Şimdi Ara

Teğmen Açığı Tezkere Bırakma Yöntemi İle Karşılanacak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
2.274
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

5 gün evvel MSB Bakanı Fikri Işık açıklamasında şöyle bir ifade kullandı:

"(Teğmen eğitiminde dört senelik boşluk olacak eleştirilerinin anımsatılması üzerine): Asteğmenlikten tezkere bırakma ifadesi vardır. Bu sene çok daha yoğun uygulayabiliriz teğmen ihtiyacını karşılayabilmek için. Sözleşmeli teğmen noktasında sivil kaynaktan temin edeceğiz. Bu yıl yeni öğrenci almayı da planlamıyoruz. En az bir yıla ihtiyacımız var. Sivil kaynaktan karşılayacağız ve hızlı bir hamleyle bu yapıyı da değiştireceğiz. Problem okulların yönetimlerinin bunlar tarafından ele geçirilmiş olması."

Bildiğiniz üzere her yıl Aralık Ocak aylarında kuvvet komutanlıkları muvazzaf/sözleşmeli subay ilanı yayınlıyorlar. Normal şartlar altında bir sonraki alımın Aralık 2016 Ocak 2017 döneminde olacağını düşünebilir ancak yukarıda bakanın da ifade ettiği üzere malum 15 Temmuz hadisesi sonrası harp okulları mezunları teğmen olarak nasp edilmeyecek ve ciddi bir teğmen açığı oluşacak.

Bu açığın bakanın ifadesiyle "tezkere bırakma" yöntemi ve sözleşmeli subay alımı ile karşılanacağı belli.

Ben henüz askerliğimi yapmadım. Yüksek Lisans öğrenimim devam ediyor (önümüzdeki dönem bitiyor) ve subay olmak istiyorum. Tüm şartları sağlıyorum ve ilan bekliyorum.

Deneyimli arkadaşlar, bu hususta bilgi sahibi olan arkadaşlar yardımcı olabilirler mi?

Bakanın bu açıklamaları sonrası nasıl bir süreç bizi bekliyor?

Yedek subay olarak askere gitmek istediğimizi belirterek hemen tecil bozdurup kasım celbinde silah altına alınmak mı lazım yoksa ilan mı beklemek lazım.

Yedek subay olarak gittiğimizde "tezkere bırakma"yöntemi ile kalınınca sözleşmeli mi yoksa muvazzaf olarak mı nasp edileceğiz.

Askerlik şubesi ile görüştüğümde çok doğal olarak henüz kendilerine ulaşan bir tebligatın olmadığını söylüyor ve haklılar da.

Burada deneyimli arkadaşlardan yardım istiyorum. Bir yol gösterin.

• Varsayalim boyle bir olay oldu sozlesmeli yaptirirlar yani kullanip atarlar.omrununun geri kalanini subay olarak yaptirmazlar sana 5 sene onun egitimini almis adamlar varken

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • kazarus K kullanıcısına yanıt
    Insanlari yanlis yonlendirmeyelim:

MADDE 26- 926 sayılı Kanunun 20 nci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"MADDE 20- Fakülte veya yüksekokul mezunları ile yedek subaylık hizmetini yapmakta iken istekli bulunanlardan muvazzaf subay nasbedilmek üzere temel askerlik eğitimine alınacaklarda ve muvazzaf subaylığa nasbedilmelerinde aranacak nitelikler ve diğer hususlar yönetmelikte düzenlenir.

Direkt muvazzaftir atamalar pc ortaminda random yapilacak yok ben meslekci kalacam yok sunu yapacam yok bunu yapacan degil 4 ay sinif egitimi alacaksiniz, w ayda tatbikat sonrasinda kitaya cikacaksiniz suanda alt yapisi olusturuluyor:

• elfmst E kullanıcısına yanıt
    MADDE 26- 926 sayılı Kanunun 20 nci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"MADDE 20- Fakülte veya yüksekokul mezunları ile yedek subaylık hizmetini yapmakta iken istekli bulunanlardan muvazzaf subay nasbedilmek üzere temel askerlik eğitimine alınacaklarda ve muvazzaf subaylığa nasbedilmelerinde aranacak nitelikler ve diğer hususlar yönetmelikte düzenlenir.

Ben de yedek subayim.

• Cevabiniz icin tesekkur ederim. Siz yedek subaysiniz. Ne tavsiye edersiniz? Sozlesmeli ilani ni mi bekleyelim yoksa hemen tecil bozdurup kasim da silah altina mi alinalim. Gerci bu durumda kisa donem cikma ihtimali de var.

• Arkadaşla 670 ve 671 sayılı khk lar yayınlandı ancak subay alımı ile ilgili bir düzenleme yok. Nasıl olacak bu iş bilen var mı?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.