Şimdi Ara

LM317T Entegresi ile Fan Kontrol Cihazı Yapımı... (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
120
Cevap
1
Favori
47.755
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar birde galvono metreden voltmetre yapın birerde led ? ampermetre birde ?

süper olur ?
  • Coxed ellerine sağlık kardeşim,güzel olmuş.Verimli çalıştığını öğrendiğimize göre artık baskılı devresini yapalım dimi ama.Vantec,coolermaster fan kontrolleri atalım kenara..:)
  • Bir reklam aklıma geldi
    kontrolsüz güç güç değildir
  • hepinizin klavyesine sağlık ellerine sağlık parmaklarına sağlık aklına sağlık hepsini okudum ve ben de bu işe kalkışıyorum inş eklentiler de ekleyecem üstüne bi v.metre de eklesek herbiri için fena olmas aslında güzek durur gibime geliyor ufak v.metreler kolay bulunur.. bi de ses bas tiz ayarı yapsak vumetre ler yerleştirsek tam kontrol edecez gücü.. onlar da basit aslında..
    saygılarımla..
  • arkadaşlar burdaki 3 ve 4 lü devreyi tekrar upload edebilirmisiniz, linkler bozuk...
  • buradaki devrede 100kohmluk pot. yerine kaçlık koyarsam kısacık bir yerde kontrol yapmaz 10kohm koysam olurmu
    yada kaçlık koyayım
  • selam arklar ben forumda yeniyim ama coxed bişi sorucam sana bu devre elemanlarını hangi bacağı hangisine bağladığını detaylı bi şekilde anlatabilirimisin? devrenin alt kısmından tam olrak anlaşılmıyorda
    Bide devre fanları tamamen durduruyor mu ?
  • fan konnektörümü e diyosunuz ya benim caışmayan bi hoparlörüm var ou kullansam olurmu hani onda sesi ayarlıyoruz ya bunda da fanı ayarlarız die düşündüm. şaçmaladım heralde kızmayın.bu işlerle ilgili bilgim yok.genel kültür olsun die okuyordum.
  • pwm kontrollü fan kontrol kartı yaptım ama fandan ince bir ses geliyor.
    sanırım pwm frekansının fan bobinlerinden çardığı bir ses bu.önlememin yolu var mı acaba.
    elimde bir de 4 uçlu bir fan var.uçlardan biri pwm girişi.bu fanın pwm girişini kullandığımda,
    fandan bu ses gelmiyor.adamlar bir şekilde fanlarında ses işini çözmüşler.
    fkat normal fan kullanımında ses oluyor.
    sesden kurtulalım derken ,başka bir ses işi bozdu
  • arkadaşlar acaba biriniz bunun tam listesini ve baskıdevre şemasını verebilirmi?
  • merhaba arkadaslar...

ben konunun ilk basında verilen devreyi isisde kurdum.yalnız gozlemlerim vasıtasıyla ordakı 100k lık potans tam sıfırlanmıyo 5 voltta dusuruyo 500 k koydum onun yerine 1kusur voltta dusuyor.eğer siz yaptıysanız potans ayarı nasıl sizce yukseltmelı mııyım ben sıfırlanmasını istiyorum...yada daha duzgun calısan bi devre onerir misinz.

[img=http://img153.imageshack.us/img153/5704/isisdevreqn2.th.jpg]
  • quote:

Orjinalden alıntı: nowanda

pwm kontrollü fan kontrol kartı yaptım ama fandan ince bir ses geliyor.
    sanırım pwm frekansının fan bobinlerinden çardığı bir ses bu.önlememin yolu var mı acaba.
    elimde bir de 4 uçlu bir fan var.uçlardan biri pwm girişi.bu fanın pwm girişini kullandığımda,

fan çıkışına 100 nf kondansatör ve 100uf/16v kondansatör takarak bi denermisin...
  • Arkadaşlar,

harbiden donanımhaberde gördüğüm en güzel, en paylaşımlı, en öğretici konu olmuş....

İnşallah yarın 317 ile yapılan devreyi, biraz daha yani ufaktan geliştirerek yapmayı deneyeceğim. Sanırım eğer bi aksilik olmazsa ben min. 7 tane fan kontrolü düşünüyorum. ve fanlar içinse açık-kapalı led sistemi vs.

eğer baskı devresini hazırlayabilirsem hali hazırda bi kart oluşturucam. projeden haberininz olsun.. er yada geç bu işi halletmeye çalışıcam.

bitirdiğim zaman inşallah sizlerle paylaşırım...

inşallah 120mm fanlar için sorun olmaz
  • quote:

Orjinalden alıntı: CoxeD

ben bunu yapmayı düşünüyordum ama buda 0 a indirmiyor voltajı

/>

bende buradaki LM317 yimiydi 337 miydi onu guc kaynagı yapımında kullaıyordum.Tam olarak ne işe yarar ing. vardı anlamadım...
  • quote:

Orjinalden alıntı: nowanda

pwm kontrollü fan kontrol kartı yaptım ama fandan ince bir ses geliyor.

aşağıdaki linkde gürültü ile ilgili bir uygulama notu var. 3 pin fanlarda işe yarıyor. (4 pin de denemedim)
    ww1.microchip.com/downloads/en/AppNotes/00771b.pdf

4 pinli fanı nasıl bağlıyorsunuz?. pwm sinyalini hangi uca veriyorsunuz?.

• valla 4 pinli fanı ben ilk defa intele geçtiğimde intelin kendi fanında gördüm.

verilen bu devrelerden lm317 ile ilgili olanını yapmayı düşünüyorum. lm317 zaten güç entegresi olarak geçiyor. yani voltaj düşürme, yükseltme, kontrol vs. yapılabiliyor.

yukarıda yine lm317 için verilen sayfadaki pratik ayarlardan voltajın aslında teorikte sıfırlandığı gözüküyor. pratikte ne olur bilemem.

lineer yada logaritmik olayından anladığımsa şu, birisi ekolayzır sistemi gibi olan potlar, diğerleri ise normal olan potlar...

benimse yapmayı düşündüğüm şey, sıfırlayabilmek için ya iki yada çift anahtarlalı pot kullanmak olacak.

fikir direk şu;

standart devreyi diyod'lu yada diyodsuz olarak yapmak, sonrasında ise uygun şekilde yapabilirsem entegrenin beslemesini anahtarlamak. bu sayede direk kapatmak,

sonrasında eğer çift anahtarlı pot bulabilirsem, birisi devreyi devre dışı bırakırken diğeri ışıklandırma sistemini kontrol edecek. yani potu açtığınızda led yanacak... vs.vs.

devreyi halletmeye çalışcam. bi çizim oluşturursam müsait bi vakitte yollarım.

• Elimde şöyle yapımı basit ve kullanışlı bir devreye benzeyen bir şema var ama ben şahsen denemedim isteyen arkadaşlar deneyebilirler.

LM317T Entegresi ile Fan Kontrol Cihazı Yapımı...
  • Eskileri karıştırırken buldum devreyi..5-6 kişiden PM gelmişti tazelemem için geç oldu ama buyrun...

http://r a p i d s h a r e.com/files/120327546/4chfan.zip.html
  • Arkadaşlar ben aslında tam olarak anakart üzerinde bulunan otomatik ayarlı 1 adet 3 pinli fan soketini kullanarak 4 adet 12 cm 0.34 A fan sürmek istiyorum. tek pine sanırım bu dört adet fanı bağlarsam yüksek akım çekeceğinden anakartı yakarım. Bunun için:
     LM317T Entegresi ile Fan Kontrol Cihazı Yapımı...

devredeki pot yerine nasıl bir bağlantı yaparsam fanlar anakart kontrolünde çalışır. Umarım açıklayabilmişimdir. Yardımlarınızdan dolayı şimdiden teşekkür ediyor. Cevaplarınızı bekliyorum..

• Alternatif olarak 555 li bir devrede şu linkte mevcut:

555 pwm kontrol

Ben 1 senedir tam verimle sorunsuz kullanıyorum. yapımı oldukca basit, devre elemanları kolay bulunabilen ve ucuz maliyetli.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sumer1912 -- 29 Temmuz 2008; 22:35:52 >
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.