Şimdi Ara

LPG’LİYE SIZDIRMAZLIK RAPORU MECBURİ DEĞİL (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
111
Cevap
0
Favori
27.065
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: DH Konsey

Ayrıntıları görmeden yorum yapmak istemiyorum. Benzin için sızdırmazlık alınmadığına göre LPG için de çok büyük sıkıntı yok. Muayenede bağlantılar kontrol edilirse sorun çözülür.

+1
  • quote:

Orijinalden alıntı: ecay

Elimde 1 saat önce aldığım sızdırmazlık raporu olmasına rağmen Tüvtürk aracı içeriye kendileri sızdırmazlık kontrol etmeden almamışlardı.Kaldı ki MMO ve Tüvtürk'ün kullandığı alet aynı alet rengi bile aynı..Tamamen aynı işlemi yaptılar.

MMO'da sızdırmazlık muayenesini yüksek mühendis mi yapıyor ki bu kadar tepki? Kaldı ki bu sızdırmazlık belgesi bir işe yaramıyor ki?Araçları zaten kapalı yerlere almıyorlar.Açık alanda da kaçak olduğunda zaten gaz depodan yavaş yavaş güvenli bir şekilde tahliye olur.

Ayrıca adam sızdırmazlık yaptırıyor sonra misal veriyorum enjektörlerin yerini değiştiriyor,depoyu büyültüyor vs..Önemli olan halkın kendinin bilinçli olması.Zaten bir sürü muayenesiz ruhsata işli olmayan Lpgli araçlar yolda geziyor.

Kararda takılacak fazla bir nokta yok.Konuda üzerinde takılacak çok nokta var.

Bu iş biraz garip.Yaş uygulaması mı var bilmiyorum ama muayene esnasında karşılaştığım bir durumu anlatayım.

Önümdeki araç Admira ve Lpg li idi.Aracı Tuvturkte muayeneye almadan önce gaz cihazı ile kaçak aradılar.Onun arkasındaki sırada ben vardım ve bu durumu görünce kaputu açtım benimki de lpg li nasılsa kontrol edecekler diye ancak benim aracın sızdırmazlığını kontrol etmediler.Bende ses etmedim.Yasal olarak belki yaş sınırlaması vardır diye düşündüm.Ama tabi her iki taraflı kontrol edilmesi daha iyi olur.Önümdeki aracın da mmo dan gaz sızdırmazlık raporu vardı ancak cihaz ile ciddi bir sızma tespit ettiler.

• Yapacakları iş aynı olabilir yalnız burada gözden kaçan şu husus var hafif kusurlu geçecek deniliyor,şahsen ben kendi adıma arcımdaki hafif kusurların hiç birini telafi etmedim sizlerden yaptıran var mı bilmiyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ecay

Elimde 1 saat önce aldığım sızdırmazlık raporu olmasına rağmen Tüvtürk aracı içeriye kendileri sızdırmazlık kontrol etmeden almamışlardı.Kaldı ki MMO ve Tüvtürk'ün kullandığı alet aynı alet rengi bile aynı..Tamamen aynı işlemi yaptılar.

MMO'da sızdırmazlık muayenesini yüksek mühendis mi yapıyor ki bu kadar tepki? Kaldı ki bu sızdırmazlık belgesi bir işe yaramıyor ki?Araçları zaten kapalı yerlere almıyorlar.Açık alanda da kaçak olduğunda zaten gaz depodan yavaş yavaş güvenli bir şekilde tahliye olur.

Ayrıca adam sızdırmazlık yaptırıyor sonra misal veriyorum enjektörlerin yerini değiştiriyor,depoyu büyültüyor vs..Önemli olan halkın kendinin bilinçli olması.Zaten bir sürü muayenesiz ruhsata işli olmayan Lpgli araçlar yolda geziyor.

Kararda takılacak fazla bir nokta yok.Konuda üzerinde takılacak çok nokta var.

çok doğru..
    mmo dan sızdırmazlık alıp muayeneden geri gönderilen araçların varlığı söz konusu..
    ayrıca, sadece burada değil her konuda, denetimler evrak üzerinden olduğundan kimse içeriğe bakmıyor. ben muayeneden geçtikten sonra lpg sistemine müdahale etsem kimsenin haberi olmayacak..
    iso vb. bi sürü alanda denetimler bu şekilde. evrakları bi şekilde getir, bi sonraki denetime kadar takıl..

• Bugün LPG'li aracımı muayene yaptırdım ve hafif kusurlu olarak muayeneyi geçtim.
    MMO da yapılan sızdırmazlık kontrolü ve muayene istasyonu arasında yapılan kontrol arasında hiç bir fark yok.Doğru bir karar.
  • Güzel ve yerinde bir karar.
  • Gereksiz bir evrak ve masraftı zaten. Sızdırmazlığa bakanların elindeki cihaz tüm lpg montajcılarında var. Ücretsiz bakıyorlar sızdırma varmı diye.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sapultra

quote:

Orijinalden alıntı: Mesudum

TüvTürk'e alternatif mi geliyor aceba? Sadece LPG sızdırmazlık işi yapacak...

Hayir tuvturk kendi yaptigi sizdirmazlik testini yeterli goruyor. Bence yanlis bir uygulama.

Ben MMO'da sızdırmazlığı yaptırıyorum. Adam elindeki cihazı motora ve tankın olduğu yere tutarak test yapıyor.

Ondan sonra TUV'e gidiyorum, aynı cihaz TUV'de de var ayn testi TUV'de yapıyor, cihazı motora ve tankın olduğu yerlere tutarak test yapıyor.

Bence TUV'deki test yeterli. MMO'da TUV'dekinden farklı bir şey yapılmıyor, boşuna uğraşıyor ve para veriyorduk.

Ama bu uygulama da TUV'ünde tank ömrünü kontrol etmesi ve 10 yılı geçtiyse kabul etmemesi gerek. MMO'da tank ömrüne bakılıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: zeytinkoy

quote:

quote:

Hayir tuvturk kendi yaptigi sizdirmazlik testini yeterli goruyor. Bence yanlis bir uygulama.

Ben MMO'da sızdırmazlığı yaptırıyorum. Adam elindeki cihazı motora ve tankın olduğu yere tutarak test yapıyor.

Ondan sonra TUV'e gidiyorum, aynı cihaz TUV'de de var ayn testi TUV'de yapıyor, cihazı motora ve tankın olduğu yerlere tutarak test yapıyor.

Bence TUV'deki test yeterli. MMO'da TUV'dekinden farklı bir şey yapılmıyor, boşuna uğraşıyor ve para veriyorduk.

Ama bu uygulama da TUV'ünde tank ömrünü kontrol etmesi ve 10 yılı geçtiyse kabul etmemesi gerek. MMO'da tank ömrüne bakılıyor.

Bağlantıların ve montajın uygunluğunu da kontrol ediliyor MMO'da.
    Tüv elemanlarının bu konuda eğitimli olduklarını sanmıyorum.Sadece dedektörle test yapıyorlar.
    Tüvtürk'ün bu konuda çalışma yapması ,elemanlarını eğitip veritabanı oluşturması gerekir öncelikle,ekstradan uğraşıp para vermek elbette benim de işime gelmiyor fakat LPG'li araç kullanan biri olarak bu denetimlerin sıkı ve detaylı olmasından yanayım.

• Cok dogru bir karar gecen sene lpg li aracimla tuvturke gittigimde eleman sizdirmazlik raporu oldugu halde sizdirmazlik kontrolu yapti hatta mmo elemani o mavi kopuren karisimla bakarken tuvturkte gaz kacagini tesbit eden bir cihazla baktilar. Mmo lobi yapiyor ranti katbetmemek icin tuvturk yetkililerin basina biz bu isi zaten yapiyoruz demesi gerek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi educationist -- 8 Şubat 2012; 15:51:22 >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: zeytinkoy

quote:

quote:

Bağlantıların ve montajın uygunluğunu da kontrol ediliyor MMO'da.
    Tüv elemanlarının bu konuda eğitimli olduklarını sanmıyorum.Sadece dedektörle test yapıyorlar.
    Tüvtürk'ün bu konuda çalışma yapması ,elemanlarını eğitip veritabanı oluşturması gerekir öncelikle,ekstradan uğraşıp para vermek elbette benim de işime gelmiyor fakat LPG'li araç kullanan biri olarak bu denetimlerin sıkı ve detaylı olmasından yanayım.

Ben de ayrı sızdırmazlık raporuna karşıyım. Ama TUV TURK de detaylı bakmalı. Mesela MMO da sanırım gaz selenoidi herhalde oradaki kabloyu çıkarıp arabanın gazı kesip kesmediğine bakıyorlar arabanın stop etmesinden anlıyorlar. Sonra tank kapağının çatlak olup olmadığına bakıyorlar. TUV de bu kadar detaylı bakmıyorlar.

• Bu MMO'yu günahım kadar sevmem her şeye dava açarlar bir sürü yerden tabiri caizse haraç keserler(!). Bir daha ki ay muayeneye gidecektim iyi oldu.
  • Kesinlikle Çok Doğru bir karar mmo da yapılan denetimle tüvtürk te yapılan aynı şey bir işi 2 kere yaptırıyoruz ve boşluna 25 tl veriyoruz mmo ya zaten muayene için 130 140 tl veriliyor bu denetimde onun içinde olabilir
  • ruhsata işli adam gibi dönüşümlerde zaten problem olma olasılığı çok düşük... asıl merdivenaltı ruhsata işli olmayan mutfak tüpünden dönüşümleri engellemek gerekir... asıl bomba onlardır..
  • Ya geçen ay muayene yaptırdım daha neyse bundan sonra millet rahat etsin bari
  • Yarın Lpg yi işletmek için aracı muayeneye götüreceğim raporu alayımmı almayayımmı ?
  • Bence de çok doğru bir karar.Zaten aynı işlemi yaptıktan sonra niye ayrı bir ücret verelim ki?
  • quote:

Orijinalden alıntı: SQua

Yarın Lpg yi işletmek için aracı muayeneye götüreceğim raporu alayımmı almayayımmı ?

Sabahtan gitmeyi düşündüğün TÜV muayene istasyonunu ara (sitesinden telini bulursun), böyle bir uygulama çıkmış, almama gerek var mı de.
    Ona göre gidersin. Şimdi gidersin, sıra alırsın bir de illa sızdırmazlık diye tuttururlarsa işin uzar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Passenger

quote:

Orijinalden alıntı: SQua

Yarın Lpg yi işletmek için aracı muayeneye götüreceğim raporu alayımmı almayayımmı ?

Sabahtan gitmeyi düşündüğün TÜV muayene istasyonunu ara (sitesinden telini bulursun), böyle bir uygulama çıkmış, almama gerek var mı de.
    Ona göre gidersin. Şimdi gidersin, sıra alırsın bir de illa sızdırmazlık diye tuttururlarsa işin uzar.

eyv.aradım gerek olmadığını söylediler proje ve ek1 yeterliymiş
  • Makine mühendisleri odasının arpası kesilmiş bağırırlar tabii.
    İyice bitleri kanlanmıştı bu sızdırmazlık çıkalı.
    Egzos, sızdırmazlık ve genel araç muayene aynı yerde olmalı ve tek bir muayene ücreti alınmalı...
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.