Şimdi Ara

Linux neden başarısız ? işte cevabı (4. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
469
Cevap
7
Favori
27.248
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: baris_55

quote:

Orijinalden alıntı: khanjui

Bir yerde okumustum linux windowstan once yapılmıs windows onu satınmı almıs oyle bisey vardı hatırlamıyorum. ama hepsinden one cıkan mac hala en iyisi.

yok hocam o dos. (emin değilim)

microsoft dosu satın aldı diye biliyorum.

sonra ms-dos çıktı işte.

böyle olması lazım ama bende yanlış biliyor olabilirim.

UNIX'ten bahsediyorsunuz galiba Linux'un atası UNIX ticari kaygılar içermeye başladı. Linus amca'da Hade lan ordan deyip Linux'u koydu. Daha sonra'da (2002 miydi neydi) MS Unix kodlarının hepsini satın aldı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OscarPenn -- 9 Ağustos 2012; 14:29:01 >

• quote:

Orijinalden alıntı: OscarPenn

quote:

quote:

Bir yerde okumustum linux windowstan once yapılmıs windows onu satınmı almıs oyle bisey vardı hatırlamıyorum. ama hepsinden one cıkan mac hala en iyisi.

sonra ms-dos çıktı işte.

UNIX'ten bahsediyorsunuz galiba Linux'un atası UNIX ticari kaygılar içermeye başladı. Linus amca'da Hade lan ordan deyip Linux'u koydu. Daha sonra'da (2002 miydi neydi) MS Unix kodlarının hepsini satın aldı.

O an oradaydiniz sanirim...Ama orda bulunmanıza ragmen yanlıs bilgilere sahipsiniz

• quote:

Orijinalden alıntı: ENIGMA

quote:

Orijinalden alıntı: OscarPenn

quote:

quote:

sonra ms-dos çıktı işte.

O an oradaydiniz sanirim...Ama orda bulunmanıza ragmen yanlıs bilgilere sahipsiniz

evet ben o sırada ekmek almaya gidiyordum.

tasolarım vardı.

• Linux farklı kulvarlarda MS'den daha başarılı.
  • Chip'in arşivini karıştırıyordum. Ordan gözüme çarptı

Edit : hakkaten saçmalamışım Linux çıkış tarihi çook daha önce

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OscarPenn -- 10 Ağustos 2012; 23:01:03 >
  • hepsini okuyamadım ama mesela Adobe linux için program yazamaz mesela premier pro çünkü açık kaynaklı olmak zorunda doğru biliyorsam o zaman da ücretsiz olması gerekecek ?? Yanlışım varsa düzeltin ama linuxda ücretli program görmedim
  • google ubuntuyu satın alsa bence büyük patlama yapardı. linux u windows a kafa tutacak seviyeye sadece google getirebilir. nasıl google android satın aldığında kimse nokia kafa tutabileceğini düşünmüyordu. android tek başına bunu yapamazdı. ama şuanda android pazar lideri. chrome os diye sadece internet tabanlı bir sistem çıkardılar ama tutmadı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: fatality1907

google ubuntuyu satın alsa bence büyük patlama yapardı.

zatenhttp://tr.wikipedia.org/wiki/Google_Chrome_OS projesi var var ama

google arama kullanıcısı sözleşmesi güncellemesine göre
    google hesabıyla login olan veya olmayan herkes fişlendirilmekte

örneğin sen hiroşima ya atılan atom bombasının haberini seyrettikten sonra
    sadece meraktan ötürü atom bombası nasıl yapılır diye google'da araştırma yapsan
    ve bulunduğunuz bölge civarında birileri radyo aktif bir maddeyi izinsiz bulundurmaktan yakalansa
    sizin hiç bir bağınız bile bulunmasa ulusal güvenlik sizi bu olayla ilişkilendirebilir. !

ve google bir noktada resmen kullanıcı parola aktivasyon isteği yüzünden
    neredeyse kendi PC'inde Guest ( ziyaretçi ) hesabıyla
    sanki emanet bir PC kullanıyormuşsun hissi vermekte
    işte bu olası alakasız fişlendirme varsayımı yüzünden bir noktada
    google ne kadar iyi bir arama motoru ise !
    bir noktada o kadar iyi bir fişleme motoru olacağı ortada !

uzun lafın kısası google'ın ürettiği ürünler
    sadece belli standartların oluşması açısından
    piyasaya yön vermesi alkışlanacak bir şey

çünkü andriod konusundaki forumlara girdiğiniz zaman
    kullanacağınız iş için örneğin video seyredecekseniz
    gidersiniz herkesce bilinen VLC programını yükle dersiniz
    aynı Windowstaki gibi yani diğer linux dağılımlarındaki gibi eksik sistem dosyaları için

qwx xwq wxw qxq qwq xqw gibi kolay anlaşılsın diye kısaltına ama uzun yazılışı daha anlaşılabilinir
    hiç bilmediğiniz masa üzeri için çevre arabirim kütüphane versiyonları ile andriodte uğraşmıyorsunuz

android te aynı mac os gibi ( atıyorum ) versiyon 1.1 ve üzerinde çalışır ibaresi olan programlar

genelde linux'te ; qwx xwq wxw qxq qwq xqw masa üzeri için çevre arabirim kütüphanesi gerekir tabi bunların her biri güncel versiyon olacak tabiki bunları tek tek elle yükleyeceksiniz ! diyen bir linux dağılımı anlayışı olduğu için

ben linux mu kullanıyorum yoksa çöplükten işe yarar malzeme arayıcısımıyım ulan dersiniz :D
    bu açıdan ubuntu kendi sistem standartlarına göre aynı macox gibi versiyon standartları oluşturduğu zaman
    hım tamam dır o zaman olacak ama hala bu standartlar şu an sadece android için geçerli gibi görünüyor.

• Çakma Hackerlara "lamer" diyorduk, peki Çakma Linux kullanıcılarına ne dendiğini bilen varmı ?
  • Açık kaynak demek ücretsiz demek değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: playstyle

qwx xwq wxw qxq qwq xqw gibi kolay anlaşılsın diye kısaltına ama uzun yazılışı daha anlaşılabilinir
    hiç bilmediğiniz masa üzeri için çevre arabirim kütüphane versiyonları ile andriodte uğraşmıyorsunuz

android te aynı mac os gibi ( atıyorum ) versiyon 1.1 ve üzerinde çalışır ibaresi olan programlar

genelde linux'te ; qwx xwq wxw qxq qwq xqw masa üzeri için çevre arabirim kütüphanesi gerekir tabi bunların her biri güncel versiyon olacak tabiki bunları tek tek elle yükleyeceksiniz ! diyen bir linux dağılımı anlayışı olduğu için

ben linux mu kullanıyorum yoksa çöplükten işe yarar malzeme arayıcısımıyım ulan dersiniz :D
    bu açıdan ubuntu kendi sistem standartlarına göre aynı macox gibi versiyon standartları oluşturduğu zaman
    hım tamam dır o zaman olacak ama hala bu standartlar şu an sadece android için geçerli gibi görünüyor.

Daha önce açtığın konularda sana bağımlılıkları elle yüklemeye gerek olmadığını izah etmiştim ama anlamışa benzemiyorsun.
    Linux'da kullanılan aşağı yukarı her paket yönetici ile kurmak istediğiniz uygulamanın tüm bağımlılıkları otomatik olarak yüklenir.
    Sizn bahsettiğiniz gibi bu bağımlılıkları elle kurmaya gerek yok. Ama kaynak dosyadan derleyecekseniz tabii ki derleme için gerekli geliştirici uygulamalarını yüklemeniz şart. Aynı durum uygulama derlenmek istendiğinde Windows/Mac içinde geçerli tabii ki.

Örneğin Debian tabanlı bir Linux dağıtımına VLC kurmak için Snaptic Paket Yöneticini açarsınız sonra arama kutusuna VLC yazarsınız. VlC paketini bulup işaretler ve uygula dersiniz, tüm bağımlılıkları ile birlikte otomatik kurulur.

Anlamak mı istemiyorsunuz yoksa kapasite mi yetmiyor çözebilmiş değilim.

• quote:

Orijinalden alıntı: sse

Çakma Hackerlara "lamer" diyorduk, peki Çakma Linux kullanıcılarına ne dendiğini bilen varmı ?

çakma kullanıcı ne demek !?
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: sse

Çakma Hackerlara "lamer" diyorduk, peki Çakma Linux kullanıcılarına ne dendiğini bilen varmı ?

çakma kullanıcı ne demek !?

Cakma linux kullanıcısı demek,linux ne oldugunu bildigini sanan ayrıca open source nin ne oldugundan bir haber olan kendine gore bir hayal dunyasinda yasayan,unix ve linux isletim sistemlerini grafik arabirimleri ile diger rakipleri ile karsilastiran,aslında linux un gecmisi ve gelecegi ile hic bir bilgisi olmayan,zira unix in ne oldugunu hic bilmeyen,kernel den bir haber,bos bos konusan insan demek...
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: fatality1907

google ubuntuyu satın alsa bence büyük patlama yapardı.

zatenhttp://tr.wikipedia.org/wiki/Google_Chrome_OS projesi var var ama

google arama kullanıcısı sözleşmesi güncellemesine göre
    google hesabıyla login olan veya olmayan herkes fişlendirilmekte

örneğin sen hiroşima ya atılan atom bombasının haberini seyrettikten sonra
    sadece meraktan ötürü atom bombası nasıl yapılır diye google'da araştırma yapsan
    ve bulunduğunuz bölge civarında birileri radyo aktif bir maddeyi izinsiz bulundurmaktan yakalansa
    sizin hiç bir bağınız bile bulunmasa ulusal güvenlik sizi bu olayla ilişkilendirebilir. !

ve google bir noktada resmen kullanıcı parola aktivasyon isteği yüzünden
    neredeyse kendi PC'inde Guest ( ziyaretçi ) hesabıyla
    sanki emanet bir PC kullanıyormuşsun hissi vermekte
    işte bu olası alakasız fişlendirme varsayımı yüzünden bir noktada
    google ne kadar iyi bir arama motoru ise !
    bir noktada o kadar iyi bir fişleme motoru olacağı ortada !

uzun lafın kısası google'ın ürettiği ürünler
    sadece belli standartların oluşması açısından
    piyasaya yön vermesi alkışlanacak bir şey

çünkü andriod konusundaki forumlara girdiğiniz zaman
    kullanacağınız iş için örneğin video seyredecekseniz
    gidersiniz herkesce bilinen VLC programını yükle dersiniz
    aynı Windowstaki gibi yani diğer linux dağılımlarındaki gibi eksik sistem dosyaları için

çok merak ettim hangi dağıtımı kullanıyorsunu puppy linux filan mi?

mp3 , mov gbi formatlar açık kaynak kodlu codekler değildir dolayısı ile bazı dağıtımlarda standart olarak gelmez ubuntuda açık kaynak koldu olmayan yazılım deposu vardı vakti zamanında yanlış hatırlamıyorsam kurulumda seçince onlarda yüklenirdi.
    pardusta zaten bu formatlar yüklü geliyordu.

şimdi benim anlamadığım windowsa vlc playeri yüklemek kolayda linuxda synaptic, pisi paket yöneticisi, v.s. programlarda searc yazıp vlc yazıp kurmak mı sizi rahatsız ediyor onu çözemedim..

windows ta codec paketi yüklüyorum ben ki after effect v.s. yüklediğimde dosya formatı sıkıntısı yaşamayım die 40 mb lik quicktime yüklemezsem mov video işleyemiyorum neticede yani anlattığınız şeyi gerçekten çift taraflı olarak değerlendirecek bir bilgi birikimine sahip olmadığınız sonucu çıkıyor yazdıklarınızdan ki insanlar mesajlarında da dalga geçer gibi konuşuyor.

yaşınızın çok büyük olmadığını düşünüyorum liseye gittiğim dönemde Amiga kullanırdım, windows 3.1 vardı bu cihazlara bulaştığımda dos vardır sonra 95 çıktı o ara mac ile tanıştım 99 gibi linux la tanıştım red hat 5 di yanlış hatırlamıyorsam ki arayüz Amigaya benzetmiştim gnomeydi yanlış hatırlamıyorsam. ondan sempatik geldi v.s. v.s. ama saydığınız ve sorun olarak gördüğünüz şeyler le ya karşılaşmadım ya da zaten her platformda gördüğüm şeyler olduğu için linuxda yadırgamadım.

Ben Linux kullanmaya başladığımda internet hızı die birşey yoktu çevirmeli ağlarda takılıyorduk depoymuş v.s. şimdi 2 tuşla herşeyi halledebiliyorsunuz. koda falan da gerek duymadan son dönemde Ubuntu kullanırken shell i windowstaki cmd den daha az kullandım diyebilirim.

ama tabi bir konuda bilgi sahibi değilseniz yapıyı tanımıyorsanız ve internetten veri arıyorsanız internette Lİnux "how to" ları shell den verildiğinden zor görünmüş olabilir ama emin olun kullandığınız arayüzü iyi tanıyorsanız onları mouse ile nasıl yapacağınızı anında kavraya biliyorsunuz örneğin.

sudo add-apt-repository domain yazacağınzı yere synaptikte depo ekle komudu ile çıkan pencereye deponun adresini yazmanızda yetecektir. ama "alt+f1" e basıl çıkan ekranda yandaki kodu kopyala yapıştır yapıp entere basmak inanın daha kolay.

Daha enteresan birşey anlatayım.

windows 95,98 ve milenyum yani nt tabanlı olmayan windows dağıtımlarında memory protection die bir şey yoktu yani bir taraftan winamp açık bir taraftan photoshop çalışıyorsunuz. win amp hata verdimi tüm bilgisayarınızdaki uygulamalar kapanırdı. Beğenmediğiniz linux o dönemde kısayolunu yanlış hatırlıyor olabilirim ctrl+alt+del e basında cursor kuru kafa şeklinde dönerdi ve çakılan programa tıkladığınızda o yazılımı kapatırdı.

nt platromuna geçiş yapınca bu özellikler eklendi windowsa .

compizdeki efekleri mac yanılmıyorsam leopard da taklit etti 4 desktopa geçti. ntfs yazma özelliği yine linux sayesinde maclere eklendi.

Linux kullanıcıları teknoloji üreten geliştiren insanlar karşıklı etkileşim tabiki olacak ve bu durumdan biz karlı çıkacağız.

• quote:

Orijinalden alıntı: RafiQ_Shia

forum konu başlığı girişi biraz hatalı olmuş,
    aslında "linux hangi konuda başarısız" diye bir konu başlığı olarak değiştirilmesini öneriyorum
    çünkü linux kerneli ( çekirdeği ) olarak bir sistemin kalbi anlamıyla başarılı bir şeydir.

benle birlikte bir çok arkadaşın tek ortak eleştiri noktamız
    çekirdekteki başarıyı çevresel arabirim kütüphanesi standartları açısından yeterince başarılı olamadığı
    burada başarıdan kastımız şu MS'u MS yapan adı üzerinde zaten windows çerçeve ve pencere kapı sistemleri :)

ama malesef daha öncede söylediğimiz üzerine linuxu yapanlar bir noktada işin kolayına kaçaraktan
    linuxun pvc çercevelerini yapmadıkları için kış aylarında buralardan soğuk giriyor ve haliyle insanlar etrafa sünger çekerek bu sorunu aşma çabasında olsalarda kışlar çok yaban geçince aldığınız ev 9 şiddetinde depreme dayansa bile
    ev soğuk be abi yaw :( işte bizim savunduğumuz dahası savunmayı bırak neredeyse linux ortamında neden windows kadar çok program yok dediğimiz noktada burada !

en son nokta olarak android dedik ama onunda önünde ticari özgürlük anlamında GNU felsefesini aşabilmesi noktasında sıkıntılar olduğunu söyledik ve linuxuler geldi android linux değildir sanal makinedir dediler.

sonra GNU MS'un ticari tekeline hizmet ediyor dedik hadi oradan dediler onu dedik bunu dedik

ama laf anlatamadık ! çünkü ortada temel bir linux dağılımı bile yok !
    kim unix uyumlu yazılımları linux adıyla toparlarsa onun adı linux oluyor dedik
    yine işin içinden çıkamadık !

sonsöz bizler son kullanıcıyız !
    yerine göre kod yazmak güzel olabilir
    ama yerine görede cahil biri gibi ben sadece gördüğümü anlarım
    onun için tıkladığımda karşıma gelen seçenekler kadar PC kullanırım gerçeğini insanlar görmüyor.

işin en komiği linux bilgisayar için yazılmış bir sistem olduğu halde bilgisayar dışındaki tüm sistemlerde
    beden bulmuş bir sistem olduğu ortada ! yakında PS4 te linux ile gelirse şaşırmam :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ProjectMan -- 21 Ağustos 2012; 8:05:24 >

• @playstyle linux başarısız derken neyi algılıyorsunuz ?
    tabii ki masaüstü ve dizüstü dünyasını kast ediyorum. linux başarısız bu kadar açık ve net.
  • quote:

Orijinalden alıntı: RafiQ_Shia

@playstyle linux başarısız derken neyi algılıyorsunuz ?
    tabii ki masaüstü ve dizüstü dünyasını kast ediyorum. linux başarısız bu kadar açık ve net.

başarı kavramı farklıdır.

örneğin gitmeyen bir ilişkiyi bile uzun yıllar götüren bir sürü insan var bunlarda bir noktada bir şeyi başarıyorlar diyeceğim ! ama linux derken linuxun başarısından kim sorumlu ve aynı zamanda linuxun başarısızlıklarından kim sorumlu diye 2 farklı soru sorabiliriz !

ama malesef linux MS gibi kurumsallaşmış bir firma olmadığı ortada !
    dahası felsefeyi yaratanın kafasına göre bir yolda ileriliyor

felsefesi kaynak kodu geliştirmede ücretsiz iş gücü bulma konusunda yararlı olsa da !
    linux ticari bir şey olmayacak söylemi yüzünden son kullanıcılara ve ticari donanım piyasasına uzak kalmış bir sistem
    dahası varyasyonları anlamında birileri para ile bunu satabiliyor ama malesef son kullanıcı açısında hala bir ticari bir yazılım olarak piyasada var olan bir şey değil !

şu an TTNET e internet için her ay düzenli aidat ödeyen bizler verdiğimiz paranın hakkını bile alamıyorken !
    haliyle linux'a ne para verdik ki ne bekleyelim açıkcası bir beklenti içine girmemize bile gerek yok !
    açıkcası linux paralı olsun diyeceğim eğer paralı olursa en azında bir kere bir sistem alırsınız
    100 yıl kullanırsınız çünkü MS gibi neredeyse windows 10 adıyla yeni sistem standartları satan bir sistemde değil
    şaka maka linux son kullanıcılara ulaşması için masa üzeri çevre birim standartlarını kendi belirlemesi lazım
    yoksa android denince sanal makine dir o linux değil diyenlere söylenecek tek şey
    linuxun kendi masa üzeride sanal bir yanılgama çünkü linux'un masa üzeri yok !

• Parayla satılan kaynak kodları kapalı işletim sistemi kullanmak istiyorsanız, Windows kullanın Mac kullanın. Kimsenin size birşeyleri direttiği yok.

Ama saçma sapan yorumlarla b.k atmayın. Madem hoşunuza gitmiyor başarılı bulmuyorsunuz kullanmazsınız. Ya da kendinizi geliştirir, geliştirici olursunuz, Linux'un daha iyi yerlere gelmesine katkıda bulunursunuz.

Bugün açık kaynak dünyası KDE, Gnome, XFCE, Cinnamon, Unity, LXDE gibi farklı zevklere hitap eden, gelişmişlik açısından ücretli satılan sürümlerine nal toplatabilen masaüstü ortamlarına sahip. Hatta bazı masaüstü ortamları parayla satılan sürümleri tarafından kopya bile çekiliyor.

Bu masaüstü ortamlarında aşağı yukarı pek çok ayar grafik arayüzlü araçlar tarafından yapılabilmekte. Bu masaüstü ortamları kullanıcı kolaylığını sağlama açısında oldukça da ileri düzeydeler. Buna rağmen alışkanlıklarını değiştiremeyip, Linux kullanımını zor bulan kimseler elbette olacaktır. Buna diyecek bir sözümüz elbette olamaz çünkü bu bir tercih meselesidir.

Benim merak ettiğim bu masaüstü ortamları ile neyi yapamadınız da, çekirdek geliştiricilerin masaüstü ortamı da geliştirmesini istiyorsunuz. Çekirdek takımının amacı zaten, üstünde sorunsuz çalışabileceği masaüstü ortamları için temel oluşturmaktır. Bu sayede de daha fazla odaklanmayla beraber daha efektif sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Bunu kendinizde ifade ettiniz zaten. Başka ekiplerde değişik zevk ve konfigurasyonlara hitap eden masaüstü ortamları geliştirmektedirler. Bu sayede iyi bir sisteme hitap eden bir masaüstü ortamı olduğu gibi, miadını doldurmaya yüz tutmuş PC'lerde başka masaüstü ortamları ile hayat bulabiliyorlar.

Masaüstü ortamının farklı ekipler tarafından geliştirilmesi ancak açık kaynak işletim sistemlerinde mümkün olabilmektedir. Çünkü açık kaynak olan bir çekirdek en ince ayrıntısına kadar incelenebilmekte, en uyumlu sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Ekiplerin ayrı olması da ortya tatlı bir rekabet havası sokmakta ve bu da gelişim için faydalı bir ortam doğurmaktadır.

Peki neden ücretli satılan, kapalı kaynak İşletim Sistemlerinde birden fazla masaüstü ortamı yok. Çekirdek dahil bütün kodlar kapalı olduğu için bunu yapmanın maalesef bir imkanı olamamakta, bu tip istekleri ürticiler kullanıcılara çok görmektedirler. Mesela Windows 8 çekirdeği ile 256 Mb. Rama sahip bir PC çalışsa ne güzel olurdu diyenler olabilir.

İşte bu olanağa en gelişmiş Linux Çekirdeği kullanan bir masaüstü ortamı ile kavuşabilmenin yolu belki de, ana geliştiricilerin bu işe karışmamış olması gösterilebilir.

Ben ve Linux kullanıcıların pek çoğu, Linux'u Windows'a bir alternatif görerek kullanmıyoruz. Bu bir tercih meselesidir. Bu tercihin altında yatan en önemli sebep ise açık kaynak olmasıdır.

İnsanlar açık kaynak bir işletim sistemi ve açık kaynak yazılım kullanmanın anlamı konusunda bir fikir sahibi olmadıkça, istenirse parayla Masaüstü Ortamı hazırlatılsın farketmeyecektir. Bu anlayışın önünde ise toplumun klişeleşmiş kafa yapısı duruyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kelebekx3 -- 21 Ağustos 2012; 22:41:34 >

• valve eğer linuxa şiddetli bir destek sağlarsa ve oyun firmaları linuxa dönerse işte o zaman %40 kullanıcıyı çok rahat elde ederler.
  • şuanda linux yükselişe geçmiş durumda. steaminde linux gelmesiyle artık hiçbirşey eskisi gibi olmayacak şuanda linux un gömülü sistemlerdeki son derece başarılı telefon, tablet, yeni nesil çoğu uydu alıcısı, smart tvler, setüstü internete bağlanabilen cihazlar. modemler router ler diye gidiyor.
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.