Şimdi Ara

KURUTMA MAKİNE KAPASİTESİ NASIL SEÇİLMELİ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
17.817
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Kurutma makinesi almaya karar veridim.
    Kapasitesi çamaşır makinemden çıkan ıslak giysilerin hepsini almalı düşüncesindeyim.
    ikiye bölmeden kurutmalıyım ki hem enerjiden hemde vakitten tasarruf ederim dedim.
    Ama 10 kg kapasiteli çamaşır makinesi için çıkan giysiye en az kaç kg kurutma kapasitesi lazım öğrenemedim.
    Markaların teknik destek bölümleri bile bilgisiz.
    Normal olan da bu değil mi?
    Yıkananın hepsini almalı ama kaç kg yıkama kaç kg kurutmaya denk gelir bilgisi olan var mıdır?

Bir de senelik enerji tüketimi nasıl bir kullanımla hesaplanıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: castiron11

Merhaba arkadaşlar.
    Kurutma makinesi almaya karar veridim.
    Kapasitesi çamaşır makinemden çıkan ıslak giysilerin hepsini almalı düşüncesindeyim.
    ikiye bölmeden kurutmalıyım ki hem enerjiden hemde vakitten tasarruf ederim dedim.
    Ama 10 kg kapasiteli çamaşır makinesi için çıkan giysiye en az kaç kg kurutma kapasitesi lazım öğrenemedim.
    Markaların teknik destek bölümleri bile bilgisiz.
    Normal olan da bu değil mi?
    Yıkananın hepsini almalı ama kaç kg yıkama kaç kg kurutmaya denk gelir bilgisi olan var mıdır?

Bir de senelik enerji tüketimi nasıl bir kullanımla hesaplanıyor.

Öncelikle 10kg dediğiniz çamaşır makineniz gerçekte 10kg çamaşırı yıkayacak kapasitede değildir, hah tıka basa doldu dediğiniz anda içindeki çamaşır 6-7 kg civarındadır bu aklınızda bulunsun.

Şu an Piyasada alınacak f/p modelleri mevcut. Bu modeller işinizi fazlasıyla görecektir.

• K-E-N-A-N K kullanıcısına yanıt
    Teşekürler.
    Yani 10kg ıslak halde gelen demek oluyor. Kurusu 7 kg civarı öylemi?
    8 kg bir kurutma makinesi de iş görecek mi demek oluyor bu?
    Bu cevabı Miele teknik desteği arayıp bile alamadım.
    Özellikle böyle bir durumda olan ve kullanıp gören var mıdır acaba?
  • quote:

Teşekürler.
    Yani 10kg ıslak halde gelen demek oluyor. Kurusu 7 kg civarı öylemi?
    8 kg bir kurutma makinesi de iş görecek mi demek oluyor bu?
    Bu cevabı Miele teknik desteği arayıp bile alamadım.
    Özellikle böyle bir durumda olan ve kullanıp gören var mıdır acaba?

Hayır hocam bu markaların yaptığı bi pazarlama oyunu. Islak kilolarla işimiz Yok kuru haldeki kilodan bahsediyorum. Kuru kapasitesi 10kg olan makineler 6-7 kg civarında kuru çamaşır alabiliyor ancak.

Benzer durumda kullanan ben varım. Çamaşır makinesi 9 kurutma makinesi 8 kg olarak kullanıyorum. Kapasitelere kafanızı takmayın. Çok alt olmayan ısı pompalı bir makine ideal olacaktır sizin için.
  • K-E-N-A-N K kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler tekrar. Isı pompalı ya da A++ tarzı birşey alırsam çamaşır makinesinden çok farklı bir elektrik sarfiyatı olmayacak.
    Yeterli bilgiyi aldım gibi.
    Sadece bilmediğim bir konu olunca tereddüt etmiştim.
    10 kg seçenek yoktu. Şu an 8kg için bolca seçenek var.
  • Kenan Bey'in dediğine katılıyorum. Günümüz çamaşır makineleri 9-10-12 kg olarak satılsa da bu ağırlıktaki pamuklu çamaşırı rahatlıkla yıkayamayacak kapasitede tambur ile satılıyorlar. Bu kapasiteler yalnızca laboratuar ortamında ölçülen değerler.

Dilerseniz evinizde de test edebilirsiniz. %100 pamuklu dokuma olan kumaşlardan oluşan çamaşırı evinizdeki makineye üste eliniz girecek kadar gevşek olarak doldurun ve ardından komple boşaltarak tartın. 65-70 lt arası XXL tambura sahip bir makineden çıkan çamaşırların 6-7 kg civarını geçmediğini göreceksiniz.

Dolayısı ile XXL tamburlu makinelerle evlerde yıkanan ortalama yük genelde 5-6 kilogramdır. Bunu da 8-9 kg kurutucular rahatlıkla kurutabilir.

Zaten piyasada bildiğim kadarıyla standart ebatlarda 10 kg kurutucu yok, varsa 1 model belki vardır. Piyasadaki bilindik markaların 8 ve 9 kg model kurutma makinelerinin tamburu ise aynı ebatta. Değişen şey program yazılımı sadece.

Bu arada çamaşır ve kurutma makinelerinde verilen kilogram değerlerinin tamamı kuru çamaşır içindir. Islak çamaşırın ağırlığı değişkendir, 800 devirde sıkılmış çamaşırla 1400 devirde sıkılmış çamaşırın ağırlığı farklıdır. Bu konuda servis teknisyenleri ve satışçılar bile doğruyu bilmiyor maalesef.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi candogan62 -- 27 Eylül 2018; 10:45:3 >

• quote:

Teşekkürler tekrar. Isı pompalı ya da A++ tarzı birşey alırsam çamaşır makinesinden çok farklı bir elektrik sarfiyatı olmayacak.
    Yeterli bilgiyi aldım gibi.
    Sadece bilmediğim bir konu olunca tereddüt etmiştim.
    10 kg seçenek yoktu. Şu an 8kg için bolca seçenek var.

Elektrik tüketimi konusunda bir endişeniz olmasın. Benim kurutma makinem ayda 30-45 defa yarım yükte ve enerji verimliliği düşük hızlı programlarda çalışıyor ve faturada hissedilir bir değişim yaşamadım hiç.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.