Şimdi Ara

Kuran Meali Önerisi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
51
Cevap
1
Favori
10.743
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Evet beyler kuran öeali okumaya karar verdim. Sonra eleştirince millet bize okudun mu kardeşim diyor evet diyebilelim. Aslında edip yüksel gibi ihsan eliaçık gibi revizyonist diyebileceğimiz kişilerin meallerini okumak mantıklı olabilirdi ama onlarda çok inandıkları için herşeyi akıl ve mantığa ve vicdana sığacak şekilde çevirirler diye korkuyorum. Soy ismi yazır olan bir kişinin mealini de önerdiler ama bilmiyorum ...

Evet okuduğunuz beğendiğiniz bir meal önerin.

6 ocak 2017. edit. Arkadaşlar yazacağınız önerinin havada kalmayacağına emin olun istedim. Şuan türkiye'de değilim ayrıca tabi ki okumak istediğim başka kitaplarda var. Değerlendirip içlerinden birini okuyacağım. Ama asla yazdığınız öneriyi değerlendirmemezlik yapmam. Sadece 1 kereden fazla okumak istemediğim ve muhtemelen dünyada en çok çevirisi olan kitap olduğu için karar vermek zor oluyor. 1 tane okuyacam o da en iyisi olsun istiyorum pek tabi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-8EF5824CF -- 6 Ocak 2017; 1:7:10 >

• Yaşar Nuri Öztürk ünki iyiydi bence ama ben bir daha başka bir kişiden de okuyacağım. Çünkü her meal o meali hazırlayan kişinin düşüncelerini de temsil ediyor illa ki. O yüzden farklı farklı mealleri okumakta yarar var. Zaten Kuran, müslüman için tek sefer okuyup bırakmalık bir kitap değil bence. Başka başka kitapları sürekli okuyoruz ama Allah'ın kitabını bir kere okuyup bırakacak mıyız yani? Bu yüzden bence Yaşar Nuri yi oku sonra başka bir meali de okursun. Ben Mahmut Kısa nın açıklamalı mealini okumayı düşünüyorum. Mahmut Kısayı tanımıyorum ama cidden çok olumlu yorumlar var meali hakkında ve PDF olarak indirip baktım, gayet iyi gibiydi. Ona da bir bak istersen.
    Edit: Pardon, konuyu bir daha okudum da müslüman değilsin galiba. O zaman baya yanlış anlamışım ben.
    Eğer inanmıyorsan zaten Kuranı sırf okumuş olmak için okuma bence. Zaten okuyunca fikrin kesinlikle değişmeyecekse, öylesine sırf kültür olsun diye ya da okudum diyebilmek için falan okuyacaksan boşuna okuma yani. Ortamlarda okudum dersin kim bilecek.
    Yok ben o kadar dogmatik değilim, fikrim değişir belki falan dersen de tek diyeceğim şey diyanet meali gibilerine hiç bakma ve üzerine tartışılan ayetlerin mutlaka birden fazla mealine bak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LePortaBim -- 4 Ocak 2017; 17:16:20 >

• Yaşar nuri öztürk indiriş sırasına göre düzenlenmiş kitabı iyidir. Internette de envayi çeşit meali bulabilirsin. Aynı ayeti karşılaştırmalı okıyabilirsin
  • "Sonra eleştirince millet bize okudun mu kardeşim diyor evet diyebilelim" Hocam bu düşünceyle kitap mı okunur ya:/
  • Şuraya şöyle bir cümle yazayım da müslüman sanmasınlar mantığı da olabilir
  • kuranimecid.com

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi furkanbabo -- 5 Ocak 2017; 17:40:2 >
  • Harun Yıldırım, Ömer Nasuhi Bilmen ve Ömer Öngüt

http://www.kuranmeali.org/4/nisa_suresi/75.ayet/kurani_kerim_mealleri.aspx

Yanlış anlaşılmasın; yukarıda önerdiğim kişiler en iyileridir gibi bir iddiam yok. Sadece Nisa 75 ayeti üzerinden de hareket edilmemeli. Bu sadece öneridir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: LePortaBim

Yaşar Nuri Öztürk ünki iyiydi bence ama ben bir daha başka bir kişiden de okuyacağım. Çünkü her meal o meali hazırlayan kişinin düşüncelerini de temsil ediyor illa ki. O yüzden farklı farklı mealleri okumakta yarar var. Zaten Kuran, müslüman için tek sefer okuyup bırakmalık bir kitap değil bence. Başka başka kitapları sürekli okuyoruz ama Allah'ın kitabını bir kere okuyup bırakacak mıyız yani? Bu yüzden bence Yaşar Nuri yi oku sonra başka bir meali de okursun. Ben Mahmut Kısa nın açıklamalı mealini okumayı düşünüyorum. Mahmut Kısayı tanımıyorum ama cidden çok olumlu yorumlar var meali hakkında ve PDF olarak indirip baktım, gayet iyi gibiydi. Ona da bir bak istersen.
    Edit: Pardon, konuyu bir daha okudum da müslüman değilsin galiba. O zaman baya yanlış anlamışım ben.
    Eğer inanmıyorsan zaten Kuranı sırf okumuş olmak için okuma bence. Zaten okuyunca fikrin kesinlikle değişmeyecekse, öylesine sırf kültür olsun diye ya da okudum diyebilmek için falan okuyacaksan boşuna okuma yani. Ortamlarda okudum dersin kim bilecek.
    Yok ben o kadar dogmatik değilim, fikrim değişir belki falan dersen de tek diyeceğim şey diyanet meali gibilerine hiç bakma ve üzerine tartışılan ayetlerin mutlaka birden fazla mealine bak.

Eğer inanmıyorsan zaten Kuranı sırf okumuş olmak için okuma bence. Zaten okuyunca fikrin kesinlikle değişmeyecekse, öylesine sırf kültür olsun diye ya da okudum diyebilmek için falan okuyacaksan boşuna okuma yani.

Hocam müslüman biriysen bu cümleler tehlikeli değil mi?

Birde diyanet neden okunmamalı?

• Anayurt Oteli kullanıcısına yanıt
    Eğer yanlış bir şey söylediysem Allaha sığınırım. Orada demek istediğim, eğer birisi zaten ne olursa olsun inanmayacaksa o kişinin okuduğu Kuran ona fayda etmez ki. İman etmenin şartı inanmak istemek/inanmaya hazır olmak değil mi? Birisinin inanmak gibi bir amacı yoksa, inkarında ısrarcıysa o kişinin okuduğu Kuran sırf kültür olsun diyedir zaten. Bir kulağından girer ötekinden çıkar. ''Ortamlarda dini eleştirince soruyorlar Kuranı okudun mu diye, ben de okumadım diyince küçümsüyorlar tabii, git oku öyle gel sen konuşma diyorlar.'' diyen birisi Kuranı okusa ne okumasa ne?
    Zaten sonra da ''Yok ben o kadar dogmatik değilim, fikrim değişir belki falan dersen...'' diye bir cümle yazmışım. Yani ben kimseye Kuran okuma demiyorum, eğer her türlü dini reddedeceksen, Kuranı hata aramak için okuyacaksan, hatta Kuranda hata olduğunu düşündüğün şeyler görünce sorgulamayı bırakacaksan (Bir çok kişinin yaptığı bir şey bu), senin okuduğun Kuran sana pek bir fayda etmez maalesef.

Diyanet meselesi içinse, diyanet meali gerçekten çok kalitesiz. Diyanetin yaptığı ne düzgün ki meali düzgün olsun zaten. Tamamen kafalarına göre yorumluyorlar. Tamam bir kişi kendi yorumuna göre tercüme edebilir ama, kendi dini görüşlerine Kuranı uydurmak için Kuranda yazmayan kelimeleri, anlamı bozacak şekilde tercümesine ekliyorsa orada bir sıkıntı vardır. Diyanetin yaptığı da bu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LePortaBim -- 6 Ocak 2017; 19:27:43 >

• LePortaBim kullanıcısına yanıt
    Aslında daha yazarken başıma bela olacağını tahmin ettiğim, biri üzerine parmak bastığında ise yazma amacımı ifade ettiğim bir cümle o. Ama tabi herşey olup bittikten sonra ortaya konan samimiyetin pek bir anlamı ve inandırıcılığı kalmıyor. Neyse konumuza dönersek..

Kuranı neden okumak istiyorum? Milyarların taptığı Allah,ın kitabı milyon cinsinden okuyanı bulunan üzerinde en çok tartışma bulunan 'şey'lerden biri olan bu kitabı okumanın hiçbir zararı yokken pek çok faydası olacaktır.

İnanmak için veya inanmak istediğim için okumuyorum. Bu konular içine girildi mi çıkılması zor konular olduğu için uzatmadan ani şekilde şuan kesiyorum. Ama inanmak falan istediğim yok. Tam tersi bile diyebilirim. Bir açık bulmak için okumayacağım ama bulursam sevineceğimi de samimiyetle ekliyorum.

Bir kitaba başladım mı bırakmam. 3 cümleden birinin hemen her ayetin sonunun o kurtarıcıdır allaha sığının ne bileyim o çok affedicidir tarzı cümlelerle biteceğini ve acayip sıkacağını düşünüyorum nefesim kesilecek okurken sıkıntıdan bence ama okuyacağım. Sonra zamanı ve yerini bulursam incil tevrat budizme kadar yolu var. Bilgi bilgidir öğrenmenin ayıbı yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-8EF5824CF -- 6 Ocak 2017; 19:43:58 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Anayurt Oteli

quote:

Yaşar Nuri Öztürk ünki iyiydi bence ama ben bir daha başka bir kişiden de okuyacağım. Çünkü her meal o meali hazırlayan kişinin düşüncelerini de temsil ediyor illa ki. O yüzden farklı farklı mealleri okumakta yarar var. Zaten Kuran, müslüman için tek sefer okuyup bırakmalık bir kitap değil bence. Başka başka kitapları sürekli okuyoruz ama Allah'ın kitabını bir kere okuyup bırakacak mıyız yani? Bu yüzden bence Yaşar Nuri yi oku sonra başka bir meali de okursun. Ben Mahmut Kısa nın açıklamalı mealini okumayı düşünüyorum. Mahmut Kısayı tanımıyorum ama cidden çok olumlu yorumlar var meali hakkında ve PDF olarak indirip baktım, gayet iyi gibiydi. Ona da bir bak istersen.

Eğer inanmıyorsan zaten Kuranı sırf okumuş olmak için okuma bence. Zaten okuyunca fikrin kesinlikle değişmeyecekse, öylesine sırf kültür olsun diye ya da okudum diyebilmek için falan okuyacaksan boşuna okuma yani.

Hocam asıl senin yaptığın tehlikeli yalnız haberin olsun.

Adam ister inansın ister inanmasın ister kafir olsun, papaz olsun, zinacı olsun her kim olursa olsun kuranı okumaya niyet etmiş. Hemde en iyi kaynaktan okumaya niyet etmiş sen burda inanmıyorsan okuma diyorsun. Senin ne haddine acaba bu ? Belki kafir hatta kuranı eleştirmek için okuyor ama orada okuduğu bir cümleden etkilenip müslüman olacak. Nerden bilebilirsin?

Kurana saygısızlık edilmediği, parçalanmadığı, yerlere atılmadığı normal bir şekilde okunduğu sürece kimseye okuma deme hakın yok.

Tahmin ediyorum ki kötü niyetle yazmadın bu dediklerini anlıyorum seni. Ama yanlışın var bu noktada. Bir de bu açıdan bak

• quote:

Orijinalden alıntı: ahmtayd

quote:

Orijinalden alıntı: Anayurt Oteli

quote:

Hocam asıl senin yaptığın tehlikeli yalnız haberin olsun.

Adam ister inansın ister inanmasın ister kafir olsun, papaz olsun, zinacı olsun her kim olursa olsun kuranı okumaya niyet etmiş. Hemde en iyi kaynaktan okumaya niyet etmiş sen burda inanmıyorsan okuma diyorsun. Senin ne haddine acaba bu ? Belki kafir hatta kuranı eleştirmek için okuyor ama orada okuduğu bir cümleden etkilenip müslüman olacak. Nerden bilebilirsin?

Kurana saygısızlık edilmediği, parçalanmadığı, yerlere atılmadığı normal bir şekilde okunduğu sürece kimseye okuma deme hakın yok.

Tahmin ediyorum ki kötü niyetle yazmadın bu dediklerini anlıyorum seni. Ama yanlışın var bu noktada. Bir de bu açıdan bak

• Kuranı kerim meali şerifi ÖMER ÖNGÜT hocanın özellikle tavsiye ediyorum çok memnun kalırsınız gerek Türkçe yalınlığı gerek orjinal arapçasının aslına tam uygunluk açık ve net çeviri
  • yav ne kadar çok meal var arkadaş yememişler içmemişler meal yazmışlar yav. Beynim allak bullak oldu. Edebiliyor muyum doğrusunu bulana kadar 10 tane meal okuyayım? Başka işimgücüm yok sanki...

Hani şimdi ben böyle bişeyi söyleyebilen bir adamın mealini nasıl okuyayım?

Kuran Meali Önerisi

Lafa bak. Bilim düşmanları. Ölecek olsa organ bağışını ilk kendisi kabul eder. 10 yaşında bir sabi bağışla kurtuluyorsa organ nakli yapmayıp ölümüne gözmü yumalım yobaz herif? Pis adam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-8EF5824CF -- 8 Ocak 2017; 15:34:25 >

• 19 - Edip Yüksel: ALLAH yolunda savaşmalısın. Sen ancak kendinden sorumlusun. İnananları da aynı şeye özendir ki ALLAH kafirlerin gücünü etkisiz hale getirsin. ALLAH'ın gücü daha şiddetli, cezası daha çetindir

Yaşar Nuri Öztürk: Allah yolunda savaş. Kendinden başkasından sorumlu değilsin. İnananları da teşvik et. Umulur ki Allah, küfre sapanların gücünü kırar. Allah, kuvvetçe daha üstün, cezalandırmada daha güçlüdür.

33 - Ömer Öngüt: Allah yolunda savaş! Sen ancak kendinden sorumlusun. İman edenleri de savaşa teşvik et. Umulur ki Allah kâfirlerin gücünü kırar. Gücü en şiddetli olan ve cezası en ağır olan Allah'tır.

2 - Diyanet İşleri: (Ey Muhammed!) Artık Allah yolunda savaş! Sen ancak kendinden sorumlusun! Mü’minleri de savaşa teşvik et. Umulur ki Allah inkâr edenlerin gücünü kırar. Allah’ın gücü daha üstündür, cezası daha şiddetlidir.

yarım saattir bu siteyi inceliyordum sonunda aradığım şeyi buldum. Çevirmenlerin aykırı konuştuğu bir bölüm arıyordum. bu nisa-84.

Yaşar ve Edip iman eden ve akıllı çağdaş insanlar oldukları için ''İman edenleri savaşa teşvik et'' kısmını o şekilde çevirmemeleri gerektiğini biliyorlar. Ya da diyanet ve ömer Allah düşmanılar ve o bu ayeti ''İman edenleri savaşa teşvik et'' olarak çeviriyorlar.

Anlatmak istediğim şu ki eğer ayet ömer ve diyanetin çevirdiği gibiyse zaten her şey ortada. Ayet yaşar ve edipin çevirdiği gibi olmalı. Hangisinin doğru olduğunu şimdi ben nereden bileceğim arpçam mı var? Arapça bilen adam da tam anlamıyoruz bu allah dili diyorlar. Kim anlıyorsa bu kitabı bize de anlatsın.

edit. Şimdi tekrar okudum da yaşar ve edip'in çevirileri de aslında saklamaya çalışmış olsalar da ayetin iman edenleri savaşa teşvik ettiğini bayağı belli ediyor aslında. Bildiğin savaşa teşvik ediyor arkadaş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-8EF5824CF -- 8 Ocak 2017; 16:10:59 >

• Bu kadar çok mealin çıkması son yıllarda olan şeyler. Çeşitli cemaatlerin, modernist veya tarihselci ideolojilere sahip olanların her biri kendine özel bir meal yazıyor...

Bir buçuk yüzyıl öncesinden önce kimsenin meallerle ilgili bir uğraşı yokmuş.

Konuyla ilgililer(eğitim görenler) Tefsir üzerinden konuyla ilgisizler Amme Tefsiri gibi küçük cüz tefsirleri üzerinden okuyorlarmış Kur'an Mealini.

Zaten genel dinle ilgili bilgiler ve dindarlık veya Tanrıyı sorgulama işleri için sanıldığı gibi Kur'an okumaya gerek yoktur. Kur'an daha çok anayasa metni gibi bir şey. Elbette normatif kurallardan ibaret değil ama sıradan okuyucu için tefsirsiz bir mealin kuru bir metinden fazlası olması imkansız.

Zaten Meal okuyucuları genelde sorgulamak veya dini bilgiler öğrenmek için okumazlar kitabı. Onlar zaten inanmaya veya inanmamaya zorlamışlardır kendilerini. İnanmaya zorlayanlar için sanki o ayetler büyük bir deneyim ve büyük anlamlara geliyormuş gibi gelir. Hatta bazı meal okuyucuları bilimsel mucizeler, hurafe harf hesapları(19 vs.) gibi über saçma şeylere bile inanabilirler sırf okuduğu metni mucizevi bir konuma koymak için.

Zaten Tanrıyı, dinleri gerçekten sorgulayan bir insan hakikati ve hakikatini bulur. Bazen başka 'durak'larda durur. Ama sorguladıkça o durakları bir bir aşar.

Din, İman, Tanrı, İbadetler hakkında araştıran ve bilgi sahibi olmak isteyen biri içinde Kur'an en son kaynaktır. Küçük bir cep ilmihali bile daha derli toplu bilgi verir Kur'an'dan.

• Bence dostum en sağlıklı şey Kuranı anlamak için şudur:
    Diyanet mealini al.Kafanda çeviri yönünden kuşku uyandıran ayetlerde diğer meallere bak , sonra kafanda hala anlamıyorsan o ayeti tefsire bak ,tefsirden de istediğin yanıtı alamıyorsan o ayetle ilgili muhtemelen çeşitli alim,hocaların yorumları vardır onlara teker teker bak. BEnce mealler arası öyle çok aman aman bi fark yok
  • San tavsiyem kuranmeali. Org dan bahsettiğin isimler dr dahil bir çok meali karşılaştırmalı okuman.
  • BrokenNecklace kullanıcısına yanıt
    O şekilde uğraşamam kitap şeklinde okuyacağım. Şuanlık en büyük adayım edip. Sonra dombili sakallı adamın çevirisi. Yaşar Nuri Öztürk'ü de düşünmüyor değilim. Daha çok revizyonist diyebileceğimiz tiplerden birini tercih edeceğim. Niye dersen ben yobazla karşı zaten önyargılıyım. Yobazlar ne dese tersini inanırım daha iyi. Bunlardan en azından daha çağdaş diyebileceğimiz kişiler benim şans vereceğim insanlar. Artık onlar bile fikrimi değişemiyorsa fikrim sabitleşecek.
  • O zaman genel olarak güvendiğim birinin tavsiyesi üzerine yaşar nuri mealini önereyim.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.