Şimdi Ara

Laiklik/Halkçılık sorusunu açıklıyorum

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
0
Favori
1.247
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Bu tartışmayı sonlandırabilmek adına foruma kayıt olmuş bulunmaktayım.

Şimdi bu soruda parça boyunca bize halkçılık sezdirilse de Fatih sultan mehmet'in dinlere özel ayrıcalık vermesi ilkesi Halkçılığın tanımına kesinlikle uymamaktadır.

Halkçılık tüm vatandaşların din,dil,ırkına bakılmadan eşit olarak sayılması durumudur. Ancak burada Fatih'in belli bir zümreye ayrıcalık tanıması halkçılık tanımını bozmaktadır.

Sorunun cevabı kesinlikle ama kesinlikle Laiklik'dir.

Türk devletlerinin dininin islam olmasına rağmen diğer dindeki halkların da devletin siyasi durumuna bakılmaksızın özgür olarak ibadet yapabilmesi ilkesi Laiklik tanımını oluşturmaktadır.

Cevap tartışmaya mahal vermeyecek biçimde Laiklik'dir.

Saygılar.

• quickdzc Q kullanıcısına yanıt
    +1
  • adamsın

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: quickdzc

Arkadaşlar merhaba ,

Bu tartışmayı sonlandırabilmek adına foruma kayıt olmuş bulunmaktayım.

Şimdi bu soruda parça boyunca bize halkçılık sezdirilse de Fatih sultan mehmet'in dinlere özel ayrıcalık vermesi ilkesi Halkçılığın tanımına kesinlikle uymamaktadır.

Halkçılık tüm vatandaşların din,dil,ırkına bakılmadan eşit olarak sayılması durumudur. Ancak burada Fatih'in belli bir zümreye ayrıcalık tanıması halkçılık tanımını bozmaktadır.

Sorunun cevabı kesinlikle ama kesinlikle Laiklik'dir.

Türk devletlerinin dininin islam olmasına rağmen diğer dindeki halkların da devletin siyasi durumuna bakılmaksızın özgür olarak ibadet yapabilmesi ilkesi Laiklik tanımını oluşturmaktadır.

Cevap tartışmaya mahal vermeyecek biçimde Laiklik'dir.

Saygılar.

Duygularima tercuman oldun hocam sabahtan beri yirtiniyorum burda goren yok insanlar isaretlediklerini sadece dogru goruyo

• Bu soru tamamen dikkat gerektiren bir soruydu , Orada Fatih'in dinlere ayrıcalık vermesinden bahsetmese cevap Halkçılık olacakdı ancak bu durumda cevap Laiklik oldu.
  • Hala tartışanları gördükçe kahkaha atıyorum. Birde Tarih hocalarından bile bu soruya Halkçılık cevabı verenler varmış.

Soruyu zamanında tarih öğretmenliği yapan babama gösterdim şimdi , o da şöyle söylüyor ;

Halkçılık'da devletin önünde tüm din ve ırklar eşittir. Belli bir dine ayrıcalık verilmesi sorunun ipucu cümlesidir. diyor.

o yüzden cevap Laiklik'dir , o güzel kafalarınızı yormayın artık :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi quickdzc -- 24 Mart 2014; 11:06:25 >
  • osmanlı laik bir ülkeydi o zaman( qapaq)

Halkçılık rahat olun

• Atatürk konuşmasında Laiklik ilkesinden bahsediyor , Diyor ki ecdadımız osmanlı bile zamanında Laik davranmıştır.

O zaman senin dilinden sorayım. Osmanlı halkçı bir devlet miydi? Ya ülke hanedanın ortak malıdır anlayışına ne demeli?
  • Yavvv ne alaksi var laiklikle

• Hala laiklikle ne alakası var diyenler var.

Tamam arkadaşlar şampiyon sizsiniz doğru cevap halkçılık olacak.

La havle ne insanlar var yahu. başlıkta detaylarıyla anlattık hala ne alakası var diyor.
  • arkadaşlar laliklik başka dinlere ayrıcalık vermek midir? komik olmuyor mu sizce de düşününce?
  • quote:

Orijinalden alıntı: quickdzc

Hala tartışanları gördükçe kahkaha atıyorum. Birde Tarih hocalarından bile bu soruya Halkçılık cevabı verenler varmış.

Soruyu zamanında tarih öğretmenliği yapan babama gösterdim şimdi , o da şöyle söylüyor ;

Halkçılık'da devletin önünde tüm din ve ırklar eşittir. Belli bir dine ayrıcalık verilmesi sorunun ipucu cümlesidir. diyor.

o yüzden cevap Laiklik'dir , o güzel kafalarınızı yormayın artık :)

aynen usta Atatürk diyor ki YABANCILARA VERİLEN AYRICALIKLAR adamlar bunu alıyo halkcılık diyo
  • Adamın dibii :D

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sorunun cevabı halkçılık beyler.
  • Soruda din ve inanç özgürlüğünden bahsetmiş cevap laiklik bence.

• O sorunun cevabı laiklik çünkü din ile ilgili kelimeler , vicdan özgürlüğü hakkında anlamlar var. Bunun da konusu laiklik içindedir. Fatihi örnek vermiş ama vicdan özgürlüğünden bahsetmek için.
  • laik devletin dini olmaz.Laiik yonetimle ilgilidir.

• koca forumda milliyetçilk diyen bi ben varım sanırım
  • quote:

Orijinalden alıntı: heyhamz

koca forumda milliyetçilk diyen bi ben varım sanırım

Hocam bende milliyetçilik dedim soruya genel pencereden bakarsak Atatürk orada ''bizim milletimizin hoşgörülü olduğu'',''başka milletlerin yapmadığını BİZİM MİLLETİMİZİN yaptığını'' söylüyor.

Ters köşe olabilir çok insan.
  • quote:

Orijinalden alıntı: VitalyVita

quote:

Orijinalden alıntı: heyhamz

koca forumda milliyetçilk diyen bi ben varım sanırım

Hocam bende milliyetçilik dedim soruya genel pencereden bakarsak Atatürk orada ''bizim milletimizin hoşgörülü olduğu'',''başka milletlerin yapmadığını BİZİM MİLLETİMİZİN yaptığını'' söylüyor.

Ters köşe olabilir çok insan.

Çok doğru diyorsun kardeşim.Hele ki hatırlamışsın soruyuda geçen cümleleri çok iyi olmuş.Milliyetçilik güçlü bir şıktı bence ama millet mi bilmiyor bu konuyu ben mi anlamadım valla.Milliyetçilik çıkar diye ümit ediyorum.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.