Şimdi Ara

LG LCD TV Panel Arızası Acil Yardım Lütfen

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
7.439
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 10 yillik 42lg5000 lg lcd tv birkac gun once boyle bir ariza vermeye basladi. Once karardi sonra da renkler boyle birbirine girdi. Yesilcam film efekti yapilmis gibi goruntu soldu. Dik cubuklar cizgiler olusmaya basladi, ghosting olustu vs. Sizce panel omrunu mu yitirmistir? Yoksa tamir edilebilir mi ? Tesekkurler.  LG LCD TV Panel Arızası Acil Yardım Lütfen
    . LG LCD TV Panel Arızası Acil Yardım Lütfen
     LG LCD TV Panel Arızası Acil Yardım Lütfen

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metbey -- 16 Eylül 2016; 11:58:40 >

• T-con problemli olabilir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Selamlar hocam; Anakarttan, Tcon aracılığı ile panele aktarılması gereken protokol aktarımında hata var. İşin teknik açıklaması bu olsa da, olası sebeplerin başında LVDS soket gurubu olmaktadır.

Anakarttan Tcon kartına veri aktaran bu soket gurubunun mevcut iki ucundan bir tanesinden halk tabiri ile temassızlık var. Bunun sebebi ise panel kaynaklı oluşan yüksek ısıdır.

Yapılması gereken çok basit ve bence emniyetli hareket ederseniz kendiniz de çözebilirsiniz.

İhtiyaç olan malzemeler : 1 yıldız tornavida - 1 Diş fırçası - az miktarda saf alkol - Kurutma makinesi

Yapılması gereken : LCD tv yi emniyetli bir şekilde masanın üzerine yatırıp arka kapağını açınız, zaten çok çok kolay erişilebilir yerde olan LVDS kablosunun iki ucunu da soket yuvalarından çıkartınız. hem çıkarttığınız soketleri hem de soket yuvalarını saf alkol ve diş fırçası ile temizleyip daha sonra kurutunuz.

ürünü toplayıp test ettikten sonra eğer düzeldi ise zaten sorun yok kullanmaya devam ediniz. Düzelmediyse %99.9 olasılıkla Tcon kartınız arıza yapmış demektir.

LVDS mi Tcon mu derseniz buradaki oran ise %70 LVDS - %30 Tcon şeklindedir

• Hocamın dediklerini yapmaktan başka çare yok gibi gözüküyor eğer bu tv 10 sene boyunca başka bi arıza vermediyse yine çok kaliteli bir ürün kullanmışnısız

• quote:

Orijinalden alıntı: Ado

Selamlar hocam; Anakarttan, Tcon aracılığı ile panele aktarılması gereken protokol aktarımında hata var. İşin teknik açıklaması bu olsa da, olası sebeplerin başında LVDS soket gurubu olmaktadır.

Anakarttan Tcon kartına veri aktaran bu soket gurubunun mevcut iki ucundan bir tanesinden halk tabiri ile temassızlık var. Bunun sebebi ise panel kaynaklı oluşan yüksek ısıdır.

Yapılması gereken çok basit ve bence emniyetli hareket ederseniz kendiniz de çözebilirsiniz.

İhtiyaç olan malzemeler : 1 yıldız tornavida - 1 Diş fırçası - az miktarda saf alkol - Kurutma makinesi

Yapılması gereken : LCD tv yi emniyetli bir şekilde masanın üzerine yatırıp arka kapağını açınız, zaten çok çok kolay erişilebilir yerde olan LVDS kablosunun iki ucunu da soket yuvalarından çıkartınız. hem çıkarttığınız soketleri hem de soket yuvalarını saf alkol ve diş fırçası ile temizleyip daha sonra kurutunuz.

ürünü toplayıp test ettikten sonra eğer düzeldi ise zaten sorun yok kullanmaya devam ediniz. Düzelmediyse %99.9 olasılıkla Tcon kartınız arıza yapmış demektir.

Hocam verdigin bilgiler icin cok tesekkur ederim ancak merak ettigim bir soru var. Once insanlarin beyaz tenini esmer gosterecek kadar yari bir kararma oldu. Ne kadar goruntuyu canlandirmaya kontrast vs yi artirmaya calissam da sadece renkler sivrilesti ama karanlik goruntu kaybolmadi. 1 gun sonra ise bu cizgiler ve renk kaymalari vs. Olusmaya basladi. Belki bu o dediklerinin arasinda hangisinin oldugunu daha net gosterir mi diye sormak istedim. Bunun bir anlami olur mu sence?

Bu arada sana ve diger donen arkadaslara cok tesekkur ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metbey -- 16 Eylül 2016; 15:33:30 >

• metbey M kullanıcısına yanıt
    Hocam tam anlamıyla olmasa da kısmen maldischarge gibi bir arızadır bu, protokol dışına çıkıldığında kodlamalar hatalı olduğundan kod adresler de hatalı noktalara gider ve yanma dediğimiz bu yırtık renkler ortaya çıkar, ayrıca stabil değildir, şaşmış kodlamalar her noktaya ulaşabilir bu da kısmen kararma kısmen kızarma kısmen yeşerme ve bunların hepsini de değişik noktalarda yapabilir.

Belki çok ilkel gelebilir ama nazikçe tv yi sağa sola bükseniz veya ufak bir darbe vurmanız (tekme tokat girişmeyin tabi, parmak ucu ile arka kapak ortalarına pıt pıt yapmanızdan bahsediyorum) dahi o tepkimelerin yerlerinin değişmesine sebep olabilir, eğer tepki alıyorsanız teşhisimiz tutmuş olabilir demektir.
  • quote:

Hocam tam anlamıyla olmasa da kısmen maldischarge gibi bir arızadır bu, protokol dışına çıkıldığında kodlamalar hatalı olduğundan kod adresler de hatalı noktalara gider ve yanma dediğimiz bu yırtık renkler ortaya çıkar, ayrıca stabil değildir, şaşmış kodlamalar her noktaya ulaşabilir bu da kısmen kararma kısmen kızarma kısmen yeşerme ve bunların hepsini de değişik noktalarda yapabilir.

Belki çok ilkel gelebilir ama nazikçe tv yi sağa sola bükseniz veya ufak bir darbe vurmanız (tekme tokat girişmeyin tabi, parmak ucu ile arka kapak ortalarına pıt pıt yapmanızdan bahsediyorum) dahi o tepkimelerin yerlerinin değişmesine sebep olabilir, eğer tepki alıyorsanız teşhisimiz tutmuş olabilir demektir.

Hocam yine cok sagol ama yeni bir sey farkettim.

Elektrigini kesip belli bir sure sonra tekrar actigimda yarim saniye falan anlik duzgun gorundugunu sonra eskiye dondugunu farkettim. Bu kablo temassizligindan ziyade anakartin bozuk oldugu ihtimalini kuvvetlendirir mi? Bir de dediginizi yaptim. Vurma vs. Ama hicbir sey olmuyor bozuk goruntu aynen hicbir cizgisi degismeden devam ediyor..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metbey -- 16 Eylül 2016; 15:40:27 >

Eğer öyle ise tcon arızası olabilir, ben yine de söküp bahsettiğim uygulamaları yapmadan kesin sonuca ulaşmamak lazım diye fikir beyan etmiş olayım.

Ama anakart arızası değildir bu hocam. eğer öyle ise zaten onarım işine girip girmemeyi yeniden değerlendirmek daha makul olur.
  • usta %100 haklı... t-con kart arızası... maliyeti bilemem ama çok tutmaz heralde... bazı servis ustasına göre arıza cihaz çalışırken takılıp çıkarılan hdmi kablosundan oluyor...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tutankenshta -- 16 Eylül 2016; 16:12:54 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: tutankenshta

usta %100 haklı... t-con kart arızası... maliyeti bilemem ama çok tutmaz heralde...

T con dediginiz anakart olmuyor mu? Bunlarin maliyeti 500 den asagi olur mu ki?

anakartla panel arasında küçük kart... panel ona bağlanıyor... tüm markalarda aynı benzer arızalar çıkartıyor...
  • LG tv lerde de aynı isim mi bilmiyorum ama T-con kart hatası olabilir. (Kontrol, ctrl, lojik vs. gibi isimleri de var). Bu kart görüntü için adresleme yapar. Çok nadiren anakartla birleşik olabilir. Kartın serviste kontrol edilmesi gerekiyor, soğuk lehim kaynaklı arıza da olabilir, kart ömrünü tamamlamış da olabilir.

Marka/modele ve ellerindeki stok durumuna göre fiyat verirler. Ellerinde kalmışsa çok pahalı olmaz, getirtiriz derse tuzlu olabilir.

Aslında ben lvds kablolarından ziyade film şeklinde driver kabloları oluyor, onlarda bir arıza olabilir diyecektim ama televizyonu biraz salladığınız zaman değişiklik olmaması bu ihtimali azaltıyor.

Şu galiba sizin kartınız:
    https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-televizyon-t420hw02-v0-ctrl-bd-42t04-c04-342269056/detay
    http://lcdtvkarti.com/index.php?route=product/product&product_id=287
    http://www.tvparcalari.net/Urun-273.html

Yurt dışı linkler:
    http://www.ebay.com/itm/NEW-Original-AUO-T-Con-Board-T420HW02-V0-CTRL-BD-42T04-C04-/251868772572
    https://www.amazon.com/sunkee-Logic-T420HW02-42T04-C04-Original/dp/B013QNIOI2?SubscriptionId=AKIAIQPC463Q3E5MOILA

Arıza nedenini kesinleştirmeden ve iletişime geçip stok durumunu sormadan satın alıp ödeme yapmayın.

• quote:

Orijinalden alıntı: L@civert

LG tv lerde de aynı isim mi bilmiyorum ama T-con kart hatası olabilir. (Kontrol, ctrl, lojik vs. gibi isimleri de var). Bu kart görüntü için adresleme yapar. Çok nadiren anakartla birleşik olabilir. Kartın serviste kontrol edilmesi gerekiyor, soğuk lehim kaynaklı arıza da olabilir, kart ömrünü tamamlamış da olabilir.

Marka/modele ve ellerindeki stok durumuna göre fiyat verirler. Ellerinde kalmışsa çok pahalı olmaz, getirtiriz derse tuzlu olabilir.

Aslında ben lvds kablolarından ziyade film şeklinde driver kabloları oluyor, onlarda bir arıza olabilir diyecektim ama televizyonu biraz salladığınız zaman değişiklik olmaması bu ihtimali azaltıyor.

Şu galiba sizin kartınız:
    https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-televizyon-t420hw02-v0-ctrl-bd-42t04-c04-342269056/detay
    http://lcdtvkarti.com/index.php?route=product/product&product_id=287
    http://www.tvparcalari.net/Urun-273.html

Yurt dışı linkler:
    http://www.ebay.com/itm/NEW-Original-AUO-T-Con-Board-T420HW02-V0-CTRL-BD-42T04-C04-/251868772572
    https://www.amazon.com/sunkee-Logic-T420HW02-42T04-C04-Original/dp/B013QNIOI2?SubscriptionId=AKIAIQPC463Q3E5MOILA

Arıza nedenini kesinleştirmeden ve iletişime geçip stok durumunu sormadan satın alıp ödeme yapmayın.

Hocam 240 tl ye hallettiler... 100 tl ye gore biraz tuzlu oldu sainrim :)

• arkadaslar mrb lar ben yaklasık 20 gun oldu mediamarkt tan 65uf950 lg tv aldım teshirlik bana 4 ay tesirde kullanıldı denildi gayet temiz di servis gelip bagladı 1 hafta sonra bişey fark ettim ust taraflarda hafif karartılar ustten 15 cm ye kadar sankı hafif duman kaplamıs gibi servisi aradım gelip baktılar götürdüler sonra beni aradılar panel degişimi olması gerek dediler.ne zaman biter dedim ellerinde panel varsa merkezin 1 hafta deddi stokta yoksa 20 iş gunu içinde olması gerek yoksa tv degişimi yaparlar deddi.ne kadar dogru ne kadar yalan anlamadım .bu duruma dusen arkadaslar zaman gecmeden ne yapmalıyım servis mail attıgını söyledi merkeze ben müsteri hizmetlerini aradım öyle bişey yok dedi servis bize henüz arızasını bildirmedi dedii. süphe kaptım gıcık oldum bu ıse ne yapmalıyım arkadaslar lütfen akıl verin...tv 2 yıl garantisi var 2 yıl kasko yaptırdım .ama teshirlik 4 ay kullanıldı dediler servis ise 8 bin saat calıs mıs dedii yani 333 gun calısmıs .

• quote:

Selamlar hocam; Anakarttan, Tcon aracılığı ile panele aktarılması gereken protokol aktarımında hata var. İşin teknik açıklaması bu olsa da, olası sebeplerin başında LVDS soket gurubu olmaktadır.

Merhaba benimde sunny marka televizyonumda gölgelenme sorunu oluşuyor şişen kondansatörleri değiştirdim ama işe yaramadı. Harici uydu alıcı ile kullanıyorum mesela kanal değiştirdiğimde kanal bilgisinin olduğu bilgi bölümünde eski kanal bilgileride gözüküp bir süre sonra silinmekte ama hep gölgeli görüntü gelmektedir. videosuda burada detaylı belli oluyor :https://www.youtube.com/watch?v=HmS0-wN5gWE

acaba sorun nerede olabilir

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.