Şimdi Ara

Kürtlerin Tarihi Hangi Zamana Dayanıyor ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
37
Cevap
0
Favori
804
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kokenleri yok deniliyor sanirim. Peki o zaman kokenleri yoksa boyle bir kultur ve dile nasil sahip olmuslardir ?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Benzer cografyada yasayan insanlar benzer sekilde yasiyorlar.
    Ama bir sekilde benzer cografyada yasayan insan gruplarini farkli etnik kokenlere baglayabiliyoruz.
    Ermeniler ve Kürtler gibi ya da Kurtler ve Turkler gibi.
    Arada dil, kultur vs farkliliklari olsa da, baslangic noktasini nasil belirliyor Antropologlar bu konu beni asiyor. Yani hangi noktada ayni insan grubu farklilasiyor "etnik olarak". Ornegin Milattan once 8000 yilinda "Kurt" irki dedigimiz grup belirginlesti, ondan once "Turk" irkinin da atasi olan "X" irki vardi daha sonra bu grup farklilasip ikiye ayrilarak Turk ve Kurt seklinde davrandi vb gibi olabiliyor ya da Orta-Asya'dan gelen X ile Guney Pers'ten gelen Y Anadoluya yerlesip Kurt ve Turk'u olusturdu vs gibi bir hikayesi var muhtemelen.
    Acikcasi beni ilgilendiren kisim su ki, bazi insanlar kendilerini "Kurt" olarak tanimliyor, farkli bir dil konusuyor ve farkli bir yasam tarzina sahipler. O yuzden boyle bir irk yoktur, Kurtce diye bir dil aslinda yoktur vs gibi seyler bana gore sacmalik. Senin Kurtce'nin "orjini" kabul ettigin baska bir X dilini bulmus olman hic bir seyi ispatlamiyor zira benzer bir dil Turkce icin bulunup Turkce yoktur da denilebilir. Bir sekilde yasam farklilasmis ve buna donusmus, bunu inkar etmek sacmalamaktan baska bir sey degil.
    Eski roma haritalarinda Corduene diye gecen bir bolum var mesela, bunun gunumuz Kurt insaninin yasadigi cografyada olmasi ve isim benzerligi zaten kokeni hakkinda fikir veriyor biraz. Ama dedigim gibi bu Antropolojinin konusu ve bu konularda kesin bir sonuca ulasilabilecegini dusunmuyorum. Cunku "kurt" dedigin seyin sinirlari net degil, kimisi milattan once 50 binden baslatir, kimisi 3 binden, ikisi de kendi tanimlamalarina gore dogru olabilir.

Turk devleti diye bahsettigimiz devletler, genellikla Anadoluda kurulan devletler. Buradaki tum bu minor etnik gruplari basarili sekilde barindirmis devletler. Yani ortada "Turk" diye üstün bir ırk var, diğerlerini domine etmiş ve çok süper imparatorluklar kurmuş gibi bir şey yok. Mimar Sinan'in Ermeni olmasi , Sokullu'nun devsirme olmasi gibi; bu bolgedeki devletlerin basarisi farkli kultur ve dusunce tipi ile yogurulan bir suru medeniyetin mirasindan ileri geliyor. O yüzden içi boş milliyetçilik , milliyetçilik zaten içi dolu yapılabilir mi bilemiyorum, yapmamak gerekiyor bu konularda, hatta insanlari siniflandiran herhangi bir konuda.

•  Kürtlerin Tarihi Hangi Zamana Dayanıyor ?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • hiç boşuna konu açma knk taş gibi konu açtım kapattılar sebepsiz yere.türk sitesinde kürt tarihi anca 2 sayfa tartışılıyor sonra kapatılıyor.üstelik kaynak koymama ve illa doğrudur gibi sunmamama rağmen yinede boş yere sildiler konuyu.oysa patır patır pata küte rezil ediyordum bir bir kürt tarihine karşı çıkanları.
  • quote:

Orijinalden alıntı: efsi

hiç boşuna konu açma knk taş gibi konu açtım kapattılar sebepsiz yere.türk sitesinde kürt tarihi anca 2 sayfa tartışılıyor sonra kapatılıyor.üstelik kaynak koymama ve illa doğrudur gibi sunmamama rağmen yinede boş yere sildiler konuyu.oysa patır patır pata küte rezil ediyordum bir bir kürt tarihine karşı çıkanları.

Bugün bir millet, bir şirket ya da bir kalem varsa, onun bir tarihi de var demektir. Yani kimse Kürt tarihine karşı değil, olamaz da.

Yalnız konuda şöyle bir saçmalık vardı: Hiçbir kaynağa dayanmayan, kimin yazdığı belli olmayan ve üçüncü sınıf bloglardan kopyala-yapıştırlarla sürüdürülen saçma sapan bir konuydu. Konu altındaki tartışmalarda insanlar senden ''Ben tarihçi değilim, size kaynak veremem'' diyerek sıyrılmayı iyi biliyorsun, ancak tarihçi olmamana rağmen hiçbir kaynağa da dayanmadan atı Kürtler'in evcilleştirdiğini söyleyecek kadar da iddialısın ve kendinle çelişiyorsun.

Yani durum şuraya çıkıyor; sen istediğini iddia edebilirsin ve herkes sana inanmak zorunda, ama birisi senden kaynak istediği zaman tarihçi değilsin. Güzel taktik. Ama işe yaramaz.

• Mephalay M kullanıcısına yanıt
    Aslinda kurtlerin kokeni Turklere de dayaniyor olabilir. Gerci butun insanlar ayni ataya dayaniyor. Biradaki asil olan bu atalardan ayrilip kendi kulturunu koruyup hatta bu kulturden baska kulturler olusmasina sebep olup yalniz hala kendi kulturunu koruyan irklardir. Kim daha iyi kendi kulturunu koruyup gelecege tasimissa ve bugun anlatabiliyorsa gercekten belirli bir tarihleri var demektir. Bunu bir ayrimcilik olarak veya ovunme olarak gormesinler. Bu bir basaridir. Yalniz tarihi tam belli olmayan bir devleti bile olmayanlarin israrini anlayamiyorum. Kulturunu atalarin tam olarak koruyamamis. Eger korusaydi gunumuzde elinde guclu kanitlarla guclu bir devletin olurdu. Boyle olmamasina ragmen bunu boyle gostermelerini anlayamiyorum.

• efsi E kullanıcısına yanıt
    Kurtler bu konuda ne iddia ediyor ? Ortalikta bir iddia donuyor ama tam olarak ne dedikleri hakkinda bir fikrim yok.

O gun bir suru kaynak falan paylasmistin. Kaynak degil, sadece ne iddia ettiginizi kisaca aciklar misin ?

• Tarihçi kullanıcısına yanıt
    hayır koyduğum kaynakların hepsi doğru veya yanlış bir kaynağa dayanıyordu.ben tarihçi değilim gerekmedikçe durmadan kaynakça veremem kaynak olarak siteyi veriyorum.orda kaynakça vardır.yoksa koyduğum iddiaların kaynağı olarak siteyi verip o sitenin kaynakçalarını verirsem kaynakçaların kaynakçalarını araştırmaya gidersem çok uzun iş olur özel olarak gerekmedikçe yapmıyorum.kaynak isteyen o siteye bakar o sitede kaynaklar vardır.ben kaynak olarak verdiğim siteyi veriyorum.ayrıca atın evcilleştirilmesine gelirsek dediğim gibi kesin bir kanıt olarak sunmuyorum.kaynağım cemşit bender internette kitabını buldum istersen sana linkini atayım bir bak.ahada bunlar yazıyor.

KÜRTLERDE AT KÜLTÜRÜ
    Batılı tarihçiler uygarlığın tekerleğin keşfiyle başladığını söylerler Bu söz biraz abartmalıdır ama yanlış da değildir. Atı
    tarihte ilk kez ehlileştirip binek ve çekme aracı olarak kullanan Kürt halkıdır. Aynı halk ehlileştirdiği atın çekeceği
    tekerleği de keşfetmiştir.

Asya’dan geldiği söylenen atın İÖ 2000 yıllarında Mezopotamya uluslarında arabaya koşulduğunu, savaş av
    işlerinde kullanıldığını gösteren insan boyu kaya kabartmaları…
    Kürtler atı ehlileştirmekle kalmamışlar, onların bakımı ve hastalıklarıyla da uğraşarak veterinerliğin temelini
    atmışlardır. Eski inançlarda her mesleğin, her sanatın bir piri, bir peygamberi vardı. İşte Zerdüşt Peygamber de
    veterinerliğin piri ve peygamberi olmuştur.
    Kürtlere Özgü Bir At Sporu: Cirid
    Cirid oyununun Kürtlere özgü bir spor türü olduğu tüm dünyaca bilinmektedir. “Cirid” sözcüğü de Türkçeye Kürt
    dilinden geçmiştir.
    Cirid oyunu Kürt ırkı atlarla yapılır. … Bu ırk atlar küçük ve gürbüz yapılıdır.
    Bazı yörelerde de yetiştirilen cirid atlarının sol arka ayağıyla sağ ön ayağına çapraz köstek vurularak idman yaptırılır.
    ATI EHLİLEŞTİRIP EĞİTEN HALK: KÜRTLER
    Ünlü tarihçi ve arkeolog Contenau … “Sümerler yalnız eşeği biliyorlardı. Atı sonradan gördüler” diyor ve bunu
    kanıtlamak için de Sümerlerin atı Dağ eşeği olarak adlandırdıklarını anımsatıyor. Sümerler deveye de Mısır
    yörelerinden ve Filistin üzerinden geldiği için “Deniz eşeği” demekteydiler.
    Atın Firavunlar ülkesinde bilinmemesine karşın Asya’da da durum Mısır’dakinden farklı değildi. … Atın ehlileştirilmesi
    ve eğitilmesi işi Zağros’ta Mitanniler ve Kassitler zamanında olmuştur. … Gılgameş Destanında attan söz
    edilmektedir.

ben bu son yazdığın cümleyi nerde yapmışım.bu kadar da uydurulmaz ki resmen iftira.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi efsi -- 26 Temmuz 2016; 20:52:49 >

• sasanileri partları medleri ve güçlü bazı devletleri ayrıca irili ufaklı birtakım devletleri kürtler kurmuştur.ve cemşid benderin iddialarına göre kürtlerin uygarlığa katkısı çoktur.ben ilkini iddia ediyorum 2. dediğim şeyden o kadar emin değilim.ama kanıtlar öyle olduğunu gösteriyor.
  • quote:

hayır koyduğum kaynakların hepsi doğru veya yanlış bir kaynağa dayanıyordu.ben tarihçi değilim gerekmedikçe durmadan kaynakça veremem kaynak olarak siteyi veriyorum.orda kaynakça vardır.yoksa koyduğum iddiaların kaynağı olarak siteyi verip o sitenin kaynakçalarını verirsem kaynakçaların kaynakçalarını araştırmaya gidersem çok uzun iş olur özel olarak gerekmedikçe yapmıyorum.kaynak isteyen o siteye bakar o sitede kaynaklar vardır.ben kaynak olarak verdiğim siteyi veriyorum.ayrıca atın evcilleştirilmesine gelirsek dediğim gibi kesin bir kanıt olarak sunmuyorum.kaynağım cemşit bender internette kitabını buldum istersen sana linkini atayım bir bak.ahada bunlar yazıyor.

KÜRTLERDE AT KÜLTÜRÜ
    Batılı tarihçiler uygarlığın tekerleğin keşfiyle başladığını söylerler Bu söz biraz abartmalıdır ama yanlış da değildir. Atı
    tarihte ilk kez ehlileştirip binek ve çekme aracı olarak kullanan Kürt halkıdır. Aynı halk ehlileştirdiği atın çekeceği
    tekerleği de keşfetmiştir.

Asya’dan geldiği söylenen atın İÖ 2000 yıllarında Mezopotamya uluslarında arabaya koşulduğunu, savaş av
    işlerinde kullanıldığını gösteren insan boyu kaya kabartmaları…
    Kürtler atı ehlileştirmekle kalmamışlar, onların bakımı ve hastalıklarıyla da uğraşarak veterinerliğin temelini
    atmışlardır. Eski inançlarda her mesleğin, her sanatın bir piri, bir peygamberi vardı. İşte Zerdüşt Peygamber de
    veterinerliğin piri ve peygamberi olmuştur.
    Kürtlere Özgü Bir At Sporu: Cirid
    Cirid oyununun Kürtlere özgü bir spor türü olduğu tüm dünyaca bilinmektedir. “Cirid” sözcüğü de Türkçeye Kürt
    dilinden geçmiştir.
    Cirid oyunu Kürt ırkı atlarla yapılır. … Bu ırk atlar küçük ve gürbüz yapılıdır.
    Bazı yörelerde de yetiştirilen cirid atlarının sol arka ayağıyla sağ ön ayağına çapraz köstek vurularak idman yaptırılır.
    ATI EHLİLEŞTİRIP EĞİTEN HALK: KÜRTLER
    Ünlü tarihçi ve arkeolog Contenau … “Sümerler yalnız eşeği biliyorlardı. Atı sonradan gördüler” diyor ve bunu
    kanıtlamak için de Sümerlerin atı Dağ eşeği olarak adlandırdıklarını anımsatıyor. Sümerler deveye de Mısır
    yörelerinden ve Filistin üzerinden geldiği için “Deniz eşeği” demekteydiler.
    Atın Firavunlar ülkesinde bilinmemesine karşın Asya’da da durum Mısır’dakinden farklı değildi. … Atın ehlileştirilmesi
    ve eğitilmesi işi Zağros’ta Mitanniler ve Kassitler zamanında olmuştur. … Gılgameş Destanında attan söz
    edilmektedir.

ben bu son yazdığın cümleyi nerde yapmışım.bu kadar da uydurulmaz ki resmen iftira.

• Genetik olarak Orta Asya'ya özgü olan küçük tıknaz ama çok güçlü olan hatta Çin'in sırf bu atlardan alabilmek için tüm hazinesini kullanarak Hunlara savaş açtığı atları bile sahiplenmiş adamlar ya

Bu iddiaların sahibi olan Cemşid Bender yani Mehdi Halıcı, sıkı bir cemaatçi aileden gelir. Gayet sıkı sağcı bir aileden gelirken Nurcuların fişlendiği dönemde yurtdışına çıkıp bir anda nasıl olduysa Kürtçü olup ismini değiştirip böyle saçma sapan kitaplar yazmaya başlayan birisidir bu. Son kitaplarından birisinde de hz. Adem ve Havva'nın Van gölü havzasında başladığını yazmış yahu.

Kim olduğunu öğrenmek isteyen aşağıdaki yazıya bakabilir. Şunun gibi insanlar tarafından kandırılmaktan vazgeçin artık, biliyorum işinize geliyor ama bu kadar da saçmalamayın.

Sabri Halıcı’nın oğullarından ikincisi avukat Mehdi Halıcı’dır.
    Mehdi Halıcı, Hukuk Fakültesi’nde öğrenciyken babasına yazdığı mektup Risale-i Nur’u çağrıştırdığı için hapis yattı. Babası Sabri Halıcı da o zaman Risale-i Nur bulundurmaktan cezaevindeydi. Mehdi Halıcı ağabeyi Feyzi Halıcı gibi sıradan bir sağcı gibi yaşarken 1958 yılında Norveç’e gitti. Bu ülkede Norveçli bir bayanla evlendi. (İsmini ne yazık ki, tespit edemedim.) Norveç’te kooperatifçilik ihtisası yaptı. Devlet kurumlarında çalıştı.

Sonra ne olduysa Mehdi Halıcı Kürtçü oldu. Adını Cemşid Bender olarak değiştirdi. Mehdi Halıcı yani Cemşid Bender, Güneş Dil Teorisi’ne benzer tezler ileri sürmeye başladı. İnsanlık tarihi Kürt tarihi ile başlıyordu. Atı evcilleştiren, tekerleği bulan, yazıyı keşfeden, kısaca tarihte keşfedilen ne varsa Kürtler keşfetmişti. Mehdi Halıcı yani Cemşid Bender Peygamber Tarihi alanında da Kürtlüğün katkısını sıralıyordu. Bu kitaplardan biri ‘Kürt Tarihi ve Uygarlığı’ idi. (İlk yayıncısı Doğu Perinçek’in yönetimindeki Kaynak Yayınları idi. Şimdi kitaplarını Berfin neşrediyor.) Kürt ve Alevi kültürünü harmanlayan Türklük ve Sünnilik karşıtı tezler üretti kitaplarında.

Mehdi Halıcı, Cemaat’le ilişkilerini duygusal anlamda hiç koparmadı. Geçmişte avukatlıklarını üstlendi. Risale-i Nur’ları övdü. Cenazesinin onlar tarafından kaldırılmasını istedi. Onlar da öyle yaptı.

http://ekonomi.dunyabulteni.net/?aType=yazarHaber&ArticleID=2881

• Ottoman_PoweR kullanıcısına yanıt
    biz zaten değiştirmiştik.senin haberin yoktu.
  • Kraven kullanıcısına yanıt
    kürtlerin yazıyı keşfettiklerine bende inanmıyorum.ancak bazı araştırmalar kuzey mezopotamyadan yazının çıktığını göstermiş o yüzden böyle iddia etmiş kaynaksız değil yani ve başka araştırmalarda güney mezopotamyadan çıktığını
    gösterebilir sonuçta tarihte değişebilir ama böyle tarihi araştırmalar var yani adamda böyle olduğuna inanmış ondan iddia etmiş.ama cirit kürtçeden türkçeye geçmiş ve cirit kelimesinin kürtçede anlamıda büyük saldırı büyük baskındır.cirit kürtlerin atlarıyla yapılır buda mı yalan?ben doğru olduğuna inanıyorum.elimden geldiğince buna kanıttta sunabilirim.sen olmadığını kanıtla.mesela buğdayın ilk yetiştirildiği yer diyarbakır karacadağ çayönüdür.hatta kanıtta getiririm sana.

Emmer (Triticum dicoccum) ve einkorn (Triticum monococcum) çeşidi buğdaylara Anadolu'nun en eski yerleşimlerinden Çayönü'nde de rastlanmıştı. Kastamonu'nun meşhur siyezi ile birlikte Kars'ın kavılcası da işte bu antik buğday grubu içinde yer alıyor.

http://www.agaclar.net/forum/tarla-bitkileri/27019.htm

Suriye’deki Abu Hüreyra ve Türkiye’deki Cafer Höyük, Çayönü, Nevali Çori gibi arkeolojik ören yerleri bu ilk tarım köyleri arasındadır.

Buğday, insan yaşamını ekonomik ve kültürel olarak etkilerken, insan da buğdayın evrimini etkilemiştir. İlk tarım köylerinde ekilen iki çeşit buğday vardı: Siyez (Triticum monococcum) ve gernik (Triticum dicoccum). Bunlar, yabani atalarına göre biraz daha iri taneli ama yine yabaniler gibi kavuzlu (taneyi sıkıca saran örtü) ve başağı taşıyan sapları yarı kırılgan yapıda türlerdi. Daha sonraki dönemlerde ise iri taneli, uzun boylu ve kavuzsuz, bu nedenle işlemesi çok daha kolay iki tür ortaya çıktı: Makarnalık buğday (Triticum durum) ve ekmeklik buğday (Triticum aestivum).

http://www.bugday.org/portal/haber_detay.php?hid=121

kısacası kürtlerin boyu sizin sandığınızdan fazla.sasanileride zaza kürtleri kurmuştur.

• quote:

kürtlerin yazıyı keşfettiklerine bende inanmıyorum.ancak bazı araştırmalar kuzey mezopotamyadan yazının çıktığını göstermiş o yüzden böyle iddia etmiş kaynaksız değil yani ve başka araştırmalarda güney mezopotamyadan çıktığını
    gösterebilir sonuçta tarihte değişebilir ama böyle tarihi araştırmalar var yani adamda böyle olduğuna inanmış ondan iddia etmiş.ama cirit kürtçeden türkçeye geçmiş ve cirit kelimesinin kürtçede anlamıda büyük saldırı büyük baskındır.cirit kürtlerin atlarıyla yapılır buda mı yalan?ben doğru olduğuna inanıyorum.elimden geldiğince buna kanıttta sunabilirim.sen olmadığını kanıtla.mesela buğdayın ilk yetiştirildiği yer diyarbakır karacadağ çayönüdür.hatta kanıtta getiririm sana.

Emmer (Triticum dicoccum) ve einkorn (Triticum monococcum) çeşidi buğdaylara Anadolu'nun en eski yerleşimlerinden Çayönü'nde de rastlanmıştı. Kastamonu'nun meşhur siyezi ile birlikte Kars'ın kavılcası da işte bu antik buğday grubu içinde yer alıyor.

http://www.agaclar.net/forum/tarla-bitkileri/27019.htm

Suriye’deki Abu Hüreyra ve Türkiye’deki Cafer Höyük, Çayönü, Nevali Çori gibi arkeolojik ören yerleri bu ilk tarım köyleri arasındadır.

Buğday, insan yaşamını ekonomik ve kültürel olarak etkilerken, insan da buğdayın evrimini etkilemiştir. İlk tarım köylerinde ekilen iki çeşit buğday vardı: Siyez (Triticum monococcum) ve gernik (Triticum dicoccum). Bunlar, yabani atalarına göre biraz daha iri taneli ama yine yabaniler gibi kavuzlu (taneyi sıkıca saran örtü) ve başağı taşıyan sapları yarı kırılgan yapıda türlerdi. Daha sonraki dönemlerde ise iri taneli, uzun boylu ve kavuzsuz, bu nedenle işlemesi çok daha kolay iki tür ortaya çıktı: Makarnalık buğday (Triticum durum) ve ekmeklik buğday (Triticum aestivum).

http://www.bugday.org/portal/haber_detay.php?hid=121

kısacası kürtlerin boyu sizin sandığınızdan fazla.sasanileride zaza kürtleri kurmuştur.

Mezopotamyada sadece kürtler mi var ?
    Ermeni sürgününe kadar diyarbakırda ermeniler çoğunluktaydı. Yani diyabakırda yüz yıllardır sadece kürtler bulunmuyor... Çok sevdiğin wikipedi: https://en.wikipedia.org/wiki/Tigranocerta
    Doğru düzgün kaynak olmadan, kesinliği belli olmayan şeylerin hepsini kürtler yaptı diyorsunuz komik oluyor.

• efsi E kullanıcısına yanıt
    Tarihçi değilsen, kaynak veremiyorsan tarih hakkında konuşma.

• orası kürtlerin anavatanı ermenilerin değil pnp.ayrıca m.ö 1 yüzyıl ile m.ö 8.binyıl aynı tarih haklısın pnp!ve diyarbakırda nerde ermeniler çoğunluktaydı bir yerimizden sallamayalım.belli bir dönemi söylüyorsan neyse tam olarak bilemeyeceğim ama genel olarak diyarbakırda kürtler yaşar.bir dönem türklerde çoğunluk olmuş olabilir.tam olarak bilemeyeceğim ama bu diyarbakırın genel olarak kürt yurdu olduğu gerçeğini değiştirir mi?
  • İnanıyo lan
    sen yazdığımı okuyor musun?resmen iftira atıyorsun birader.kaynak veremiyorum diye birşey demedim.kaynak olarak siteyi veriyorum isteyen doğruluğunu daha da araştırır.özel olarak gerekmedikçe kaynakları millete göstermek için kaynakçayı veya kaynakçanın kaynakçasını vermiyorum.

• quote:

sen yazdığımı okuyor musun?resmen iftira atıyorsun birader.kaynak veremiyorum diye birşey demedim.kaynak olarak siteyi veriyorum isteyen doğruluğunu daha da araştırır.özel olarak gerekmedikçe kaynakları millete göstermek için kaynakçayı veya kaynakçanın kaynakçasını vermiyorum.

Güzel kardeşim, zaten ortaya bir şey atıyorsan bunu ispatlamak için kaynağını vermek zorundasın. Yoksa böyle dalga geçerler.

Bir de pişkin pişkin kaynak vermiyorum isteyen araştırsın yazmış.

ben illa doğru demiyorum ki.ayrıca bilimde iddiaya inanmak denilen birşey vardır.ben iddiaya inanıyorum.medlerin partların sasanilerin kürt olduğuna kesin kanıtlar olmasada inanıyorum ve tartışmaya açık biçimde fikrimi belirtiyorum.

ve hala kaynak diyor.ben kaynak veriyorum.kaynakların doğruluğunu sen araştırırsın diyorum.ne kaynak vermemesi birader.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi efsi -- 27 Temmuz 2016; 0:28:15 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.