Yüzbaşı
16 Mart 2003
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 44 (Bu ay: 3)
Gönderileri
Genellikle donanım bölümünde rastladığım bir mesele. Üye hocamız tavsiye istiyor fakat bütçe belirtmiyor. Ben dahil diğer hocalarımız "Bütçe nedir?" şeklinde mesaj atıyorlar fakat bu sayede konu çok uzuyor. Ayrıca ben mi çok takıntılıyım bilmiyorum ama, "Bütçe nedir?" yazınca mesaj sayımı artırmak için yazmış gibi hissediyorum. Bu sistem nasıl olur, hakkında en ufak bir fikrim yok fakat bütçe belirtmenin zorunlu olması iyi olur diye düşünmekteyim.
Üye arkadaşlarımızın tıkandığı konularda bilgilendirme yapmak istiyorum. Açtığım bu konuda; laptoplarda ekran kartı öğrenme, ekran kartı sürücüsü yükleme, güncelleme yapmadan önce eski sürücüyü silme ve istenilen uygulamaları ekran kartı ile çalıştırma konularına değineceğim.CİHAZIN EKRAN KARTI MODELİNİ BİLMEK

Çoğu arkadaşımız bu konuyu es geçerek laptop alıyor. Bir sıkıntı olduğu vakit yardım istediğinde ekran kartı marka-modelini bilmiyor, bu yüzden sorun çözme süresi bayağı uzuyor. Bunun yanında "Laptopım şu oyunu çalıştırır mı?" gibisinden sorular da oluyor. Bunun çözümü bana göre Google'ı açıp, ekran kartı modelini yazıp yanına "benchmark" yazmak yeterlidir. Belli başlı siteler çıkıyor zaten. Diğer bileşenler aynı olmasa da ekran kartının aldığı fpsler hakkında kafamızda bir şekil oluşturur. Diğer çözümü de klasik oyuncu taktiği; ayar kısıp kendimize göre akıcılık sağlamak. Neden kendimize göre? Çünkü benim bildiğim hızlı oyuna alışan kişinin fps anlayışı ile hızlı oyuna alışamamış kişi anlayışı arasında fark vardır. Hızlı oyuna alışmış kişi sizin hızlı dediğiniz oyuna "Çok yavaş" diyebilir, normaldir.ÖNEMLİ - EN ÇOK KARIŞTIRILAN:
ARKADAŞLAR LAPTOP CİHAZLARINIZDA İKİ TANE EKRAN KARTI YOKTUR. BİRİ ONBOARD ÇİPİDİR, NVIDIA VEYA AMD OLANI EKRAN KARTINIZDIR. ONBOARD ÇİPİ EKRAN KARTI GÜCÜNE İHTİYAÇ DUYULMAYAN UYGULAMALARDA DEVREDE OLUR.


CİHAZIN EKRAN KARTI MARKA VE MODELİNİ ÖĞRENMEK
1- GOOGLE ###############

En basitinden cihazımızın marka ve modelini Google'a yazıp aratarak ürün özelliklerini keşfedebiliriz. Ben örneğimi "MSI GE60 213XTR" üzerinden veriyorum. Cihazın marka ve modelini Google'dan arattım, önüme yüzlerce sonuç geldi:İlk sonuçta da çıktığı gibi, satıcı olduğundan emin olduğunuz başka bir siteye de girebilirsiniz. Ben ilk sonuca girdim. Ürün reklamı derken aşağıya doğru indim ve cihaz özellikleri karşıma çıktı. Resimde de görebileceğiniz üzere, bizi ilgilendiren asıl yeri kırmızı renk içine aldım:Mavi renk içine aldığım yer ise ekran kartı marka ve modelini tam olarak gösteriyor bize. Ekran kartımız Nvidia GeForce GT 650M imiş, öğrenmiş olduk. Yalnız yardım beklediğiniz bir konuda bunu "GT630M" olarak yazmanız yeterlidir. Forumumuzda Nvidia ve AMD ekran kartı numaralarını ayırt edemeyen yoktur. AMD üzerinden örnek vermeye gerek duymadım, çünkü aynı yol izlenecek.

2- GPU-Z ###############

Oldu da Google ile bulamadık veya ekran kartımız hakkında daha fazla fikir sahibi olmak istiyoruz. Bunun için de GPU-Z programı bizim yardımımıza koşuyor. Programın kendi sitesihttp://www.techpowerup.com/gpuz/ şeklindedir. Doğru yolu izleyerek programı indirip kurun. Programı açtınız fakat ekran kartınız gözükmedi. Problem değil, close tuşunun solundaki listeden Nvidia veya AMD olanı seçin. Ekran kartınızın özellikleri karşınıza gelecektir:


EKRAN KARTI SÜRÜCÜSÜ YÜKLEMEK

NOT: ###############
Sisteminizin bit değerinden emin olmak için masaüstünde bilgisayar simgesine sağ tık > özellikler. Önümüze gelen pencerede "Sistem türü" kısmında yazan, adından da anlaşılabileceği gibi sistemimizin türü, bit değeridir. Sürücünüzü doğru alabilmeniz için doğru işletim sistemi ve bit değerini girmeniz gereklidir.


1- NVIDIA İÇİN ###############

http://www.nvidia.com.tr/drivers sitesine girin. Biraz aşağı inince karşımıza şu kısım çıkacak:Ben GT650M örneği üzerinden gideceğim. Tip (1) kısmındaki GeForce kalsın. Seri (2) kısmında örnek kartımız GT650M olduğu için başındaki rakam 6, dolayısıyla serimiz de 600M serisi oluyor. Ürün (3) kısmında da örneğimizi aynen seçiyoruz, GT650M. Sistem (4) kısmında işletim sistemimizi seçiyoruz. Ben Windows 7 64 bit seçtim. Dil (5) kısmını da anlatmama gerek yok sanırım. Girdiğim değerler resimli olarak şöyle:"Aramaya Başla" butonuna basıyoruz. Karşımıza doldurduğumuz forma uygun sürücümüz geliyor:"Kabul Et ve Yükle" butonuna basıp sürücümüzü indiriyoruz. İndirdikten sonra da açıp yüklüyoruz.

2- AMD İÇİN ###############

http://www.amd.com/tr/Pages/AMDHomePage.aspx sitesine giriyoruz. Girdiğimiz an, sağda kalan "Find a Driver" kutucuğu dikkatimizi çekiyor:Üzerine gelince aynı Nvidia örneğinde olduğu gibi doldurmamız gereken bir form geliyor:Ben HD7670M örneği üzerinden gideceğim. Component Category (1) kısmında "Notebook Graphics"i seçiyoruz. Product Line (2) kısmında örneğimiz HD7670m, başındaki HDyi alarak -aslında kart Radeon HD7670m olarak geçer- "Radeon HD Series"ı seçiyoruz. Product Model (3) kısmında da kartımızın serisini seçiyoruz. HdD7670M kartımızın başındaki rakam 7, bu yüzden kartımız 7000M serisine aittir. "Radeon HD 7xxxM Series"ı seçiyoruz. Operating System (4) kısmında ise işletim sistemimizi seçiyoruz. Ben yine Windows 7 64 bit seçtim. Girdiğim değerler resimli olarak şöyle:"View Results" butonuna basıyoruz. Karşımıza doldurduğumuz forma uygun sürücümüz geliyor:"Download" butonuna basıp sürücümüzü indiriyoruz. İndirdikten sonra da açıp yüklüyoruz.ÖNERİLİR - EKRAN KARTI SÜRÜCÜSÜNÜ GÜNCELLEMDEN ÖNCE ESKİSİNİ SİLMEK

Bu işlemi yapmak için DriverSweeper programına ihtiyacımız olacak.http://www.guru3d.com/files_details/guru3d_driver_sweeper_(no_installer).html sitesine girip aşağıya doğru inin. Önümüze "Download Locations" başlığı gelecek, onun altındaki "Mirror"a basarak programımızı indirmiş olacağız:RAR şeklinde inecektir. Yalnız RAR içinden sadede .exeyi çıkartmayın. RAR içinde ne varsa hepsini bir klasöre çıkartın. İndirme, çıkartma işlemi bitince bilgisayarınızı güvenli modda açın. Daha sonra çıkarttığınız klasöre girip DriverSweeper programını çalıştırın.Resimde renklerle gösterdiğim gibi yazıya dökeceğim. AMD (ATI) ekran kartınız için kırmızı kutucuk içerisindekini, Nvidia ekran kartınız için ise mavi kutucuk içerisindekileri seçin. Seçme işlemi bitince yeşil kutucuk içerisindeki "Analyse" butonuna basın. Analiz edildikten sonra mor kutucuk içerisindeki "Clean" butonuna basın. İşlem tamamlanınca makineye res atıp normal Windows'a geçebilir, yeni sürücünüzü yükleyebilirsiniz.İSTENİLEN UYGULAMALARI EKRAN KARTI İLE ÇALIŞTIRMAK

Oyunlarda otomatik olarak devreye giriyor fakat kontrol etmekte, ayarları görmekte yarar var.

Arkadaşlar burayı açıklamadan önce bir konuya değinmek istiyorum. Elimde Nvidia veya AMD kartlı cihaz olmadığı ve istediğim görselleri bulamadığım için bu kısmı şimdilik yeterli bulduğum bir kaynaktan aktarmak zorunda kalacağım.

1- NVIDIA İÇİN ###############

http://acer--tr.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/15147/~/bir-ekran-kart%E4%B1n%E4%B1-bir-uygulamaya-nvidia-optimus-ile-atama

2- AMD İÇİN ###############

http://acer--tr.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/26872/~/amd-de%E4%9Fi%E5%9Ftirilebilir-ekran-kartl%E4%B1-bir-uygulamaya-bir-ekran-kart%E4%B1-atama############### NOT ###############

Arkadaşlar bu konuyu bilgilendirme yapmak için açmış bulundum. Yanıldığım noktaları, unuttuğum kısımları lütfen konu altından yazınız. Sonuçta hepimiz bilgi alışverişi yapmak için bu forumda bulunmaktayız. Bilmeyen arkadaşlarımızı yanlış yönlendirmek doğru olmaz. Şimdiden teşekkür ederim.
Müzik genel bölümünde Kreator hakkında bir konu açmak istiyorum. Genel olarak Kreator grubundan bahsetmenin yanında, istediğim zaman beğendiğim parçaları YouTube linkleri ile cevap halinde yollamak istiyorum. YouTube linkleri ile parça yollamamda bir sakınca var mı? Ayrıca beğendiğim parçaları istediğim zaman paylaşacağım için bir önceki mesaj da bana ait olsa sıkıntı olur mu? Teşekkürler.
Arkadaşlar makinada ekran kartına fazla ihtiyaç olmayacağı için bu işlemciyi seçtim. Fakat çift çekirdekli olması beni düşündürüyor. Makineye VMWare ile sanal Xp kurulacak, performans konusunda çok sıkıntı çıkar mı? Athlon 2 x4 düşündüm fakat o çipset kartlarının ileriye dönük olduğunu düşünmüyorum.
Şu an farkettiğim bir bugı bildirmek istiyorum. Bilgisayarda iken forumdestek kısmındaki formumu cevaplayan kişinin nicki Admin olarak gözüküyordu. Mobildeyken forumdestek formuma cevap gelmiş. Baktığımda formumu cevaplayan kişinin nicki powerstorm olarak görünmekte. Bir anlık mı oldu bilemeyeceğim fakat incelemenizde yarar var sanırım. Çünkü anladığım kadarıyla Admin nicki sadece bir maske.

@Citizen
Arkadaşlar forumda geziniyorum. Mesela donanım bölümünde bir konuya giriyorum, üyenin biri bir mesajı alıntılayıp "+1" yazıp kaçmış. Tamam, katıldığını anlıyoruz fakat neden katıldın, onunla aynı veya farklı sorunlar yaşadın mı; neden bunları yazmıyorsun? Başka biri kimseye alıntı yapmadan, alakasız bir şekilde smiley atıp çıkıyor. Mesela daha 1-2 saat oldu bir konuda nickini vermeyeceğim üye "ben de merak ediyorum takipteyim" yazmış konuya. Yahu madem böyle bir durum var, neden konuyu favorilerine eklemiyorsun? Ki bu üyenin başka alakasız mesajlarını da gördüm. Sonuç olarak:

Arkadaşlar ben bu forumda neden içeriği boş mesajlar atıldığını bir türlü anlayamıyorum. Hayır çünkü senin konuları gereksiz yere doldurmana ne gerek var? Google aramasından gelen kişiler hiç demeyecek mi "bu niye böyle yazmış" diye? Bu forumun üyesi neden takıldığı forumu kirletir arkadaşlar? Düşündüm fakat bulamadım. Görüşlerinizi beklemekteyim. Teşekkürler.
Forumla ilgili önerileriniz yazdığı için önerimi burada paylaşıyorum. Yanlış olduysa lütfen işlem yapınız.

Forumda gördüğüm kadarıyla çoğu üye uzun uzun yorumlara alıntı yapıyor ve bu durum sayfa düzenini bozuyor. Bunların yanı sıra konunun ilk mesajını -ki bayağı uzun- alıntı yapıyorlar. Bence konulardaki ilk mesajın alıntılanması kapatılmalı. Fakat bundan daha iyi bir önerim var; yapılan alıntılarda karakter sınırı olsun. Belirli bir yazıdan sonrası butona bağlansın ve bu buton sayesinde alıntılanan yorumun devamı görülebilsin. Bol resimli mesajlardaki alıntılar için de resimler sadece linkle gösterilsin veya otomatik olarak simage içine alınsın.

Önerim bu kadar, teşekkür ederim.

Edit: İmla.
Gerçekten çok garip arkadaşlar. Üyelere bakıyorum tanıdık kimse yok. Forumda değişmeyen yer kalmamış nerdeyse. Geldiğim gibi bir uyarı puanı da aldım. Nedeni yazıyor ama mantığı saçma. Destek formu açtım asıl hesabım PostMortem'i vermediler. Sağlık olsun, yavaş yavaş alışıyoruz.

Edit: Konuyu bu üyeliğime taşıdı bir yetkili hocamız sağolsun. Sylargray nickli yetkili hocamız da yukarıda bahsettiğim hesabımı bana devretti.
"Eğer elimizden gelenin tümünü yapabilseydik, şaşkınlıktan dilimizi yutardık..."
Thomas Edison
Sistem ve Tercihleri
Takım
Beşiktaş
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 10 yıl önce
Son Mesaj Zamanı: 10 yıl
Mesaj Sayısı: 997
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 1.968
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 21.994 (Bu ay: 145)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 92 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Donanım / Hardware
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.