • Türkiye buğday üretiminde dünyada 12. sırada.
    Önümüzde olmaması gereken ancak olan ülkeler:

Pakistan, Kanada, Ukrayna
    https://www.indexmundi.com/agriculture/?commodity=wheat&graph=production

Balıkçılıkta 25. sıradayız (AByi tek bir ülke saydım)

Ülkemizin 3 tarafı deniz.
    https://www.indexmundi.com/agriculture/?commodity=fish-meal&graph=production

Tavuk etinde 9. sıradayız, bu iyi birşey değil. (AByi tek bir ülke saydım)
    Türkiye'de tavuklara antibiyotik basmak yasak, bu harika ancak eldeki veriler bu yasağın delindiğini gösteriyor. (2018 yılında tavuk eti ithalatına izin verildi.)
    https://www.indexmundi.com/agriculture/?commodity=chicken-meat&graph=production

Arpa'da 6. (AByi tek bir ülke saydım)
    Buna rağmen büyükbaş yetiştiriciliğinde 22. sıradayızhttps://www.drovers.com/article/world-cattle-inventory-ranking-countries-faohttps://www.indexmundi.com/agriculture/?commodity=barley&graph=production

Önümüzdeki bazı ülkeler

Ethiopia
    Sudan
    Pakistan
    Tanzania
    Bangladesh
    Venezuela
    Myanmar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Eisenmate -- 19 Mayıs 2019; 14:51:28 >

• Şehirliler tembel bile değil, tamamen uyuşuklar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: asau

Şehirliler tembel bile değil, tamamen uyuşuklar
    Açıklayın hocam
  • Kıyasladığın ülkelerle bizim ülkemizdeki gübre,mazot,tarım desteği, teknolojik tarım aletlerin fiyatları gibi tarımla alakalı her şeyi kıyaslayıp ondan sonra köylü yatıyor diyebilir miyiz acaba ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: BouncyCobra

Kıyasladığın ülkelerle bizim ülkemizdeki gübre,mazot,tarım desteği, teknolojik tarım aletlerin fiyatları gibi tarımla alakalı her şeyi kıyaslayıp ondan sonra köylü yatıyor diyebilir miyiz acaba ?
    Evet.

Zeytinde önümüzde olan ülkelerden biri Yunanistan, açıklama gereği bile duymuyorum.
    Tunus ve Suriye ise çok komik.

Dana:https://beef2live.com/story-world-beef-production-ranking-countries-0-106885

Pakistan, Meksika (Orta ve Güney Amerika'da hayvancılık çok popüler, karşılaştırmamak lazım aslında.) Arjantin. Bu ülkeler zengin mi?

Balıkçılık:

Rank Country Production (1000 MT)
    1 Peru 1,120
    2 EU-27 520
    3 Viet Nam 460
    4 China 425
    5 Chile 345
    6 Thailand 307
    7 United States 258
    8 Norway 220
    9 Japan 185
    10 Russian Federation 160
    11 Morocco 145
    12 Iceland 145
    13 South Africa 120
    14 Ecuador 115
    15 Malaysia 85
    16 Mexico 65
    17 Canada 65
    18 Faroe Islands 65
    19 Korea, Republic Of 45
    20 New Zealand 35
    21 Indonesia 16
    22 Taiwan, Province Of China 15
    23 Philippines 12
    24 Senegal 10
    25 Turkey 5

Bu ülkelerden kaçı bizden zengin?

• Birisi konu açmış hayvanlari içi yem yetiştiriyor ve %60 tasarruf ediyor. Yatirima falan da gerek yok basit bir sistem.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: general4242

Birisi konu açmış hayvanlari içi yem yetiştiriyor ve %60 tasarruf ediyor. Yatirima falan da gerek yok basit bir sistem.
    Hocam Türkiye gibi kapitalist ülkelerde tarım ve hayvancılıktan para kazananamak için ya doğanın mahsüle zarar vermesi lazım ya da aşırı tembel olmak lazım. O konuda da yorumum var, adam harika iş çıkarmış gerçekten.
  • Eisenmate E kullanıcısına yanıt
    Adamin 2 milyon tl si varsa ev arsa alıyor. Uretime yonelik çiftlik, tesis vb. acmiyor ki.
    Bilmediği iş desek internet cagindayiz ogren, bilene gerekirse parasiyla sor. Fizibilite çıkart.

Paran mi az ? Küçük başla. İlla en pahalı makinelerden alma.

• quote:

Orijinalden alıntı: general4242

Adamin 2 milyon tl si varsa ev arsa alıyor. Uretime yonelik çiftlik, tesis vb. acmiyor ki.
    Bilmediği iş desek internet cagindayiz ogren, bilene gerekirse parasiyla sor. Fizibilite çıkart.

Paran mi az ? Küçük başla. İlla en pahalı makinelerden alma.
    Hocam herkes dua ediyor otoban geçse de devlete satsak tarlaları diye. Arkadaşımın babası yılda en az 300.000 TL kazanıyor. Dediğin gibi 2-3 milyona bırakır tarlayı. Tembel işte bu adam. 3 milyon lirayla 10 tane ev alır kira ile yılda kazancı 100.000 TL'ye düşer. Kafa basmıyor.
  • Konu başlığını okuduktan sonra buraya köy enstitülerini kapatmayacaklardı işte o zaman bir şeyler çok daha değişmiş olurdu diyecektim.

Konu açıklamasının ortasında bahsetmişsiniz bu eksikligimizden.

Konyadan küçük bir ülkenin bizden kat kat fazla tarım geliri elde etmesi bu duruma dair cok çarpıcı bir örnek.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • yemin ediyorum bu konuyu ben açıcaktım şaşırdım açıkcası ama ne yazık ki bu söylediklerini anlayacak insan sayısı bir elin parmağını geçmez onlarda bu tembel umutsuz karamsar insanların etkisinde hareket edemiyor insanlar siyasetle öyle bir kafayı bozmuş ki bir mehdinin gelip onları kurtarmasını bekliyor ama bilmiyorlar ki hiç kimse onları kurtarmaya gelmeyecek devleti oluşturanın kendisi olduğunun farkında değil hollandanın isviçrenin ve diğer benzer avrupa ülkelerinin gelişmiş olması onların hükümetleri eliyle gerçekleşmedi halkın çalışmasıyla üretmesiyle herkes işini en iyi şekilde yapması ile başardılar kimisi peynir üretti kimisi şarap kimisi süt kimisi patates refaha ulaşmak için hep birlikte ürettiler hem de güneş görmeyen kasvetli avrupa da (belki o halleri de teşvik etmiş olabilir ?) ben bizim ülkemizi düşünüyorum öyle büyük fırsatlarımız var ki 81 ilin her birinin kendisine has ürünleri var dünyada eşi benzeri olmayan ürünler var ve üretmiyoruz örn. türkiyede 12.000 çeşit endemik bitki türü var buna karşı avrupanın tümünde 6000 civarı buna rağmen hala adam akıllı bir ilaç ve kozmetik üretimimiz ve markamız yok
    halk sürdürülebilir bir üretim yapmak yerine köyündeki evini tarlasını satıp mütahitlik yaptığı sürece herkes kaybedicek ayrıca herkes devlet güvencesi altında lojmanlı bir memuriyet hayal ederse daha çook beş kuruş etmez siyasilerin ağzının içine bakarız

• destinati0n kullanıcısına yanıt
    Evet hocam. Köy enstitüleri önemliydi, sağolsun bir arkadaş kapattı.

Türkiye dünyadaki potansiyeli en yüksek ülkelerden biri aslında. 80 milyon insan, bolca genç, 3 taraf deniz. Tarım yapılır, hayvancılık yapılır, bilim yapılır, teknoloji üretilir.
  • Köylünün oyu ile benim ki bir değil . Çobanlar ise hiç oy vermemeli.

• :D bizim memlekette bir olay vardır eğer birinin yaşı büyükse senden o daima bilgelidir senden daha iyi bilir yorumlar her şeyine saygı duymak zorundasın. eğer bir köylüden bahsediyorsak da köylüler çok efendidir bilirler hayatın gerçeğini falan filan:D garip bir memleketeyyiz. tarlasına komşusu girse öldüren köylülerimiz var, koyunlarına dokunuldu diye pompalıyla vurulanlar var. sizin bu hayatta bir şeyleri bilmiyor oluşunuz hayattaki gerçekliği değiştirmiyor haberiniz olsun:D
  • quote:

Orijinalden alıntı: Eisenmate

Evet hocam. Köy enstitüleri önemliydi, sağolsun bir arkadaş kapattı.

Türkiye dünyadaki potansiyeli en yüksek ülkelerden biri aslında. 80 milyon insan, bolca genç, 3 taraf deniz. Tarım yapılır, hayvancılık yapılır, bilim yapılır, teknoloji üretilir.
    Bu öyle büyük bir potansiyel ki , ülkemizdeki bitki çeşitliliği avrupanın 2 katından fazla.

Bir ülkedeki bitki çeşitliliği nerede bir kıtadaki bitki çeşitliliği nerede ?

Keşke bazı şeylerin kıymetini kaybetmeden anlayabilsek hocam.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Ege Bölgesi'nde (Özellikle İzmir) yaşayan biri ne üretebilir / yetiştirebilir sizce? Merakımdan soruyorum boş boş oturacağıma araştırma yapayım bari. Öğrenciyiz falan ama geleceğimiz çoğu öğrenci gibi belirsiz.
  • mojman kullanıcısına yanıt
    http://politeknik.org.tr/komur-donemi-bitti-termik-santral-cilginligi-niye-politeknik/

Okumanı tavsiye ederim. Daha 1 ay olmadı Fox'da yapılan haberleri takip etmenizi tavsiye ederim. Tarım arazilerine, köylünün tarımla geçindiği alanlara termik santral yapılmak istenmekte.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.