Şimdi Ara

Led ampul mi daha fazla ışık verir ? Yoksa florasan mı ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
57
Cevap
1
Favori
8.721
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İyi forumlar, arkadaşlar eve 6 tane arkadı e14 ampul ve 1 tane e27 ampul almam gerekiyor.

En yüksek ışığı almak istiyorum, ev biraz karanlık. Alabileceğim led ve florasanların en güçlüsü kaç w oluyor ? Bu işlerden pek anlamıyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• http://www.philips.com.tr/c-p/8727900876307/tornado-kompakt-floresan-spiral-ampul 32W-2160 Lümen

http://www.philips.com.tr/c-p/8718291217152/economy-spiral-enerji-tasarruflu-ampul 23W-1450 Lümen

Linklerdeki gibi kompakt floresan ampül alın. Led lerin henüz yüksek lümen seviyesindeki ürünleri piyasada yaygın değil ve kalitelileri pahalı. Kompakt floresan için Philips veya Osram markalarını alın. Özellikle 32W olan bir hayli aydınlık yapacaktır odayı.

• Logic_Man kullanıcısına yanıt
    Hocam teşekkür ederim, 27 duy en yüksek 32w mı var piyasa da ?
    Birde 6 lı avize var 14 duy o da, 14 duy olup en yuksek kaç w ampul bulabılırım florasan olarak ?

Sizin yorumunuza göre led ampulden vazgeçiyorum o zaman ? 1 tane tekli 27 duy led ampula 50 tl kadar verebılırız sırf güçlü ışık versin ve kalıtelı olsun dıye.

Hocam 32w led ile 32w florasan aynı ışığı vermezler mi ? Florasan daha mı parlak olur ?

örneğin bu ikisi arasında hangisi iyidir hocam hem ışık olarak hem ömür olarak ? Fiyatı göz ardı edersek.?

http://www.philips.com.tr/c-p/8718696510568/led-ampul

http://www.philips.com.tr/c-p/8727900807196/energy-saving-series-kompakt-floresan-spiral-ampul

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 12 Angry Men -- 6 Mart 2016; 19:50:52 >

• quote:

Orijinalden alıntı: 12 Angry Men

Hocam teşekkür ederim, 27 duy en yüksek 32w mı var piyasa da ?
    Birde 6 lı avize var 14 duy o da, 14 duy olup en yuksek kaç w ampul bulabılırım florasan olarak ?

Sizin yorumunuza göre led ampulden vazgeçiyorum o zaman ? 1 tane tekli 27 duy led ampula 50 tl kadar verebılırız sırf güçlü ışık versin ve kalıtelı olsun dıye.

Kompakt floresan için 45W-65W-80W'a kadar var Philips markasında. Yanlız watt değeri büyüdükçe ampülün boyutlarıda büyüyecektir. Yüksek wattlı bu ampüller genelde ticari işletmeleri aydınlatmada veya esnaf tezgahını-vitrinini aydınlatmada kullanıyor. Pek ev kullanımına yönelik değil bunlar. Ha kullanılmazmı kullanılır ama çok fazla ışıkda zararlı. Bence ev için 32W-45W'ın üzerine çıkmayın. 45W bile fazla ya bence ev için...

Link örnektir:https://www.webelektrik.com/kompakt-floresan-lambalar/1092-tornado-yuksek-lumen-45w-ampul.html#/210-toplu_alim-1_adet_ampul/74-renk_sicakligi-6500k

Linkteki ürünün lümen değeri 2735. Bu lümen değerinde e27 led bulamazsınız. Genelde yüksek lümenli ledler projektör tipi oluyor. Ledlerde watt-lümen değeri yükseldikçe ısınma problemi ortaya çıkıyor. Led chipini soğutmak için büyük büyük soğutucu alüminyum bloklar kullanmak gerekiyor. Buda ampülün boyutlarını e27 duy için kullanılamaz hale getiriyor. Bu sebeple e27 tip duylarda yüksek wattlı led yok. Led ampüllerde ısı çok önemlidir.

Philips 45W'için uzunluk 210mm verilmiş. Ebatlara dikkat edin. Avizelerde ebatlar sıkıntı olabilir.

e14 duy ampüller:http://www.philips.com.tr/c-m-li/ampul-secin/enyeni#filters=STANDARD_BULB_SU%2CCANDLE_BULB_SU%2CSPOT_BULB_SU%2CREFLECTOR_BULB_SU%2CLUSTER_BULB_SU%2CGLOBE_BULB_SU%2CSPIRAL_BULB_SU%2CSTICK_BULB_SU%2CCAPSULE_BULB_SU%2CLINEAR_BULB_SU%2CCIRCULAR_BULB_SU%2CTUBULAR_BULB_SU%2CSPECIALTY_BULB_SU%2CFK_BULBS_CAP_E14&sliders=&support=&price=&priceBoxes=&page=&layout=96.subcategory.p-grid-icon

Philips ve Osram için farklı bir süre belirtilmemişse minimum 2yıl garantisi var ampüllerin. Garantinin geçerli olması için ürün fişini, faturasını saklayın. Philips müşteri hizmetleri online başvuru sonrası yeni ürün gönderiyor garanti süresi içinde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Logic_Man -- 6 Mart 2016; 20:14:02 >

• Hocam avize için bunlar iyi mi peki ?
    http://www.philips.com.tr/c-p/8718696453667/led-mum
    6 tane takıcam.

Bizde şuan avizede 12w 220v - 240v yazan florasan var, bu linkteki mum tipi led ampul benım evındekınden daha mı parlak daha fazla ışık verir mi hocam ?

E27 duy avizeye takmayacagım normal duyu ya takıcam hocam tekli olduğu için o da karanlık ışıklı olsun istiyorum. Siz kaç w önerirsiniz philipsten link verebılırmısınız ? Önerdıgınızı ?

• 12 Angry Men kullanıcısına yanıt
    Linkteki led ampüle göre sizdeki floresanın ışığı daha fazla. Led olanınki az. ışık şiddetini lümen değerlerine bakarak kontrol edin. Watt değerleri artık belirleyici değil.

Ben 23W floresandan daha fazlasını kullanmadım. 23W philips 15 metrekarelik odayı, ampül aşağı doğru düz takılıyken bayağı bir aydınlattığını söyleyebilirim. Bana fazla geldiği için daha düşük wattlı bir ampül kullanıyorum odada. Oda büyüklüğüne göre daha yüksek wattlı ampül gerekebilir. Bunu sizin tespit etmeniz gerek. Bence elektrikçilerde bir deneyin 32w- veya 45w lığı ışığa göre tercihinizi yaparsınız. Yanlız markasız ampüllerde aynı watt değerinde daha düşük ışık verir genelde. Bu sebeple markalı ampülleri tercih edin.

Yüksek ışık istediğiniz için bu:

http://www.philips.com.tr/c-p/8727900876307/tornado-kompakt-floresan-spiral-ampul

Daha yüksek lümenliside bu linkte. Işık şiddetini ve ebatını siz görüp karar verin:

http://www.philips.com.tr/c-p/8727900808223/energy-saving-series-kompakt-floresan-spiral-ampul

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Logic_Man -- 6 Mart 2016; 20:44:12 >

Hocam size çok teşekkur ediyorum. Bu 2 ampulden bırını alıcam 27 duyluk.

Birde bana avize ıcın e14 duy ampul onerırmısınız ?

Benım şuan kullandığım ampul 12w 220-240v yazıyor değer olarak. Bunları değip biraz daha iyisini almak istiyorum philipsten fakat siz demın mum şeklınde gosterdıgıme daha zayıf dedınız pekı ne alabılırım ?

Bırde lümen hesabını nasıl yapabılırım basit olarak ?

e14 duyda philips markası için en yüksek ışık lümen yine floresan 12w(705lümen) olarak görünüyor. Yani sizin kullandığınızdan daha yüksek yok. Fakat sizdeki ampülün markası iyi değilse daha düşük lümende ışık veriyor olabilir. 705x6=4230 lümen eder. Buda yüksek bir değerdir.

e14 duylar zaten çok güçlü ışık için kullanılmıyor. O yüzden belli bir değerin üzerinde e14 ampül yok.

Aliexpress'te farklı ürünler olabilir. Sizin için bir gözatınca linkteki gibi bir ürüne rastladım Bu led ampüllerin e14 duyluları var ve lümenleride yüksek. Sarı ve beyaz ışık seçimi yapmak gerekiyor. 300 lümenden 1200 lümene kadar led var. İsterseniz bir bakın. Kalitesi hakkında hiçbir bilgim yok.

http://tr.aliexpress.com/item/1Pcs-5736-SMD-More-Bright-5730-5733-LED-Corn-lamp-Bulb-light-3-5W-5W-7W/32605189636.html?detailNewVersion=2

Lümen hesabı ampül kutularında veya internette teknik özellik kısmında yazar. Normal bir tasarruflu 18W ampül 1100 lümen ışığı vardır. Ledlerde ise bu lümeni yaklaşık 10W'lık ampüllerde alabilirsiniz. Çünkü ledler daha verimlidir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Logic_Man -- 6 Mart 2016; 21:40:37 >

Hocam yardımlarınız için çok teşekkur ederım, benı salonda kullandığım e14 amlullen markası general elektrik 12w=58w 715 lümen yazıyor, o zaman değişmeye gerek yok, türkiye de daha yükseğini bulursam değişicem.

Işığı kötü değil ama bir tık daha fazla ışık olsa iyi olurdu, o yüzden biraz daha güçlüsünü arıyorum hocam.

715 lümenden yüksek bulursam alırım , lümenı öğrenmem de ıyı oldu,
    general elektrık nasl bır marka iyi midir ?

Led ampul mi daha fazla ışık verir ? Yoksa florasan mı ?

• Bu arada şimdi fark ettim, general elektrık e14 florasanda 0.85 civa varmış. Bunun bir zararı var mı ?

Sanırım florasanların hepsınde var, sırf bunun için led almaya gerek var mı ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 12 Angry Men -- 6 Mart 2016; 21:56:07 >
    General Electric'de iyidir değişmenize hiç gerek yok. daha fazla ışık olayı ledlerin yüksek wattlısı çıkarsa mümkün olur. mesela 10w 1000 lümen e14 çıkarsa alabilirsiniz. e27 için 10w var fakat e14 için yok.

Evet floresanların hepsinde bir miktar civa vardır. Ama bu civa cam tüpün içinde kapalıdır. Havayla temas etmez. Floresan camı kırılmadığı sürece insana bir zararı yoktur. Kırılmamasına dikkat edin. Eğer olurda kırılırsa çıkan tozu solumayın. Odayı havalandırın. Elektrik süpürgesi kullanmayın. Elektrik süpürgesi kullanmak civalı tozun dahada fazla dağılmasına sebep olur. Odayı havalandırın ve tozu kaldırmadan temizleyin. Mümkünse maske takın temizlerken. Bunlar bilinen korunma yöntemleri.

Bu civa için led almaya gerek yok. Kırmamaya özen gösterin yeterlidir.

"Bir lambanın kırılmasının sağlığınız üzerinde etki yapması son derece düşük bir ihtimaldir. Bir lamba kırıldığında, odayı 30 dakika boyunca havalandırın ve tercihen eldiven giyerek parçaları kaldırın. Parçaları plastik bir poşete koyun ve geri dönüşüm için bölgenizdeki bir atık dönüşüm tesisine götürün. Elektrik süpürgesi kullanmayın." (Philips sitesinden alıntıdır)

Hocam size çok teşekkür ederim, baya faydalı bilgiler verdiniz minnettarım.

Yardımcı olmaya çalıştım. iyigünler.
  • Led ampüller ışıklandırmada çok zayıf ama daha güçlüleri denenebilir. Ayrıca basit işlerde sadece ortalığı aydınlatsa yetmez mi?
    Kitap okuma için ledi masa lambası gibi kullanmak yakaya takmak daha güzel..
  • karafetva K kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim hocam, ledler heniz gelişmemiş anlaşılan. Güçlü florasan ampul alıcam şimdilik. İleride güçlü ledler çoğalırsa değişirim.

• Rica ederiz..
    Aslında aynı kaynakta led sayısı arttırılarak bişeyler düşünülür ama elini suya sabuna değdirmeyeceklere pek uymaz.
    Aklıma geldi de, iç mekanlara güneş varken fiberoptik tarzı ile güneş ışığını yönlendiren sistem vardı. Lamba armatürleri ama kablo yerine fiber hattan güneş ışığını alıyor. Aslında bu ışık bi geciktirilebilse geceleri sabah yapmaz mıyız?
    Ben hiç bilmiyorum ki hocam pek anlamadığım birşey ampuller. Bşraz araştırdım sağolsun forumdanda yardım aldım. Florasan takmaya karar verdim, led henüz erken anlaşılan.

• Şöyle oturulacak yerlere gerekirse ayrı spotlar çekip artislik bir ortam sağlanabilir. Işığın sağıldığı kısımlar önemli. O az sanılan led bir kitaba yönlense göz kamaştırır okutmaz. Ama avizeye takılınca ortam loş hale geliyo ancak. Birden fazla led ve güçlü led düşünmek gerekir. Unutmayın led projektörlerbile var. uygun güçteki ledi akım kısıtlayıcı ile ve soğumasını da yeterince sağlayarak çok az elektrikle ışıklandırma sağlanabilir.
    Forumda en iyisini tartışarak olması gerekeni belirleyebiliriz. Hemen floresan diye sabitlenmeyin. Ayrıca floresanda sakın mekanik balastlı almayın. Elektronik balastlı olsun.
    Hocam onu nasıl anlayacagım ? Philipsten alıcam ben.

Ev kira diye fazla masraf yapmıyoruz, sadece odayı atdınlatmak ıcın e27 duy 1 tane ampul takıca.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.