Şimdi Ara

[Kutu Açılışı] Keysight (Agilent) Technologies DSOX2002A

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
1
Favori
1.306
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar arkadaşlar, yeni aldığım Keysight (Agilent) Technologies DSOX2002A cihazının açılışı esnasında birkaç fotoğraf çektim. Kutunun içinden ne çıkıyor vs. gibi soruları olan kişilere yardımcı olmasıyla da sizlerle paylaşıyorum. Cihazla ilgili sorularınız varsa cevaplayabilirim, ciddi bir talep olursa ürünün incelemesini de yapabilirim.

Resimlere geçmeden önce ürünle ve alım süreci ile ufak bilgiler vermek istiyorum. Öncelikle neden bu ürünü tercih ettiğimi belirteyim; osiloskop denildiği zaman güvendiğim birkaç firma var bunlar; Agilent, Tektronix, LeCroy ve Fluke. Rigol veya Instek gibi uzak doğu üretimi ürünlerin gözümde pek bir değeri yok. Fluke'a ürünleri alışılagelmiş masaüstü osiloskopları olmadığı ve ciddi fiyatlarla satıldığı için yönelmedim, zira LeCroy'un ürünleri de kısmen pahalı bu nedenle Agilent'ın bütçe dostu InfiniiVision serisi ile Tektronix'in T serisini incelemeye koyuldum. Tektronix'in EDU uzantılı ürünleri oldukça iyi fiyatlandırmaya sahip olsa da saniyede 50,000 dalga formu gösterebilen ve ileride alabileceğiniz lisans anahtarlarıyla 70 Mhz'lik bir osiloskop'u 200 Mhz'e yükseltme seçeneği bulunduğu için ve güncel yapısı nedeniyle Agilent'ın ürünlerine yönelmeye karar verdim. Markayı belirledikten sonra modele karar vermek çok zor olmadı çünkü fiyatlar inanılmaz hızlı bir şekilde büyüyor; hemen şu anda hazır fiyatlardan konu açılmışken bu konuyu daha da genişleteyim; ürünü Agilent'ın Türkiye satış temsilcisiSpark Ölçüm Teknolojileri'nden aldım ( TekaFos osiloskop distribütörü değil; elektron mikroskopları, atomik kuvvet mikroskopları gibi daha fantastik ürünleri getiriyor). Ürünün liste fiyatı 1536 Dolar (KDV Hariç) lakin şahsıma yapılan hatrısayılır bir indirimle daha ucuza aldım (kusura bakmayın indirimli fiyatı sizlerle paylaşamıyorum). Havale/EFT ile %2'lik ek bir indirim daha yapıldı. Karar vermemin neden bu kadar kolay olduğunu anlamanız için aynı modelin 4 kanallı modelinin indirimsiz fiyatı 2340 Dolar (KDV Hariç) Aradaki farkı ödeyebilecek bir bütçem olmadığı için 2 kanallı bir ürün almak zorundaydım. En üzücü kısım da bu idi; frekansı, bant genişliğini vs. sonradan alabileceğiniz lisans anahtarları ile artırabiliyorken aldığınız kanal sayısını sonradan artırmanız mümkün değil; çünkü donanıma ihtiyaç duyuyorsunuz (diğer özellikler için de donanım gerekli ama bu konuya birazdan geleceğim. Tekronix cephesinde ise markanın Türkiye distribütörü Netes Mühendislikten aldığım fiyatlar şöyle idi; TBS1102B 1500 Dolar (KDV Hariç), TDS2012C 1715 Dolar (KDV Hariç) ve DPO2012B 2105 Dolar (KDV Hariç). DPO'ya ihtiyacım olmadığı için ve ciddi fiyatından dolayı DPO2012B'yi eledim, TDS2012C 100 Mhz ve 2 Gs/s oluşuyla dikkat çekse de ekranının 5.7 inch olması nedeniyle eledim, TBS1102B 100 Mhz olsa da DSOX2002A'nın saniye 50,000 dalga formu göstebilmesi ve güncel yapısı nedeniyle ondan da vazgeçtim. Kaldı ki DSOX2002A'nın daha birçok üstün yanı da var sırf 100 Mhz diye TBS1102B almak mantıksız olurdu. Fiyat konusunu son bir başlıkla noktalayalım; osiloskoplar çok pahalı ürünler ve ülkemize gelince de gümrük, KDV vs. derken daha da pahalı bir hâl alıyorken neden ürünü yurtiçinden aldım; öncelikli sebebi garanti durumu idi; ürünler global garantili olsa da Spark Ölçüm Teknolojileri'ni arayıp yurtdışı fiyatı hakkında firmayı bilgilendirerek yurtdışı fiyatına yakın bir fiyat almaya çalışırken bu konu açıldı ve ister istemez herhangi bir servis durumunda yardımcı olacaklarını belirttiler ama ses tonlarından gönülsüz yapacakları belli idi ve kendilerinden almam kalibrasyon ve benzeri gibi durumlarda ücretsiz yardımcı olacaklarını belirttiler; ben son bir fiyat araştırması yapmak üzere teşekkür edip telefonu kapattım. Yurtdışı fiyatını analiz edecek olursak; tequipment.net'ten 1260 civarı bir teklif aldım lakin yetkili son satıcı olmadıkları için ürün siparişi sonrasında oldukça uzun bir süre beklemem gerekecekti ama bildiğiniz gibi yurdışında satış yapan bazı sitelerde kredi kartının Amerika adresli olması, kredi kartı bilgileri ile teslimat adresi bilgilerinin uyuşması gibi bir zorunluluk vardır lakin tequipment.net'te böyle bir zorunluluk bulunmuyor ( yine bir Agilent satıcısı olan ve en iyi teklif olan 1105 Doları veren ve bu fiyattan da anlayabileceğimiz gibi Agilent'ın en büyük hacimli satıcısı olan Microlease için bu durum geçerli; kredi kartınızın adresi Amerika konumlu olmalı) bu nedenle tercih edilebilirnir. Sonrasında resmi/ devlet onaylı bir satıcı olan Newark ile iletişime geçtim; hemen burda belirtmem gereken bir durum var ki ürünün güç gereksinimleri gerek Avrupa (220V, 50 Hz) gerek Amerika (120V, 60Hz) ie uyumlu olsa da Agilent farklı ülkelerden alınmış ürünlerin kullanımına sıcak bakmıyor ve satıcılarına da bu durumu tembihlemiş yani birazdan bahsedeceğim bir başka satıcı olan TestEquity'de Türkiye adresli bir kredi kartı ile alışveriş yapabilir miyim diye sorduğumda neden ürünü yurtdışına mı çıkartmak istiyorsunuz diye sordu, her neyse Newark'a da kredi kartı ile ilgili olan durumu açıkladım, bizim için sorun değil istediğiniz adrese kayıtlı bir kredi kartı ile alışveriş yapabilirsiniz ama bu durumda size indirim uygulayamayız liste fiyatı olan 1285 Dolar'dan ürünü satabiliriz dediklerinde sevinmiş olsam da ödeme sayfasındaki 115 Dolar'lık vergi oldukça moralimi bozdu, vergi ve kargo ile birlikte ürün 1412 Dolar tutuyordu ki ürünü önce aracı bir firmaya yönlendirip sonra kendime kargolatacağımızı düşünürsek ürün olası bir gümrük vergisi ile Türkiye fiyatından pahalıya, aksi taktirde Amerika-Türkiye kargo parasıyla neredeyse Türkiye fiyatına geliyordu bu nedenle bu kapı da kapanmıştı. Son olarak daha önce de belirttiğim TestEquity'ye yöneldim kendilerinden 1171 Dolar (Vergiler Hariç) gibi oldukça iyi bir rakam aldım, kredi kartı ile ilgili durumu sorunca neden ürünü yurdışına mı çıkartacaksınız diye sordular, ben de hayır zaten kargo adresine bakarsanız Amerika adresi vs. gibi bir çok şey söyledim bu sefer adresten şüphe duydular ve adresi sorguladılar, aracı şirket adresi vs. mi diye ben her ne kadar hayır desem de (ki öyle idi) biz adresi bir araştıralım size döneceğiz dediler ben de iyi diyerek görüşmeyi sonlandırdım. Sonrasında ne arayan var ne soran, yine ben iletişime geçince hep kaçamak cevap verdiler size bu ürünü satamayız vs. gibi ama nedenini sorduğumda net bir cevap vermediler ben de daha kıdemli biri ile görüşmek istedim ama yok deyip konuşmayı kapattılar bu tutumlarından örütü bu firmayı kınıyorum ve Agilent'tan konu ile ilgili firmaya gerekli yaptımı yapmasını rica ediyorum. Eğer siz gözünü karartıp yurtdışından alacaksanız en uygun fiyatı veren TestEquity'den teklif isteyip detaya inmeden alışverişi tamamlarsanız ürünüzü daha iyi bir fiyata alabilirsiniz ama sorumluluk size aittir Belirttiğimmantıklı nedenler sonucunda Spark Ölçüm Teknolojileri'nden ürünü almaya karar verdim, bu sefer de farklı bir sürprizle karşılaştım; tedarik süreci. Siparişim yıl sonuna rastlardığı için firmada stok kalmamıştı ve 11 hafta gibi tahmini bir tadarik süresinin olduğunu belirttiler. Lakin benim bu kadar sürem olmadığı; ürüne en kısa zamanda ihtiyacım olduğunu belirtince firma ile iletişime geçip bu süreyi daha da kısaltmaya çalışacaklarını bildirdiler (8 hafta), bununla da kalmayıp ellerindeki aldığım üründen daha iyi bir "demo" ürününü, ürünüm bana teslim edilinceye kadar ücretsiz şekilde kullanmam için verdiler. Bu tutumlarından dolayı burdan Spark Ölçüm Teknolojileri'ne bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum. Bu tutumu ile firma ne kadar profesyonel bir yaklaşım güttüğünü belirtmiştir; tereddütsüz bir şekilde firmaya güvenebilirsiniz. Böylece ürünüm bana teslim edilinceye kadar MSO-X 2014A ürünü kullandım ve bugün de benden kaynaklı bir gecikme dolayısıyla ürünü teslim aldım.
    Ürünün alım hikayesi böyle idi. Ürünle ilgili tek bir şikayetim var o da daha önceden belirtmiş olduğum yükseltilebilir özelliklerin fiyatı; sonradan aldığınız lisans anahtarları ile ürünüzün özelliklerini yüksetebiliyor/farklı özellikler ekleyebiliyorsunuz. Bu da demek oluyor ki cihazın içerisinde zaten en üst modelde olan donanım var, yani Agilent içine fiziksel unsuru koymuş ama bu özelliği aktif edebilmek için anlamsız rakamlar ödemeniz gerekiyor. Benim şu anda hatırladığım bir örnek WaveGen; ürünün içerisinde "function generator" donanımı bulunuyor Agilent zaten masrafı yapıp bu donanımı cihazın içerisine koymuş; parayı çoktan ödemiş ama siz bu özelliği aktif edebilmek için çok komik bir rakam olan 500 Dolar civarı bir ödeme yapmak zorundasınız. Beni en çok rahatsız eden durum da bu; bir function generator'a ihtiyacım vardı ve ürünün içerisinde zaten olduğu için Agilent ile iletişime geçtim, dedim ki siz zaten masrafı yapıp bunun içerisine donanımı koymuşsunuz rica etsem bana size hiçbir maliyeti olmayan Wavegen bir lisans anahtarı verebilir misiniz? Kabul etmediler tabii ki, bu durum beni oldukça üzdü, en ucuz cihazı alıp sonradan en üst model seviyesine çıkartabilmek fikri çok iyi; o anda kişinin parası olmayabilir, ihtiyacı olmaya bilir ama bunun için uçuk kaçık rakamlar istemek çok anlamsız; nitekim masraf çoktan yapılmıştır; donanım ürünün içerisine yerleştirilmiştir tek gereken maliyetsiz basit bir lisans anahtarıdır. Durum böyle, lafı çok uzatmadan resimlere geçelimdiyeceğim ama çoktan lafı uzattım :) unutuğum/atladığım/merak ettiğiniz bir şey varsa cevaplamaktan memnuniyet duyarım işte cihazın kutu açılışı;

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi inuh -- 12 Nisan 2015; 20:34:40 >

• Arkadaşlar, herkesten ricam lütfen konunun altına sadece cihazla ilgili sorularınızı veya yorumlarınızı yazınız.
  • Bonuslar kafamı karıştırdı, nedir bu bonuslar?

Birde 200MHz kapasiteli bir donanımı 70MHz olarak satışa sunmaları kafa karıştırıcı.

intel, amd gibi firmaların işlemci testi yapıp yüksek hızlara çıkanları farklı etiketleyip, düşükleri farklı etiketleyerek satmaları gibi bir durum mu var?

Bunun 2 çekirdeği çalışmıyor, kapatalım. 4 çekirdek yerine 2 çekirdek olarak satalım der gibi bir durumsa çıldırırım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: goçhisar

Bonuslar kafamı karıştırdı, nedir bu bonuslar?

Birde 200MHz kapasiteli bir donanımı 70MHz olarak satışa sunmaları kafa karıştırıcı.

intel, amd gibi firmaların işlemci testi yapıp yüksek hızlara çıkanları farklı etiketleyip, düşükleri farklı etiketleyerek satmaları gibi bir durum mu var?

Bunun 2 çekirdeği çalışmıyor, kapatalım. 4 çekirdek yerine 2 çekirdek olarak satalım der gibi bir durumsa çıldırırım.

Merhabalar, bonus önemli bir şey değildi aslında. 9Gag'de bir kullanıcının attığı fotoğrafın altında diğerleri cevap şeklinde fotoğraf eklemiş.

İlk mesajda da anlattığım gibi cihazın içerisinde donanım var ama kullanabilmek için lisans anahtarı almanız gerekmekte, işlemciler üzerinden verdiğiniz örnek pek sağlıklı olmamış; şöyle bir örnek vereyim Kargah-nt2 firması bir işlemci üretiyor; üretim bandında olan işlemcilerin hepsi birebir aynı; 4 çekirdekli 3 Ghz hızında çalışabilen işlemciler fakat paketlerken en düşük işlemciyi 1 Ghz 1 çekirdek, orta seviye işlemciyi 2 Ghz 2 çekirdek ve en üst seviye işlemciyi 3 Ghz 4 çekirdek olarak sınırlandırıp öyle satıyor, sonra da 1 Ghz 1 çekildek veya 2 Ghz 2 çekirdek işlemcisi olan kullanıcılara diyor ki sırasıyla 50 Tl ve 100 Tl verin size bir kod vereceğim bunu işlemcilere girerseniz işlemcileriniz 3 Ghz 4 çekirdek olacak diyor.

• Merhabalarhayırlı olsun güzel günlerde kullanmanız dileğiyle. Osiloskobun teknik detayını incelemedim. Merak ettiğim bi konu var, uygulama alanlarınız nedir? Bu parayı cidden hakeden bir cihaz mıdır? Son olarak, sizin osiloskop ile ilgili değil ama, usb osiloskoplar hakkında ne düşünürsünüz? hantek insrustar gibi markalar var. uygun fiyatlılar. basit işlemler için iş görür mü yoksa eliniz değmişken bu işi yapıyosanız adam gibi bişey mi alın dersiniz. Teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: erdcan

Merhabalarhayırlı olsun güzel günlerde kullanmanız dileğiyle. Osiloskobun teknik detayını incelemedim. Merak ettiğim bi konu var, uygulama alanlarınız nedir? Bu parayı cidden hakeden bir cihaz mıdır? Son olarak, sizin osiloskop ile ilgili değil ama, usb osiloskoplar hakkında ne düşünürsünüz? hantek insrustar gibi markalar var. uygun fiyatlılar. basit işlemler için iş görür mü yoksa eliniz değmişken bu işi yapıyosanız adam gibi bişey mi alın dersiniz. Teşekkürler

Merhabalar, öncelikle iyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Osiloskobumu elektronik(dijital ve analog) devrelerin analizi için kullanıyorum, osiloskop fiyatları bu seviyelerde dolayısıyla ilk mesajımda da genişçe anlattığım gibi kendi sınıfındaki ürünlerle kıyaslandığında fiyatının üstünde bir ürün olduğunu görebilirsiniz. Usb osiloskoplara pek sıcak bakmıyorum; gerek sundukları performans gerekse güvenilebilirlik/stabilite açısından ve oldukça hassaslar: hemen bozulabiliyorlar. Basit işlemler için elbette ki yeterli gelecektir, yapığınız işi hangi düzeyde yaptığınızı bilmiyorum dolayısıyla belirttiğiniz gibi bir ifade kullanamam ama profesyonel bir yaklaşım istiyorsanız ve bütçeniz de yeterliyse elbette ki masaüstü osiloskobu almanızı tavsiye ederim. Farklı sorularınız varsa cevaplamaktan memnun olurum, rica ederim.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.