Şimdi Ara

Kürtlerin Tarihi Hangi Zamana Dayanıyor ? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
0
Favori
804
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: efsi

orası kürtlerin anavatanı ermenilerin değil pnp.ayrıca m.ö 1 yüzyıl ile m.ö 8.binyıl aynı tarih haklısın pnp!ve diyarbakırda nerde ermeniler çoğunluktaydı bir yerimizden sallamayalım.belli bir dönemi söylüyorsan neyse tam olarak bilemeyeceğim ama genel olarak diyarbakırda kürtler yaşar.bir dönem türklerde çoğunluk olmuş olabilir.tam olarak bilemeyeceğim ama bu diyarbakırın genel olarak kürt yurdu olduğu gerçeğini değiştirir mi?

Orası milattan önce o yıllarda ermeni başkentiydi. Ermeni çoğunluk olmadan başkent olmaz. Hadi diyelim ki Ermeniler oraya göç etmiş olsun. Kürtlerin sonradan buralara göç etmediği ne malum ? Bu güne bakarsak kürt yurdu ama bir zamanlar ermeni başkentiydi. 8 bin yıl öncesinde nereden biliyorsun kürtlerin yaptığını ? Ademe bile kürt diyen birinin yazdığı şeyden mi ?
    Ben sallamıyorum kaynağını da koydum. Burada asıl sallayan sensin bütün kesinliği bile olmayan her şeyi kürtler yaptı diyerek...

• quote:

ben illa doğru demiyorum ki.ayrıca bilimde iddiaya inanmak denilen birşey vardır.ben iddiaya inanıyorum.medlerin partların sasanilerin kürt olduğuna kesin kanıtlar olmasada inanıyorum ve tartışmaya açık biçimde fikrimi belirtiyorum.

Hangi tartışmaya? Ben senin bir tartışmaya girdiğini görmedim. Kopyala yapıştır ile tartışma yapılmaz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Tarihçi kullanıcısına yanıt
    ve hala kaynak diyor.ben kaynak veriyorum.kaynakların doğruluğunu sen araştırırsın diyorum.ne kaynak vermemesi birader.

al cevabın burda daha da boş boş kaynak deme.kaynak veriyorum nerde kaynak vermiyorum demişim?ben kaynakların doğruluğunu sen araştırırsın diyorum.daha da kaynak vermiyorsun deme lütfen.
  • quote:

ve hala kaynak diyor.ben kaynak veriyorum.kaynakların doğruluğunu sen araştırırsın diyorum.ne kaynak vermemesi birader.

al cevabın burda daha da boş boş kaynak deme.kaynak veriyorum nerde kaynak vermiyorum demişim?ben kaynakların doğruluğunu sen araştırırsın diyorum.daha da kaynak vermiyorsun deme lütfen.

Süper hocam. Müthiş bug bulmuşsunuz, bunu kullanın hep.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Lan Arap'ların kurduğu sonradan Türkmen bölgesi olan, 150 sene önce Kürtlerin yerleştiği Diyarbakır da Kürt yurdu oldu
    Bütün dünya Kürtlerden gelmiş zaten

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Herkes diyor kürler hep burdaşydı bir etkileşime geçmişlermi Bizans tarihlerinde sasani tarihlerinde kürtler geçiyor mu ben daha duymadım denk gelmedim.

Kürtler farsların ve ermenilerin birleşiminden oluşan sonradan çıkma bir kol gibi durmakta ve buna benzer kültürel özellik göstermektedirler zihniyet benzerliği zaten aşikar.

Dillerine gelirsek en önemli kültür alanına sayısız Türkçe ve Farsça kelime vardır öz eve öz kürtçe diyebilceğiniz çok az kelime bulunmaktadır
  • Tarih, bilimsel kanundan daha objektif olamaz ama herkesin tarihi kendine objektif olabiliyor. Tarihi yorumlarken duygularınızı, ideolojilerinizi, fikirlerinizi, tahminlerinizi katarsanız objektif olduğuna inandığımız kısmı da son bulmuş oluyor, konuda epeyce örneği var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cengiz hard

quote:

Orijinalden alıntı: RealW

Aslinda kurtlerin kokeni Turklere de dayaniyor olabilir. Gerci butun insanlar ayni ataya dayaniyor. Biradaki asil olan bu atalardan ayrilip kendi kulturunu koruyup hatta bu kulturden baska kulturler olusmasina sebep olup yalniz hala kendi kulturunu koruyan irklardir. Kim daha iyi kendi kulturunu koruyup gelecege tasimissa ve bugun anlatabiliyorsa gercekten belirli bir tarihleri var demektir. Bunu bir ayrimcilik olarak veya ovunme olarak gormesinler. Bu bir basaridir. Yalniz tarihi tam belli olmayan bir devleti bile olmayanlarin israrini anlayamiyorum. Kulturunu atalarin tam olarak koruyamamis. Eger korusaydi gunumuzde elinde guclu kanitlarla guclu bir devletin olurdu. Boyle olmamasina ragmen bunu boyle gostermelerini anlayamiyorum.

Olm sen kürt değil misin lan? Bu nasıl bir yazı böyle. İnsan hangi ırktan doğacağına karar veremez. Neysen osundur. Böyle yapma lütfen. Onlar onlar diyorsunda sende onlardansın. Bir Türk olarak bi acaip karşıladım bu yazıyı. Utanma çekinme birader

Bak bu efsi anarşiz olduğunu söylüyor ama samimiyetinden ötürü kendisini severim. efsi

Kurtum, bunu soyluyorumda cekinmiyorum. Yalniz nasil kurtum ? Buyuklerim kurtce falan konusur ben cok konusamam. Konustugumda bende ne dedigimi bilmiyorum. Acayip bir sekilde konusuyorum. Eminim karsidaki ne dedigimi anlamiyordur.

Dedigim gibi kurtum ama nasil kurtlukse ben bu malum kesim yuzunden kendim bile sogudum. Korkmak falan degil bu. Oyle seylerde korkmam merak etme. Yorumlarim bu forumda bilen bilir. Yani oyle seyler yapiyorlarki ve ustune ustluk kendilerine kurt diyorlarsa bende kendime bunlar kurtse ben kurt falan degilim diyorum. Ya onlar gercek kurt, ya da ben.

Ayrica yani kurtum diye ne yapmam gerekiyor anlamadim ? Kalkip herhangi bir bilgimin olmadigi kurtluk tarihinde 5000 senelik bir sey soyleyip kendimi tatmin mi edeyim ? Yok iste, bize yani kurtlere boyle bir devlet nasip olmamis. Eger hatiri sayilir bir tarihimiz olmus olsa bile bunu koruyamamisiz. Simdi kalkipta eger oyle bir tarihimiz varsa bile buna sahip cikamamissak ne yapalim yani ? Turkiye nin sahip oldugu topraklarda hak sahibinde mi bulunalim ? Umarim anlamissindir ne demek istedigimi.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Kürtlerin Tarihi Hangi Zamana Dayanıyor ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi avcılarınavcısı -- 27 Temmuz 2016; 17:34:58 >
  • Benim bildigim kurtlere ait ilk eser mem u zin adinda bir halk hikayesi 500 yil onceye dayaniyir. Bi tane adam kadin kiligina girip kiz tavlamaya calisiodu kitapta : )

Yani bizzat eser verdikleri ilk tarih 500 yil once gerisi tartismali...

• quote:

hayır koyduğum kaynakların hepsi doğru veya yanlış bir kaynağa dayanıyordu.ben tarihçi değilim gerekmedikçe durmadan kaynakça veremem kaynak olarak siteyi veriyorum.orda kaynakça vardır.yoksa koyduğum iddiaların kaynağı olarak siteyi verip o sitenin kaynakçalarını verirsem kaynakçaların kaynakçalarını araştırmaya gidersem çok uzun iş olur özel olarak gerekmedikçe yapmıyorum.kaynak isteyen o siteye bakar o sitede kaynaklar vardır.ben kaynak olarak verdiğim siteyi veriyorum.ayrıca atın evcilleştirilmesine gelirsek dediğim gibi kesin bir kanıt olarak sunmuyorum.kaynağım cemşit bender internette kitabını buldum istersen sana linkini atayım bir bak.ahada bunlar yazıyor.

KÜRTLERDE AT KÜLTÜRÜ
    Batılı tarihçiler uygarlığın tekerleğin keşfiyle başladığını söylerler Bu söz biraz abartmalıdır ama yanlış da değildir. Atı
    tarihte ilk kez ehlileştirip binek ve çekme aracı olarak kullanan Kürt halkıdır. Aynı halk ehlileştirdiği atın çekeceği
    tekerleği de keşfetmiştir.

Asya’dan geldiği söylenen atın İÖ 2000 yıllarında Mezopotamya uluslarında arabaya koşulduğunu, savaş av
    işlerinde kullanıldığını gösteren insan boyu kaya kabartmaları…
    Kürtler atı ehlileştirmekle kalmamışlar, onların bakımı ve hastalıklarıyla da uğraşarak veterinerliğin temelini
    atmışlardır. Eski inançlarda her mesleğin, her sanatın bir piri, bir peygamberi vardı. İşte Zerdüşt Peygamber de
    veterinerliğin piri ve peygamberi olmuştur.
    Kürtlere Özgü Bir At Sporu: Cirid
    Cirid oyununun Kürtlere özgü bir spor türü olduğu tüm dünyaca bilinmektedir. “Cirid” sözcüğü de Türkçeye Kürt
    dilinden geçmiştir.
    Cirid oyunu Kürt ırkı atlarla yapılır. … Bu ırk atlar küçük ve gürbüz yapılıdır.
    Bazı yörelerde de yetiştirilen cirid atlarının sol arka ayağıyla sağ ön ayağına çapraz köstek vurularak idman yaptırılır.
    ATI EHLİLEŞTİRIP EĞİTEN HALK: KÜRTLER
    Ünlü tarihçi ve arkeolog Contenau … “Sümerler yalnız eşeği biliyorlardı. Atı sonradan gördüler” diyor ve bunu
    kanıtlamak için de Sümerlerin atı Dağ eşeği olarak adlandırdıklarını anımsatıyor. Sümerler deveye de Mısır
    yörelerinden ve Filistin üzerinden geldiği için “Deniz eşeği” demekteydiler.
    Atın Firavunlar ülkesinde bilinmemesine karşın Asya’da da durum Mısır’dakinden farklı değildi. … Atın ehlileştirilmesi
    ve eğitilmesi işi Zağros’ta Mitanniler ve Kassitler zamanında olmuştur. … Gılgameş Destanında attan söz
    edilmektedir.

ben bu son yazdığın cümleyi nerde yapmışım.bu kadar da uydurulmaz ki resmen iftira.

Atlar ilk olarak Kafkasya'da evcilleştirilmiştir.

• Selçuklu Devleti zamanında güneydoğuda Kürdistan adında bir bölge olduğu devlet kayıtlarında yer alıyormuş.
  • Hümiyettin kullanıcısına yanıt
    Herhalde tam olarak nereden geldikleri belli degil. Ben onu merak ediyordum, baslangicini. Soylede dusunuyorum belki bunlar onceden Turkmus baska bir yere goc ederek baska kulturlerden etkilenmisler. Ya da baska irktan ayrilip bir kulturden etkilenmisler.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Evet, kökenleri tam olarak bilinmiyor. Tarih boyunca kendilerine ait bir devlet kurmamış olmalarının da etkisi var.
  • Şerifname yi okuyun.

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.