Şimdi Ara

Laptoplarda Ekran Kartı Modelini Bilmek - Doğru Sürücüyü Yüklemek Hakkında Ufak Bir Rehber

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
2
Favori
9.433
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Üye arkadaşlarımızın tıkandığı konularda bilgilendirme yapmak istiyorum. Açtığım bu konuda; laptoplarda ekran kartı öğrenme, ekran kartı sürücüsü yükleme, güncelleme yapmadan önce eski sürücüyü silme ve istenilen uygulamaları ekran kartı ile çalıştırma konularına değineceğim.

CİHAZIN EKRAN KARTI MODELİNİ BİLMEK

Çoğu arkadaşımız bu konuyu es geçerek laptop alıyor. Bir sıkıntı olduğu vakit yardım istediğinde ekran kartı marka-modelini bilmiyor, bu yüzden sorun çözme süresi bayağı uzuyor. Bunun yanında "Laptopım şu oyunu çalıştırır mı?" gibisinden sorular da oluyor. Bunun çözümü bana göre Google'ı açıp, ekran kartı modelini yazıp yanına "benchmark" yazmak yeterlidir. Belli başlı siteler çıkıyor zaten. Diğer bileşenler aynı olmasa da ekran kartının aldığı fpsler hakkında kafamızda bir şekil oluşturur. Diğer çözümü de klasik oyuncu taktiği; ayar kısıp kendimize göre akıcılık sağlamak. Neden kendimize göre? Çünkü benim bildiğim hızlı oyuna alışan kişinin fps anlayışı ile hızlı oyuna alışamamış kişi anlayışı arasında fark vardır. Hızlı oyuna alışmış kişi sizin hızlı dediğiniz oyuna "Çok yavaş" diyebilir, normaldir.

ÖNEMLİ - EN ÇOK KARIŞTIRILAN:
    ARKADAŞLAR LAPTOP CİHAZLARINIZDA İKİ TANE EKRAN KARTI YOKTUR. BİRİ ONBOARD ÇİPİDİR, NVIDIA VEYA AMD OLANI EKRAN KARTINIZDIR. ONBOARD ÇİPİ EKRAN KARTI GÜCÜNE İHTİYAÇ DUYULMAYAN UYGULAMALARDA DEVREDE OLUR.

CİHAZIN EKRAN KARTI MARKA VE MODELİNİ ÖĞRENMEK
    1- GOOGLE ###############

En basitinden cihazımızın marka ve modelini Google'a yazıp aratarak ürün özelliklerini keşfedebiliriz. Ben örneğimi "MSI GE60 213XTR" üzerinden veriyorum. Cihazın marka ve modelini Google'dan arattım, önüme yüzlerce sonuç geldi:

Laptoplarda Ekran Kartı Modelini Bilmek - Doğru Sürücüyü Yüklemek Hakkında Ufak Bir Rehber

İlk sonuçta da çıktığı gibi, satıcı olduğundan emin olduğunuz başka bir siteye de girebilirsiniz. Ben ilk sonuca girdim. Ürün reklamı derken aşağıya doğru indim ve cihaz özellikleri karşıma çıktı. Resimde de görebileceğiniz üzere, bizi ilgilendiren asıl yeri kırmızı renk içine aldım:

Mavi renk içine aldığım yer ise ekran kartı marka ve modelini tam olarak gösteriyor bize. Ekran kartımız Nvidia GeForce GT 650M imiş, öğrenmiş olduk. Yalnız yardım beklediğiniz bir konuda bunu "GT630M" olarak yazmanız yeterlidir. Forumumuzda Nvidia ve AMD ekran kartı numaralarını ayırt edemeyen yoktur. AMD üzerinden örnek vermeye gerek duymadım, çünkü aynı yol izlenecek.

2- GPU-Z ###############

Oldu da Google ile bulamadık veya ekran kartımız hakkında daha fazla fikir sahibi olmak istiyoruz. Bunun için de GPU-Z programı bizim yardımımıza koşuyor. Programın kendi sitesihttp://www.techpowerup.com/gpuz/ şeklindedir. Doğru yolu izleyerek programı indirip kurun. Programı açtınız fakat ekran kartınız gözükmedi. Problem değil, close tuşunun solundaki listeden Nvidia veya AMD olanı seçin. Ekran kartınızın özellikleri karşınıza gelecektir:

EKRAN KARTI SÜRÜCÜSÜ YÜKLEMEK

NOT: ###############
    Sisteminizin bit değerinden emin olmak için masaüstünde bilgisayar simgesine sağ tık > özellikler. Önümüze gelen pencerede "Sistem türü" kısmında yazan, adından da anlaşılabileceği gibi sistemimizin türü, bit değeridir. Sürücünüzü doğru alabilmeniz için doğru işletim sistemi ve bit değerini girmeniz gereklidir.

1- NVIDIA İÇİN ###############

http://www.nvidia.com.tr/drivers sitesine girin. Biraz aşağı inince karşımıza şu kısım çıkacak:

Ben GT650M örneği üzerinden gideceğim. Tip (1) kısmındaki GeForce kalsın. Seri (2) kısmında örnek kartımız GT650M olduğu için başındaki rakam 6, dolayısıyla serimiz de 600M serisi oluyor. Ürün (3) kısmında da örneğimizi aynen seçiyoruz, GT650M. Sistem (4) kısmında işletim sistemimizi seçiyoruz. Ben Windows 7 64 bit seçtim. Dil (5) kısmını da anlatmama gerek yok sanırım. Girdiğim değerler resimli olarak şöyle:

"Aramaya Başla" butonuna basıyoruz. Karşımıza doldurduğumuz forma uygun sürücümüz geliyor:

"Kabul Et ve Yükle" butonuna basıp sürücümüzü indiriyoruz. İndirdikten sonra da açıp yüklüyoruz.

2- AMD İÇİN ###############

http://www.amd.com/tr/Pages/AMDHomePage.aspx sitesine giriyoruz. Girdiğimiz an, sağda kalan "Find a Driver" kutucuğu dikkatimizi çekiyor:

Üzerine gelince aynı Nvidia örneğinde olduğu gibi doldurmamız gereken bir form geliyor:

Ben HD7670M örneği üzerinden gideceğim. Component Category (1) kısmında "Notebook Graphics"i seçiyoruz. Product Line (2) kısmında örneğimiz HD7670m, başındaki HDyi alarak -aslında kart Radeon HD7670m olarak geçer- "Radeon HD Series"ı seçiyoruz. Product Model (3) kısmında da kartımızın serisini seçiyoruz. HdD7670M kartımızın başındaki rakam 7, bu yüzden kartımız 7000M serisine aittir. "Radeon HD 7xxxM Series"ı seçiyoruz. Operating System (4) kısmında ise işletim sistemimizi seçiyoruz. Ben yine Windows 7 64 bit seçtim. Girdiğim değerler resimli olarak şöyle:

"View Results" butonuna basıyoruz. Karşımıza doldurduğumuz forma uygun sürücümüz geliyor:

"Download" butonuna basıp sürücümüzü indiriyoruz. İndirdikten sonra da açıp yüklüyoruz.

ÖNERİLİR - EKRAN KARTI SÜRÜCÜSÜNÜ GÜNCELLEMDEN ÖNCE ESKİSİNİ SİLMEK

Bu işlemi yapmak için DriverSweeper programına ihtiyacımız olacak.http://www.guru3d.com/files_details/guru3d_driver_sweeper_(no_installer).html sitesine girip aşağıya doğru inin. Önümüze "Download Locations" başlığı gelecek, onun altındaki "Mirror"a basarak programımızı indirmiş olacağız:

RAR şeklinde inecektir. Yalnız RAR içinden sadede .exeyi çıkartmayın. RAR içinde ne varsa hepsini bir klasöre çıkartın. İndirme, çıkartma işlemi bitince bilgisayarınızı güvenli modda açın. Daha sonra çıkarttığınız klasöre girip DriverSweeper programını çalıştırın.

Resimde renklerle gösterdiğim gibi yazıya dökeceğim. AMD (ATI) ekran kartınız için kırmızı kutucuk içerisindekini, Nvidia ekran kartınız için ise mavi kutucuk içerisindekileri seçin. Seçme işlemi bitince yeşil kutucuk içerisindeki "Analyse" butonuna basın. Analiz edildikten sonra mor kutucuk içerisindeki "Clean" butonuna basın. İşlem tamamlanınca makineye res atıp normal Windows'a geçebilir, yeni sürücünüzü yükleyebilirsiniz.

İSTENİLEN UYGULAMALARI EKRAN KARTI İLE ÇALIŞTIRMAK

Oyunlarda otomatik olarak devreye giriyor fakat kontrol etmekte, ayarları görmekte yarar var.

Arkadaşlar burayı açıklamadan önce bir konuya değinmek istiyorum. Elimde Nvidia veya AMD kartlı cihaz olmadığı ve istediğim görselleri bulamadığım için bu kısmı şimdilik yeterli bulduğum bir kaynaktan aktarmak zorunda kalacağım.

1- NVIDIA İÇİN ###############

http://acer--tr.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/15147/~/bir-ekran-kart%E4%B1n%E4%B1-bir-uygulamaya-nvidia-optimus-ile-atama

2- AMD İÇİN ###############

http://acer--tr.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/26872/~/amd-de%E4%9Fi%E5%9Ftirilebilir-ekran-kartl%E4%B1-bir-uygulamaya-bir-ekran-kart%E4%B1-atama

############### NOT ###############

Arkadaşlar bu konuyu bilgilendirme yapmak için açmış bulundum. Yanıldığım noktaları, unuttuğum kısımları lütfen konu altından yazınız. Sonuçta hepimiz bilgi alışverişi yapmak için bu forumda bulunmaktayız. Bilmeyen arkadaşlarımızı yanlış yönlendirmek doğru olmaz. Şimdiden teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PostMortem -- 19 Mayıs 2013; 14:01:37 >

• Oldukça güzel bir konu olmuş kanaatimce üst konularda yer alan sistem bileşenleri adlı kısma konunuzun linkini ekleyebilirim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: krstarica

Oldukça güzel bir konu olmuş kanaatimce üst konularda yer alan sistem bileşenleri adlı kısma konunuzun linkini ekleyebilirim.

Bana uyar hocam, konudan yararlanılsın yeter benim için.
  • quote:

Orijinalden alıntı: PostMortem

quote:

Orijinalden alıntı: krstarica

Oldukça güzel bir konu olmuş kanaatimce üst konularda yer alan sistem bileşenleri adlı kısma konunuzun linkini ekleyebilirim.

Bana uyar hocam, konudan yararlanılsın yeter benim için.

Eklenmiştir, konudan üyeler girdiği takdirde bu sayfaya da ulaşabilmektedir.
  • Benim de mesajım bulunsun,

Elinize sağlık, bir çok arkadaş için faydalı olacaktır.

Bir katkı da ben yapayım:

GPU-z haricinde "Speccy" ile de ekran kartı modelini ve sistemin bir çok özelliğini öğrenmek mümkün.

Sistem ile ilgili bilgi sağlayan programlar için:
    http://www.techsupportalert.com/best-free-system-information-utility.htm

üstteki sayfanın türkçe çevirisi (google translate):
    http://translate.google.com/#en/tr/http%3A%2F%2Fwww.techsupportalert.com%2Fbest-free-system-information-utility.htm

üstteki sayfanın başka bir türkçe çevirisi (microsoft translate):
    http://www.microsofttranslator.com/bv.aspx?from=&to=tr&a=http%3A%2F%2Fwww.techsupportalert.com%2Fbest-free-system-information-utility.htm

• Arkadaş belirtmiş ama şu hususu tekrar hatırlatalım:

Arkadaşlar bazı laptoplarda iki ekran kartı bulunur.

Örnek Dell n4050

"Güç tasarrufu" modunda Intel HD graphics etkin olurken

"Yüksek Performans" ve "Dengeli" modunda Radeon ekran kartı devrededir.

Böyle bir laptopta Windows kurulumundan sonra bu model için üreticinin yayınladığı her iki ekran kartı sürücüsünü de yüklemek gerekir.

Uygulamaya göre ekran kartı seçimini şahsen tavsiye etmiyorum.

Elle sistem modunu dolayısıyla da kullanılacak ekran kartını seçmek bence daha mantıklı ve daha stabil. Arkadaş göstermiş Radeon kontrol panelinden bunu ayarlamak mümkün.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arda4 -- 19 Mayıs 2013; 16:26:18 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: arda4

Arkadaş belirtmiş ama şu hususu tekrar hatırlatalım:

Arkadaşlar bazı laptoplarda iki ekran kartı bulunur.

Örnek Dell n4050

"Güç tasarrufu" modunda Intel HD graphics etkin olurken

"Yüksek Performans" ve "Dengeli" modunda Radeon ekran kartı devrededir.

Böyle bir laptopta Windows kurulumundan sonra bu model için üreticinin yayınladığı her iki ekran kartı sürücüsünü de yüklemek gerekir.

Uygulamaya göre ekran kartı seçimini şahsen tavsiye etmiyorum.

Elle sistem modunu dolayısıyla da kullanılacak ekran kartını seçmek bence daha mantıklı ve daha stabil. Arkadaş göstermiş Radeon kontrol panelinden bunu ayarlamak mümkün.

İşte özellikle kırmızı yazmamdaki amaç oydu. Ekran kartından iki tane yok, dediğim gibi bir ekran kartı ve bir tane onboard çipi vardır. Güç tasarrufu modunda ekran kartı gücü devreye girmez, mantıksız olur. Ekran kartı onboard çipine göre daha fazla güç tüketir. Bu yüzden güç tasarrufu gibi modlarda onboard çipi kullanılır. Grafik gücü ile orantılı olarak güç çekimi de düşüktür. Yüksek performans modunda sadece ekran kartında çalışır. Dengeli modunda ise hem ekran kartı, hem de onboard (Intel HD) çalışır. Dediğiniz gibi Windows kurulumundan sonra onboard için sürücü de yüklenmelidir. Fakat bu konuda bir sıkıntıya rastlamadığım için eklemeye gerek duymadım. Çünkü laptop yanında verilen cd ile pek ala idare edilebiliyor. En çok değiştirilen sürücü ekran kartı sürücüsü. Bir önceki mesajınızda bahsettiğiniz, farklı yolları da ekleyeceğim hafta sonu. Düşünceleriniz için çok teşekkür ederim.

• Estağfirullah, bu forumdan çok kişi bana yardımcı oldu. Biz de başkalarına yardımcı olabilirsek ne mutlu bize...
  • Başarılı bir çalışma olmuş tebrik ederim
  • teşekkürler
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.