Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara

Kurulabilen Mac os x for x86 internette doloşmaya başlamış

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
5.995
Cevap
3
Favori
416.452
Tıklama
Tüm Forumlar >> İşletim Sistemleri ve Yazılımlar >> Mac OS >> Kurulabilen Mac os x for x86 internette doloşmaya başlamış
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
      1797 Mesaj
      11 Şubat 2006 00:30:20
      bunu pek hoşlanarak yazmıyorum ama bu forum başlarında herkes birbirine dvd yollamadı,hep ben yolladım(eminim bi çok kişi bunu salaklık olarak bile algılamıştır varsın olsun)sadece son lara doğru eğer yanılmıyorsam maccalica bi kişiye ya yollarım demişti yada gel benden al demişti,bunun dışında herhangi bir girişimde bulunan ben görmedim,bu noktada hiç kimseye kızmıyorum,nihayetinde kimse bunu yapmak zorunda değil, ama ben ummuştumki bir devinim oluşur, benden dvd alan herkes bir iki kişiye yollasa ondan alanlarda bir iki kişiye yollasa bu mereti deneyen insan sayısı çoğalır kullanıldıkçada bir kitle oluşur diye düşünmüştüm,aslında hiç etkiside olmadı degil,ama yeterli olmadı,siz zannediyormusunuzki sadece bu foruma yazarak benden dvd istendi!!! bir çok kişi foruma üye olmayı dahi düşünmeden direk msn adresim i alarak msn den istediler,ve sonuçta arkası kesilmeyen bu istekleri karsılamaktan yorulduğum gibi bu işin altından tek başıma kalkamayacağımı görüp dur dedim, bir tanede sana yollayacağıım,ama burayada yazıyorum artık dvd yollama işi bitmiştir arkadaşlar,altından kalkamıyorum inanın,parasını pulunuda geçtim işi gücü bırakıp bununla ugrasmam gerekiyor ki artık yapamıyorum
      special not allaha şükür 10.4.4 dual layer ve malum bos dvd si çok pahalı onunla beraber bu isteme olayıda doğal olarak kesili rsanırım
      |
      |

"Bizler bu Dünyaya Sahip olmak için değil Şahid olmak için geliyoruz."
      M.S.2009 SERIM

• Çavuş
      50 Mesaj
      11 Şubat 2006 00:57:13
      Polat kardeşim teşekkür ederim gerçekten. PM Attım. Serzenişinde tamamen haklısın ama ne yapmak gerekir bilmiyorum.
      |
      |
      11 Şubat 2006 09:06:27
      quote:

Orjinalden alıntı: orneko

Polat kardeşim teşekkür ederim gerçekten. PM Attım. Serzenişinde tamamen haklısın ama ne yapmak gerekir bilmiyorum.

polaty'nin gönderdiği dvd'den başka isteyenler olursa çoğaltıp gönderdiğinde yapman gerekeni yapmış olursun.
      polaty sana mail attım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi macallica -- 11 Şubat 2006 9:09:30 >
      |
      |
      50 Mesaj
      11 Şubat 2006 10:13:59
      quote:

polaty'nin gönderdiği dvd'den başka isteyenler olursa çoğaltıp gönderdiğinde yapman gerekeni yapmış olursun

DVD WR alırsam tabii ki gönderirim. OSX 'in bazı forumlarda başlık olarak açılması zannederim biraz da sizlerin çabalarınızla olmuştur. Bu konuda emeği geçen tüm arkadaşlar sağolsunlar.
      |
      |
      11 Şubat 2006 11:07:17
      quote:

Orjinalden alıntı: orneko

quote:

polaty'nin gönderdiği dvd'den başka isteyenler olursa çoğaltıp gönderdiğinde yapman gerekeni yapmış olursun

DVD WR alırsam tabii ki gönderirim. OSX 'in bazı forumlarda başlık olarak açılması zannederim biraz da sizlerin çabalarınızla olmuştur. Bu konuda emeği geçen tüm arkadaşlar sağolsunlar.

Aslında genel birşey söylemek istedim. Üstüne alma
      Her ne kadar deklare etmesemde forumda yeralan dvd taleplerini şahsen bende karşılamaya çalışıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi macallica -- 11 Şubat 2006 11:18:30 >
      |
      |

• Çavuş
      53 Mesaj
      11 Şubat 2006 14:54:31
      Arkadaşlar chain sorununu çözdüm.benim arkadaşa tar.bz2 dosyasından yükledik.tabiki chain den yine boot olmadı.sonra vmware üzerinden mac os x i açtık./library/prefences orda iki klasör var birinin içinde adı bootlist kelimesini içeren bi dosya var onu masa üstüne kopyaladık sonra üzeine tıklayın otomatik olarak açılır.ordan ''Quick Boot'' değerini yes ise no yapın.no ise ellemeyin.kaydedip çıkın.sonra orjinal dosya ile bu dosyayı değiştirin.bundan sonra boot loader da mac os x tıklandığında darwinx86 boot loader çıkacak ordan mac os x i başlatabilirsiniz.
      |
      |
      11 Şubat 2006 16:23:38
      Başarılı Kurulum Hikayesi.
      ------------------------
      Herkese merhaba. Problemsiz bir OsX86 kurulumundan sonra benimle aynı (veya yakın) donanımı kullanan arkadaşlar için yardımcı olur diye bu mesajı gönderiyorum. (Bu kurulum hem OsX'li hem Windows'lu Dual Boot kurulumu anlatır.)

Sistem:
      Asus P5LDV2-VM (i945G chipset, ICH7) anakart
      Intel P4 630 işlemci (3.0 Ghz, 2MB L2 Cache, 64 Bit.) (SSE3 destekli, NonNX/DX, PAE destekli)
      Intel Graphics Media Accelerator GMA900 anakarta tümleşik ekran kartı
      Realtek ALC882 8kanal High-Definition anakarta tümleşik ses kartı
      Intel Gigabit anakarta tümleşik ağ kartı
      120GB SerialATA Disk (Windows için)
      80GB IDE Disk (OsX için)
      USB Klavye Mouse

(Önemli olduğu için: Tam CPU özellikleri; FPU VME DE PSE TSC MSR PAE MCE CX8 APIC SEP MTRR PGE MCA CMOV PAT PSE36 CLFSH DS ACPI MMX FXSR SSE SSE2 SS HTT TM SSE3 MON DSCPL EST CX16 TPR)

Benim izlediğim yol native denilen kendi hazırladığım OsX DVD'sinden sistemi boot ederek kurulumbiçimidir. Kurulum için OsX 10.4.3 8F1111 kullandım daha sonra maxxus'un (http://maxxuss.hotbox.ru/) güncellemesi ile 8F1111g'ye yükselttim. OsX ayrıca windows altından vmware kullanarak da kurulabilir ancak ben tercih etmedim.
      Öncelikle bu işe yeni girişen arkadaşların tek bir DVD ile tüm bilgisayarlara kurulum yapılamayacağını anlaması lazım. Kendi donanımınıza göre bir kurulum DVD'si oluşturmanız en iyi yoldur. Bu iş için ilk adımda donanımınızın OsX 10.4.3 ile ne derece uyumlu olduğunu (ve hangi patch'leri yapmanız gerekeceğini önceden anlamakiçin) osx86project'in HCL denen Donanım Uyumluluk Listesinden bakmanızı öneririm (http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/HCL_10.4.3), eğer markalı hazır bir sistem aldıysanız (http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/HCL/Desktops) sayfasına bakın.

Ben kurulum için bir SATA ve bir de IDE iki ayrı disk kullandım ama siz bir diskin ikinci bölümüne veya iki ayrı SATA'ya da kurabilirsiniz (daha önce 10.4.1'de dilim yandığı için OsX'i IDE'ye kurdum ama 10.4.3 için bunun gereksiz olduğunu gördüm). Önce SATA'ya Windows kurulumu yapıp Internet bağlantısını tamamladım, sonra OsX için patch'siz kurulum DVD imajını indirdim (http://www.torrentportal.com/details/154380/). Not: ayrıca değişik donanımlar için hazır patch'li kurulum DVD imajları da mevcuttur. (Özellikle eski donanım kullanan arkadaşlar (CPU'su SSE3 komut setini içermeyenler) bu DVD imajlarını kullanmak (veya yukarıda linkini verdiğim orijinal DVD imajını kendileri patch'leyerek hazırlamak) zorunda kalacaklardır.). Kurulum DVD imajını indirdikten sonra içindeki donanım çipi kontrol dosyalarını (bu işleme TPM patch deniyor) değiştirmek gerekiyor. Ben yine maxxuss'un sitesindeki linki kullanarak (http://rapidshare.de/files/8635155/MaxxussAntiTPM_10.4.3_8F1111_raw.zip.html) linkinden değiştirilecek hack'lenmiş dosyaları indirdim.
      DVD imajındaki dosyaları değiştirmek için iki işlem yapılması gerekiyor. Birincisi Macintosh'un imaj dosya formatı olan DMG dosyasını Windows'ta işlenebilir imaj dosyası (ISO) haline getirmek. Bu iş için UltraISO tavsiye edildiği içinhttp://www.ezbsystems.com/ultraiso/download.htm adresinden programı indirerek bu dönüşümü tamamladım. Sonra içindeki dosyaları macintosh yapısını bozmadan değiştirmek için TransMac gerektiğindenhttp://www.acutesystems.com/tmsetup.exe adresinden programı indirerek ISO'yu açtım. Değiştirilmesi gereken iki OAH uzantılı dosyayı maxxuss'dan indirdiğiniz sıkıştırılmış dosyadan açığa çıkarttım ve TransMac'i kullanarak "usr/libexec/oah" klasöründeki dosyaları değiştirdim (Dosyaları değiştirirken sorulan eminmisiniz sorusuna evet dediğiniz anda ISO dosyasına kayıt gerçekleşiyor, ayrıca kaydetmeye ihtiyaç yok. TransMac'i kapatabilirsiniz). Bu noktadan sonra kuruluma hazır olan DVD imajını Nero'yu kullanarak DVD'ye kaydettim. (Artık kuruluma hazırız.)
      Kuruluma başlamadan BIOS'ta yapılması gereken iki değişiklik var. İlk olarak CPU Settings'ten Max. Value Limit değerini disable etmek (NX/DX işlemci desteği olan arkadaşların bu ayarı değiştirmesine gerek yok) ikincisi de On Board HD ses kartını disable konumuna getirmek. Bundan sonra yine BIOS'tan bilgisayarı DVD'den başlatır biçime getirip, yaptığımız değişiklikleri kaydederek çıkıyoruz. (Ben Ses kartını kurulumdan sonra çalışır hale getirdim, siz isterseniz aşağıda bahsettiğim değişiklikleri DVD imajını disk'e yazmadan TransMac ile yaparak kurulumda On Board HD ses kartını kapatmadan kurulum yapabilirsiniz.) Eğer herşey yolunda gittiyse DVD'den başladığınızda Kernel Panic mesajı almadan grafik kurulum ekranı karşınıza gelecektir. Zaten OsX Windows'tan daha kolay bir kurulum olduğundan burada adımları anlatma gereği duymuyorum, sadece dikkat edilmesi gereken şey kurulum dili ekranında listede türkçe görülmese bile sağ taraftaki butonu kullanarak tüm dilleri listeleyip türkçeyi seçebileceğinizdir.
      Kurulumdan sonra OsX masaüstü görüldüğünde ses kartını çalıştırmak için "/System/Library/Extension" klasöründeki AppleHDA.kext dosyasını silin (veya aynı klasördeki extensions.disabled klasörüne taşıyın) [Aslında okuduğum bazı forumlarda sadece HDA extension'unun silinmesinin ALC880 için yeterli olacağını yazıyordu ancak diğer bazı forumlarda AppleAzaliaAudio.kext dosyasındaki Device/Vendor tanımlamasının değiştirilmasi gerektiği yazdığından ben azalia extension'unuda değiştirdim. Normalde Windows'a dönüp DxDiag programı ile ses kartının device vendor kodunu not edip (benim anakartımda Vendor:10EC / DeviceID:0882 başka anakart kullanan arkadaşlar kendileri bakmalı) daha sonra bu kodu AppleAzaliaAudio.kext dosyasındaki IOHDAudioCodecVendorID string'indeki ile değiştirmek gerekiyor ancak bu işlem biraz uğraştıracağı için isteyen arkadaşlara hazır dosyayı gönderebilirim. Bu işlem sonrasında BIOS'dan ses kartını açıp sistemi başlatınca OsX ses kartını otomatik bulup kullanmaya başlıyor ancak bu işlem sonucunda High Definetion özellikler çalışmıyor uyarayım.
      Benim yaptığım kurulumdan sonra iTunes programı zaman aşımı hatası (expiration) verdiğinden Apple'ın sitesinden son veriyonu (ücretsizdir) indirip kurdum problem kalmadı. Son olarak CD/DVD yazmak için toast kurulumunda bir sorunla karşılaştım. Programın 7.0.2 versiyonunu kurduğum halde intel tabanlı OsX'te çalışmayacağını söyleyen bir hata veriyordu. Maxxuss'un sitesinden 8F1111A güncellemesini indirip kurduğumda (otomatik kurulum programı ile geliyor) bu problem de ortadan kalktı.

Kurduğum OsX'e Photoshop, Freehand, Illustrator, ArtPro vs programlar kurup test ettim ve hiçbir problemle karşılaşmadım. Yan masada duran iMacG5 20" 'lik sistemle xBench'i kullanarak test ettiğimde hemen hemen 10 puanlık farkla intel sistemdeki OsX daha hızlı çıktı. xBench'te G5'in daha yüksek puan aldığı bölümler grafik testleriydi ama eminim ki kendi sistemime ATI veya nVidia'nın orta seviye kartlarından birini takarsam aradaki fark çok artacaktır. Eğer OsX'te uçmak hatta DualG5'lerden hızlı olmak isteyen arkadaşlar varsa CPU olarak PentiumD'yi tercih ederlerse daha iyi olur. Çift çekirdekli işlemcilerde OsX'in hızı inanılmaz derecede artıyor. Son olarak OsX üzerine WFM ve FTP sunucu (Rampus) kurarak yaptığım testlerde de inanılmaz sonuçlar aldığımı ekleyeyim, hem web hem FTP sunucu olarak Windows'tan bir farkı olmaksızın son sürat işlem yapıyor. Multithread işlemlerdeki hızı ve ağ bant genişliğinin efektif kullanımı gerektiğinde OsX (sunucu versiyonu olmamasına rağman) harikalar yaratıyor.

Kanu ile ilgili konuşmak isteyen arkadaşlar için kişisel mail adresim: doubtful_things@yahoo.com

yıllar sonra gelen not:www.uphuck.com 'da forum bölümündeyiz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PrePress__ -- 25 Mart 2009; 7:04:10 >
      |
      |

• Teğmen
      153 Mesaj
      11 Şubat 2006 18:16:29
      sevgili bülent ;

görüşelim.
      |
      |
      12 Şubat 2006 13:38:18
      Halil kardeş,Quark denedin mi hiç?
      ben bir türlü çalıştıramadım.
      aslında çalıştı ama ilginçtir Quark içerisinde çalışırken birşey yok gayet güzel ama bir kez finder a tıklayınca program kilitleniyor.bir dahada cevap vermiyor,force quit ile çıkabiliyorum ancak...

bu arada bende Bilka CTP deyim,2.matbaacılar sitesinde.
      |
      |
      12 Şubat 2006 16:14:27
      maccalica,sen sistemin içinden appleac97.kext ile appleazalia kext i bi sıkıstırıp yollasana bana,bi kopyalim bakalim ,sesle ilgili tüm kext leri yolla hattaa
      |
      |

M.S.2009 SERIM
    • Teğmen
      153 Mesaj
      12 Şubat 2006 17:14:37
      eh be ilker inanç ..kırk yazı yazdım bir tanesine ben şurdayım ... kardeş mardeş yazmadın be.. Buldun Halil'i hemen seçtin ya..Matbaacısınız ya helal olsun abi... javascript:void(AddText(''))
      javascript:void(AddText('')) javascript:void(AddText(''))
      javascript:void(AddText(''))

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi teeching -- 12 Şubat 2006 17:25:08 >
      |
      |

• Yüzbaşı
      567 Mesaj
      12 Şubat 2006 23:11:41
      gerisi önemli olmadığı için sildim.
      quote:

Orjinalden alıntı: ugur_bek
      ..................

bu arada kocaelide olup 10.4.3e ulaşmak isteyen olursa pm atabilir.

serzenişte bulunmakta haklısınız ama ben biraz üstüme alındım hala lazımsa ben gönderebilirim @orneko arkadaşım. Ne yazıkki dediğiniz gibi forum biraz hazırcı. Gerçi bende öyleyim ama inanın çoğumuz böyleyiz. Bi anımı anlatıyım size biraz anlayın beni. Polat saolsun ondan aldığım 10.4.3 dvdleri ile izmite döndüğümde önce bi arkadaşa uğradım. biraz muhabbet ederim düşüncesi ile. muhabbet esnasında mac os tan konu açıldı bende kurabileceğimi söyledim. (söylemez olaydım!) beni eve göndermedi! burda kur dedi. neyse kurduk zoraki. ekran kartı dışında süper çalışıyo. bi tek film izleyemedik. ben eve gidip kendime kurdum. ertesi gün şehiriçinde karşılaştığımızda bana mac os u sildiğini söyledi! sebep sorduğumda "e güzeldi denedik işte film izleyemedik sildim" dedi. etrafınızda böyle insanlarda var ve bunlar çoğunlukta. kimse sorun çözmekle uğraşmıyo. hazırı varsa alıyım kullanıyım

ben şu ana kadarki 19 sayfadan şunu anladımki burdaki insanların hepsi iyi veya kötü bişeyler uğruna uğraşıyo çabalıyo. inşallah benim çevremde de sizin gibi insanlar olur. bu arada şu ana kadar soru sorup cevap aldığım yada alamadığım herkese bana zaman ayırdıkları için tekrar tekrar teşekkür ediyorum. özellikle konsol yardımında @davinci ve @macallica ya, şu anda etherneti kullanmamı sağlayan @ilkerinanc a asıl önemlisi tatlı sohbeti ve ünlü dvdleri () ile @polatyy ye çok teşekkür ederim. şimdi tek sorunum benim eski bombam tnt2 onu tam çalıştıramadaığım için bi 9550 ile değiştircem sonra hoşçakal xp! herkese mac os lu günler...
      |
      |

• Çavuş
      50 Mesaj
      12 Şubat 2006 23:53:14
      quote:

serzenişte bulunmakta haklısınız ama ben biraz üstüme alındım hala lazımsa ben gönderebilirim @orneko arkadaşım.

Sağolasın uğur. Sevindim vallaha. Devamını okuduysan DVD şu sıralar yolda olmalı(polatyy) Yardımlarınızı artık kurduktan sonra çıkan sorunlar için esirgemeyin, yeter de artar. Zaten eski bir mac kullanıcı olmazam ve bu makinelere ve sisteme özel bir sempatim olmasa dertsiz başıma dert açmazdım. Ama bu sistemi kör topal da olarak PC'mde Osx çalıştırmak güzel olacaktır. Bir kere stabil hale getirdiğimdeyse (bunun için anakartı, işlemciyi yenilemem de gerekebilir) Windows'u nadiren kullanacağım. Keza Osx 'i bilmiyorum ama bizim matbaadaki emektar LCIII teki Sistem 7.0.1 -sıkı durun- 13 yıldır tık demedi ve O makina halen iş görüyor (Photoshop 2,5 / Illustrator 3.0.2 / Ragtime ).

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi orneko -- 12 Şubat 2006 23:58:36 >
      |
      |

• Yarbay
      11033 Mesaj
      13 Şubat 2006 00:48:31
      quote:

Orjinalden alıntı: teeching

eh be ilker inanç ..kırk yazı yazdım bir tanesine ben şurdayım ... kardeş mardeş yazmadın be.. Buldun Halil'i hemen seçtin ya..Matbaacısınız ya helal olsun abi... javascript:void(AddText(''))
      javascript:void(AddText(''))

hoca ne alaka ya.
      kim soru sorduğunu göresem yanıtlamaya çalışıyorum...
      söle derdin ne bakalım
      |
      |

• Teğmen
      153 Mesaj
      13 Şubat 2006 01:13:45
      fesatlık... şaka be abi..az yakın olalım dedik ya..bak abi bile dedik... bunu yapmasak aslanım kardeşim polatım dışında adam gibi muhatap olan yok ki...e türksün göster ürksün demişler dimi...türksek gösterelim birbirimize kardeşliğimizi...düşmanlar ürksün abi...

:)
      |
      |
      13 Şubat 2006 12:56:12
      @orneko sana güzel haber veremiyorum, üzgünüm. Bendeki external USB 2.0 ile normal şartlarda atabileceğim tüm taklaları denedim bir sonuç vermedi. İlk önce native kurulum maksadıyla Installer ekranından görmeyi denedim olmadı. 2. olarak restore işlemiyle MacOS X in yüklü olduğu sistemin bir kopyasını çıkarttım lakin restart ekranında da externalı göremedim. Son çare olarak biostan başlangıç diski olarak seçtim lakin makine daha ramleri sayamadan kilitlendi kaldı.
      Birde restart ekranında Target disk modu diye bir mevzu var ama sanıyorum bunun içinde firewire bir bağlantı gerekiyor. Ama bu çözüm de sanıyorum senin işine yaramayacaktır.
      Belki ekstra bir çözüm yolu vardır bunun içinde osx86project'e bir bakmak gerek ama şahsen çok umudum yok anladığım kadarıyla MacOS X'in USB2.0 externallar la sistem yükleme bazında bir problemi var.
      |
      |
      47 Mesaj
      13 Şubat 2006 16:55:46
      ilkerinanç merhaba,

bizim çalışma sistemimizde quark olmadığından (doğal olarak kurulumuna da sahip olmadığımdan) herhangi bir denemem olmadı. Ancak sen problem olduğunu söyleyince meraktan kurup denemeye karar verdim. Şimdi P2P ağlarına bir bakıp kurulumunu indireceğim. Bu arada sen versiyon belirtmemişsini problem çıkartan sendeki versiyon numarası kaç?

not. bu arada kurulum hikayesinde dual boot kısmını yazmayı unuttuğumu farkettim. İlgilenen arkadaşlar için kısaca anlatayım; Acronis disk director suit'i internetten indirip kurunca içinden Boot Wizard'da çıkıyor. Boot Wizard'ı kurunca restart edince kendisi OsX'i otomatik bulup, bilgisayarın açılışına seçenek olarak getirdi.
      Bu arada sitemizin ve forumumuzun selameti açısından son bir yasal uyarı; gerek kurulum hikayesinde yazan benim yaptığım kurulum gerekse diğer arkadaşların anlattıkları kurulum yolları ve metodları OsX'i görmek isteyen arkadaşlar için deneme yapmaları için yazılmıştır. OsX'i kurup, deneyip beğenen arkadaşlar eğer kullanmaya devam etmek istiyorlarsa PC'lerinden OsX'i kaldırmak ve Apple'ın sattığı G5'lerden birini almak zorundadır !!

İyi çalışmalar.
      |
      |

• Teğmen
      142 Mesaj
      13 Şubat 2006 18:52:52
      quote:

Orjinalden alıntı: PrePress__

Bu arada sitemizin ve forumumuzun selameti açısından son bir yasal uyarı; gerek kurulum hikayesinde yazan benim yaptığım kurulum gerekse diğer arkadaşların anlattıkları kurulum yolları ve metodları OsX'i görmek isteyen arkadaşlar için deneme yapmaları için yazılmıştır. OsX'i kurup, deneyip beğenen arkadaşlar eğer kullanmaya devam etmek istiyorlarsa PC'lerinden OsX'i kaldırmak ve Apple'ın sattığı G5'lerden birini almak zorundadır !!

İyi çalışmalar.

Tiger kullanmak için G5 almak diye birşey sözkonusu olamaz. Lakin bu topiğin daha önceki sayfalarında bazı arkadaşların bahsettiği gibi aynen mac kullanıpta sistemini güncellemek isteyen ve bunun içinde sistem cd si alan kullanıcılar gibi pc için de yüklenebilir bir versiyon çıkınca elbet ki bizdende para verip bu sistemi alanlar çıkacaktır.
      |
      |

• Binbaşı
      1797 Mesaj
      13 Şubat 2006 19:39:15
      aslında bu ilginç bir nokta elbette,bu adamlar simdiye dek osxi satıyorlardı,eger satmaya devam ettiklerini farzedersek,ben gidip satın alıp gerekli patchleri uygulayıp pc me kurmuş olsam beni neyle suçlayabilirlerki,parasını bastırıp aldığım bir işletim sistemi istersem casio hesap makima kurarım(o kadarda deilll tabii farkındayızzz)
      |
      |

M.S.2009 SERIM
    • Yüzbaşı
      567 Mesaj
      13 Şubat 2006 20:09:57
      quote:

Orjinalden alıntı: ugur_bek

ben jas v4.2b ile patchlediğim dvdyi hem kendi makinama (sse2+pata+ps/2+tnt2 ) hemde viakt8 çipsetli+pata+klavye ps/2 mouse usb makinaya kurdum. sorunlar sadece ekran kartının tam destek vermemesi ve ethernetleri tanımaması. birde kendi makinamda kurulum sonu restart atmaması. fakat çalışmasında bi sorun olmadı. eğer senin sorunun patchlerden (polatın dediği gibi bazı patchler bazı makinalarda sorun yapabiliyo) değilse sana tavsiyem bi boot loader programı dene.

ben 2 disk üstüne 1.sinde xp yüklü iken; 2.sine (10+30 ayırıp) 10luk kısmına mac kurdum. açılışta biostan hangi diske öncelik verirsem o açılıyodu (sanırım bu macin yükleme sonunda kitlenmesinden oluyo;çünkü kurulum tam biterse sürekli mac açılıyo fakat f8 ile xp seçebiliyosun). ben tam chain dosyasını yükliyim açılışta menü gelsin derken @istanbuli arkadaşımız suse 10 gönderdi. 2.diskin kalanınada suse linuzu kurunca herşey karıştı :) sadece linux açıldı :)
      çözüm olarak başka bi makinadan ACRONIS OS SELECTOR V8.0 kurup boot cd yazdırdım ve onla boot edip kurdum. sonuçta tüm işletim sistemleri sorunsuz tanındı! sadece mac i unknown diye tanıyo ayarlardan adını değiştirince oda düzeldi :) yalnız dikkat edilmesi gereken nokta program kurulum için fat (16 yada 32) bölüm istiyo. varsa otomatik kuruyo yoksa oluşturman lazım diyo. ben xpnin kurulumundan kalan 8 mb lık boş alanı kullandım.

senin sorunda buna benziyo gibi geldi. istersen bi dene. bi not daha: ACRONIS OS SELECTOR V8.0 kurulumunu ister windowstan istersen yazdıracağın boot diskle silebiliyosun sistem tamamen kurulum öncesine dönüyo.

quote:

Acronis disk director suit'i internetten indirip kurunca içinden Boot Wizard'da çıkıyor. Boot Wizard'ı kurunca restart edince kendisi OsX'i otomatik bulup, bilgisayarın açılışına seçenek olarak getirdi.

daha önce bende tavsiye etmiştim ama os selector daha sade ve sadece boot ile ilgili kısmı içeriyo. disk director gibi çoğunu kullanmıyacağımız programlar içermiyor. ayrıca daha ucuz
      |
      |

Hızlı Cevap

Reklamlar
sohbet
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
Satılık Köpek
#0850 Numara Tahsisi;#0850 Hat;#IP Santral;#Toplu
haberler
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,307
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.