Şimdi Ara

LPG'li Araba Dizel Arabaya Kıyasla Daha Mı Tasaruflu? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
1
Favori
1.775
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

hocam babamın aracında lpg yok, türkiye'de sayılıdır muhtemelen öyle orjinal bakımlı bir megane  diğer örnekleri bırakıyorum inanıp inanmamak sizin elinizde

rektefiye görmemiş 1.200.000km'de

Sekizsilindiryoutube
    KM Canavarları serimizde bugün; 2016 model ve 2017 trafiğe çıkışlı, İstanbul trafiğinde günde 650km yol yapan 1.200.000km değerine sahip Hyundai Accent Blue 1.4 LPG taksi ile beraberiz. 2. elde de düşük bütçeye hitap etmesi sayesinde popüler bir model olan bu aracı, şöförü ve sahibi takipçimiz Ersan'dan dinleyecek, rektefiye bile görmeyen motorun ve aracın ne durumda olduğunu sizlere göstereceğiz. Ayrıca sürüş sırasında polis çevirmesine girmemiz de ayrı bir macera oldu. Umarız videomuzu da beğenirsiniz, iyi seyirler.
    https://www.youtube.com/watch?v=R5yTEJRApEM&t=2s

kapak açılmamış 910.000km

Sekizsilindiryoutube
    Video serilerimiz içerisinde en fazla ilgi çeken serilerden bir tanesi şüphesiz KM Canavarları olmasıyla dikkatimizi çekiyor. Sizler bu seriyi, adeta ayrı bir heyecan ile takip ediyorsunuz. Ancak bu seride araç bulmak da bir o kadar zor. Çok fazla km canavarının trafikte olduğunu düşünmemize rağmen yüksek km değerine sahip araçları bulmak çok da kolay değil. Açıkçası bazı araç sahipleri yüksek km değerinin ortaya çıkmasını çok da istemiyorlar. Ancak km değerini göğsünü gere gere söyleyen araç sahipleri de yok değil. Daha önce bu serimizde çok farklı araçları sizlere tanıtmıştık. Şimdi ise serinin belki de en merak edilen ve istenen aracı olmaya aday; 910.000km'deki 2006 model Hyundai Accent Era ile birlikteyiz. Üstelik aracın motor kapağı bile daha açılmamış. Motorda hiçbir işlem yapılmamış. Milyon km'ye yaklaşmış bir araç olmasına rağmen kondisyonu ile bizi şaşırtmayı başaran km canavarı Hyundai Accent Era, takipçimiz, ilk sahibi Sedat ve babası tarafından özenle kullanılmış. Araca gözü gibi bakan baba oğul, bir araç nasıl kullanılır, nasıl özenle bakılır adeta ders verircesine bu aracı muhafaza etmeyi başarmışlar. Tam 14 yıl Ankara sokaklarında taksi olarak kullandıktan sonra da, gündelik ara sıra kullanılmak üzere ilk alındığı haline döndürülmüş. Böyle bir aracı ve onun özenli şöförlerini bulmuşken, araç hakkında her şeyi sorduk ve olabilecek birçok bilgiyi kendilerinden öğrendik. Milyon km değerine sahip bir Hyundai Accent Era ile yıllar boyunca ne gibi sorunlar ortaya çıkmış, başına neler gelmiş hepsini oğul Sedat'tan en ince noktasına kadar öğreneceğiz. Bu sayede, bu tip bir aracı satın alacak kişiler bilgiye doymuş olacaklar diye düşünüyoruz. Otomobil fiyatlarının adeta ok gibi fırladığı şu günlerde, ekonomik özellikleri ile öne çıkan, hem alırken ucuz, hem de işletirken ucuz bir araç olan Hyundai Accent Era detaylarını sizlere detaylı bir şekilde aktaracağız. Tabi tüm bunların yanında bir taksicinin araç ile yaşadıklarını, yolcuların böyle bir araca yaklaşımını da aktarmayı unutmayacağız. Hem bilgi dolu, hem de eğlenceli bir video oldu. Umarız videomuzu beğenirsiniz. İyi seyirler.
    https://www.youtube.com/watch?v=CWeO4onf0nw&list=PLilXwgfTKeApx-Cbk7Vjkzzo9w7xBNXa6&index=13

550.000'de rektefiye olmuş, 5:16'dan sonrasını dinlerseniz, kazadan dolayı sanayide geçen sürede hazır araç boş yatarken motor da yaptıralım diye yaptırılmış, aynı aracın benzerinin 780.000 civarı rektefiye olduğunu söylüyor

Sekizsilindiryoutube
    KM Canavarları serimizde çok yüksek km değerlerin ulaşamış çeşitli araçları sizlere detaylı bir şekilde tanıtıyoruz. Daha önceden farklı modelerle sizlerin karşısına çıkmıştık ve sevilen ve bilgi edinilen bir seri olmasıyla dikkat çekiyor. Bu seri sayesinde farklı modellerin ne gibi kronik sorunlara sahip olduğunu, nasıl masraflar çıkarttığını sizlere gösterme fırsatını yakalıyoruz. Kısacası 2.elde bu tip bir araç almak isteyen kişi videolarımızı referans alabiliyor. Tabi söz konusu olan çok yüksek km değerlerine sahip olan araçlar olunca, karşımıza çıkan araçlar da ağırlıklı olarak taksi çıkması modeller oluyor diyebiliriz. Ancak bugün tanıtacağımız araç çıkma değil hala faal bir taksi. 1 milyon km değerine sahip, 2008 model bir Toyota Corolla E140 kasa 1.6lt ve LPG'li. Aracın sahibi Furkan ve babası ile beraber taksiyi işletiyorlar. Başından binbir türlü macera geçmiş olan Toyota Corolla E140 kasa taksi, çeşitli motor işlemleri gördüğü gibi, büyük de bir kazaya karışmış. Genel anlamda temiz bir yapıya sahip olsa da, açıkça görünen bazı kozmetik detaylar bize; Yıkılmadım, Ayaktayım sözlerini ve şarkısını hatırlattı. Ancak bu kozmetik detaylar sizleri yanıltmasın çünkü araç hala tıkır tıkır görevinin başında ve sahiplerine de başarılı bir şekilde hizmet ediyor. KM Canavarı 1 Milyon km Toyota Corolla E140 videomuzda; hem sizlere aracın başından geçenleri detaylı bir şekilde anlatacağız, hem de aracın her noktasına hakim sahibi Furkan ile milyon km'lik serüven boyunca tecrübe edilen detayları paylaşacağız. Bu sayede bu tip bir aracı satın almak isteyen insanlar için güzel bir referans olacağını düşünüyoruz. Tabi satın alındığı gün LPG takılan bir araç olması nedeniyle de, 1.6 motorun LPG ile olan imtihanını sizlere göstermiş olacağız. Umarız videomuzu beğenirsiniz. İyi seyirler.
    https://www.youtube.com/watch?v=BJDT1jJRx6o&list=PLilXwgfTKeApx-Cbk7Vjkzzo9w7xBNXa6&index=14

• Lpg düşmanlığı hala devam ediyor.Aracım son kasa 1.6 corolla şehir içi benzin 9 lt gazı 10 litre yakıyor buda demek oluyorki kmde 2.5 tl benzin 1.2 tl lpg yakıyor senede 20 bin km yapıyorum karım benzine göre 26 bin tl.Bu parayla ev geçindiren var.Daha neyin hesabındasınız.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Dizelciler daha neyin tatavasini yapıyor anlamıyorum. 2008 1.5 otomatik LPG li Suzuki swiftim var. Yol bilgisayarı ortalamam 6.2 hadi LPG de yüzde 20 fazla yakıyor diyelim 7.7 litre ediyor. Fiyatlar ortada mazotun 3/1 i fiyata LPG satılıyor. Aracım 45 bin kmdir LPG de kullanıyorum. Filtre haricî hiçbir masraf açmadı. Bundan önce ki 1.4 dizel Citroen C3 manuel aracım da aynı koşullar da 5.5 lt mazot yakıyordu,manuel olmasına rağmen. Matematik hesabı ortada 7.7x12=92.5tl lpg, 5.5x30=165tl mazot, 6.2x27.5=170tl benzin. Hesap kitap ortada.

• 1.4 dizel aracim km de ortalama 4.6 lt yakiyo. Mazot bu geceki indirimle 27.50 olacak. Yani km de 1.25 kuruş yakiyo. Ayni aracin lpglisi 1 lira yakiyo. Arada 0.25 kurus fark var. O farkida performansiyla yokuslarda bayilmamasiyla , öndeki araci fişek gibi sollarken kapatiyo zaten. Herseyin bi bedeli var

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dark Territory -- 28 Haziran 2022; 21:8:36 >
  • Bizde iki araç var biri dizel i20 (1.4crdi) diğeri attrage atmosferik 1.2 lpg

2 haftadır i20 yatıyor. Normalde yeni aldım mayıs ayında hatta 6 bin masraf ettim baskıdır parçasıdır klimasıdır bakımı her şeyini yaptırdım biraz sürdüm test ettim şu an lpg ye göre çok yaktığı için yatıyor. Attrage ile geziyorum. Şu ara tasarruf hem sıcaklıkların artması ile kısa mesafede geçiş yapmasının artısı ile baya iyi motorin 18-20Tl gibi olmadığı sürece dizel aracı kullanmam gibi...

• Dark Territory kullanıcısına yanıt

1.4 lpg'li aracım var, fişekleyelim mi bir?  

• Mehmet Serdar K. kullanıcısına yanıt

Hocam zaten hep LPG %100 uyumlu araçlar kullanmışsiniz :)

Candan da takınca tabiki sorun olmaz , benzin gibi gitmezse para yok

• Yıllardır bitmedi bu mevzu. Uzun vadeli kullanımda bir dönem lpg, bir dönem dizel avantajlı oluyor. 6 ay önce millet arabasından lpg tankını sökme konuları açıyordu, tek tük söken de olmuştur, gerisi bir süre benzinde binip tekrar gaza geçti. Yarın mazotu sabit tutup gaza sağlam bir zam kitlerseler yine dizel avantajlı olur.

Güncel olarak bakacak olursak bunun da hesabı basit. Ortalama bir 1.5 -1.6 piyasa arabası aynı kullanım tarzı ile lpg ile 1 lira yakarken mazotla 1.5 lira yakıyor şu anda

• Sektör kaynaklarının aktardığına göre, bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere litre fiyatı benzinde 2 lira 13 kuruş, otogazda 1 lira 71 kuruş düşecek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Arif -- 1 Temmuz 2022; 9:40:20 >
  • Arif kullanıcısına yanıt
    Allah belasını versin hükümetin. Dizel kullanıcılarına düşman mı bunlar?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Lpg candir bosuna demedik dimi :)

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.