Şimdi Ara

LPG den kaynaklanan Oksijen Sensörü Arızası

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
1
Favori
65.125
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar aracımı 15 günde 1 kere benzinde 20 -30 km sürmeye çalışırım ama sabah yine bunu yaptığımda aracımın çekmediğini ve gaz yemediğini gördüm ve gaza aldım gazda iken sorun yoktu tekrar benzine aldım aynı sorun devam ediyordu tekrar gaza aldım araç sorunsuz gidiyordu. işim olduğu içinde devam ettim, akşama doğru arıza ışığı yaktı aracım o moral bozukluğu ile servisi aradım ve durumu anlattım bana aracı getir bilgisayara bağlayalım dediler bende servise götürdüm ve bilgisayara bağladık servisteki eleman araçta lpg olup olmadığını sordu, aracımda lpg var dedim bana zengin fakir karışımı hatası ve oksijen sensörünün ağrızalı olduğunu söyledi bende neden olabileceğini soduğumda Lpg den kaynaklandığını söyledi ve toplamda 450 tl masraf çıkardılar.

Aracımda BRC My 10 sıralı kit var ve ne yapacağımı bilemiyorum Aracın garantisi yok ama Taktırdığım kitin motor garantisi var diye biliyorum ama karşılarmı yoksa karşılamazmı bilemiyorum şu an hem para konusunda zor durumdayım hemde inanılmaz derecede moralım bozuk . Bilgissi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok ama çok sevinirim

• uzun zamandır burada yazmıyordum, şöyle bir dolanırken gördüm
    sanki lft vs sft değerlerinde sorun var, aracı bahsettiğiniz sorun kalmayana kadar benzinde kullanın ne zaman ki hah işte benim arabam benzinde bu şekilde çalışıyordu dediniz, kesinlikle LPG ye almadan tekrar ayar yaptırmaya gidin

tabi burada ustalar ne diyecek bilemiyorum, özellikle özençler ve faruk sevgili ustalarımın önerileri benimkilerden önce gelir
  • Aracın marka model ve km sini söylermisiniz ?

Sensörler yaklaşık 100.000 km dayanır ve lpgnin emisyon değerleri düşük olduğu için sensörleri yıpratma etkisi benzine göre çok daha azdır.
  • ilginiz için teşekkürler

aracım 25.000 km de lpg taktıralı 18bin filan oldu 1.3 astra hb. 66 kw

bugüb aracımı biraz daha dinledim sanki yokuşlarda 1.2 viteste avans sesi geliyor...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi woshborn -- 6 Kasım 2012; 14:26:59 >
  • Sensörün bozulduğunu sanmıyorum.

Eğere ecu öğrenen cinsten birşey ise. LPG emisyonu Benzine göre fakir kaldığı için tekrar kalibre edilmesi veya öğrenmesi gerekiyor olabilir.

Siz bu işlerden anlayan bir özel servis bulup (veya OBD cihazı alıp) aracı orda bilgisayara sokup bakın (mümkünse tanıdık bir yer olsun).

Arıza ışığı cihazla södürülebilir, mühim olan ne arzı kodu verdiği...
  • şimdilik böyle sürüyorum servis benzinde kullanırken biraz fazla yakar dedi ama bilemiyorum. Lpgde kullanırken sorun yok şimdilik..
  • quote:

Orijinalden alıntı: woshborn

şimdilik böyle sürüyorum servis benzinde kullanırken biraz fazla yakar dedi ama bilemiyorum. Lpgde kullanırken sorun yok şimdilik..

Deniz hocam doğru söylüyor, aracınız LPG de fakir karışım çalışmış ve bu yüzden LFT değerleriniz zenginleşmiş, aracınızı direk benzine alarak bu durum düzelene kadar benzinde kullanın Aracınız düzelecektir, daha sonra yine benzinde iken hiç gaza almadan LPG servisinize giderek iyi bir ayar yaptırın.
    İzmite yada Derinceye yakınım diyorsanız bize bekleriz, siz çayınızı yudumlarken biz proğramınızı yenileriz.
    Saygılar.

Not: Servisinize güvenip sakın sensöre para falan ödemeyin yanlış tanı koymuşlar :(

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi faruksevgili -- 7 Kasım 2012; 9:31:10 >
  • Aracınız sanırım 1.4, 1.3 benzinli Astra yok.
    Muhtemelen sensörde sıkıntı yok,ustam açıklamış zaten.Avans sesi duyuyorsanız ayarınızla birlikte montajınızı gözden geçirtmenizi tavsiye ederim,km düşük olduğuna göre aracınız yüksek modelli bir Opel,motorları LPG'ye oldukça hassastır daha kötü masraflar açabilir.
  • Faruk hocam teşekkürlr keşke yakın olsaydım.

şuanda ığdırdayım ama dediğinizi yapacağım.

sapultra.

öncelikle teşekkürler.

aracım 2011 model clasic avans sesi için servisle görüştüm sesin normal olduğunu söylediler.
  • Aracınıza lpg taktırıp düşük karışımdan dolayı sakın bant,tıkaç, boru küçültme gibi metodlara başvurmayın aracınız su alır veya ciddi arızalara yol açabilir.
    ****Pazar pazar conta değiştirdik oradan biliyorum(Pis iş)
  • selamlar 2008 model 65 bin km de opel astra h aracım var aracın altından yağ sızıntısı olduğu için atm opel servisine gittim. krank keçesinde sıkıntı olduğu değişmesi gerektiğini söylediler. değişim esnasında devirdaimde kaçak olduğunu onun da değişmesi gerektiğini söylediler, onu da değiştirdik; ancak ne olduysa ondan sonra oldu aracımı aldım 2 km gitmeden arıza ışığı yandı. tekrar geri döndüm oksijen sensöründen dolayı arıza ışığının yandığını, bu sorunun da lpgden dolayı kaynaklandığını oksijen sensörü değişse bile aynı arızayı vericeğini söylediler. sorunun çözümü için lpg ustamla görüşmem gerektiğini söylediler. (43 bin km de landirenzo taktırmıştım 1 yıl önce) ustaya götürdüm fakir karışımdan dolayı olduğunu söyledi ayar yaptı ama tech cihazı olmadığı için arızayı silemedi. tekrar atm opele götürdüm arızayı sildiler ancak 5 km gitmeden tekrar ışık yaktı yine gittim yine oksijen sensörü dediler. araç şu an normalden fazla yakıyor özellikle 1. ve 2. viteste çok tuhaf hareketler yapıyor ilk çalıştırmada özellikle. ayağımı gazdan çektikten sonra sanki frene basmışım gibi öne doğru kapaklanıyor. farlarını yaktığımda konsoldaki ışıkların şiddeti zayıflıyor klima, far, 4lüler, sis lambası, elektrikli ayna ısıtıcı vs. her açtığım şey için yakıt tüketim değerleri yükseliyor, sanki farları açtığımda arabanın rölantisi oynuyor. bu yazdıklarıma dayanarak benim sorunum ne olabilir yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler..
    faruk bey ben pendikte oturuyorum yaklaşık 150 kmdir benzinde kullanıyorum hiç gaza almadım pendikte oturuyorum derinceye gelsem aracımla ilgilenebilir misiniz? (brc harici araçlara bakmadığınızı duydum)

• aynı sorun bendede var banada lambda sensörü dediler bakalım yarın sötürücem yenisini takıp veya temizletip takıcaz tekrar
  • temizleyip taktım yakıt düştü arkadaşlar 500 yakan araba 350 düştü hayret bakalım gaz ayarı yaptıracam şimdide
  • arkadaşlar polo 2010 dsg comfortline kullanıyorum BRC otogaz taktırdım gayet memnunum fakat motor arıza lambası yanmaya başladı obd ile bağlanıp sytem bankrich hatası veriyordu aynı zamanda oksijen sensörü ve katalizör hatası veriyordu arkadaşlar bir polo katalizör seramik olduğundan ve lpg daha fazla yanıcı olduğundan dolayı seramk erimiş katolizörün içi boş ve sürekli motor lambası yanıyordu katolizör pahalı türkiyenin meşhur egzos ustam var hemşerim monifodla katalizörü söktür gel dedi çünkü polo katolizör takımı 2500 tl, dediki metal katalizör takacaz dedi erimeğe karşı daha dayanıklı dedi sadece manifoddan katalizörü söktü sıfır metal taktı 700 tl sonra dediki arabanı taktır gel dedi bana katalizörden çıkan eriyen seramik nereye gider dedi alt egzoz filtesini kesti içi full dolu tıkalı araç araç bağırıyordu zaten temizledi taktık araç oldu fişek maşallah çok seri oldu ve katalizör motor arıza lambası söndü sonra baktım bu sefer lpg çok yiyor ayar yaptırdım %10 fazla yakıyormuş düzelttiler bir hafta sonra motor arıza lambası tekrar yandı baktım P0420 hatası verdi lpg de sıkıntı vardı götürdüm diyagram arıza yapmış garantiden değiştrdiler şuan binecez ve görecez
    şunu tavsiye ederim erkes elm 327 obd alsın ( 40 tl) ve telefonuna torque yüklesin arızanın neden olduğunu görürsünüz ve silersinz

• birde arkadaşlar oksijen sensörü sağlam lpg yi değiştirin aygaz deneyin mesela elm 327 ile oksijen sensörünü ölçebilirsiniz eğer araçtan boğuk ses geliyorsa katalik tıkanmıştır bu çok önemli
  • evet aracımın lpg diyagramı arzılanmış ve bir enjektör daha ilave edildi ve sorun çözüldü 32 litre gazla 500 km uzun yolda gidebiliyoruz garanti kapsamında değişti brc den
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.