Şimdi Ara

Londra'da İş Mülakatına Çağırıldım

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
2
Favori
817
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Daha önceki konularıma bakanlar varsa bilirler orta halli bir üniversitenin inşaat mühendisliği bölümünden geçtiğimiz Haziran ayında mezun oldum. LinkedIn'de yurt dışı iş ilanlarına bakarken denk geldiğim bir iş ilanına başvurdum iki hafta kadar önce. Bu sabah aldığım mailde CV'min incelenip yeterli bulunduğu ve mülakat için Londra'ya davet ettikleri yazıyor. Seyahat masrafları tarafınızca karşılanıp Londra'da firmamızın anlaşmalı olduğu seyahat acentesi tarafından iadesi yapılacaktır diye not düşülmüş. Her şey çok güzel, işin maaşı ise hayal dahi edemeyeceğim bir miktar. CV'min yeni mezun birisi için oldukça dolu olduğunu düşünüyorum. Ancak kafama takılan nokta şu ki başvurduğum pozisyon gerçekten yeni mezun birinin altından kalkabileceği bir pozisyon değil. Buna rağmen nasıl oldu da çağırıldım gerçekten anlayamadım. Bu yüzden gidip gitmemek noktasında gerçekten kararsızım. Hiç olmadı Londra'yı görürsün git ne olacak diyecek arkadaşlar için şimdiden söyleyeyeyim, oraya gidip Türk bir mühendisin o mülakatta çuvallaması ihtimali benim ne kendime ne de Türk kimliğime yakıştırabileceğim bir durum değil. Bu yüzden İngiltere'de iş konusunda tecrübeli arkadaşlar varsa, fikirlerini belirtilerse çok sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AlphaCenta -- 26 Ağustos 2018; 14:2:44 >

• bence öncelikle kafandan bu işin altından kalkamam düşüncesini atman lazım. "bir işi bir kişi yapabiliyorsa, ben de yapabilirim" dir benim mantalitem her zaman. o yüzden her işe kafa atarak giriyorum, tecrübe edinene kadar düşüyoruz, çuvallıyoruz ama böyle tecrübe kazanılıyor. o yüzden firma güvenilir, adı duyulmuş bir firma ise, ingilizce olarak kendine de güveniyorsan, buralarda durmak için hiçbir sebebin yok. benim önüme bu fırsat gelse, direkt olarak gitmiştim bile.

Ve evet, Londra görmüş olursun, çuvallama olarak düşünmen için hiçbir sebep yok, çünkü yeni mezunsun henüz.
  • bence öncelikle kafandan bu işin altından kalkamam düşüncesini atman lazım. "bir işi bir kişi yapabiliyorsa, ben de yapabilirim" dir benim mantalitem her zaman. o yüzden her işe kafa atarak giriyorum, tecrübe edinene kadar düşüyoruz, çuvallıyoruz ama böyle tecrübe kazanılıyor. o yüzden firma güvenilir, adı duyulmuş bir firma ise, ingilizce olarak kendine de güveniyorsan, buralarda durmak için hiçbir sebebin yok. benim önüme bu fırsat gelse, direkt olarak gitmiştim bile.

Ve evet, Londra görmüş olursun, çuvallama olarak düşünmen için hiçbir sebep yok, çünkü yeni mezunsun henüz.
  • hocam ne olursa olsun kesinlikle git derim, çuvallasan bile (ki öyle durmuyorsun) oraya seni onlar çağırdı, senin CV'ni inceleyerek, uygun bularak, altından kalkabileceğini düşünerek çağırdılar değil mi?

onlar öyle düşünüyorsa senin daha fazlasını düşünmen gerekir, kesinliklen git
  • ecnebilerde bizdeki gibi birine iş yükleme gibi bir davranış yok. zaten londra da çalışan bir firma adam yokluğu çekmez diye düşünyorum. dolayısıyla senden senin yapabileceğin işi beklerler, boşuna komplekse girme. gerçi firme nedir, sahibi kim vs. bilmiyoruz, çok amatör kafa biri de olabilir.

öte yandan işe başvuran sensen çağrılınca kesin gitmen lazım. git, görüş eğer iş yapamayacağın birşeyse zaten ya seni beğenmezler ya da sen kabul etmezsin. bu sonra verilecek bir karar.

şunu unutmayın, karşınızdaki adam tecrübeli. yani sizin yetenekleriniz ne tartabiliyor. zaten yeni mezundan birşey beklenmez, veremez. bir mühendis ilk 1-2 yıl kendine çalışır, şirket ona birşey harcar. sonraki yıllarda biraz braz şirkete kazandırırsınız. yeni mezun olsam işe girerken maaş vb. değil bana gelecekte ne verir diye bakarım. mesela ingilterede 1-2 yıl çalış gel türkiyeye, buralarda gayet rahat işe girersin. ilk tecrübenin yurtdışı olması zor ama sana birşey kazandıran bir tecrübe olacaktır.

bu mevsim londra güzeldir, hafif serin. bence gezmek için bile git gör derim.

dipnot: savunma sanayinde anlı şanlı "milli" projelerde de çalışmış/çalışan ve "milliyetçi" bir abin olarak iş konusunda milliyetçilik yapmanı önermem. neticede bu meslek, ay sonunda maaş olmasa kiimse yapmaz. londradaki adam da seni türk değil adın ve soyadın ile bilir. yapacağın doğru veya yanlış sana yazılır, türk'e değil. zaten görüşeceğin adam büyük olasılıkla ingiliz değil başka bir uyruktan olacak:)

özetle git, bence başarısızlıktan değil gitmekten korkuyorsun ve ben neden uzun uzun cevap verdim bilmiyorum:)

• quote:

Orijinalden alıntı: superposition

ecnebilerde bizdeki gibi birine iş yükleme gibi bir davranış yok. zaten londra da çalışan bir firma adam yokluğu çekmez diye düşünyorum. dolayısıyla senden senin yapabileceğin işi beklerler, boşuna komplekse girme. gerçi firme nedir, sahibi kim vs. bilmiyoruz, çok amatör kafa biri de olabilir.

öte yandan işe başvuran sensen çağrılınca kesin gitmen lazım. git, görüş eğer iş yapamayacağın birşeyse zaten ya seni beğenmezler ya da sen kabul etmezsin. bu sonra verilecek bir karar.

şunu unutmayın, karşınızdaki adam tecrübeli. yani sizin yetenekleriniz ne tartabiliyor. zaten yeni mezundan birşey beklenmez, veremez. bir mühendis ilk 1-2 yıl kendine çalışır, şirket ona birşey harcar. sonraki yıllarda biraz braz şirkete kazandırırsınız. yeni mezun olsam işe girerken maaş vb. değil bana gelecekte ne verir diye bakarım. mesela ingilterede 1-2 yıl çalış gel türkiyeye, buralarda gayet rahat işe girersin. ilk tecrübenin yurtdışı olması zor ama sana birşey kazandıran bir tecrübe olacaktır.

bu mevsim londra güzeldir, hafif serin. bence gezmek için bile git gör derim.

dipnot: savunma sanayinde anlı şanlı "milli" projelerde de çalışmış/çalışan ve "milliyetçi" bir abin olarak iş konusunda milliyetçilik yapmanı önermem. neticede bu meslek, ay sonunda maaş olmasa kiimse yapmaz. londradaki adam da seni türk değil adın ve soyadın ile bilir. yapacağın doğru veya yanlış sana yazılır, türk'e değil. zaten görüşeceğin adam büyük olasılıkla ingiliz değil başka bir uyruktan olacak:)

özetle git, bence başarısızlıktan değil gitmekten korkuyorsun ve ben neden uzun uzun cevap verdim bilmiyorum:)
    Bu adamı dinle.

• superposition S kullanıcısına yanıt
    Çok sağolun hocam. Gayet ikna edici oldunuz :) Yalnız gerçekten kararsızlık sebebim gitmekten korkmak değil çuvallamaktan korkmaktı. Daha önce de İngiltere'de bir üniversiteden staj için kabul almış, maddi sebeplerden gidememiştim. O yüzden İngiltere içimde bir yaradır :)
  • Tebrik ederim, bu fırsatı sakın elinin tersiyle tepme. Endişelerinin olması oldukça normal bu her iş için geçerli bir durum.
  • git tabiki olmazsa da olmasın denemiş olursun
  • Bogulacaksan büyük denizde boğul. Inşallah kabul edilirsin yerinde olmayı çok isterdim. Hiç düşünmeden git bambaşka bir tecrübe olur senin için.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.