Şimdi Ara

Lenovo IdeaPad L3-15IML önerir misiniz?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
2.212
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • https://www.hepsiburada.com/lenovo-ideapad-l3-15iml-intel-core-i5-10210u-8gb-512gb-ssd-freedos-mx130-15-6-fhd-tasinabilir-bilgisayar-81y3001btx-p-HBV00000TD1ZV?magaza=Nethouse&wt_gl=cpc.6802.shop.elk.it-ssc&gclid=EAIaIQobChMI3-_vyOTo6QIVyrHtCh2D7wNoEAUYASABEgIypfD_BwE
    Lenovo IdeaPad L3-15IML Intel Core i5 10210U 8GB 512GB SSD Freedos MX130 15.6" FHD

Bu bilgisayarı önerir misiniz?İşlemcisi sizce nasıldır benchmark sitelerinden kıyaslamalara baktım ama emin olamadım.Oyun olarak sadece csgo,valorant gibi oyunları oynatması yeter.Oyun dışında android studio,visual studio gibi programları kanser etmeden açmasını istiyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Bu bilgisayar yapmak istediğiniz her şeyi yapacaktır, fakat geçtiğimiz ay içerisinde yurtdışında çok daha iyi özelliklere sahip AMD işlemcili bilgisayarlar çıktılar ve bunlar Türkiye'ye yeni yeni giriş yapıyorlar. Örneğin bu attığınız bilgisayardan sadece daha iyi özelliklere sahip şöyle bir bilgisayar çıktı ve henüz Türkiye'ye gelmedi.
    https://www.amazon.com/Lenovo-Processor-Graphics-81X20005US-Graphite/dp/B086226DDB/ref=sr_1_3?dchild=1&keywords=flex+5+ideapad&qid=1591349884&s=electronics&sr=1-3

Şu an Amazon'dan sipariş verseniz 5500 liraya geliyor. Yani bunu alın demiyorum ama bu tarz bilgisayarlar çok hızlı yaygınlaşıyorlar. 4 çekirdek yerine 6 çekirdek, 8GB RAM yerine 16GB RAM alıp benzeri bir para vermiş oluyorsunuz. Bu yılın bütçe bilgisayarları hep AMD 4000 işlemci taşıyacaklar gibi görünüyor.

• Jutsurai J kullanıcısına yanıt
    Şu ana kadar hiç amd işlemcili laptop kullanmadım.Amd işlemcilerle ilgili beni bilgilendirir misiniz?Tecrübem olmadığı için amd işlemcili laptop almak konusunda biraz çekiniyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Leman-komançe -- 5 Haziran 2020; 13:26:21 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Leman-komançe

Şu ana kadar hiç amd işlemcili laptop kullanmadım.Amd işlemcilerle ilgili beni bilgilendirir misiniz?Tecrübem olmadığı için amd işlemcili laptop almak konusunda biraz çekiniyorum.
    AMD İşlemcili bilgisayarlar bu yıla kadar pek matah değillerdi. Geçen yılki 3000 serisi de iyiydi fakat 4000 serisi olağanüstü. Şöyle örnekleyeyim, intel ile başlayalım.

4000 lira ve altı bir Intel bilgisayarda genellikle 2 çekirdek/4 thread bir i3 işlemci bulunur. Bunlar düşük segment bilgisayarlardır.

5000-7000 liralık bir Intel bilgisayarda genellikle 4 çekirdek/8 thread bir i5 işlemci bulunur. Bazı güzel fiyat performans bilgisayarlarda i7 10510U işlemciler var hem de 10. nesil ama bunlar da yine 4 çekirdek/8 thread.

Bunun üstüne çıktığınızda 12.000 liraya kadar göreceğiniz çoğu intel bilgisayar 6 çekirdekli i7 işlemci olacaktır. Tek tük 8 çekirdek vaar ama çoğu hâlâ 6 çekirdek.

Peki ya durum AMD'nin bu yıl çıkan işlemcilerini içeren bilgisayarlarda nasıl?

3000-4000 lira bandında (yaklaşık 300-400 dolar) Ryzen 4300U içeren laptoplar çıkmaya başladı. Yani bunlar 4 çekirdek 4 thread.

6500 liraya Ryzen 5 4600H içeren Asus TUF A15 içeren bir laptop var. Bu da 6 çekirdek/12 thread.

7500 liraya Ryzen 7 4800H içeren bir Asus TUF A15 içeren bir laptop var. 8 çekirdek /16 thread.

5000-6000 liranın bugünkü muadili olan 500-600 dolara 8 çekirdekli 8 threadli 4700U içeren Lenovo laptoplar düşmeye başladı.

Çekirdekler thread'lerden çok daha önemli bunu da vurgulayayım.

Özet olarak AMD inanılmaz düşük bir bütçede muazzam performans vaat ediyor şu anda.

Teşekkür ederim.
    Merhabalar. Ben de Lenovo IdeaPad L3-15IML modeline bakıyordum.5bin lirayi geçmeyecek şekilde önerebileceğiniz modeller var mı acaba ? Genelde popüler olan online oyunlar (CsGo,LoL,Valorant,Pubg lite ,Gta5) oynamayı düşünüyorum. Yardımcı olabilirsen çok mutlu olurum :)... Ayrıca bu bahsettiğin güncel amd serisi türkiye pazarına ne zaman giriş yapar sence? Eğer yakın zamanlıysa ve çok çok daha avantajlı bir durumsa, bir miktar daha bekleyebilirim.
  • bytorch B kullanıcısına yanıt
    Hocam şu anda 5000 lira altında hiç bu laptoplar gelmedi Türkiye'ye. Ama mesela şu model 550 dolar:
    https://www.amazon.com/dp/B086226DDB/ref=sr_1_3?dchild=1&keywords=lenovo+ideapad+5&qid=1591532344&sr=8-3

bu model Türkiye'ye ne kadardan gelir bilmiyorum ama tahminlerime göre 5500 lira falan olacaktır. Şu anda Amazon'dan sipariş verseniz 5500 liraya geliyor yaklaşık. 5000 lirayı geçmesin demişsiniz o yüzden eliyorum bunu ama yine de bekleyin bence.

Sizin attığınız 8GB Ram, bu 16 GB. L3 modeli 4 çekirdek amazon'daki model 6 çekirdek. Sizin attığınızın tek avantajı MX130 ismindeki harici ekran kartı var. Ryzen 4500U'nun kendi dahili ekran kartı bahsettiğiniz oyunları şu şekilde oynatabilen güçlü bir ekran kartı:
    https://www.youtube.com/watch?v=Yfx5n3dZUJA

Yani hiç öyle Intel'in tırt dahili ekran kartlarına benzemiyor. Bence bu laptoplar (Lenovo IdeaPad 5, Lenovo Yoga Slim 7, Lenovo Flix 5) Türkiye'ye 6-7k bandında girse dâhi 2-4 çekirdekli olup çılgın pahalıya satılan bu laptop'ların fiyatını düşürecektir en azından.

• Selamlar ben bugün sipariş verdim salı günü kargo ile gelicek fakat şimdi ekranının 1368x768 çözünürlükte olduğunu fark ettim ben ablam için aldım fakat bu bir sorun yaratırmı şimdi fark ettim

:( (Lenovo İdeapad L3 i5 10210u 8gb ram mx130 ekran kartlı modeli inşallah sorun çıkarmaz ablam için)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.