Şimdi Ara

lat pull down neck Zararlımı ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
0
Favori
4.524
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 2. haftamdayım bu hareketi yaptım ve sırtımın ortasında ağrı oluştu araştırdım zararlıymış , ve programımdan çıkardım bu hareketi , Siz ne düşünüyorsunuz ?

• Genelde bu neck hareketleri omuzu tamamen savunmasız bırakıyor programlarıma koymuyorum bir sakatliğa karşı.Bu yüzden enseye cekeceğime göğüslerime çekmeyi tercih ederim ama barfiks çekebiliyorsan barfiks çek daha verimli olur.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Upright row , lat pulldown behind neck (enseye barfikste aynı) , overhead press behind neck , leg extension , good morning , wide grip barbell curl

Hatırladıkça eklerim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lentus -- 12 Kasım 2014; 15:39:13 >
  • Spor salonuna başladığım ilk gün bu hareketi göstermişlerdi. Zararlı olduğunu bilmiyordum. Bu zamana kadar hiç ağrı da olmadı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MERT* -- 12 Kasım 2014; 15:52:06 >
  • Lentus kullanıcısına yanıt
    Bunlar zararlı hareketler mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: MERT*

• Lentus kullanıcısına yanıt
    Hocam wide-grip barbell curlün ne gibi bir zararı var

• quote:

Orijinalden alıntı: Nvaelahr

Hocam wide-grip barbell curlün ne gibi bir zararı var

Bilek acısından tehlikeli. Muhtemelen biceps için en etkili hareket kendisi ancak sakatmanma riski diğer hareketlere oranla daha yüksek.

Mesela overhead press behind neck te çok etkili omuz hareketidir belkide en iyisi ancak tehlikeli.

Bu hareketleri yapmak sakatlanıcağınız anlamına veya eklemlerinze zarar geliceği anlamına gelmez. Tüm hareketler risklidir sonuçta ama bunlar bir tık daha teklikeli

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lentus -- 12 Kasım 2014; 16:10:15 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lentus

quote:

Konu zararlı bir hareket ile ilgili olunca sorayım dedim.

Edit: Cable upright row ve leg extension yapıyorum. Bunların ne gibi zararları var ki?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MERT* -- 12 Kasım 2014; 16:19:36 >

• quote:

quote:

quote:

Edit: Cable upright row ve leg extension yapıyorum. Bunların ne gibi zararları var ki?

Upright row omuz için doğal hareketin dışında bi hareket. Sakatlanmak çok kolay.

Lex extension ise dizlere çok yük bindiriyo. Düşük ağırlık yüksek tekrarlarda diz için çok iyi bi ısınma hareketi aslında. Ama 10 tekrarlara falan inmek pek mantıklı değil.

• Salonda bu hareketi kafasını öne eğip kamburunu çıkararak yapanlar görüyorum, bazıları da çok yüksek ağırlıkla yapcam diye barı kontrol edemeyip kendini şekilden şekle sokuyor, çekerken vücut ağırlığını kullanıyor bırakınca da poposu yerden kalkıyor.

Hareketi düzgün yapmayınca sakatlanma riski çok yüksek, felç bile geçirebilirsin ama bu çok uç bi örnek ve muhtemelen her hareket için geçerlidir. Yine de bench presse veya deadlifte göre daha az tehlikeli bence, ezilme veya bel fıtığı riski yok en azından.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arbforce1 -- 12 Kasım 2014; 16:35:53 >
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Upright row omuz için doğal hareketin dışında bi hareket. Sakatlanmak çok kolay.

Lex extension ise dizlere çok yük bindiriyo. Düşük ağırlık yüksek tekrarlarda diz için çok iyi bi ısınma hareketi aslında. Ama 10 tekrarlara falan inmek pek mantıklı değil.

25 kg ile 10 tekrar yapıyorum. Eğer tehlikeliyse ağırlığı düşürüp tekrar sayısını 15'e çıkarabilirim.

• arbforce1 kullanıcısına yanıt
    Düzgün formda yapılan bir Deadlift sakatlık çıkarmaz aksine sakatlıktan korur.
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Aaaa leg extension en sevdiğim bacak hareketi, keşke bacak gününde 15 set extension yapsam da başka hareket yapmasam diyorum. Salondaki makinanın imkanları dahilinde max 85 kg yapabiliyorum (pek fazla değil evet) ve hiçbir zaman dizlerim zorlamadı. Leg pressle mi karıştırdın acaba?

• quote:

Orijinalden alıntı: Magnetic Monopole

Düzgün formda yapılan bir Deadlift sakatlık çıkarmaz aksine sakatlıktan korur.

Elbette dilediğim düzgün formda yapılması ama formu korumak zor ve uzun bir süreç, yani benim uzun sürdü. Riske girmeyip yapmayan da çok. Hele başlangıç programlarında öneriyorlar, boş barda yaparken bile yanlış bir hareketle bel gidebilir.
  • Squat, dead-lift, bench press, bend over row gibi egzersizlerde kemer kullanabilirsiniz ancak bel bölgesindeki kasların güçsüz kalma gibi bir durumu var zaten deadlift yaparken kemer takmak pek mantıklı değil bu sakatlıkların önüne hareketi eksiksiz yaparak geçebilirsiniz deadlift bu işin temel taşıdır.

• Yapmayı bilmiyorsan hiçbir hareketi yapmayacaksın. Enseye çekiş hareketini göğüse çekiş şeklinde yapmanı öneririm. Şahsen hiç enseye yapmam lat pulldown ı
  • quote:

Orijinalden alıntı: arbforce1

quote:

quote:

quote:

quote:

Aaaa leg extension en sevdiğim bacak hareketi, keşke bacak gününde 15 set extension yapsam da başka hareket yapmasam diyorum. Salondaki makinanın imkanları dahilinde max 85 kg yapabiliyorum (pek fazla değil evet) ve hiçbir zaman dizlerim zorlamadı. Leg pressle mi karıştırdın acaba?

http://www.youtube.com/watch?v=lfhdqUpRS3E

Eklemlerin zorlanıp zorlanmadığı anlamak pek kolay değil. Kas gibi değiller çünkü. İnsan sakatlandığı zaman fark ediyo.

Omuz sağlığı için push/pull 1:2 ratio , diz için quad/ham 1:1 ratio tarzı şeyler var. Adamlar bunlara çok dikkat ediyo. Türkiye hazır değil bence şimdilik bunlar için. Zararlı hareketlerden kaçınsak yeterli

• leg extensin hiç bir zararını görmedim dizlerinin alt kısmını iyi oturtursanız hiç bir zararı olmaz bunlar basit hareketler lat leg hareketin üstüne gidin hafifte ısının sonra ağır girin
  • Eğer boynunun arkasına doğru çekiyorsan eğer barı evet ÇOK ZARARLI!!

http://www.kasvekuvvet.net/uzak-durmaniz-gereken-egzersizler.html

Okuyun bu yazıyı ve bu hareketleri yapmayın.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.