Şimdi Ara

Laptop RAM Yükseltme Voltaj Karmaşası

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
459
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba. Lenovo V580C model laptopumun belleğini yükseltmek istiyorum. Halihazırda 4 GB DDR3 1600 MHz CL11 RAM bulunuyor. Yanına 8 GB DDR3 1600 MHz CL11 RAM ekleyeceğim ancak kafamı kurcalayan bir konu var. Almam gereken RAM PC3 mü PC3l mi?

CPU-Z programında bellek 1.35V ancak PC3 gözüküyor.

AIDA64 programında ise 1.35V / 1.5v olarak gözüküyor.

Şu an bilgisayarda takılı olan RAM'in etiketinde sadece ddrııı 1600 yazıyor. Kodu ise: SM322NQ08IAF.
    Bu kod ile internette araştırma yaptığımda ise 1.5v yazan siteler olduğunu gördüm.

Yani benim şimdi almam gereken RAM 1.5v mu 1.35V(PC3L-DDR3L) mu?

• ram slotunun 8gb desteklediğinden eminsen aynı cas ve mhz alman yeterli fakat mevcut ram sabit değilse ben olsam onu çıkarıp 2x8 dual kit alırdım 4gb yanına 8gb koyacağıma

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mito1172 -- 5 Eylül 2020; 1:16:16 >
  • İşlemci nesiline göre değişir bu sorunun cevabı. 3. Nesil Hem DDR3L Hemde DDR3 ramleri destekler. 2. nesil sadece DDR3 4.Nesil ve üstü DDR3L. Bu söylediklerim intelin verilerine göre. Tabi bu anakarta göre değişir. Genel olarak gözlemdiğim DDR3L bütün bilgisayarlarda sorunsuz çalışıyor. 2. Nesilde de DDR3L kullandım. 1.5V destekleyen PC 1.35V ve 1.5V ile sorunsuz çalışıyor fakat 1.35v ile çalışan pc çoğu zaman 1.5v ramler ile çalışmıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: Want to

İşlemci nesiline göre değişir bu sorunun cevabı. 3. Nesil Hem DDR3L Hemde DDR3 ramleri destekler. 2. nesil sadece DDR3 4.Nesil ve üstü DDR3L. Bu söylediklerim intelin verilerine göre. Tabi bu anakarta göre değişir. Genel olarak gözlemdiğim DDR3L bütün bilgisayarlarda sorunsuz çalışıyor. 2. Nesilde de DDR3L kullandım. 1.5V destekleyen PC 1.35V ve 1.5V ile sorunsuz çalışıyor fakat 1.35v ile çalışan pc çoğu zaman 1.5v ramler ile çalışmıyor
    Islemcim 3.nesil i5 3230M. Benim bilgisayar modelimin zaten PC3L ramli versiyonlari da var. Yani ben istesem bilgisayarda ki ramleri cikartip 2 adet PC3L 1.35V Ram takabilirim , problem olmaz gibi gorunuyor. Ancak benim istegim Laptopun ustunde ki 4GB ramin yanina 8 GB daha eklemek ve ikisinin uyum icerisinde calismasini istiyorum. Yani birisi 1.5V calisirken digeri 1.35Vda calismasin. Laptopun ustunde ki ramin ozelliklerine baktigimda PC3 ve 1.5V ancak CPU-Z Programinda 1.35V gosteriyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: mito1172

ram slotunun 8gb desteklediğinden eminsen aynı cas ve mhz alman yeterli fakat mevcut ram sabit değilse ben olsam onu çıkarıp 2x8 dual kit alırdım 4gb yanına 8gb koyacağıma
    16 GBa kadar destekliyor Laptop. 2 tane ram slotu var ve sabit degil. Bende dusundum 2x8 GB almayi ancak pahaliya geliyor. Ucuz yollu upgrade olarak 4 GBin yanina 8 GB eklemek mantikli geldi.
  • aceloq kullanıcısına yanıt
    sen bilirsin ama 4gb ramin yanına 8gb eklemenin pek artısı olmaz çünkü biri 4 biri 8gb

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mito1172 -- 5 Eylül 2020; 3:29:21 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mito1172

sen bilirsin ama 4gb ramin yanına 8gb eklemenin pek artısı olmaz çünkü biri 4 biri 8gb
    Yanina 4 GB eklesem dual channeldan dolayi daha hizli olacaktir ama 12 GB > 8 GB.
  • Tabi ki dual çalışmada 4 + 8 gb 8+8 gibi verimli çalışamaycaktır fakat, İntelin Intel® Flex Memory Access (Intel® Flex Memory Access, farklı boyutta belleklerin takılmasına ve çift kanal modunda kalmasına olanak tanıyarak yükseltme işlemlerinin daha kolay yapılmasını sağlar.) teknolojisi sayesinde 4 + 8 GB dual olarak verimli bir şekilde çalışabilirler. CL değerlerininde pek bir önemi yok. CL11 4GB 1600 ile CL9 8 GB 1600 ram'i dual olarak sorunsuz kullandım zamanında. Sorun yaşamadım. Demem o ki fazla kafaya takmayın
  • Peki benim simdi almam gereken ram 1.5V mu 1.35V mu ?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.