Şimdi Ara

Lenovo e15 gen 2 Ryzen 4500u İnceleme & Ana Konu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
339
Cevap
9
Favori
18.157
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • öncelikle @Bloodin hocama laptop u tavsiye edip almama vesile olduğu için ve Ryzen 4000 mobil ana konusundaki bilgilendirici yazıları sebebiyle teşekkür ederim.

Cihaz fotoğrafları;
    Lenovo e15 gen 2 Ryzen 4500u İnceleme & Ana Konu Lenovo e15 gen 2 Ryzen 4500u İnceleme & Ana Konu Lenovo e15 gen 2 Ryzen 4500u İnceleme & Ana Konu Lenovo e15 gen 2 Ryzen 4500u İnceleme & Ana Konu Lenovo e15 gen 2 Ryzen 4500u İnceleme & Ana Konu Lenovo e15 gen 2 Ryzen 4500u İnceleme & Ana Konu Lenovo e15 gen 2 Ryzen 4500u İnceleme & Ana Konu Lenovo e15 gen 2 Ryzen 4500u İnceleme & Ana Konu Lenovo e15 gen 2 Ryzen 4500u İnceleme & Ana Konu Lenovo e15 gen 2 Ryzen 4500u İnceleme & Ana Konu

Cihaz özellikleri;

-İşlemci: Amd Ryzen 4500u

-Ekran kartı: Amd Radeon 6 çekirdekli dahili ekran kartı

-Ekran: 1920*1080p çözünürlüklü, 178° Geniş Görüş Açılı (WVA) (IPS) Mat 250 nit

-Hoparlör: 2*2w Dolby destekli stereo hoparlör

-Klavye: Arka aydınlatmalı Türkçe Q Klavye

-Usb Girişleri: 1*Usb Type C 3.2 Gen 1 (Power Delivery ve Display Port 1.2 destekli), 1*Usb 3.2 Always On, 1*Usb2.0

-Hdmi: 1.4

-Kamera: 720p. Gizlilik koruma sürgüsü var

-Şarj Adaptörü: 65 w Usb Type C

-Batarya: 45wh

-Ram: Gömülü Cl22 8gb 3200mhz Ddr4 + 16 gb'ye kadar ram takılabilen ek slot. Toplamda 24 gb'ye kadar.

-Parmak izi okuyucu: Var

-Ethernet: Rj45

-Sd kart okuyucu: Yok

-Ağırlık: 1.7kg

-Wifi: Wifi 6 destekli İntel Modem

-Bluetooth: 5.0

Cihaz hakkında detaylı bilgi;https://psref.lenovo.com/Product/ThinkPad/ThinkPad_E15_Gen_2_AMD

Laptop satış n11 linki:https://urun.n11.com/dizustu-bilgisayar/lenovo-e15-gen2-amd-ryzen-5-4500u-8g-256g-dos-P443243883

Satıcının gönderdiği ürünler sıfır, açılmamış şekilde gelmekte. Aynı gün kargoluyor ürünleri. Ancak satıcı bazı arkadaşlarımızın siparişlerini iptal edip ürünleri göndermemiş ve mağduriyet yaşatmıştır. Alan arkadaşlar bunu bilsin

ÜRÜN İNCELEMESİ

Ekran

Full hd ips ekranı geniş açıdan görüntü sağlıyor. Ekran kalitesi güzel. Yanlız 250 nit olan ekran parlaklığı dışarıda yada balkonda kullanımda çok yeterli gelmiyor.

Klavye

Ürünün klavyesinin yazma tepkisi, yazma rahatlığı çok iyi. Arkadan aydınlatma da akşamları çok iyi bir rahatlık sağlıyor.

Hoparlör

Dolby destekli hoparlörün ses kalitesi ortalamanın üstünde, tatmin edici bir kalitesi var

Ekran kasasının parmak izi bırakması

Hava delikleri

Fan çıkışı şu delikler; Lenovo e15 gen 2 Ryzen 4500u İnceleme & Ana Konu

İşlemci

İşlemci hızı çok iyi. Günlük kullanımda tüm kullanıcıları tatmin edecektir. Ağır olmayan oyunlarda da kullanıcıyı üzmüyor. İşlemcinin cinebench sonuçları; şarjdayken 'daha iyi performans' modunda 2014 puan, 'en yüksek performans' modunda 2213 puan aldı.

'daha iyi performans' modundaki sıcaklık değerleri;

'en iyi performans' modundaki sıcaklık değerleri;

Ekran kartı

Ekran kartı; League of Legends, Csgo, Gta5, Valorant, Fifa20, Fifa Manager, Dota gibi çok ağır olmayan oyunları full hd de çalıştırıyor. Red dead redemption, The Witcher 3 gibi ağır oyunlarda 720p ye kadar düşebiliyor. Youtube a 4500u gaming yazdığınızda çok fazla video karşınıza çıkar, ona göre karar verirsiniz.

Yaptığım bazı oyun testleri;

En yüksek görüntü kalitesinde, şarjda ve 'daha iyi performans' modunda League of Legends testi;
    iki kez fps drop oldu. çatışma dışı 60 fps ortalama, çatışmada ise 40-50 fps arası oldu, 40 ın altına düşmedi. oyun sırasındaki sıcaklık değerlerini paylaşıyorum; sizin de gördüğünüz gibi sadece bir kez anlık olarak cpu 101 dereceye çıktı ama hemen geri indi o sıcaklıktan. ortalama olarak da cpu 70 derece gpu 64 derece oldu. klavye, el kol konulan yerler, touchpad de falan sıcaklık hissedildi ama rahatsız edici değildi.

Lenovo e15 gen 2 Ryzen 4500u İnceleme & Ana KonuLenovo e15 gen 2 Ryzen 4500u İnceleme & Ana KonuLenovo e15 gen 2 Ryzen 4500u İnceleme & Ana Konu

1080 p yüksek ayarlar, 'daha iyi performans' modunda 70 dk valorant oyun testi
    çatışma dışı 60-70 fps, çatışmada 40-50 fps oldu, aşağıya düşmedi, fps drop da olmadı. bu sefer ısı grafiği de daha stabildi, geçen lol deki gibi anlık olarak 101 dereceye çıkmadı cihaz. max 85 oldu, ortalama da 69 ve 72 dereceydi. gayet güzeldi.

stress testleri

pilde yüksek performans moduna alıp 10 dk lik stress testi yaptim sonuclar burada

Bunlar da şarjdayken yaptığım 12 dk lik testin sonuçları

Lenovo e15 gen 2 Ryzen 4500u İnceleme & Ana Konu Lenovo e15 gen 2 Ryzen 4500u İnceleme & Ana Konu

Fan sesi

Cihazda normal kullanımda fan sesi yok. yükte ise fan sesi duyuluyor ancak hiç rahatsız etmiyor, oyunun sesi bile bastırıyor fan sesini. bu yönüyle çok iyi bir cihaz

ısı

cihazda normal kullanımda üst tarafta neredeyse hiç ısı yok, altta ise biraz var ama çok rahatsız edici değil. yükteyken alt tarafta biraz rahatsız edici ısı var, üst tarafta yine rahatsız edici ısı yok

coil whine

cihazda coil whine sesi yok

trackpad

trackpad i çok kullanışlı ve rahat. normal kullanımda fareye ihtiyacınız olmaz diye düşünüyorum

SONUÇ

Bu cihaz; sahip olduğu 24 gb ram desteğiyle, full hd ips ekranıyla, 1.7 kg hafif ağırlığıyla, normal kullanımda fan sesi ve ısı sorunu olmamasıyla, yükteki kullanımıyla da rahatsız edici ısı ve fan sesi olmamasıyla, 7 nm lik Ryzen 4000 işlemcisiyle, bence 5000 tl ye kadar gözü kapalı alınacak bir cihaz. Sadece ekran parlaklığının daha yüksek olmasını, usb yuvalarının daha çok olmasını istedim. onun harici çok güzel. bu cihazla ilgili her türlü soru ve sıkıntınızda yardımcı olmak isterim. iyi forumlar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hsyn_38 -- 21 Ağustos 2020; 10:7:53 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Hocam hayırlı olsun, uzun yıllar güle güle sorunsuz kullanın inşAllah. Detaylı incelemeniz için çok teşekkürler, ürün bugün için 4999 TL'ya inmiş, eğitime özel 1 günlük indirim yazıyor ama firmanın bu sözlerindeki güvenilirliği tartışılır bildiğiniz gibi, yarın daha ucuz da olabilir, 5500'e de çıkabilir, bu firmaya belli olmuyor
    https://urun.n11.com/dizustu-bilgisayar/lenovo-e15-gen2-amd-ryzen-5-4500u-8g-256g-dos-P443243883

4500U işlemci bugün 15 watt'lık U serisi işlemciler içerisinde Türkiye içinden alınabilecek en güçlü işlemci, zaten yaptığınız testlerde zamanının masaüstü kralı olan ve halen daha çok güçlü bir masaüstü işlemcisi olan 7700K'ya oldukça yaklaşmış olması da bunun bir kanıtı. Thinkpad ise her zaman güzeldir. T serisi elbette asıl Thinkpad'ler olarak çok daha üstün fakat E serisi uygun fiyat ile Thinkpad kalitesini birleştirerek dövizin uçtuğu bu günlerde bize güzel bir alternatif sunuyor

• Bloodin kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim hocam inşaallah dediğiniz gibi uzun yıllar kullaniriz. Zaten laptop; malzeme kalitesi ve sistem özellikleriyle, 4-5 yıl sıkıntısız kullanılabilecekmiş gibi duruyor, güven veriyor

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Hocam powerbankle şarj oluyor mu? Bir ara da çok ağır olmayan cad projelerinde nasıl bir performans veriyor denerseniz çok makbule geçer.

• Gkbrks G kullanıcısına yanıt
    Hocam powerbank denemedim ama oluyordur herhalde

Laptop u cad programlarında deneme düşüncem var. Vakit bulabilirsem deneyip yazarım inşaallah

Bildiğim kadarıyla her powerbank ile şarj olmuyor, Powerbank PD (Power Delivery) özellikli olmalı.
  • hsyn_38 kullanıcısına yanıt
    Ona göre almayı düşünüyorum. Hafif işlemlerde işimi görür diye düşünüyorum.

• Bloodin kullanıcısına yanıt
    Bazı thinkpadlerde vardı. Ama E serisi işte

Hocam Power Delivery özelliği var gözüküyor; Lenovo e15 gen 2 Ryzen 4500u İnceleme & Ana Konu

• Hocam konun içine cihazın dış , iç klavye gibi resimlerini de koyma durumunuz var mı ?
    Daha bilgilendirici olabilir.
  • servanvetes S kullanıcısına yanıt
    Ekledim hocam tesekkurler

• hsyn_38 kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler hocam.
  • hocam ekranın rgb değerleri nasıl
  • ek olarak ekran sanırım IPS değil WVA
    https://psref.lenovo.com/Product/ThinkPad/ThinkPad_E15_Gen_2_AMD
  • LieWoneR L kullanıcısına yanıt
    Bildiğim kadarıyla 2 seçenek var WVA ve IPS n11 deki satıcının ilk partileri ips di yeni partisi ne olur bilmiyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: emrecandnmz

Bildiğim kadarıyla 2 seçenek var WVA ve IPS n11 deki satıcının ilk partileri ips di yeni partisi ne olur bilmiyorum
    IPS panelli model listelenmemiş lenovonun sitesinde
  • quote:

Orijinalden alıntı: LieWoneR

IPS panelli model listelenmemiş lenovonun sitesinde

Alıntıları Göster
    Hocam Lenovo ips panele wva diyor marketing amacıyla wide viewing angle manasında, va ya da başka bir panel türüyle hiç alakası yok içiniz rahat olsun. İlk başta benim de kafam karışmıştı bu konuda.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    Bunu bilmiyorum hocam. Ogrenebilecegim bir yontem varsa soyleyin, denerim

Hocam ips ile wva aynı şey diyorlar. Wva geniş görüş açısı demek; psref te de 178° görüş açısı olduğu yazıyor. Ekran görüş açısı yönünden harika hocam merak etmeyin; ekrana her yönden bakıp denedim, hiçbir görüş kaybı yok

• Hayırlı olsun öncelikle. Ben de aynı cihazı almayı düşünüyorum. Gömülü olarak gelen RAM 3200 MHz 8gb cl22 sanırım. Peki rica etsem bir programla voltaj değerini(1.2v mi 1.35v mi) öğrenip ekran görüntüsü paylaşabilir misiniz?

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.