Şimdi Ara

Lenovo Ideapad Z585 Kullanıcı Platformu (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
570
Cevap
13
Favori
71.336
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: amylee

quote:

Orijinalden alıntı: Elessar61

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: babtheerkin

@Se_co tesekkur ederim , biraz uzun bir yazı oldu ama umarım isine yaramıstır :)

Z585 le ilgili merak ettigim birkac sorum olucak,satın alanlar eger yanıtlarlarsa cok mutlu olurum :)

1- Lenovo yla ilgili surekli bir ekran çıtası hassas,kırılıyor yorumu okuyorum bu ne kadar dogru bu model acisindan genel parca kalitesi nedir ?
    2- Sarj olmama problemi ve pil kullanımıyla ilgili genel negatif yorumlar var,pil ne kadar dayanıyor ve sarj almama kabul etmeme gibi bir sorunla karsilastiniz mi ?
    3- Boşta ve oyun sırasında alınmış birkaç Hwmonitor cpu+gpu ısı sonucları paylasmanız mumkun mu ? Isınma sorunu olarak sormuyorum cunki 0 bir cihazın ısınma sorunu yasamaması normal ama oyunda veya yükteyken max kac C sıcaklık gordunuz ?
    4- Amd Apu modellerinde yazılımsal crossfire sorunları var bunu ileride giderilicegini dusunuyorum ama suan icin sorum harici ekran kartını tek basina calistirma imkanı var mı ?
    5- Cihazın Windows Experience Index ( Deneyim Dizini ) skorları nedir ? Cpu+Ram+Grafik+Oyun Grafigi+Aero seklinde ayrılan windows un pc uzerinde yaptıgı derecelendirmeden bahsediyorum.Bu bilgi sanırım internet uzerinde daha once paylasilmamıs bir bilgi,eger cihaza sahip biri bunu paylasirsa bir ilk olucak :)
    6- Lenovo Z serisiyle ilgili surekli yasanan bir ekran problemi mevcut,belirli bir sure sonra ekranda ölü pixel+anlamsız çizgiler olusmaya basladıgı soyleniyor.Boyle bir tecrubeniz oldu mu ?
    7- Cihaz ilk calistiginda ve sonrasındaki 1-2 gün cihazdan tuhaf yanık kokusu benzeri bir koku duydugunuz oldu mu ? ( Z580 + Y580 lerde boyle bir durum var. )

Biraz uzun sorular oldu kusura bakmayın ama cevaplayabilecek arkadaslara simdiden tesekkur ederim

1- Hocam burada ilk alan benim sanırım laptopu fiziksel olarak hiç bir problem yok, eğer olursa bilgilendiririm.

2- Batarya veya şarj olmama problemi hiç yaşamadım, bana göre iyi gidiyor şarjı.

3- Atlıyorum.

4- Crosfire açık iken daha yüksek performans aldığımı gördüm(benim görüşüm) ama istenmezse kapatılabiliyor ati driver üzerinden.

5- Buyrun link Win 7 üzerinden yaptım.https://www.box.net/shared/fftacdjek3wlp215i7tp

6- Ekran ile alakalı hiç bir problemim olmadı çok şükür.

7- Buna da rastlamadım.
    ---------------------------------------------------------------------

Benim sorum aynı notebook üzerinde hem win7, hem win8 kullanmış arkadaşlar için.

Hangisini önerirsiniz? Şu an win7'den aşırı memnunum ama win8'i de merak ediyorum.

Öncelikle merhaba hocam..araniza yeni katıldım..3 haftadır z585 kullanıyorum..Almamdaki büyük etkenlerden biride forumdonanimda yazılanlar oldu..size bir sorum olacaktı.Verdiğiniz windows deneyim dizinini inceledim..benim masaüstü performansım 5.0 olarak puanlandırılmış,win8 kullanıyorum ondan olabilir mi? Ramimde 7.4 gb olarak gözüküyor ve verdiği puan 7.2..bunlar neden kaynaklanıyor olabilir acaba? cevaplarsanız sevinirim..iyi forumlar

@babtheerkin Hocam 7. sorunuz bende oldu hatta bir şey oldu sanmıştım ama sonradan düzeldi..Oyunlarda ısınma olarakta full ayarlada oynadığım prototype oyununda 77 dereceleri gördüm (en fazla gördüğüm değer) genel olarak sıcaklık 40 derecelerde bende..

@tek1n Sizin sorununuzda çözünürlükle alakalı..Oyunda çözünürlüğü arttırdıkca ekranda genişleyecektir..

Hocam windows 7 ile 8 in masaüstü deneyimi farklı olduğu için puan düşebilir hocam. Ram de aynı sebeptendir büyük ihtimal.

teşekkürler..Bende o yüzden olduğunu umuyorum :)

• Ekran çözünürlüğünü değiştirirsen işin tamamdır. 16:9 / 1366*768 olması lazım ekran desteğimiz...
  • Bilgisayarı açar açmaz sistem sıcaklıkları şu şekilde. Bana biraz fazla geldi sizde durum nasıL?

Lenovo Ideapad Z585 Kullanıcı Platformu
  • quote:

Orijinalden alıntı: tar1k_demir

Bilgisayarı açar açmaz sistem sıcaklıkları şu şekilde. Bana biraz fazla geldi sizde durum nasıL?

hocam ben öğrenciyim,yurtta kalıyorum ve bilgisayarı genelde yatağın üstünde kullanıyorum..normal kullanımda ısı seviyesi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elessar61 -- 1 Aralık 2012; 17:13:26 >
  • Şu ana kadar fark ettiğim tek kötülüğü menteşeler. Biraz daha kaliteli olabilirdi.
  • quote:

quote:

Bilgisayarı açar açmaz sistem sıcaklıkları şu şekilde. Bana biraz fazla geldi sizde durum nasıL?

hocam ben öğrenciyim,yurtta kalıyorum ve bilgisayarı genelde yatağın üstünde kullanıyorum..normal kullanımda ısı seviyesi

Bu sıcaklıklar normal demek. Eyvallah

• quote:

quote:

quote:

genelde 39-40 derecelerde işte..sıcaklık öyle ama kasa fazla ısınmıyor bence.

• quote:

quote:

quote:

quote:

şu amd A10 'un altındaki 98 derece kafamı karştırdı biraz

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

şu amd A10 'un altındaki 98 derece kafamı karştırdı biraz

Onun neden öyle olduğunu bende bilmiyorum..Bilen biri varsa bize açıklarsa iyi olur.

• Normalde çekirdeklerin hepsini tek tek göstermesi lazım ısı degeri olarak bunda göstermemiş,sanırım HWMonitor ve Amd A10 arasında bir uyum sorunu var ki bu cok normal A10 daha çok yeni bir işlemci,hatta dünya piyasasında satılan 3 yeni notebook işlemcisinden biri,birde speedfan programıyla bakmak lazım belki o dogru gosterir.Islemci sıcaklıgını package baslıgıyla 96 demiş bu çok saçma geldi bana,96da kapanmaz cihaz ama elinizi vurdugunuzda çılgın bir yanma hissi olması lazım sanırım bu deger yanlış.

96 C olayına kafası takılanları rahatlatmak icin şöyle bir aciklama yapılabilir ; dahili ekran kartı 7660G AMD A10 chipsetinin direkman icerisinde bulunuyor,amd nin paylaştıgı a10 board şemasında sol alt köşede çekirdekler onun tam üzerindede ekran kartı mevcut yani bu şu demek oluyor , işlemci 96C iken onunla tümleşik halde olan ekran kartı 41C'de kalamaz imkansız.Pc ninde ilk açılış ısıları bunlarsa eger 41C çok mantıklı geliyor hem işlemci hemde ekran kartı 41C diyebiliriz.Yani 96C kafanıza takılmasın %99.9 HWMonitor un sacmalaması olarak nitelendirilebilir dedigim gibi AMD A10 çok yeni daha,dogru ısıları görebilecek bir program lazım.

**Paylaştıgınız ekran görüntüsünde guzel bir detay var,ekran kartı 1.012V ve 1.087V degerlerinde sabit ısıyı görmüş,bu Lenovo'nun sogutma konusunda başarılı oldugunu gösterir.Ekran kartındaki 0.001V artış bile ısınma icin cok onemli,ekran kartı yüke bindigi zaman voltaj artıyor yani basit aciklamak gerekirse kendi kendine overclock yapıyor denebilir +performans saglamak icin dolayısıyla ısınma da artıyor,burda ısılar sabit kalmış makina kendini sogutmayı beceriyor demek ki,guzel :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tristyna -- 1 Aralık 2012; 22:03:35 >

• quote:

Normalde çekirdeklerin hepsini tek tek göstermesi lazım ısı degeri olarak bunda göstermemiş,sanırım HWMonitor ve Amd A10 arasında bir uyum sorunu var ki bu cok normal A10 daha çok yeni bir işlemci,hatta dünya piyasasında satılan 3 yeni notebook işlemcisinden biri,birde speedfan programıyla bakmak lazım belki o dogru gosterir.Islemci sıcaklıgını package baslıgıyla 96 demiş bu çok saçma geldi bana,96da kapanmaz cihaz ama elinizi vurdugunuzda çılgın bir yanma hissi olması lazım sanırım bu deger yanlış.

96 C olayına kafası takılanları rahatlatmak icin şöyle bir aciklama yapılabilir ; dahili ekran kartı 7660G AMD A10 chipsetinin direkman icerisinde bulunuyor,amd nin paylaştıgı a10 board şemasında sol alt köşede çekirdekler onun tam üzerindede ekran kartı mevcut yani bu şu demek oluyor , işlemci 96C iken onunla tümleşik halde olan ekran kartı 41C'de kalamaz imkansız.Pc ninde ilk açılış ısıları bunlarsa eger 41C çok mantıklı geliyor hem işlemci hemde ekran kartı 41C diyebiliriz.Yani 96C kafanıza takılmasın %99.9 HWMonitor un sacmalaması olarak nitelendirilebilir dedigim gibi AMD A10 çok yeni daha,dogru ısıları görebilecek bir program lazım.

**Paylaştıgınız ekran görüntüsünde guzel bir detay var,ekran kartı 1.012V ve 1.087V degerlerinde sabit ısıyı görmüş,bu Lenovo'nun sogutma konusunda başarılı oldugunu gösterir.Ekran kartındaki 0.001V artış bile ısınma icin cok onemli,ekran kartı yüke bindigi zaman voltaj artıyor yani basit aciklamak gerekirse kendi kendine overclock yapıyor denebilir +performans saglamak icin dolayısıyla ısınma da artıyor,burda ısılar sabit kalmış makina kendini sogutmayı beceriyor demek ki,guzel :)

hocam yorumlarınızın tamamını okuyorum.Yazdıklarınız ne aldığımı bilmemde çok yardımcı oldu içimi ferahlattı diyebilirim.Sizin dediğiniz Speedfan programıyla da testi yaptım.Normal kullanım verileridir(Ekte).Yalnız size sormak istediğim bir sorum olacak cevaplarsanız sevinirim.İlk kullanmaya başladığım zaman kısa süreli pes13 oynardım oyundan cıktığım zaman bir süre sonra sıcaklık normale dönerdi.yani kasaya dokunduğum zaman rahatsız etmezdi.Şimdi ise uzun süreli normal (interne,müzik) gibi kullanımımda sol elimi koyduğum taraf neredeyse soğumuyor ve elimi terletiyor.Sinir bozucu bir durum.Size sormak istedim.teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elessar61 -- 1 Aralık 2012; 23:32:18 >

• quote:

quote:

Normalde çekirdeklerin hepsini tek tek göstermesi lazım ısı degeri olarak bunda göstermemiş,sanırım HWMonitor ve Amd A10 arasında bir uyum sorunu var ki bu cok normal A10 daha çok yeni bir işlemci,hatta dünya piyasasında satılan 3 yeni notebook işlemcisinden biri,birde speedfan programıyla bakmak lazım belki o dogru gosterir.Islemci sıcaklıgını package baslıgıyla 96 demiş bu çok saçma geldi bana,96da kapanmaz cihaz ama elinizi vurdugunuzda çılgın bir yanma hissi olması lazım sanırım bu deger yanlış.

hocam yorumlarınızın tamamını okuyorum.Yazdıklarınız ne aldığımı bilmemde çok yardımcı oldu içimi ferahlattı diyebilirim.Sizin dediğiniz Speedfan programıyla da testi yaptım.Normal kullanım verileridir(Ekte).Yalnız size sormak istediğim bir sorum olacak cevaplarsanız sevinirim.İlk kullanmaya başladığım zaman kısa süreli pes13 oynardım oyundan cıktığım zaman bir süre sonra sıcaklık normale dönerdi.yani kasaya dokunduğum zaman rahatsız etmezdi.Şimdi ise uzun süreli normal (interne,müzik) gibi kullanımımda sol elimi koyduğum taraf neredeyse soğumuyor ve elimi terletiyor.Sinir bozucu bir durum.Size sormak istedim.teşekkürler.

Selam,ekteki ekran görüntüsünü inceledim,speedfanda Amd A10 u göremiyor sanırım :) Bu yeni APU sistemleri icin programların kendini upgrade etmesi şart.Isı ölçümü yapabilecegin başarılı 2 program daha var ; RealTemp ve CoreTemp isimleri merakını gidermek adına bunlarla da deneme yapılabilir.

Sorunun cevabına gelirsek,aslında çok göreceli bir durum bu sordugun.Genel anlamda şöyle diyebilirim,ısınmayan bir notebook görmedim hayatım boyunca,notebookların neredeyse tamamı 38C ~ 125C arası ısılarda gelip giderler.İşlemci baz alındıgında 90-95C lerde , ekran kartı baz alındıgında da 120-125C lerde bilgisayar koruma amaçlı kendini kapatıyor otomatik.Sogutma konusunda başarılı notebooklarsa max performans/yük altındayken ısılar 80C yi geçmiyor.Bu detayları hem ileriye dönük fikir edinme amaçlı hemde şuan sordugun soruya mantıklı bir cevap verme amaçlı yazıyorum.Yani sözün özü,örnek vericek olursak oyun oynadın ve 80C lik bir ısı oluştu,senin bu ısıyı hissetmen hatta elini yakıyor olması doğal bir durum cünki az buz bir ısı degil bu 80C den bahsediyoruz :) Internet kullanımında java+flash gibi uygulamalarında hatırı sayılır miktarda Cpu sömürdügünü de varsayarsak ısınma çok normal.Mesela youtubeda bir 720p video izleyipde ısıları 40larda kalabilecek bir notebook yok şuan piyasada ...

Lenovo dissassambly videolarını inceledigimde (komple söküp+takma işlemi) heatsink,cpu,gpu,kuzey köprüsü gibi ısınan parçaların hep sol bölgede toplandıgını görüyorum buda niye sadece sol tarafın ısındıgını acikliyor.İlk satın aldıgın zamanla bugun arasında herhangi bir sogutma/sogutamama farkı oluşacagini sanmıyorum ilk günlerden bugune yaşadıgın hassasiyet tesadüfen olmuş olabilir,makinanın karakteristigini ezberlediginde alışırsın bence buna.

Burda çözüm noktası şöyle başlıyor,bazı markalar ısıyı kullanıcının direk hissetmemesi icin özel tasarımlar uyguluyorlar.Mesela insanlar Apple MacBook Pro hiç ısınmıyor sanıyor halbuki sadece ısıyı hissedemiyorlar :) Bu durum Toshiba Qosmio serisinde de var (cihazın icinde ısı koridorları yaratmışlar güzel bir düşünce),Asus un bikaç modelinde de saglam alüminyum kasalar mevcut,Lenovo bu konuda biraz özensiz,çok önemsenmemiş bu durum standart plastik yapı var laptop kasasında bu yüzden ısıyı pek bi güzel hissediyorsun parmaklar yanıp tutuşuyor :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tristyna -- 2 Aralık 2012; 2:25:57 >

• quote:

eyvallah aydınlatıcı oldu

• quote:

quote:

quote:

Selam,ekteki ekran görüntüsünü inceledim,speedfanda Amd A10 u göremiyor sanırım :) Bu yeni APU sistemleri icin programların kendini upgrade etmesi şart.Isı ölçümü yapabilecegin başarılı 2 program daha var ; RealTemp ve CoreTemp isimleri merakını gidermek adına bunlarla da deneme yapılabilir.

Sorunun cevabına gelirsek,aslında çok göreceli bir durum bu sordugun.Genel anlamda şöyle diyebilirim,ısınmayan bir notebook görmedim hayatım boyunca,notebookların neredeyse tamamı 38C ~ 125C arası ısılarda gelip giderler.İşlemci baz alındıgında 90-95C lerde , ekran kartı baz alındıgında da 120-125C lerde bilgisayar koruma amaçlı kendini kapatıyor otomatik.Sogutma konusunda başarılı notebooklarsa max performans/yük altındayken ısılar 80C yi geçmiyor.Bu detayları hem ileriye dönük fikir edinme amaçlı hemde şuan sordugun soruya mantıklı bir cevap verme amaçlı yazıyorum.Yani sözün özü,örnek vericek olursak oyun oynadın ve 80C lik bir ısı oluştu,senin bu ısıyı hissetmen hatta elini yakıyor olması doğal bir durum cünki az buz bir ısı degil bu 80C den bahsediyoruz :) Internet kullanımında java+flash gibi uygulamalarında hatırı sayılır miktarda Cpu sömürdügünü de varsayarsak ısınma çok normal.Mesela youtubeda bir 720p video izleyipde ısıları 40larda kalabilecek bir notebook yok şuan piyasada ...

Lenovo dissassambly videolarını inceledigimde (komple söküp+takma işlemi) heatsink,cpu,gpu,kuzey köprüsü gibi ısınan parçaların hep sol bölgede toplandıgını görüyorum buda niye sadece sol tarafın ısındıgını acikliyor.İlk satın aldıgın zamanla bugun arasında herhangi bir sogutma/sogutamama farkı oluşacagini sanmıyorum ilk günlerden bugune yaşadıgın hassasiyet tesadüfen olmuş olabilir,makinanın karakteristigini ezberlediginde alışırsın bence buna.

Burda çözüm noktası şöyle başlıyor,bazı markalar ısıyı kullanıcının direk hissetmemesi icin özel tasarımlar uyguluyorlar.Mesela insanlar Apple MacBook Pro hiç ısınmıyor sanıyor halbuki sadece ısıyı hissedemiyorlar :) Bu durum Toshiba Qosmio serisinde de var (cihazın icinde ısı koridorları yaratmışlar güzel bir düşünce),Asus un bikaç modelinde de saglam alüminyum kasalar mevcut,Lenovo bu konuda biraz özensiz,çok önemsenmemiş bu durum standart plastik yapı var laptop kasasında bu yüzden ısıyı pek bi güzel hissediyorsun parmaklar yanıp tutuşuyor :)

merhaba,öncelikle zahmet edip ayrıntılı bir şekilde yazdığınız için teşekkür ederim.Oyunlarda ısınmasına anlam verebiliyordum ama belli bir süre standart kullanımdan sonra hep 45-50 derece arasında kalması kafamı karıştırmıştı.Soğutucu ile kullanıp makinayıde fazla hırpalamamayı düşünüyorum :) Zaten genel olarak performansından oldukça memnunum.

• Cihazın söküp takma videolarını baya bir inceledim,sırf merakımdan Lenovo nun yeni serilerinde kullandıgı heatsinklerin fotograflarını bulup inceledim şunu diyebilirim,bana göre yeni nesil Lenovo cihazlarda ısınma sorunu zor gibi görünüyor,sogutma anatomisi oldukça güzel o yüzden çok ısınıyor mu/sorun var mı gibi sorularla boğuşmaya gerek yok.Misal dün gece merakımdan HP G6 yla Lenovo Z580 in heatsink(sogutma sisteminin tamamı) parçalarına ait fotograflarını yanyana getirip baktım HP heatsink i Lenovo nun yanında tam bir rezalet :)

Z585 i bir türlü satın alabilmiş degilim ve bu durumdan ötürü dertliyim,satın almak icin Vatan bilgisayara gittigim gün %30 gibi bir indirim yapılmıştı(sanırım geçen hafta) ve birbirini itip kakan 3er 5 er laptop almaya calisan insanlar gördüm magazada :) Kasa kuyrugunda 100-150 kişi vardı abartmıyorum.Haftasonu stokları erittiler şimdi yine abuk sabuk bir fiyattan satıyorlar bu konudada ufak bir tartişma cikardim magazada şuan biraz daha bütçe artırıp daha üst bir model veya tasarım arayışına girdim yine AMD APU A10 alıcam ama fikrim degişmedi

• Arkadaşlar z585 var arkadaşımda bir sorun var orjinal windows vardı biz onun yerine windows 8 kurduk kürekledik ama artık şarj aletini takınca hoparlörden garip bir ses çıkıyor bunu nasıl kapatırız

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Cihazın söküp takma videolarını baya bir inceledim,sırf merakımdan Lenovo nun yeni serilerinde kullandıgı heatsinklerin fotograflarını bulup inceledim şunu diyebilirim,bana göre yeni nesil Lenovo cihazlarda ısınma sorunu zor gibi görünüyor,sogutma anatomisi oldukça güzel o yüzden çok ısınıyor mu/sorun var mı gibi sorularla boğuşmaya gerek yok.Misal dün gece merakımdan HP G6 yla Lenovo Z580 in heatsink(sogutma sisteminin tamamı) parçalarına ait fotograflarını yanyana getirip baktım HP heatsink i Lenovo nun yanında tam bir rezalet :)

Z585 i bir türlü satın alabilmiş degilim ve bu durumdan ötürü dertliyim,satın almak icin Vatan bilgisayara gittigim gün %30 gibi bir indirim yapılmıştı(sanırım geçen hafta) ve birbirini itip kakan 3er 5 er laptop almaya calisan insanlar gördüm magazada :) Kasa kuyrugunda 100-150 kişi vardı abartmıyorum.Haftasonu stokları erittiler şimdi yine abuk sabuk bir fiyattan satıyorlar bu konudada ufak bir tartişma cikardim magazada şuan biraz daha bütçe artırıp daha üst bir model veya tasarım arayışına girdim yine AMD APU A10 alıcam ama fikrim degişmedi

Ben alırken son 1 tane kalmıştı, şans.

• arkadaslar, fanı normal masaustunde iken fazla mı sesli calısıyor? benimkinin sesini sesli bir ortamda bile duyuyorum. daha oyun ile bile deneme sansım olmadı.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: besteci2002

arkadaslar, fanı normal masaustunde iken fazla mı sesli calısıyor? benimkinin sesini sesli bir ortamda bile duyuyorum. daha oyun ile bile deneme sansım olmadı.

Hocam ben pek ses duyamıyorum ortam çok mu sessiz ?

Arkadaş sesli ortamdan bahsetmiş çok mu sessiz diye sormak yersiz,fan modlarını araştırın turbo moddamı,sesiz moddamı gözden geçirin arka planda bilgisayarı meşgul eden uygulamalar varmı bakın görev yöneticisi ve başlangıçta msconfig'de başlatma bölümünde varmı bakın varsa kaldırın
  • normal oturma odasında tv ve aile iken, artık bu nasıl bir ortam oluyorsa sizin için. fanın modunu nerden kontrol edecegim?
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.