Şimdi Ara

LPG’LİYE SIZDIRMAZLIK RAPORU MECBURİ DEĞİL (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
110
Cevap
0
Favori
27.065
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • ARKADAŞLAR BENİMDE MUAYENE ZAMANI GELDİ. TÜV TÜRK İLE YAPMIŞ OLDUĞUM GÖRÜŞME NETİCESİNDE MUAYENEYE GELİRKEN SIZDIRMAZLIK ALMAYABİLİYORMUŞUZ. TÜPÜN 10 SENELİK OLMADIĞINA EMİNSEK. YALNIZ ORADA AĞIR KUSUR ALIRSAK TÜP YÜZÜNDEN O ZAMAN İKİNCİ KONTROLDE İSTENİYORMUŞ. BİRDE 4 RAKAM ( 02/06) 6 RAKAM (02/2006) GİBİ SAÇMALIKLAR VAR BAZI SİTELERDE. ADAMLAR AÇIK VE NET DİYOR. BENİM TÜPTEKİ TARİ,H 07/07 DEDİM 3 DEFA ARADIM VE FARKLI KİŞİLERLE KONUŞTUM, 3 Ü DE NET BİR ŞEKİLDE HAFİF KUSURLU OLARAK GEÇERSİNİZ DEDİ. SIZDIRMAZLIĞA BOŞ YERE PARA VERMEYE GEREK YOK. 2 HAFTA SONRA MUAYENE BİTİN CE NETİCEYİ YAZARIM.
  • Kontrolün tek elden yapılması tabiki iyi birşey oraya buraya ayrı ayrı sıra ve para derdi olmayacak ama LPG sızdırmazlığı konusu hafif kusur olmamalı bu çok yanlış
  • quote:

Orijinalden alıntı: DOMIX

Kontrolün tek elden yapılması tabiki iyi birşey oraya buraya ayrı ayrı sıra ve para derdi olmayacak ama LPG sızdırmazlığı konusu hafif kusur olmamalı bu çok yanlış

KESİNLİKLE KATILIYORUM AMA BEN DOĞRU ANLATAMADIM. ŞİMDİ LPG SIZDIRMAZLIĞI TÜVTÜRK KENDİSİ DE YAPIYOR. YANİ EĞER SIZMA DURUMU VAR İSE AĞIR KUSUR VERİLİYOR VE ARAÇ TRAFİĞE O SORUNU HALLETMEDEN ÇIKAMIYOR. SIZDIRMAZLIK YAPILMADAN GİDİLİP BU İŞİ TÜV TÜRKE BIRAKMAK HAFİF KUSUR. KESİNLİKLE TRAFİĞE LPG AKSAMI SIKINTILI ARAÇLARI BIRAKMIYORLAR YANİ.

• quote:

Orijinalden alıntı: by_ncd

quote:

Kontrolün tek elden yapılması tabiki iyi birşey oraya buraya ayrı ayrı sıra ve para derdi olmayacak ama LPG sızdırmazlığı konusu hafif kusur olmamalı bu çok yanlış

KESİNLİKLE KATILIYORUM AMA BEN DOĞRU ANLATAMADIM. ŞİMDİ LPG SIZDIRMAZLIĞI TÜVTÜRK KENDİSİ DE YAPIYOR. YANİ EĞER SIZMA DURUMU VAR İSE AĞIR KUSUR VERİLİYOR VE ARAÇ TRAFİĞE O SORUNU HALLETMEDEN ÇIKAMIYOR. SIZDIRMAZLIK YAPILMADAN GİDİLİP BU İŞİ TÜV TÜRKE BIRAKMAK HAFİF KUSUR. KESİNLİKLE TRAFİĞE LPG AKSAMI SIKINTILI ARAÇLARI BIRAKMIYORLAR YANİ.

Açıklama için teşekkürler, şimdi taşlar yerine oturmuş oldu

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: by_ncd

quote:

Açıklama için teşekkürler, şimdi taşlar yerine oturmuş oldu

Eyvallah. Birde su muayene bitsin gozlenlerimi de paylasmak isterim. Saygılar. ..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• arkadaşlar bırakın raporun alınmamasının doğru olup olmadığını, bize onu soran varmı?. Sadece muayeneye gidenler tecrübelerini paylaşsınlar bizde ona göre hazırlığımızı yapalım.
  • arkadaşlar aracımın eski sıralı lpg sistemini kaldırtıp yeni sıralı sistem (atiker) taktırıyorum. Muayene gerekli mi ? Bana gerek olmadığını söylüyorlar. Normal muayene tarihim aralıkta. ne yapmam gerekiyor ?
  • Arkadaşlar ben sızdırmazlık almadım ve muayeneden hafif kusurlu olarak geçtim. ayrıca 4 rakam çift rakam muhabbeti devam etmiyor.Birde aracındaki LPG tesisatını değiştirenlerin sızdırmazlık almaları gerekiyormuş diye duydum. Çünkü tesisat planı ve seri numarası değişiyormuş. Bilginize.
  • Ben de mühendisim ve eski arabalarlarla uğraşmayı severim. Onun için lpg'li karbüratörlü bir arabam var. :) Motoru baştan aşağı söküp yeniden toplayabilirim. Gaz borularını evoparatörü valfleri komple söküp temizleyip bakımını yapıp yeniden taktım. (diyaframı kontrol ettim ve sapasağlamdı. Orjinal BRC olduğu için değiştirmedim ve alibabadan oradan buradan gelen çin mallarına güvenmiyorum.)
    10 senelik üzerinden çıkan BRC tankı sapasağlamdı üzüldüm doğrusu tanka. Yeni takılan atiker tankı ise 5 para etmez. Belki eski tankta mutlaka metal yorgunluğu vardır ama test yapılsa yeni takılan tanktan yorgun haliyle daha mukavimdir.

Gelelim konumuza;

MMO'nun 2 sene önceki sızdırmazlık kontrolünde başımdan geçen olayı aynen aktarıyorum,

Üzerimdeki bakım yaptığım elbiselerle, araba da yıkanmamış bir halde sızdırmazlık testine gittim. Yeni başlamış genç mühendis beni şöyle bir baştan aşağı süzdü. Heralde geldi yine köylünün teki dedi kendi kendine. Elindeki son teknoloji !! aletle motor çalışırken kontrolü yaptı ve elindeki formu doldurdu. Ve sonra bana egzos manifoltunda kaçak olduğunu değiştirmem gerektiğini, ayrıca benzin hortumlarını yeni değiştirmeme rağmen bezli olduğu için kabul edilmediğini yeniden değiştirmem gerektiğini söyledi. Manifoldu ve boruları da değiştirdikten sonra da herhangi bir LPG servisine gidip elimdeki formu da onaylatmam gerekiyor biliyorsunuz. Yani ilk önce motorcuya gideceğim, manifolt değişecek (hem de egzos :)) sonra lpg servisine gideceğim borular değişecek tekrar kontrol edip MMO'nun verdiği kağıdı onaylayacaklar ve ben tekrar kontrole gideceğim.

1) Egzos manifoltundan nasıl bir gaz kaçağı olabileceğini kimse bana açıklayamadı.

2) Bez boruların normal hortumlara göre daha uzun ömürlü olduğunu, normal hortumların motor sıcağıyla çok çabuk gevreyip çatladığını anlatmama rağmen kabul görmedi.

Peki ben ne yaptım;

Manifolt falan değiştirmedim. Bakım yapmadan önceki hortumları da atmamıştım ve çıkan eski benzin hortumlarını yeniden taktım. LPG servisine gidip tüm bakımları yaptırdım dedim. Servis hiçbir kontrol yapmadan karbüratör giriş hortumunun ayar vidasına silikon sıkıp paramı da alarak !!!! (ne yaptıysa) formu onayladı.

Elimdeki formla tekrar MMO sızdırmazlık testine girdik. Sonuç ne dersiniz? Son teknoloji !!! alet bu sefer kaçak bulmadı ve testten geçtik. 1 ay sonra da takılan hortumlar iyice çatladı ve benzin sızıntısı oldu. Ben de tekrar bez hortumları taktım ve 2 senedir hiçbir sıkıntı yok.

Eğer son teknoloji kontrol böyle yapılacaksa hiç yapılmasın. Paramız cebimizde kalır hiç olmazsa...........

• LPG ruhsatlarını (gaz sızdırmazlık raporlarını) yenilemek gerekiyor mu?

muayane sırasında TUVTURK yeniliyor mu ?

yenilemezsek cezası var mı?
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.