Şimdi Ara

Linux için hangi dil?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
1
Favori
792
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Linux'a yazılım geliştirmek için hangi dil daha iyi olur? C/C++ mı yoksa Python mı öğreneyim?

Edit: Eskiden biraz Python öğreniyordum ama hiç bilmiyorum denebilir. Onun haricinde başka bir bilgim de yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Growlithe -- 2 Haziran 2015; 18:21:33 >

• Aslinda ne gelistirmek istedigine karar vermelisin web sitesi masa ustu yazilimi donanım a yakın projeler vs. Ama python,java veya c++ en islevsel dillerdir python kolay ve işlevseldir platform bagimsizdir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Zaten platform bağımsız oldukları için bu dilleri düşünüyorum. Masaüstü yazılımı yapmayı düşünüyorum. Ayrıca unutmuşum sadece c ya da python olmasına gerek yok. Platform bağımsız diğer diller de olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Growlithe -- 2 Haziran 2015; 21:12:40 >
  • Rust diline de bir göz at derim. Bu aralar çok popülerl ve önü açık.

http://www.rust-lang.org/

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Java bence.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • -w K- - kullanıcısına yanıt
    Rust diline baktım ama Linux'a bir türlü kuramadım. Hep hata veriyor. Zaten fazla Türkçe kaynak da yok. İngilizcem de yeterli değil maalesef.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Growlithe

Zaten platform bağımsız oldukları için bu dilleri düşünüyorum. Masaüstü yazılımı yapmayı düşünüyorum. Ayrıca unutmuşum sadece c ya da python olmasına gerek yok. Platform bağımsız diğer diller de olabilir.

Küçük bir düzeltme yapayım, C/C++ platform bağımsız diller değildir. Derleyiciden derleyiciye ve işletim sisteminden işletim sistemine farklı fonksiyonlar kullanmanız gerekebiliyor. Ayrıca bu alanda maalesef çoğu kaynak İngilizce. Türkçe ile sadece başlangıç yapabilirsiniz belki. En kısa zamanda İngilizce kaynakları okuyup anlayabilecek kadar İngilizce öğrenmenizi de tavsiye ederim.

Sorunuza gelirsek, cevap ne yapmak istediğinize bağlı. Masaüstü diyorsanız Python + tk, Java + Swing veya C++ + Qt öğrenebilirsiniz, hepsinin kendine göre artısı ve eksisi var.

• Bl00dyHell kullanıcısına yanıt
    Zaten yazılım dillerinin yanında İngilizce de öğreneceğim. Önce Python öğrenmek istiyorum aslında belki sonra C olabilir. Başlangıç için iyi olur mu? Zaten Linux ağırlıklı çalışacağım.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.