Şimdi Ara

Lenovo Ideapad Z500 Kullanıcı Platformu [SORUN VE ÇÖZÜMLER İLK SAYFADA] (390. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
7.822
Cevap
99
Favori
386.471
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 388389390391392
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Bu ssd alabilirsin, şöyle bişey var, bizim leptop baya eski, leptop gücü ne ise onun hızı kadar kullanabiliriz ssdyi,

Gigabyte SSD 240GB 500 MB/s - 420 MB/s 2,5" SATA Fiyatı (hepsiburada.com)

• Bir kaç aya bende 2tb hardisk ve ekranı değiştireceğim, leptop değiştirmekten daha ucuz hiç olmazsa, zaten en çok oynadığım oyunlar gta5, starcraft2, fortnite, gibi oyunları oynuyorum yetiyor bana, çoğunlukla film dizi izliyorum. Halen canavar gibi çalışıyor.

• Hayalci kullanıcısına yanıt

tmm dır çok çok teşekkür ediyorum.

• Leptopla yola devam :) Hep istemiştim bu oyunu leptobumda oynamak, nasip mobil oyuna :D

• Arkadaşlar leptoba FHD ekranı nereden bulabilirim, ekranda yatay siyah çizgiler çıkmaya başladı, bari ekranı yaptırımda film dizi izleyeme devam ederim.

• 10. yıla girerken batarya beni bırakıyor zannedersem. orijinal batarya bulunabilir mi acaba? bu ürün türkiye'de piyasaya sürülmüş en iyi dizüstü bilgisayarladan biri.

• september28th kullanıcısına yanıt

Katılıyorum. 2013 yılında, öğrenci maaşımla aylık taksitleri çok zorlanarak ödeyecek şekilde i5 modelini alabilmiştim (i7 modelindeki klavyesinin arka aydınlatmasını hep istedim).

Bir ara klavyesini aydınlatmalı model ile değiştirecektim ancak kasasında led ışıkları için gerekli sokete sahip olmadığını gördüm.

Pilini yıllarca korumalı modda kullandığım için pili hâlâ sağlam. Eskisi kadar uzun gitmesede 1 saatten fazla kullanabiliyorum laptopu.

Bugün bu laptopun işlemci+ram takviyesini düşünüyorum. Intel Core i7 3632QM veya 3630QM destekliyormuş. Bazı aynı laptopa sahip kişiler çalışmadığını bazıları ise çalıştığını ifade etmiş.

Şuan 4+2GB olmak üzere toplam 6GB 1600mhz ram mevcut. Bunları 8+8GB 1600mhz yapmak istiyorum.

Bir de şu var aklımda: Bu laptop ile hem para hem emek zahmetine girmek mi yoksa elimdekini satıp, elde edeceğim performansa denk yeni bir laptop'a benzer masraf ile para harcamak mı mantıklı olur?

Benim bu laptop'a yapmak istediğim masraflar:

Intel Core i7 3630QM: Ortalama 400TL

8+8GB 1600Mhz Ddr3 ram: Ortalama 800TL

Toplam: 1200TL

Benim bu laptop'u içine dahil ettiğim ssd ile 2000 liraya satsam, 3200 liraya böyle bir laptop bulamıyorum. İkinci ellerde ise aşırı miktarda laptop satılıyor. Tek tek bakmak imkansız bu fiyat aralığında. Ancak hiçkimse sıfır fiyatı yüksek iken elindekini daha düşük fiyattan satmaz.

O yüzden mantıklı olan sanırım elimdekini olabildiğince yükseltmek olacaktır.

• furkangunes04 kullanıcısına yanıt
    Merhaba bende i7 modeli var. 3 ay öncesine kadar aktif kullanıyordum yeni bilgisayar aldığım için formatlayıp kenara koydum. Ssd takviyesi dışında dediğiniz gibi ram yükseltmesi yaptım fakat 8+8 yapmanız mümkün değil çünkü 4 gb olan ram anakarta gömülü vaziyette. 2 gb olanı çıkarıp 8 gb takabilirsiniz.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • 06eskiya 0 kullanıcısına yanıt

Bilgilendirme için teşekkür ederim. Laptop'taki her iki ram çıkıyor diye hatırlıyordum. Youtube'da bir video buldum. Aynı laptop'taki iki ram'de çıkarılabiliyordu. En iyisi laptop'u açıp ram sayısına bakmak galiba.

Önce i7 işlemci yükseltmesi yapacağım. Ram takviyesini ise işlemciyi takarken durum tespitinden sonra yapacağım. İşlemci çalışmama ihtimali var çünkü.

• Merhaba arkadaşlar. Elimde siyah yatay çizgili olan bir ekran var. Yeni ekran aldığım için bu kaldı. Yeni ekran gelsin bakalım ne olacak 😉 dizi film izlediğim için halen leptop canavar gibi çalışıyor.
    i5 işlemci vardı, i7 3630qm taktim. 6 ram vardı. 8 arti 4 takıl. 12gb ram var toplam. 250gb ssd. 1 tb hardisk takili. Gt740 2gb halen gideri var bana göre 🤣

• Hayalci kullanıcısına yanıt
    Hocam bende ram takiveyisi yapmak istiyorum hangi ram almak gerekiyor acaba

• Bende 8gb drr3 1033 ve 4gb 1033 takılı, bu leptop drr3 1600 destekliyor.

1033.1333.1600 arası istediğin ram takabilirsin.

İlk önce sende kaç ram ve hızı takılı ona göre sana ram önerisi yapabilirim.

• Biraz şenlendirelim burayı 😂😂

• Benim geldiği gibi duruyor 6gb ram var şuan öneri yaparsanız sevinirim

• İ5 3230m modeli var bende. 8 gblik olan. Bi sivi yeme mevzumuz oldu :)) anakart tamiri ve klavye degisimiyle normale dondj gibi.ramlerden biride gitmis. Suan 4 gb olarak kullaniyorum. Digeri elimde :) bizim bu model 4+8 gb calisiyormuydu ya.daha oncedem hic niyetlenmemist ama simdi 4 kullanmam.oluyorsa almisken ,8 alayim 12, olsun bari diyorum.ne dersiniz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CeSiN -- 18 Ağustos 2022; 0:6:32 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • CeSiN kullanıcısına yanıt

Bendede i5 3230 vardı, onu i7 3630qm ve remi 12 gb yükselttim, şimdi canavar gibi çalışıyor.

Ramleri doğru seçmen gerekiyor, bendeki ramler 4gb 1033 ve 8gb 1033 şeklinde.

Gidip biri 1333 yada diğeri 1600 takarsan çalışmaz, illa uyumlu olması lazım haberin olsun

Bu arada bizim anakartlar 1600 mhz ram destekliyor haberiniz olsun.

• Benim ram ustte fotosunu attigim. 12800 dedigi 1600 oluyonsanirim dimi. Bunun diger esi takili yine 4 gb. Bundan 8 gblik 1600 alirsam sorunsuz calisir ozaman.

• CeSiN kullanıcısına yanıt

4gb ramin fiyatı 260tlden başlıyor, 8 gb düşünemiyorum :D

• Şurada dediğim yükseltmeyi yaptım. Yani core i5 3230m'den i7 3630qm işlemcisine sorunsuz geçiş yaptım. Ancak yükseltme öncesi ve sonrası yaptığım benchmark testlerinde ilerleme değil gerileme oldu.

i5 3230m takılıyken benchmark testlerinin sonuçları:

CPU-Z Single thread: 293

CPU-Z Multi thread: 760

OCCT Single thread: 32.0

OCCT Single thread: 65.18

Passmark PerformanceTest 10.0: 212.4

i7 3630qm takılıyken:

CPU-Z Single thread: 245

CPU-Z Multi thread: 610

OCCT Single thread: 25.25

OCCT Multi thread: 51.19

Passmark PerformanceTest 10.0: 172.8

İşlemci özellikleri:

i5 3230m:

2.6ghz

2 fiziksel 2 sanal çekirdek

3mb L3 önbellek

i7 3630qm:

2.4ghz

2 fiziksel 4 sanal çekirdek

6mb L3 önbellek

Niye böyle oldu? Bilen var mıdır? Yoksa bana "kırpılmış 3630qm" mi satıldı? Burada şöyle bir durum var; 3630qm'nin özellikle fiziksel/sanal çekirdek sayısı hariç tamamen intel'in bildirdiği özellikler ile uyuşuyor. Aynı durum benim 3230m'de de var. Normalde 3230m 2 fiziksel 4 sanal çekirdek olmalıyken benim laptop onu 2 fiziksel 2 sanal olarak görüyor.

Acaba anakartta işlemci çekirdek kısıtlaması mı var?

@Hayalci sendeki 3630qm'nin özelliklerini CPUZ programıyla görüntüleyip ekran görüntüsünü atabilir misin? Merak ettim, kıyaslamak istiyorum mümkünse  

------------------------------------------

Güncelleme: Sorun çözüldü

Sorunun sebebi benmişim meğer   Neyse, sorun şu ki ben 9 yıllık laptop'ta Windows'u hızlandırmak için çeşitli ayarlar yapmıştım. Bunlardan biri de MSCONFIG'de işlemci sayısını en yüksek sayıda seçmekti. Önceki işlemcide MSCONFIG içerisinde işlemci sayısını 4 olarak seçmiştim. Tabii Windows'ta böyle kayıtlıydı. Yeni işlemcide de aynı sayıda işlemci çekirdeği kullanımda kalmıştı. İşlemci sayısını seçmek yerine seçmemeyi tercih edince sorun çözüldü.

Anlaşılır bir şekilde şöyle anlatayım (benzer sorunu yaşayanların çözmesi için):

1) Başlat > Çalıştır (veya klavyenizden [Windows logo tuşu] ve [R] tuşlarına aynı anda basarak) yoluyla Çalıştır penceresini açın.

2) Çalıştır penceresinde Aç: karşısındaki boş alana msconfig yazıp klavyeden Enter'a basın.

3) Sistem yapılandırması penceresi açılacaktır. Bu penceredeki Önyükleme sekmesine tıklayın. Ardından Gelişmiş Seçenekler... üzerine tıklayın. Açılan yeni pencerede İşlemci Sayısı yanındaki onay (tik) işaretini kaldırın ve Tamam üzerine tıklayın. Sistem yapılandırması penceresinde de Tamam üzerine tıklayın. Yeniden başlatma uyarısına onay vererek bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Herhangi bir çekirdek sayısı belirtilmediği için Windows olabilecek en fazla çekirdeği tanıyıp ona göre açılacaktır.

Bunu yaptıktan sonra bilgisayarım 3630qm işlemcisi 4 fiziksel 8 sanal çekirdek olarak görmeye başladı. Yaptığım ilk benchmark testinde gerçek fark ortaya çıktı:

Sorun düzeltildikten sonra 3630qm OCCT testi sonucu:

OCCT Single thread: 34.46

OCCT Single thread: 131.84

Yeni işlemci gerçekten farkını şimdi hissetirmeye başladı  

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi furkangunes04 -- 19 Ağustos 2022; 1:12:50 >

• furkangunes04 kullanıcısına yanıt

Adına sevindim, hayırlı olsun. ram kaç gb yaptın.

• 
Sayfa: önceki 388389390391392
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.