Şimdi Ara

#Lagunacılar Buraya# 100+Üye (1303. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27.132
Cevap
136
Favori
1.872.674
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 13011302130313041305
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Selamlar arkadaşlar. Uzunca bir süre sonra Yeni bir rekorla karşınızdayım.
    Motoru rektefiye olan Laguna'mızdan sonra 2. Laguna'mızı da bir kaç ay önce aldık. Pamir dostum aracı biliyor fakat ilk kez şehirler arası yolda yakıt tüketimini test etme şansım oldu. Dün gece saat 12:30 gibi arkadaşımdan çıktım eve gidiyordum fakat bu test işini kafamdan çıkaramadım ve çıktım Eskişehir yoluna... Çay yolunu geçer geçmez ilk sağdaki Opet'ten depoyu fulledim ve Polatlı'ya kadar gittim. Polatlı çıkışındaki Güvenal Gaz'da depoyu yine fulledim. Bu yolculuk yol bilgisayarına göre 63.3KM sürdü ve sadece 7.51 TL tuttu. Bu rakamlara göre km de sadece 7.5/63.3 = 0.118 TL/km lik bir tüketimin oldu. İlk dönme yerinden geri döndüm. Konya yolundaki Taurus AVM den önceki ilk Mogaz'dan depoyu yine fulledim. Yol bilgisayarına göre bu ikinci etap 79.4 KM sürdü. depoyu ise 15.56 TL ye fulledim. İkinci etap sonucunda ise 79.4/15.56= 0.195TL/km lik bir tüketim elde ettim. Önceki rekorumda da yanlış hatırlamıyorsam Polatlı çıkışındaki aynı benzinliğe kadar ortalama 11 KR civarı yakmıştım fakat o zamanlar lpg 2.18 di diye hatırlıyorum fakat gece 2.4 kusurdan aldım. Yani benim için yeni bir rekor. Test süresince araçta benden başka yük yoktu ve klima hiç açılmadı.. Hava sıcaklığı ise ortalama 4-5 C ve ve zemin kuru idi..

Polatlı'daki yol bilg. görüntüleri
     #Lagunacılar Buraya# 100+Üye #Lagunacılar Buraya# 100+Üye #Lagunacılar Buraya# 100+Üye #Lagunacılar Buraya# 100+Üye #Lagunacılar Buraya# 100+Üye
    Not: Dün gecenin bir yarısı Polatlı'da trafik çevirmesine yakalandığımdan dolayı ortalama hız biraz düştü fakat herhangi bir ceza yemedim...

Ankara'daki yol bilg. görüntüleri:

#Lagunacılar Buraya# 100+Üye #Lagunacılar Buraya# 100+Üye #Lagunacılar Buraya# 100+Üye #Lagunacılar Buraya# 100+Üye #Lagunacılar Buraya# 100+Üye

Toplam Tüketim Bedelleri:

#Lagunacılar Buraya# 100+Üye #Lagunacılar Buraya# 100+Üye

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi canmalkan -- 20 Nisan 2014; 19:27:31 >

• quote:

Orijinalden alıntı: PamirSAROS

quote:

Orijinalden alıntı: basartenk

Arkadaşlar merhaba. Çok temiz, kazasız ve masrafsız otomatik laguna 1 faz 2 (2000-2002) arıyorum. LPG takılmamış tercih sebebidir. Bilen, gören veya satmak isteyen varsa, siz değerli forum kullanıcıları birinci tercihimdir.

Tamda elimde size göre bir araç var beni ve titizliğimi bilen bilir foruma sorabilirsiniz tek sıkıntı lpg olması kriterlerinize uymayan dilerseniz özelden yazın görüşelim aracımı satıyorum sebebi ise gerçekten büyük bir araç ben artık motorsiklet kullanıyorum yatacağına hazır temizken ihtiyacı olana vermek istiyorum ufak bi araç düşünüyorum clio olur punto olur farketmez ufak olsun her yere girip çıksın bana yeter bu saatten sonra.çalışmayan alsamı yok koltuk ısıtması elektrikli koltuğu cam otomatikleri kadran ampülleri tam tam tam eksiksiz çalışıyor.

Değerli dostum;
    Hayırlısı olsun. İnşallah daha güzellerine binersin..

• Kac km hızla gittiniz ve sabit hızla yazmamışsınız
    Laguna nın 118 krs yakmasi imkansız yokuş aşağı gaza basmadan motor rolanti de inerken o değerleri yakalar
    Hızınız 70 km felan heralde sabit bir hız da bu değerleri yakaladı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: @li58

Kac km hızla gittiniz ve sabit hızla yazmamışsınız
    Laguna nın 118 krs yakmasi imkansız yokuş aşağı gaza basmadan motor rolanti de inerken o değerleri yakalar
    Hızınız 70 km felan heralde sabit bir hız da bu değerleri yakaladı

Mümkün olduğunca aracı(trafiğe eğime ve trafik ışıklarına göre) akıtarak sabit hızla gitmeye çalıştım. Hız olarak 80-85 cıvarı tutmaya çalıştım. Ankara->>Polatlı yönü biraz daha inişli sanırım fakat vitesi boşa alıp hiç gitmedim. Polatlı girişinde Trafik polisi durdurduğu için ortalama hızım düştü fakat dönüşte hızımı korumayı başadım ve 79.4 KM/sa(sadece dönüş için) ortalama ile testi tamamlamış oldum.

• Yakit konusu coook celiskilu bir konnu.ayni istasyon hatta ayni pompa olmasi gerekli.bunun sonucunda gercek degerler ortaya cikabilir.hatta birkac kez.
    Benim tecrubelerim boyle.yuvarlak hesap 1997-1998 yillarindan bu yana yasadiklarom

• Birde tam 100 km yapıp deneseydiniz araç 100 kmde 5.8 lt yakar aaşağı yakması çok zor siz 100 km yapmadan hesapladıgınız için araç 180 ve 118 krs yaktı demişsiniz aracın göstergesinde 100 km ortalaması 5.8 can bey 100 km yapmadan gerçek değer çıkmaz aracınız 60 kmde ayrı 70 km de ayrı 100 kmde ayrı değerler ortaya çıkar
    Aracın fabrika değerleri 100 km üzerine hesaplanmış
    Şehir içi 10.5
    Şehir Dışı 5.7-6.0 lt civarı
    Laguna şehir içinde 280-330 krs arası yakıyor 280 krs dan aşağı yakmaz
    Şehir Dışı da 180 krs dan aşağı yakması çok zor Pamir abi nin yakıt ortalaması sor birde
    2 sene laguna kullanmış biri olarak Laguna nın ne yaktıgını bilirim
    Şimdi 1.6 astraya biniyorum şehir içinde bile benzinde 450 krs yakıyor kullanmaya göre değişiyor laguna şehir içi benzinde 550 krs yakıyor
    Astram uzun yolda 150-180 krs lpgde
    Benzinde 330
    Lpgde şehir içi 250-270 krs 270 krs geçmez bastıgım halde
    Laguna Astra kıyaslanması yapmıyorum benim aracım 1.6 motor olduğu halde uzun yolda 100 kmde lpgde 150 krsdan aşağı yakmiyor laguna 2.0 motor olduğu halde lpgde 118-140 krs yakması imkansız

• quote:

Orijinalden alıntı: sava___

Yakit konusu coook celiskilu bir konnu.ayni istasyon hatta ayni pompa olmasi gerekli.bunun sonucunda gercek degerler ortaya cikabilir.hatta birkac kez.
    Benim tecrubelerim boyle.yuvarlak hesap 1997-1998 yillarindan bu yana yasadiklarom

Dediğiniz mantıklı, Pompa basınç farkları önemli.. Ankara çıkışında pompa üzerindeki gösterge 13-14 civarı iken, Polatlıda 10 civarı idi. Yani Ankara'da depoyu olabildiğince doldurmuşken Polatlı'da depoyu doldurmak için daha az yakıt basmış olabilir. Zaten göstergeye baktığımızda 63.3 KM boyunca hacrcandı görünen 3.7 LT yakıt için 3.7*2.48(Bu arada aldığım yakıtım litre fiyatından tam emin değilim ve maalesef pompadan fiş almayı unuttum. Daha doğrusu pompa 7.51 de tak diye durunca şaşırdım kaldım. Sadece kart slip i var ) = 9.17 TL olması gerekiyordu. Yol bilgisayarını da litre bazında ne kadar doğru hesapladığı tartışılır......

Bir de Ankara'da dolduktan sonra zırrrr sesi ile basmaya devam eden pompa Polatlı'da tak diye durup basmayı durdurdu.. Şimdiye kadarki Ankara Polatlı yolculuklarımın hiçbirisinde 10- 11 TL yi geçmedi(Diğer Laguna'mızla ve ben kullanırken. Babam kullanırken rakamlar baya değişiyor..). Ayrıca Ankara->>Uşak, Uşak->>Ankara yolculuklarımın hiç birisinde şimdiye kadar ortalama 23Kr u geçmedi... Bunu da söylemek isterim
    Bu arada bir sonraki testimi videolu yapmayı planlıyorum....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi canmalkan -- 20 Nisan 2014; 20:05:35 >

• Bu Laguna'yı şehir içinde yaklaşık 1,5 aydır test ediyorum.. şimdiye kadar KM de ortalama 27 KR un üstüne hiç çıkmadı. Şehir içinde hep ÇetinEmeç, Hoşdere, Simon Bolivar. 428 ve 436. Cadde güzergahından Doğukent bulvarına kadar her gün gidip dönüyorum. Bu güzergah trafiğin en yoğun olduğu akşam 6-7 arası sabah 07:45- 08:30 arası kullanıyorum. Git gel ortalama 12-13 KM yapıyor ve bahsettiğim 27 kr bu şartlarda..... Bu arada 60, 70, 80 100 ve 250... ortalama değerlerinin farklı çıkması gittiğimiz mesafenin az yada fazla olmasından değildir. Bu fark gittiğimiz yol boyunca değişen eğim, hız hava şartları vs. farkından kaynaklanmaktadır.. Ortalama tüketim hiç birzamanaz yada fazla yol yaptığımız için değişmez... Bahsedilen 11Kr gittiğim 60KM min bedeli değil 60 km nin her 1 KM şininbana maliyetidir. aynı şartlarda(eğim, yol durumu, hava şartları,motor yağı durumu, hava filtersi, buji bobin, pompa basıncı, gaz yoğunluğu, lastik durumu.....) değişmedikten sonra matematiken ortalama değişmez... KM de 11 KR tüketerek(malum şartlardan dolayı kesin 11 kr tükettim demiyorum) 100 KM gidersek toplamda 11 TL giderimiz olur... 200 KM de ise 22TL giderimiz olur . ama ortalama sabit kalır.

Bu arada aracımın KM si, gerçek 110000 dir ve lpg montajı yapılalı daha 1 ay olmuştur. Aracın genel bakımı yapılalı daha 2000 KM olmamıştır.. ve son bakımda kayfi olarak1300TL masraf yapıp, su pompası, kasnaklar, kayışlar, baskı balata .... değiştirdim. Bunlar da diğer etkenler.. Diğer aracımda da Ankara->> Polatlı arasında yol bilgisayarında 4.8/100Km civarı ortalama ile aldığım oldu(bulusram foto koyayım) ve yine masrafım 9-10 TL civarı idi.. Sunu da hatırlatmak isterim ki diğer aracımda 6000TL masraf yaparak(20000-25000km önce baskı balata, rektefiye, üst kapak değişimi.......) bu rakamlara etki ettiğimi düşünüyorum. Yol bilgisayarı ortalama tüketim hesaplamasını benzin enjektörlerine göre tahmini olarak yapar ve ortalama ile litre bazında toplam veriler %100 doğru değildir .. Ama ben ortalama tüketim hesabımı gittiğim mesafe ve cebimden çıkan para gibi reel rakamlara göre yapıyorum...

İsterseniz hesabı bir de böyle yapalım:

63.3+79.4 = 142.7 KM toplamda gittiğim yol. 7.51+ 15.56 = 23.07 toplam yakıt gideri 23.7/142.7 = 0.16 kr yapar. İşte size 100 KM üzeri sonuçları.. Gidiş ve dönüşteki gösterge ortalama farklarının sebebi Yol(eğim) ve dur-kalk(Polis durdurmasından ötürü) yoksa Ankara-Polatlı arası 100 km ortalaması maksimum 5.2 5.3 civarı ortalama hızım da 67.5 yerine 80 civarı olacaktı. Yine dönüşte Ankara-Polatlı yönünden, daha fazla yokuş çıkıldığı için ortalama hız 79.6 olmasına rağmen ortalama tüketim yine 5.8 oldu (5.8 rakamının % 100 doğru olmadığını yine belirtmek isterim).

Daha önce yine foruma yazmıştım onu da buldum:http://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=75812870

Özellikle belirtmek isterim ki bu denemede az yakıt tüketimi için özellikle aşırı dikkat ederek araç kullandım, mümkün olduğunca ivmelendirmemeye, sabit ivmeyi mümkün olduğunca gaza az basarak korumaya çalıştım . Yoksa tabi ki bu sonuçlar elde edilmezdi ve tahminim ortalama 21 kr civarı olurdu...

Bu arada diğer Laguna'mız ile Uşak->>Polatlı arası yol bilgisayarı değerlerini buldum ortalama : 5.3

Yolculuk tarihi(foto adından buldum): 30.05.2013. Aracımız rektefiye olduktan sonraki 2. uzun yol tecrübemdi. Araçta 2 kişiydik, eşyamız vardı, hatta az biraz da klima açmıştık. Hava açık sıcak ve rüzgarlıydı(hissettiğim %90 arkadan esiyordu).

O zamanlar arabada şehirler arası gaza hafifçe dokunarak devamlı 90-100 civarı hızlarla gidiliyordu. Zamanla bu az basma hissine ben mi alıştım yoksa motor zamanla gücünü mü kaybediyor tam bilemiyorum ama yakıt tüketim değeri pek değişmedi.. O dönemlerde Ankara->> Polatlı arasını 5lt/100km ortalama ile ekonomi yapıcam diye kastırmadan gidiyorduk.
    .

Bu fotoları ilk paylaştığım yeri de buldum..
    http://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=75812870

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi canmalkan -- 20 Nisan 2014; 22:30:51 >

• quote:

Orijinalden alıntı: sava___

Yakit konusu coook celiskilu bir konnu.ayni istasyon hatta ayni pompa olmasi gerekli.bunun sonucunda gercek degerler ortaya cikabilir.hatta birkac kez.

Kesin sonucu elde etmek için istasyonu da kapatıp başkasına satışı engellemek lazım ki pompa basınçları değişmesin... Kesin sonucu elde etmek için depo tamamen boşaltılmalı, ve tam dolum yapılmalı ve bu yakıt tam bitene kadar kullanılmalı. o zaman pompa sorunu gider.. :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi canmalkan -- 20 Nisan 2014; 21:44:53 >
  • Yakıt konuları nasıl coşmuş öyle ya maşallah ama benim laguna ile kırdığım rekor 16 kuruş ankara izmir kuşadası arasıdır 92 liraya 549 km yaptım gaz bitti dah altı belki araç bakımı ivmelenmesi filan düzgün olsa 2 kuruş filan azaltabilirdik yani bugün sıfır bi laguna alınsa direk lpg ciye gitsek taktırsak lpg ye alıştığı vakit belki 14 kuruşlara düşeriz gerçi bugünkü zamlarla zor neyse yakıt konuları beni aşar bu ayki araba masrafımı fazlasıyla yaptım ekopomp takılması kışlık lastik sökülmesi derken 110 lira olduk bide 60 tl gaz aldık bu ilşler esnasında artık hazirana kadar araca apra harcamak yok :))

Bu arada murta kardeşim napalım şu sensör ve kamera operasyonuna el atsakmı bizim garajda filan bi pazar aşırı yapasım var ama ucuzundan ne alsak bilemedim kamerada istiyorum e bay den alalım mı ?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Pami 150 tl ye cameracamera ve monitor isi halloluyo

• PamiRR

• quote:

Orijinalden alıntı: PamirSAROS

Yakıt konuları nasıl coşmuş öyle ya maşallah ama benim laguna ile kırdığım rekor 16 kuruş ankara izmir kuşadası arasıdır 92 liraya 549 km yaptım gaz bitti dah altı belki araç bakımı ivmelenmesi filan düzgün olsa 2 kuruş filan azaltabilirdik yani bugün sıfır bi laguna alınsa direk lpg ciye gitsek taktırsak lpg ye alıştığı vakit belki 14 kuruşlara düşeriz gerçi bugünkü zamlarla zor neyse yakıt konuları beni aşar bu ayki araba masrafımı fazlasıyla yaptım ekopomp takılması kışlık lastik sökülmesi derken 110 lira olduk bide 60 tl gaz aldık bu ilşler esnasında artık hazirana kadar araca apra harcamak yok :))

Bu arada murta kardeşim napalım şu sensör ve kamera operasyonuna el atsakmı bizim garajda filan bi pazar aşırı yapasım var ama ucuzundan ne alsak bilemedim kamerada istiyorum e bay den alalım mı ?

Sensör işi ucuz 50 100 arası bulursunda kamera işine bişiy diyemem.. Sade kamera 100 lira filan ama monitör işini bilemem... Artık resimleri paylaşırsın. Ben önceki aracımdan kalan 7" lik navitech i aktardım kamera için 100 lira vermiştim. öten kısmına az verdim diye hatırlıyorum. Hoşçakalın

• Yalnız arkadaşlar benim 8 aydır çözemediğim bir durum var, kemer ikazım çalışmıyor, ne sesli nede görsel olarak... Bunun ile ilgili ne yapılabilinir acaba? Çok canım sıkılıyor bu duruma. Diğer uyarılar tamam fazlası var eksiği yok :) yardımlarınızı bekliyorum. bu arada kemer tokasını da değiştirdim sıfır taktırmıştım. Hoşçakalın
  • quote:

Orijinalden alıntı: ismail RXT 2.0

Yalnız arkadaşlar benim 8 aydır çözemediğim bir durum var, kemer ikazım çalışmıyor, ne sesli nede görsel olarak... Bunun ile ilgili ne yapılabilinir acaba? Çok canım sıkılıyor bu duruma. Diğer uyarılar tamam fazlası var eksiği yok :) yardımlarınızı bekliyorum. bu arada kemer tokasını da değiştirdim sıfır taktırmıştım. Hoşçakalın

bi soketi takmamışlar demekki yada belki bi sigorta sorunu vardır..
  • quote:

Orijinalden alıntı: okanmpx220

quote:

Yalnız arkadaşlar benim 8 aydır çözemediğim bir durum var, kemer ikazım çalışmıyor, ne sesli nede görsel olarak... Bunun ile ilgili ne yapılabilinir acaba? Çok canım sıkılıyor bu duruma. Diğer uyarılar tamam fazlası var eksiği yok :) yardımlarınızı bekliyorum. bu arada kemer tokasını da değiştirdim sıfır taktırmıştım. Hoşçakalın

nerede olur bu soket? birde ben baksam şu soketlere? ampulü sağlam ilk onu değiştirtmiştim. tokasıda sağlam onuda sıfır taktırmıştım. sigorta ise nerede olur bunlar.. çok tşk ediyorum bilgiler için.

• quote:

quote:

quote:

nerede olur bu soket? birde ben baksam şu soketlere? ampulü sağlam ilk onu değiştirtmiştim. tokasıda sağlam onuda sıfır taktırmıştım. sigorta ise nerede olur bunlar.. çok tşk ediyorum bilgiler için.

sofor mahalinde sol bacaginiz tarafinda altta yeri var .. hatta aracin konnustugu hoparlorude gorursunuz kapagini acinca .. kapagi acinca tum sigortalari ve simgeleri gorursunuz.. iyi aksamlar

• quote:

quote:

quote:

quote:

sofor mahalinde sol bacaginiz tarafinda altta yeri var .. hatta aracin konnustugu hoparlorude gorursunuz kapagini acinca .. kapagi acinca tum sigortalari ve simgeleri gorursunuz.. iyi aksamlar

Bugün baktım sigortalara sağlamdı ama ne olur ne olmaz diye yedeği vardı kapakta onunla değiştirdim. soketi bulamadım :( çok kablo demeti var koltuğun altında... ancak halen ne sesli nede görsel olarak kemer ikazı alamıyorum. İnşallah soketi de bulursam onuda denemiş olarum. Hoşçakalın.

• PamirSAROS kullanıcısına yanıt
    ayna kamera

bahsettiğiniz sistem bu mu? @PamirSAROS
  • quote:

Orijinalden alıntı: nova730

ayna kamera

bahsettiğiniz sistem bu mu? @PamirSAROS

Bu olabilir gibi daha çok çeşit var ben sensörü de yanında istiyorum ama şu an askıya aldım çünkü bu ara harcamam çok yapmak istediğim bir sürü şey var araba haricin de ama kesinlikle takacağım sadece erteledim

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: önceki 13011302130313041305
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.