Şimdi Ara

Laptop kısa devre sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
21.076
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Elimde dell latitute d610 laptop var.power kablosunu taktıktan sonra adaptör kendini kapatıyor.adaptörde sorun vardır diye başka adaptör denedim oda kendini kapattı. laptobu açtım görünürde bişey yok başka sitelerde araştırma yaptım birisi laptopa 2volt 2amper volt vermiş arızalı parça ısınmış parçayı değiştirip sorunu halletmiş bende laptoba düşük voltaj verdim ısınan parçaların resimleri altta daire içine aldım ok ile gösterdiğim parçayı çıkarınca adaptör kısa devre yapmıyor

sorun hangi parçadadır sizce

resimleri attım

Laptop kısa devre sorunu

Laptop kısa devre sorunu

• girişte zener varsa kısa devre olabilir
    elemanları tek tek söktükçe ölçü aleti ile kısa devrenin kalkıp kalkmadığını kontrol etmelisin
  • yok hayır zener diyot yok

kapasitör transistörler var kapasitörler ısınıyor
  • olabilir
    kondansatörlerinde kısa devre olduğu var
  •  Laptop kısa devre sorunu

hocam resimdeki 2 kapasitörü çıkardım kısa devre ortadan kalktı normal şekilde açılıyor pc

Laptop kısa devre sorunu

Laptop kısa devre sorunu

şimdi sorun kapasitörlerde diyebilirmiyiz birde bunların değerlerini nasıl anlıcaz.

• kendi cihazım olsa kafadan sallama başka kartlardan aynı boyutlarda olanlardan takardım.
    ama sen bana bakma

tavsiyem eski adaptörü kullanma kondansatörleri o bozmuş olabilir
  • :D

pc açılırken bios ekranında power falan bişeyler yazıyor.biraz araştrıyım en iyisi şu parçaları

yardımların için çok saol hocam.
  • mühim değil sen ilk resimde tesbit etmişsin zaten
  • hocam garanti yokmuydu
  • yok.eski makina
  • Anakartı çıkart adaptör soketinin hemen arkasında c45 c 46 olması lazım iki tane yan yana genelde düzensizlikten bunlar uçar kısa devreye düşürür bunları sök gitsin elinde varsa uydur bir tane paketi uysun yeter değeri önemli değil her türlü açıyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • NEŞELİMEŞEODUNU kullanıcısına yanıt
    hocam kısa devre ortadan kalktıda bu sefer başka sorun çıktı.

çıkardıgım bozuk kapasitörler yerine aynı boyutta 4-5 tane aldımıştım taktım yerine çalıştı biraz sonra laptop kapandı şimdi basıyorum power tuşuna ışıklar yanıyor 3 sn. sonra laptop kapanıyor bu sırada ne harddisk nede cd okuyucusuna güç gidiyor batarya çıkışlarında 3.3 volt alıyorum.usblerede güç gidiyor nerde problem vardır acaba
  • cihazı dağınık şekilde çalıştırın kesinlikle batarya takmayın dell batarya konusunda hassastır kondansatörleri tekrar sökün orada bir terslik var.

Bütün herşeyi sökün cd okuyucusu vs ekran dahil hepsini sökün ramlari çıkartın silgi ile silin alkol veya iner bulayıp tekrar geri tak güç devresini tinerle yıka görüntüyü hariciden almaya çalış direk hariciye vermeyebilir.

Cihaza güç verin ama tetik vermeyin hangi parçalar ısınıyor.
  • hocam 3 sn. kapanıyor sürekli düğmeye bastıgımda cpu ve chipsete tutuyorum çok az bi ısınma oluyor.çıt çıt sesler gelmişti karttan chipsetin gitme ihtimali varmı ?
  • hocam bobinden tızzz ses geliyor.Komut verdikten sonra bi yerden çık çık diye ses geliyor..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi .LioN. -- 6 Kasım 2013; 22:54:20 >
  • http://kythuatphancung.com/uploads/download/dell_d610_www.lqv77.com.pdf
    Sayfa 45 : sağ üst köşede PC55 ve PC56 var.
    Çıt çıt sesi , işlemci core ( çekirdek ) besleme devresi bobininden geliyor olabilir. Oradaki mosfetleri ölçün. Ve gerekirse entegre ile mosfetleri değiştirin. Ki işe hakim değilseniz epey zor olacaktır entegre değişimi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: untayk

http://kythuatphancung.com/uploads/download/dell_d610_www.lqv77.com.pdf
    Sayfa 45 : sağ üst köşede PC55 ve PC56 var.
    Çıt çıt sesi , işlemci core ( çekirdek ) besleme devresi bobininden geliyor olabilir. Oradaki mosfetleri ölçün. Ve gerekirse entegre ile mosfetleri değiştirin. Ki işe hakim değilseniz epey zor olacaktır entegre değişimi.

şemayı geçen indirmiştim arattım dosyada değerleri falan gördüm .laptop tamir yapan bi yerden 4-5 tane aldım taktım yerlerine

enteğre değişimi beni aşar hocam.elimde malzeme yok. başka zaman tekrar bakarım artık

teşekkürler..

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.