Şimdi Ara

Lütfen Bakarmısınız? Yasal Haklarım Nelerdir? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
64
Cevap
0
Favori
1.846
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Normalde aidatla ödenir zaten apartman giderleri. O giderler için bir de ekstra para istiyorlarsa kesin cebe indiriyordur. Aidat dışında sakın bir şey ödemeyin. Kira sözleşmesinde de zaten kira ve aidat yazar sadece kiracı tarafından ödenecek diye. O yüzden kira ve aidat harici hiçbir şey sizi bağlamıyor. Bir de onun evine ortak değilsiniz, daha da ötesi artık evin kullanım hakkı sizde. Sizden izinsiz evinize bile giremez, haneye tecavüze girer.

• trkgncr kullanıcısına yanıt

Bazen görüyorum pano da faturaların arasın da binanın elektriğine hep kesme ihbarnamesi de geliyor yani ödediğimiz aidatlar sanırım boşa yani harçlık veriyoruz adamlara sanki. Ödememişler çünkü. Diyorum ki yani onu da biz ödeyelim ne yapalım artık. Evden çıkmıyacağım zaten orası kesin sürekli çık çık derse her türlü yasal haklarımı kullanırım.

• @trkgncr Hocam az önce bir kez daha bu adamın yalanını doğruladım. Binada sadece bir kişi bu dediğim parayı ödemiş onun dışında kimse para vermemiş hatta bende vermek istemiyorum dediler gittim herkesin kapısını çaldım. Kimden nasıl para koparalirim derdine düşmüş adam.

• Sakın verme sana ait değil sen sadece apt aidatını ödersin okadar

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • aLastis kullanıcısına yanıt

Yok hocam para falan vermiyeceğim sadece bir kişi vermiş zaten oda binada kiracı değil ev sahibi. Benim aklıma şu da geldi. Ödediği vergi borcunu asansörü bahane ederek bizden mi almaya çalışıyor acaba böyle ufak tefek toplayarak. Bir de dün beni emlakçı aradı acaba emlakçıya talimat mı verdi evimi kiraya ver kiracı çıkacak gibisinden. 2 senedir beni emlakçı olarak kimse aramadı yani. Hatta bu arayan kişi evi ilk kiralarken ki gittiğimiz emlakçı.

• @trakyAli-1986 @trkgncr @Long Nightt

Hocalar konuyu güncellemek istiyorum. Az önce ev basar gibi ev sahibi yanında biri daha geldi beni çağırdılar gel bir konuşalım gibisinden diğer gelen kişi hiç muhattap olmadı konuşmadı bile uzakta duruyordu akrabası falandı sanırım korkudan tek gelmedi :) Ayıp değil mi bu paraya oturuyorsun falan sonra yine emri vaki yapar gibi kiran bu kadar bundan sonra öyle gönder bir de asansör parasını da gönder dedi kirayla bir sen ne diyorsun dedim ya. Utanmadan diyor ki ben ev sahibiyim bana uymak zorundasın yoksa evden çıkarsın diyor. Kafana göre evden çık diyemezsin kira artıramazsın dedim niye ki malımın ortağımısın dedi bende elimde kontrat var kardeş nereye çıkarıyorsun dedim. Az daha elimde kalacaktı zor tuttum kendimi. Resmen benden ne koparsa kar sayıyor adam. Ben eve ilk girdiğim de kiralar böyleydi o şekilde imza attık geldik şimdi kira 4 bin lira olsa benden 4 bin mi isteyeceksin dedim. Benim çocuklarım da senin burda oturmanı istemiyor aslında da bilmem ne başladı bu senin çocuklarından banane arkadaş dedim sen ne saçmalıyorsun dedim. Baktım kontratta 4 ayım var daha ben süre bitene kadar oturur çıkarım bir daha da beni rahatsız etme dedim çıktım evime. Utanmadan hala diyor ki ben arıyorum telefona neden bakmıyorsun neden mesaja cevap vermiyorsun vs ben senin telefonuna bakmak zorundamıyım altı üstü ev sahibisin sürekli arayamazsın beni.

Biraz uzun oldu arkadaşlar şuan ne yapayım sizce? Benim yerimde başkası olsa yemin olsun komalık ederdi bunu. Zor tuttum kendimi.

• Selamlar,daha önce söylemiştim sanırım,kira zammı her 12ay ödemeden sonraki 12 ay ödemeyi kapsar. Yapılabilecek maksimum zam o senenin ortalaması olan tefe tüfeye göre yapılır,daha üstünü kiracı onay vermedikçe ev sahibi yapamaz. Zamda alt sınır yoktur,geçen sene zam yapmadım bu sene %30 yapıcam diyemez hiçbir ev sahibi. Örneğin 2 sene boyunca 1000 tl ye oturdunuz 3. Sene tefe tüfe %15 ise 36.aydan itibaren 1150tl yatırdığınızda ev sahibinin itiraz edecek bişeyi kalmaz.Kira kontratı 1senelik gibi imzalansada kontrattan başka birşey imzalamadıysanız( tahliye taahhütnamesi vs ) 10 yıl boyunca geçerli sayılır. Siz kiranızı zamanında öder,binada sorun çıkarmaz ve bina aidatlarınıda zamanında öderseniz sizi çıkarması biraz zordur.(birkaç istisna hariç) Binada yapılan harcamalara gelicek olursak örneğin asansörün halatları değişecektir halat her sene değişmez 5-10 senede bir değişir bu yüzden bu masraf ev sahibine aittir. Kısaca binada bakım giderleri kiracıya aittir yedek parça değişimleri ev sahiplerine aittir diyebiliriz. Bakımdan kastım,asansör aylık bakımları sabit bir ücrettir ve kiracılar öder,mmo senelik muayne adı üstünde seneliktir kiracılar öder ancak mmo muaynesinde asansörde eksik birşey çıktığında parça mahiyetinde olduğu için ev sahibi öder.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >

• Mekatroniks kullanıcısına yanıt

Hocam şimdi bu adamla konuştum ben emlakçı arkadaşımla zaten hesap ettik şu kadar kira ver dedi bana bende ev sahibini aradım söyledim zam bu kadar sana bu kadar para gönderecem 1 sene boyunca haberin olsun dedim oda tamam bende hesapladım zamlı o kadar oluyor zaten dedi iyi dedim kapattım. İlk 2-3 ay iyiydi sonra ilk emri vaki olayını yaptı zaten. Az para veriyorsun bilmem ne bu aydan sonra zam yaptım şu kadar vereceksin dedi. Bende kusura bakma kabul ettin mi ettin dedim ben kafama göre de yapmadım yıllık belli bir oran var ondan hesapladım sende onayladın iş bitmiştir dedim. Neyse tamam haklısın falan dedi kapattı. Yine 2-3 ay sonra yine aynı konuyu açtı bende her ay seninle uğraşamam kardeşim dedim sürekli zam isteyip duruyorsun ayıptır dedim yine tamam falan filan dedi kestirdi kapattı konuyu. Sonra geçenlerde apartmanda ses falan duydum baktım tamirciler gelmiş asansörü sanki komple söküyorlar gibi çalışıyorlardı adamlar 2-3 gün rahat durdular bir kaç kere de zaten kırmızı kağıt yapıştırmışlardı güvenli değil diye heralde asansör kabini hariç komple yenilediler bilmiyorum adamlar bayağı uğraştı. Ben zaten aidat ödüyorum kira veriyordum bir de üstüne bu kadar parayı da veremem dedim. Zaten kimse ödemedi bina da bu parayı. Ben adım gibi eminim verdiği vergi borcunu böyle yaparak bizlerden çıkarmaya çalışıyor asansör bahanesi ile. Neyse hocam aradan böyle 2-3 gün geçti taciz eder gibi sürekli aramalar mesaj atmalar yok para vereceksin senden başka herkes verdi bir sen kaldın bilmem ne kardeşim vermiyorum alabiliyorsan al dedim sen önce bir gel binaya herkesi çağır topla bir konuş dedim böyle böyle iş yapacaz ona göre şu kadar ücret çıkıyor sizden ricam belirli miktar ödeme alabilirim sizden vs anlat gel dedim onu da yapmadın dedim sırf para koparmak için sürekli abuk subuk işler yapıyorsunuz dedim. Yine geçen gün herkese sordum 1 kişi hariç bina da daha kimse ödeme yapmamış. Bunu da geçtim binaya gelen maliyeyi bile benim çağırdımı söyleyip bana iftira atması da var tabi. Kanıtın varsa göster eğer ben çağırmışsam yemin ederim camdan aşağı atlayacam gözünün önünde dedim. Adamlar tam paragöz 10 lira için her türlü işi yapıyorlar belli yani. Dün ki olaydan sonra tabi daha da değişti işler. Ben evde uyuyordum kapıya gelmiş bu eşimle konuşuyordu ben sonradan sesi duyunca kalktım buyur dedim bi gelsene aşağı konuşalım dedi tamam dedim indim sen burada bedavaya oturuyorsun ben kirayı bu kadar yaptım bundan sonra böyle ödeme yap yoksa evimden çık falan yok işte etrafı dolaş bu fiyata böyle daire nerde var bir sen böyle yapıyorsun hak yiyorsun falan abuk subuk konuşmalara başladı ben sana 1 lira fazla ödeme de yapmıyorum o istediğin asansör parasını da vermiyorum benim kiracı olarak haklarım var kafana göre gelipte yok evimden çık yok kiraya zam yaptım şu kadar vereceksin diyemezsin dedim zaten yanında bir kişiyle daha gelmiş sanki dövmeye gelmişler gibi onu da farkettim. Ben sana ödeme yapmıyorum sürem dolana kadar oturur sürem dolunca çıkarım ne yaparsan yap dedim. Sonra yine başladı sen benimle kontrat yapmadın da bilmem nede kardeşim dedim ben eve ilk girdiğim de kontrat yapmadık mı yaptık imzan var mı var neden hala laf ediyorsun dedim aldım evden kontratı geldim 20. madde de ne yazıyor oku dedim. 1 sene geçtikten sonra 1 ay içinde yeni kontrat yapılmadığı taktir de bu kontrat yenilenmiş sayılır yazıyor dedim sonra geldi tamam gel şimdi yeniden kontrat yapalım dedi git işine bak canımı sıkma benim dedim. Zaten bu konuşmalar geçerken sürekli artist artist hareketler konuşmalar falan da sergiledi onlar uzun olacak diye yazmadım zaten uzun oldu yazı. Eve çıktım geri kapıyı kapattım geri geldi bu eşim kapıyı açtı eşimle konuşuyor bu bende kapıya geldim ben gelince el kol hareketleri yaparak eşime karşı sen sus konuşma falan diyince benim kan beynime fırladı zaten kolundan tuttum bunu bas git işine bak canımı sıkma benim sen napıyorsun dedim eşimle böyle konuşamazsın adam ol dedim arkasına bakmadan aşağı indi sonra da gitti. Olay bu hocam. Biraz uzun oldu ama ilk defa böyle para göz 1 lira hesabı yapan abuk subuk haraketlerle insanı delirten bir ev sahibi ile karşılaşıyorum. Adamın tek derdi para. Karın ağrını biliyorum kiralar artınca benden daha fazla para koparma derdindesin bi kira sözleşmeleri boşuna mı yapılıyor böyle sürekli para istemeyin diye yapılıyor dedim bir de. Bir okuyun hocam kim haklı burada sizce?

• Sonuna kadar haklısınız,yarın birde karakola gidip şikayetçi olun,bir daha aramaz sizi. Rahat rahat oturursunuz. Aidat harici bir parada kiracılardan istenemez. Hatta aidatı bile ödemeseniz sizden alamaz ev sahibinden alınır bu apayrı bir konu :)

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Bu arkadas neden hergun bu tarz konular açıyo?neden hersey bu arkadaşin başina geliyo?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam siz haklısınız.Ev sahibi tamamen haksız.Tam tahmin ettiğim gibi gittikçe daha terbiyesizce davranmaya başlayacaktır.Daha şimdiden ''bedavaya oturuyorsun'' demeye başlamışsa işiniz iş.Evden çıkacak durumunuz yoksa ve sizi böyle rahatsız etmeye devam ederse gidip şikayetçi olun.Hani olayı mümkün mertebe büyütmeniz taraftarı değilim ama yanına bir adamı alıp gelmesi,kapınıza dayanması adamın iyice terbiyesizce davranacağını gösteriyor.Gerçi bu tipler iki üstünü yürünülünce sinen tipler..Nitekim siz adamın kolunu tutup sert çıkınca çekilip gitmiş.

• @murekkep yalamis Gereksiz diye not atıp blokladığım üyesiniz. İşinize bakın. İnanmıyorsan da gel yanıma olayı gör kimseye yalan söyleyecek halim yok.

@Long Nightt Söyledim yani yarın kiralar artsa 4 bin lira olsa atıyorum benden şimdi gelipte 4 bin lira mı isteyeceksin dedim. O zaman millet boşa yapıyor bu sözleşmeyi? Oldu kafana göre gel git sürekli ara taciz et para iste zam yaptım de. Kafaya koydum zaten bir daha böyle yaparsa karakola gidip şikayetçi olucam.

• Kiracı olarak yasal anlamda haklısınız. Yasal zammı yapmışsınız. Aidat borcunuz yok. Tahliye taahhüdü vermediyseniz, 10 yıl evde yasal kira artışlarını yaparak oturursunuz. Yeter ki temerrüde düşmeyin. Apartmana ait demirbaş masraflarını ödemeyin, bunlar ev sahibine ait. Sizin sözleşmede yükümlülüğünüz sadece kira borcu ve aidat. Kira tespit davası için süre var ancak ileride açılabilir. Uyarlama davasının kabulü için ise bölgede evin statüsünü değiştiren önemli değişiklikler olması gerekir. Yukarıda arkadaşlar doğru yazmış. Sözel muhattap olmayın, sadece email kabul edin. Whatsapp ile dahi muhattap olmayın. Eğer düzgünce yaklaşıp, bakın yasal zamla kira bu ama piyasa bu deseydi, arada bir yerde anlaşır, çözüm yaratırdınız ama bu düşüncede değil. Eğer yasal zammın üzerinde piyasa fiyatına yakın bir fiyatta anlaşacak noktaya gelir, tarzını da düzeltirse bu çözümü göz ardı etmeyin. Bir yerde mal sahipliği ve kiracılık ilişkisi karşılıklı ödünlerden oluşur.

• Merhaba.

Öncelikle kira bedeli mevzusuna gelirsek sözleşmede yazan artış oranına bakılır. Ancak bu oran yenileme döneminde Tüfe'nin 12 aylık ortalamasını aşamaz. Örneğin sözleşmede yıllık % 25 artış der ama yenileme döneminde iki aylık Tüfe ortalaması % 15 ise 15 uygulanır. Tüfe % 35 ise misal bu sefer sözleşmede yazan uygulanır.

İlk sene sözleşme bitiminden evvel on beş gün önceden fesih bildirimi yapmamış isen sözleşme aynı şartlarda bir sene uzar. Yani emlakçıların dediği gibi her sene sözleşme yapma zorunluluğu yok.

Kombi meselesine gelirsek kiraladığın evdeki olağan kullanımdan kaynaklı bakım masrafları kiracıya aittir. (Petek temizliği vs) Olağan kullanımdan doğan bozulma vs gibi masrafları ise kiraya veren karşılar. Eşyalı evde normal kullandığın çamaşır makinesi rulman arızası yaparsa mesela kiraya veren katlanır. Ama hor ve kötü kullanımdan doğan bozulmaları kiracı karşılar. Bunun tespiti mahkemece yapılır.

Vergi mevzusunda aksi belirtilmedikçe emlak vergisi kiralayan tarafından çevre temizlik vergisi kiracı tarafından ödenir. Çünkü çevre temizlik vergisinin evin kullanımından kaynaklıdır.

• Hocam arkadaşlar gerekli cevabı vermişler, ekleyecek bir şeyim yok. Rahatsız etmeye devam ederse karakola şikayet etmekle tahdit edin. Baktınız olmuyor şikayet edin, uğraşmayın. Kendinizi de yormayın.

• Aref6 kullanıcısına yanıt

Öyle bir şey yok.

Evin demir başına kiracı zarar verirse kiracı ödemesini yapar. Sen git kiracı olduğun evin anasını ağlat sonra ev sahibi ödesin var mı öyle şey ?

1. Yıllık belli yüzdeler de yasal zamlar var onun haricinde zam yapılamaz.
    2. Apartman toplantısında karar çıkmadan apartman'a harcama yapılamaz. Apartman Demir başları, Asansör yapımı (Asansörsüz bina için), Dış Cephe yapımı gibi kararlar alınacaksa bu kararların alınmasına kiracılar katılamaz ve oy kullanamaz.
    3. Asansör bakımından ve elektrik harcamasından Kiracılar sorumludur. Ödemek istemiyorsanız Asansörsüz ev tutacaksınız.
  • Ya sen bu milletle dalga mi geciyosun birader.her allahin mubarek gunu sacma sapan konu acmak da nedir allasen

• Forumdan para aliyosan eğer adam akilli söyle delikanli gibi

• TulparHAN kullanıcısına yanıt

Sen ne saçmalıyorsun ya? Aidat veriyorum zaten daha ne verecem? Adam daha asansörün ve binanın elektriğini ödememiş her ay kesme ihbarnamesi geliyor onu da mı biz ödeyelim? Bu adam neden aidat alıyor o zaman havaya mı veriyoruz?

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.