Şimdi Ara

M2 Pro ve M2 Max çipli yeni Apple MacBook Pro (2023) tanıtıldı: İşte özellikleri ve fiyatı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
0
Favori
1.364
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • M2 Pro ve M2 Max çipli yeni Apple MacBook Pro (2023) tanıtıldı: İşte özellikleri ve fiyatı

Bir süre önce Apple’ın yeni MacBook Pro modellerini tanıtacağı ortaya çıkmıştı. Apple çok kısa bir süre önce resmen yeni 14 inç ve 16 inç MacBook Pro modellerini duyurdu. Aynı zamanda yeni MacBook Pro’ların Türkiye fiyatı da açıklandı.

Ayrıca Bkz.iOS 17 alması beklenen iPhone modelleri listelendi

2023 MacBook Pro Türkiye fiyatı

M2 Pro ve M2 Max çipli yeni Apple MacBook Pro (2023) tanıtıldı: İşte özellikleri ve fiyatı

Apple’ın 2023 model yeni 14 inç ve 16 inç MacBook Pro’ları aynı zamanda firmanın yeni M2 Pro ve M2 Max işlemcilileri ile birlikte geliyor. Yeni MacBook Pro’lar an itibariyle Türkiye fiyatları da açıklanmış durumda. Her iki model de 24 Ocak Salı gününden itibaren satışa sunulacak.

• 14 inç MacBook Pro M2 Pro: 49.999 TL

• 16 inç MacBook Pro M2 Pro: 62.499 TL

• 14 inç MacBook Pro M2 Max: 77.499 TL

• 16 inç MacBook Pro M2 Max: 87.499 TL

Yeni MacBook Pro özellikleri

• Yonga: Apple M2 Pro ve M2 Max çip

• CPU: 12 çekirdekli CPU

• GPU: 38 çekirdekli GPU

• Ekran: 14 inç ve 16 inç Liquid Retina XDR ekran

• Bellek: 96 GB’a kadar RAM

• Depolama: 8 TB’a kadar SSD

• Kablosuz Bağlantı: Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3

• Pil Ömrü: 22 saate kadar

M2 Pro veya M2 Max çipe sahip yeni MacBook Pro’lar önceki nesle oranla önemli performans artışlarıyla birlikte geliyor. Apple'a göre yeni M2 Pro çipi M1 Pro’ya göre yüzde 20 daha fazla performans sunuyor. 10 ve 12 çekirdekli seçeneğe sahip olan M2 Pro çipi ayrıca yüzde 30’a kadar da daha güçlü bir grafik performansı sunuyor. Öte yandan üst düzey M2 Max çipi ise sekiz adede kadar yüksek performanslı ve dört adede kadar yüksek verimli çekirdeğe sahip geliştirilmiş 12 çekirdekli bir tasarım sunuyor. Bu çip, M1 Max çipten %20'ye kadar daha hızlı performans sunuyor ve toplamda 38 GPU çekirdeği barındırıyor.

Her iki yeni MacBook Pro modeli de, en üst düzey M2 Max çip ile yapılandırıldığında artık 96 GB'a kadar RAM sunuluyor. Karşılaştırmak gerekirse, önceki modeller M1 Max çipli üst konfigürasyonda 64 GB'a kadar bellek kapasitesi veriyordu. Dizüstü bilgisayarlar, önceki nesilden farklı olarak 8 TB'a kadar SSD depolama ile artık yapılandırılabiliyor.

Yeni MacBook Pro modelleri, 6 GHz bandında daha hızlı kablosuz bağlantı ve daha düşük gecikme süresi sağlayan Wi-Fi 6E ile birlikte gelmekte. Önceki 14 inç ve 16 inç MacBook Pro modelleri, 2,4 GHz ve 5 GHz bantlarında çalışan Wi-Fi 6 ile sınırlıydı. Her iki yeni MacBook Pro modelindeki yükseltilmiş bir HDMI bağlantı noktası bulunuyor ve 60 Hz'de 8K veya 240 Hz'de 4K çözünürlüğe sahip harici ekran desteğini getiriyor.

Apple, yeni 16 inç MacBook Pro'nun şarj başına 22 saate kadar pil ömrüne sahip olduğunu ve bunun bir Mac'teki en uzun pil ömrü olduğunu söylüyor. Yeni 14 inçlik model ise 18 saate kadar pil ömrü vadediyor. Bu, Apple'ın teknik özelliklerine göre önceki nesle kıyasla her model için fazladan bir saatlik pil ömrü anlamına geliyor.

Yeni MacBook Pro modelleri, önceki nesil ile aynı tasarıma sahipken, çentikli Liquid Retina XDR ekran, Touch ID özellikli ve arkadan aydınlatmalı Magic Keyboard, üç Thunderbolt 4 bağlantı noktası, bir HDMI bağlantı noktası, bir SD kart yuvası, bir 3,5 mm kulaklık girişi, şarj için MagSafe 3, bir 1080p FaceTime HD kamera ve bir altı hoparlörlü ses sistemi her iki yeni MacBook Pro modelinde kendilerine yer buluyor.

• Mac Mini 12 bin lira. Baya uygun.

• M2 bekleneni pek veremedi sanırım. Air çıkalı 1 yıl olacak neredeyse M2 işlemci ile birlikte. Garip Pro sürümü 1 yıl eski bir işlemci ile çıkıyor kim ne derse desin. ooo bir de 5 nm imiş :(

M3 beklemek daha doğru, zaten bu yıl çıkacak diyorlar

• Haberde yok ama Apple sitesindeki yapılandırmalarda 19 çekirdekli GPU'su olan bir CPU seçeneği var. Apple bu 19 sayısını çok mu aradı merak ediyorum.

• scientia kullanıcısına yanıt
    Apple'da en uygun yapılandırma 14.499,00 TL.

• myhotyro M kullanıcısına yanıt

Eğitim indirimi ile baktım.

• Apple sitesine yeni Mac Mini ile 5 nesil önceki Intel tabanlı Mac Mini karşılaştırması eklemiş. Photoshop'da 4.7 kat (pro olan) ve 3.5 kat daha hızlıymış.

Kullandığı Intel işlemci alt seviye bir Intel işlemci idi, performans serisi değildi. 8. Nesil bir Intel işlemci idi. i7 olanla mı i5 olanla mı kıyasladı o da belirsiz.

Kıyaslama elma ile armut arasında bile değil. Elma ile çürümüş (çok eski) bir armut kıyaslaması.

Apple silikon işlemciler iyiler güzeller ama Apple'ın sahtekarlık kokan kıyaslamalarındaki kadar hız farkları yok malesef. Yani ortada bir devrim, atlanmış bir çağ yok.

En üst seviye bir Intel/AMD işlemcili Windows makinedeki Photoshop ile M2 Pro/Max'lı Mac'i kıyaslasın görelim.

Merhaba, ben 19 çekirdekli işlemciyi göremedim. 19 çekirdekli GPU ibaresi geçiyor sadece, onur görmüş olmayasınız?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • scientia kullanıcısına yanıt
    Baya uygun ama ondan sonrasını almak istersen elini verip kolunu kaptırıyorsun, 8gb ddr5 ramı 5.000 liradan satıyor.

• .V. . kullanıcısına yanıt

Maalesef. Bir de maksimum 24 GB bellek olarak yapılandırabiliyorsun.

• 15 yıldır windows kullandım artık yetti arttı her sene windows kötüye gidiyor apple silicon bir devrim yarattı
    Halbuki ilk arm denemesi Microsofttan gelmişti ve beceremediler Microsoft sadece komedi iyi ki arm teknolojisinde apple başarılı oldu ki teknolojiyi ileri taşıyacak zaten mac ve windowslar arasında fiyat farkı da kalmadı. Macler şuan da dünyanın en iyi laptopları windows'un piyasadan silinmesi dört gözle bekliyorum ezik Microsoftta arm lara tekrardan öncelik vermek zorunda kalıcak.

Apple kullandığı en güçlü intel işlemciyi koyuyor o da i9 du.

5 kat hızlı olduklarını herkes çekti zaten yanma kardeşim

• Metin Yasir Akpınar kullanıcısına yanıt
    19 çekirdekli GPU'su olan bir CPU yazdım zati. Sitelerinde 19 Çekirdekli GPU diye geçiyor. GPU'da CPU'ya entegre, yani bir nevi içinde. Haberde yok derken haberin eksiği anlamında demedim. Apple da detaylara bakınca ek olarak gözüme çarptı demek niyetiyle dedim. CPU sayısı da olsa GPU sayısıda olsa, USB port sayısı da olsa 19 çok absürt bir sayı. Silikonda az bir yer boş kalmış da, oraya da bir GPU core daha koyalım demişler sanki diyeceğim ama 38 tane daha koyacak yer bulmuşlar daha üst modelde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi myhotyro -- 17 Ocak 2023; 20:27:13 >
    Kusura bakmada elimde i9 lu MacBook pro vardi ve m1 pro luya gectim . Ciddi anlamdaki hiz artisinin yani sira fan sesi ve isinmamasi ve ustune uzun batarya performansi gercekten yabana atilir cinsten degildi hatta i9 ile mac mini m1 i bile karsilastirdik m1 yine hertlu ustundu!!! Lutfen test edip öyle yorum yapin!!!!!!!!!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Drummerrrr -- 17 Ocak 2023; 21:56:39 >
    < Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
    Bu arada logic pro x ve final cut x ile kiyasladik 👍

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Fiyatı Avrupa ve abd için aşırı uçuk

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.