Şimdi Ara

Kulak tıkanması için oksijenli su kullanımı ve sonrası (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
82
Cevap
1
Favori
478.359
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Dediğiniz o uğultunun aynısı bende var işte :) Çapada dediğiniz testleri yaptırdım ama gene mükemmel duyuyorsunuz dediler. Sorun bence duyup duymama değil zaten. Nasıl çözeceğim bu olayı ben de bilmiyorum. Çözerseniz bu problemi beni de haberdar ederseniz çok sevinirim gerçekten :))) Oksibor bu arada işe yaradı mı? Gliserin ve Oksijenli Su bana fayda etmiyordu daha beter yapmaktan başka.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dreandes

Dediğiniz o uğultunun aynısı bende var işte :) Çapada dediğiniz testleri yaptırdım ama gene mükemmel duyuyorsunuz dediler. Sorun bence duyup duymama değil zaten. Nasıl çözeceğim bu olayı ben de bilmiyorum. Çözerseniz bu problemi beni de haberdar ederseniz çok sevinirim gerçekten :))) Oksibor bu arada işe yaradı mı? Gliserin ve Oksijenli Su bana fayda etmiyordu daha beter yapmaktan başka.
    Hocam ben Oksibor ile oksijenli suyu aynı sanıyordum. Farklı mı ki? Bunu bilmiyorum. Bunun dışında Gliserin'e göre bence kesinlikle Oksibor daha etkili, etkisini anında hissedebiliyorsunuz. Sanki kulağınızın içinde kazan kaynıyor gibi fokur fokur sesler geliyor damlatır damlatmaz. Kiri çözüyor yani direk. Gliserin bence bir işe yaramıyor ama tabi kişiden kişiye de değişebilir, belki bendeki kirler serttir ondan işe yaramamış olabilir. Gliserin bir de nasıl desem kolay akmıyor, olup olmayacak yerde saatler sonra bile hala kulaktan yağ akıntısı olarak aktığı oluyor.

Duyma konusuna gelirsek aslında ben de aynı fikirdeyim, çok şükür işitmeyle alakalı bir problemim yok ama korkuyorum yani en azından şu ağrı ve basınç hissiyatı olmasa...

• Sağ kulağım duymuyor diye devlet hastanesine geldim. Kulaklarımı inceledi ve iki kulağın temizlenmesi gerekiyor dendi. Sağ kulakta ben kulak çöpü ile baya zorlayarak temizlik yapmıştım, yaptığım bu hareket kulak kirlerini içeri yitip zar tavanına yapıştırmış.

Buşonex diye bir ilaç verdi. Bir hafta kullan sonra gel kulak yıkanacak dendi.

Buşonex ilacını kullanan var mı? Aslında yıkama kokusuna biraz tedirginim. Halk arasında söylenti var. Bir defa yıkadın mı bunun devamı gelir diye...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dreandes

Hocam merhaba. Tekrardan hortlatıyorum. Bugün Okmeydanı Araştırma Hastanesi'nin KKB bölümüne gittim konuyla ilgili. Sağolsun bu doktor baya ilgilendi. Mikroskopla falan baktı iyice. Görünürde bir şey yoktu. O da birazcık kir var dedi ilaç damlatıp (Oksibor'la aynı şey sanırım, yine köpüren cinsten) biraz bekledikten sonra ilaçla beraber vakumladı. Temizleyebildiğim kadar temizledim falan dedi.

Neyse işin can alıcı kısmı uğultu için işitme testi yaptırdı ve sağ kulağımda işitme kaybı tespit edildi. AMA ben asla bu teste güvenmiyorum çünkü testi yapan kadın sağolsun (!) ne butona bastırdı, ne yüzüme baktı. Sadece elini kaldır dedi ben de nedense aptal gibi en az 3-4 defa sesi duyduğum halde kadın camdan yüzüme bakmıyor diye elimi kaldırmadım görmüyor diye düşünerek. O test anında insan heyecanlanıyor nedense panikliyor falan... Ben kesinlikle bu yüzden testin yanlış çıktığına inanıyorum, doktora da söyledim ama iş işten geçti ilaç verdi, hap şeklinde. 2-3 hafta kullanıp yine gideceğim. Test kağıdına göz ucuyla baktığımda sol kulak 12 Desibel, sağ kulak 17 Desibel gibi bir şeyler yazıyordu. Sanırım ses eşiklerim bunlar.

Bir de kulaklık takmayı azalt dedi, pc'de kulaklıkla oturuyorum hep. Ama doktora defalarca kulaklık taksam bile sesi hep kısık tutmaya özellikle dikkat ettiğimi, asla bangır bangır müzik falan dinlemediğimi, zaten her zaman da ses açmadığımı söylesem de nafile. Dediğine göre yine de kulaklıktan gelen her türlü ses zarar veriyormuş. Saçma ama öyle diyorlar. Kulaklığım da Logitech G230 he, piyasadaki en düşük ses seviyesine sahip kulaklıklardan biri. Hale bak. Ki, gerçekten de kulaklıkla anca arkadaşlarla falan konuşurum o yüzden kullanırım yüksek sesle işim yok.

İlaçları kullansam mı bilemiyorum, artık sonucu yazarım 2-3 hafta sonra.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fulton -- 22 Mayıs 2019; 15:53:6 >

• Fulton F kullanıcısına yanıt
    Selamlar. Bence de duymanizda sorun yok gibi. Benim de duymamda sorun çıkmamıştı ama ses sorunu devam. Oksibor bu arada işe yarıyormuş gerçekten. Doktora gerek kalmadan temizledim ilk defa :) Ses olayı için ben de araştırıyorum haberdar ederiz birbirimizi :)
    Oksibor ile oksijenli su hemen hemen aynı şey. Oksiborun içinde ek olarak borik asit var sadece. Oksibor vs gliserin vs buşonex karşılaştırması için şunu diyebilirim, hepsi aşağı yukarı aynı. Gliserin biraz daha yağlıdır kiri çamur gibi bir kıvama getirir, oksibor yumuşatır biraz da parçalar. Ama çoğu zaman sağlam bir buşon tıkacı oluşmuşsa damla yetmez gidip temizletmek gerekir.

Kulak zarı çökmesinin kulak kiri (buşon) ile uzaktan yakından ilgisi yoktur çok net söyliyeyim. Onu diyen doktor varsa bence daha ona gitmeyin. Artı, eğer kulak zarı çökmesi (retraksiyon) tespit ettiyse geniz bölgesine endoskopi ile bakması lazım.

Kulaklarda o tarz ses durumlarında yapılacak test odyometri-timpanometridir doğrudur.Sonucunda çıkan 17dB eşiği bir tane değildir kemik-hava olarak sağ ve sol kulak için 4 ayrı değer vardır onlara göre iletim tipi kayıp mı sinirsel tip kayıp mı karar verilir. Eğer ani işitme kaybı vs. gibi bir durum düşünüp ilaç başladılarsa almanız lazım bence boşlamayın gerekirse gidip tekrar sorun (gerçi 19db ile ani işitme kaybı olmaz) size büyük ihtimalle betaserc vasoserc tarzı birşey vermişlerdir

• quote:

Orijinalden alıntı: Anaconda

Oksibor ile oksijenli su hemen hemen aynı şey. Oksiborun içinde ek olarak borik asit var sadece. Oksibor vs gliserin vs buşonex karşılaştırması için şunu diyebilirim, hepsi aşağı yukarı aynı. Gliserin biraz daha yağlıdır kiri çamur gibi bir kıvama getirir, oksibor yumuşatır biraz da parçalar. Ama çoğu zaman sağlam bir buşon tıkacı oluşmuşsa damla yetmez gidip temizletmek gerekir.

Kulak zarı çökmesinin kulak kiri (buşon) ile uzaktan yakından ilgisi yoktur çok net söyliyeyim. Onu diyen doktor varsa bence daha ona gitmeyin. Artı, eğer kulak zarı çökmesi (retraksiyon) tespit ettiyse geniz bölgesine endoskopi ile bakması lazım.

Kulaklarda o tarz ses durumlarında yapılacak test odyometri-timpanometridir doğrudur.Sonucunda çıkan 17dB eşiği bir tane değildir kemik-hava olarak sağ ve sol kulak için 4 ayrı değer vardır onlara göre iletim tipi kayıp mı sinirsel tip kayıp mı karar verilir. Eğer ani işitme kaybı vs. gibi bir durum düşünüp ilaç başladılarsa almanız lazım bence boşlamayın gerekirse gidip tekrar sorun (gerçi 19db ile ani işitme kaybı olmaz) size büyük ihtimalle betaserc vasoserc tarzı birşey vermişlerdir
    Evet Vasoserc hocam verilen ilaç. Sıkıntı şurada yaşadığım şeyin işitme kaybı olduğunu pek sanmıyorum bir önceki mesajlarımı da uzun uzun okuduysanız anlamışsınızdır. Bu en son gittiğim doktor işte baya ilgilendi işitme testinten sonra bu ilacı verdi. Tam da anlatamıyorum yaşadığım durumu ama adım gibi eminim benim daha çok basınçla alakalı bir sorunum var. Yani sanki östaki borusunda sorun var gibi geliyor. Bu son gittiğim doktor diğer testi yapmadı sadece saf ses odyometirisini yaptı. Bayramdan sonraki hafta gideceğim yine bakalım. Tekrardan adam gibi doktora sorunumu anlatmayı düşünüyorum.

Mesela son günlerde bazen sağ kulağımın içinde tıp tıp tıp tıp şeklinde nabzımı duymaya başladım. Yani sanki kulağımda bir basınç varmış da her an böyle rahatlayacakmış, açılacakmış gibi bir his var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fulton -- 31 Mayıs 2019; 0:9:14 >

Kulaktaki uğultu, çınlama vs geneline tinnitus denir(sebebi çoğu zaman bulunmaz). Bu durum östaki tüpü disfonksiyonu olabilir, Ya da yukarlarda bir yerlerde yazıyordu damarın işitme sinirine yakın geçmesi (vasküler loop) durumu olabilir. nadiren hipertansiyondan da olur, yine daha da nadir sebepleri mevcut yüksek jugular bulb vs.. bunlar azdır

Ama genelde böyle durumlarda odyo ve timpano yaptırıyoruz, sonuçlar normal veya normale yakınsa çok da üzerine gidilmez ek bişey yapılmaz. Genelde hastalara sakız çiğne balon şişir kafana da çok takma denir. Ama östaki tüpü disfonksiyonuna bağlı orta kulak basınçlarında düşme buna bağlı zarda içeri çökme vs. varsa iş değişiyor tabi östaki tüpü cerrahisi balon dilatasyonuna kadar gidebiliyor iş.

Yani müdahale ve ileri inceleme kriteri işitme kaybı yapıp yapmaması. Yoksa her gün polikliniğe en az 10-15 kişi kulağımda ses var şikayetiyle gelir yapcak birşey yok diyoruz.

• 1 haftadır sol kulağım tıkanmış durumda. Bu süreç içerisinde Otipax diye bir kulak damlası aldım fayda etmeyince SSK hastanesinden randevu aldım. Doktor iki kulağa baktı Buşonex almamı istedi. Bugün ilk kez Buşonex kullandım değişen bir şey yok kulaklık taktığımda tıkalı kulağım azda olsa işitiyor onun haricinde desibel yükselmedikçe sol kulağım işitmiyor. Şimdi bu ilaçta fayda etmezse ne yapacağım hiç bilmiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CraZyNoMaD -- 31 Mayıs 2019; 19:43:0 >
  • CraZyNoMaD C kullanıcısına yanıt
    Otipax damlası lidokain içerikli lokal anestezik etkili bir ağrı kesici kulak damlasıdır, tıkalı kulakta kullanma endikasyonu yoktur. Buşonez kulaktaki buşonu (kiri) yumuşatır fakat kendisi atmayabilir hatta genelde atmaz, buşonexle iyice yumuşattıktan sonra KBB uzmanı rahatlıkla temizler. Merak etmeyin kulak buşonu temizlenemeyen hasta yoktur.
  • Herkese merhaba sorun yaşayan arkadaşlar umarım sağlıklarına kavuşmuştur bende başımdan geçeni anlatmak istiyorum

İki seneden biraz fazla bir zaman önce alın bölgemde ağrı sebebiyle KBB doktoruna gittim çocukluğumdan beri sinüzit hastasıyım yine tekrarlamış olabilir düşüncesiyle üniversite hastanesine gittim sinüs tomografisi kulak muayenesi derken kulağımda kir birikmiş bu yaşıma kadar sadece lise dönemi birkaç gün gliserin kullanmıştım kir kendiliğinden dışarı çıkmıştı. On senedir de kulak pamuğu kullanmıyorum normal pamukla alıyorum.

İşitme zorluğu olmadığından kulağın tıkandığının farkına varamadım doktor gliserin verdi bir hafta kullan temizleyelim dedi (geçmişte yıkama işlemi yapılırdı babamın kulak zarını yıkarken deldiler bu yüzden korkarak yaklaştım olaya) bir hafta sonra gittiğimde kir yumuşamamış dediler aradan iki hafta daha geçti doktor yine yumuşamamış dedi kulağıma şişeden sıvı boşalttı bir süre bekledi vakumla çekti (vakum işlemi de ne zormuş sanki zar hortum ucuna yapışıyor gibi oluyor meğerse kulaktaki kıl tüy yapışıyormuş)

Aradan bir hafta geçti başım dönmeye midem bulanmaya başladı kan testleri yapıldı bir şey çıkmadı vertigo olabilir dendi hareketle düzeltmeye çalışıldı vertigo çıkmadı MR çekildi temiz çıktı doktor meniere hastalığı olabilir diyerek betaserc ilacını verdi bir seneye yakın kullandım(baş dönmem bir hafta sonunda geçmesine rağmen doktor ilaca devam etti)

Bu süre zarfında sağ kulağımda hava üfürmesi gibi bir olay oldu şöyle örnekler verebilirim mesela arabanın kapısı kapanıyor kulağımda hassasiyet oluyor kulak içinde yankı yapıyor gibi. Arabada rüzgarda kalırsınız da pat pat yapar ya aynısı kulak zarımda oluyordu doktor kulağı temizlerken zorlamışlar dedi pansuman yaptı sona işitme testlerine gittim her şey normal çıktı yalnız kulak basıncını ölçerken sağ kulağım aynı hassasiyeti yaptı odyolog olan işlemi yapan görevli kulak zarınız doğuştan esnek flaccida denen durum mevcut dedi oysaki kulağımdaki hassasiyet temizlemeden önce yoktu sonra oldu( üstte belirttiğim gibi doktor zorlamadan olmuş zamanla düzelir demişti). Bunun üzerine ameliyatla kulağa tüp takabiliriz basınç dengelenebilir ama zar hassasiyetine bir şey diyemem dedi ameliyat olmadım

Kulağımı kendim temizliyorum eczaneden Otiblock diye kulak spreyi verdiler sprey şeklinde olunca yardıma gerek olmadan kendim sıkabiliyorum çıktığı dönem Avrupa onaylı tek ürün olduğu yazıyordu kulak kirini parçalıyor yumuşatıyor fakat şöyle bir sorunum var kiri dışarı atmıyor kulak pamuğu ile almaya kalkarsam içeri itiyor pek beceremiyorum normal pamuk ile de hepsini alamıyorum dışarı çıkarmaya öneriler varsa açığım :)

• quote:

Orijinalden alıntı: Laurin Klement

Herkese merhaba sorun yaşayan arkadaşlar umarım sağlıklarına kavuşmuştur bende başımdan geçeni anlatmak istiyorum

İki seneden biraz fazla bir zaman önce alın bölgemde ağrı sebebiyle KBB doktoruna gittim çocukluğumdan beri sinüzit hastasıyım yine tekrarlamış olabilir düşüncesiyle üniversite hastanesine gittim sinüs tomografisi kulak muayenesi derken kulağımda kir birikmiş bu yaşıma kadar sadece lise dönemi birkaç gün gliserin kullanmıştım kir kendiliğinden dışarı çıkmıştı. On senedir de kulak pamuğu kullanmıyorum normal pamukla alıyorum.

İşitme zorluğu olmadığından kulağın tıkandığının farkına varamadım doktor gliserin verdi bir hafta kullan temizleyelim dedi (geçmişte yıkama işlemi yapılırdı babamın kulak zarını yıkarken deldiler bu yüzden korkarak yaklaştım olaya) bir hafta sonra gittiğimde kir yumuşamamış dediler aradan iki hafta daha geçti doktor yine yumuşamamış dedi kulağıma şişeden sıvı boşalttı bir süre bekledi vakumla çekti (vakum işlemi de ne zormuş sanki zar hortum ucuna yapışıyor gibi oluyor meğerse kulaktaki kıl tüy yapışıyormuş)

Aradan bir hafta geçti başım dönmeye midem bulanmaya başladı kan testleri yapıldı bir şey çıkmadı vertigo olabilir dendi hareketle düzeltmeye çalışıldı vertigo çıkmadı MR çekildi temiz çıktı doktor meniere hastalığı olabilir diyerek betaserc ilacını verdi bir seneye yakın kullandım(baş dönmem bir hafta sonunda geçmesine rağmen doktor ilaca devam etti)

Bu süre zarfında sağ kulağımda hava üfürmesi gibi bir olay oldu şöyle örnekler verebilirim mesela arabanın kapısı kapanıyor kulağımda hassasiyet oluyor kulak içinde yankı yapıyor gibi. Arabada rüzgarda kalırsınız da pat pat yapar ya aynısı kulak zarımda oluyordu doktor kulağı temizlerken zorlamışlar dedi pansuman yaptı sona işitme testlerine gittim her şey normal çıktı yalnız kulak basıncını ölçerken sağ kulağım aynı hassasiyeti yaptı odyolog olan işlemi yapan görevli kulak zarınız doğuştan esnek flaccida denen durum mevcut dedi oysaki kulağımdaki hassasiyet temizlemeden önce yoktu sonra oldu( üstte belirttiğim gibi doktor zorlamadan olmuş zamanla düzelir demişti). Bunun üzerine ameliyatla kulağa tüp takabiliriz basınç dengelenebilir ama zar hassasiyetine bir şey diyemem dedi ameliyat olmadım

Kulağımı kendim temizliyorum eczaneden Otiblock diye kulak spreyi verdiler sprey şeklinde olunca yardıma gerek olmadan kendim sıkabiliyorum çıktığı dönem Avrupa onaylı tek ürün olduğu yazıyordu kulak kirini parçalıyor yumuşatıyor fakat şöyle bir sorunum var kiri dışarı atmıyor kulak pamuğu ile almaya kalkarsam içeri itiyor pek beceremiyorum normal pamuk ile de hepsini alamıyorum dışarı çıkarmaya öneriler varsa açığım :)
    Geçmiş olsun bende busonex diye bir ilacla temizliyorum arada damlatip pamuk tikiyorum bir süre sonra pamuk doluyor bu şekilde temizliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Feel The Difference -- 2 Ekim 2019; 9:0:20 >

• Benim kulaklarım da tikanmisti. Sağ kulağım neredeyse duymuyordu. Eczaneden oksibor aldım aşağı yukarı 1 haftada toparladı. Ağrı da vardı kulağımda şimdi geçti. Kır paslı yaptığı için ağrı yapıyor.
  • Feel The Difference F kullanıcısına yanıt
    Bende birkaç gündür buşenox kullanıyorum fakat oksiborda hemen parçalıyordu bunda kulağım tıkalı kalıyor gün içinde bir zamanda kendiliğinden açılıyor. Yıl içinde iki ayda bir gliserin veya bu tür ürünlerle kulak kirini yumuşatmaya çalışıyorum sürekli kullandığımdan ilerde bir zararı olur mu bilmiyorum bir de yukarıdaki yaşadığım olaydan sonra doktora kulak temizletmeye korkar oldum ara sıra üç beş saniyelik denge sorunum olabiliyor. Bu ürünleri kullandıktan sonra kendiliğinden buşonun çıkmasını beklesek veya normal pamukla dışarı çıkanı kendimiz alsak doktora temizletmesek zararı olur mu ki
  • Arkadaşlar aranızda benim gibi kulak içinde aşırı kıl çıkmasından dolayı kulağı sık sık tıkanan var mı. Böyle bir durumda ne önerirsiniz. Doktor Qulax adında bir gliserin verdi ama pek faydasını göremiyorum. Konuda herkes Oksibordan memnun kalmış. İnternette zeytinyağı, tuzlu su filanda yazıyor. Hangisini kullanmalıyım?
  • İnternette kendi kulağını kendi yıkayan insanlar var. Biz de böyle bir şey yapsak, tıkanıklık açılıyor mu acaba. Aslında kulak yıkamaya çoğu KBB doktoru karşı çıkıyor ama hala yapanlarda var.

• Ben de sürecimi paylaşayım belki yardımcı olur birisine;

Merhaba yaklaşık 3 gün önce kulağım tıkandı. Bu sebeple bir doktorun verdiği oksibor ilacını kullanmaya başladım fakat 2. günden sonra başımda ağrı ve kulağımda uğultu hissetmeye başladım (yüksek sesli ortamlardan sonra sessiz ortamda duyulan uğultu tarzı ses), ses aynı kalıyordu 7/24 sabit bir ses ama oksibor ilacını kullanınca sesin şiddeti artıyordu.

Bu gün corona olmaktan korkmama rağmen doktora gittim. Doktor 2 kulağımı da temizledi ve çok fazla miktarda kir çıktı. Kirle beraber iltihapta olduğunu söyledi. Temizlendikten sonra çınlama olayı büyük ölçüde azaldı. Şuan rahatsızlık vermiyor, sadece hiç ses olmadığında hafif o boşluğun sesi dedikleri şey var. O eskiden de vardı. O ilacı kullanmamı da önermedi.
    Antibiyotik yazdı 5 gün sabah öğlen 5 er damla dedi falat yine de tekrardan teyit ettiricem.

Umarım bu sıkıntıyı çekenler en kısa sürede sağlıklarına kavuşurlar. Benim sürecim bu şekildeydi.

Not: Oksibor kulağa damlatıldıktan sonra köpükleniyor.

• Ben 5-6 gün oksibor kullandım. Tıkanıklık geçti. İleride tekrar tıkanırsa aynı oksiboru tekrar kullanabilir miyim, yoksa yenisi mi almam gerekir. Bazı ilaçlar açıldıktan sonra tüketip hemen atın diyorlar.
  • Ben de qulax marka gliserinli kullandım, sanki kulağım daha da doldu gibi hissettim. Ben de sorun belki de 2 aydır var ihmal edip gitmedim

Son iki gündür de bu Oksibor olanı kullanıyorum. Şu an bir iyileşme yok . Kulağımın çevresi, dişim fln baya ağrıyor, kulağım zonkluyor ve uğultu da var muhtemelen tek çözüm artık bi kbb doktoruna gitmek
  • Merhaba
    Sol kulak kirden dolayı tıkandı.
    15 gündür gliserin kullandım
    Dün tuzla DH ne gittim.
    En ince alet ile temizlemeye calıstı. acıttı deyince bıraktı.
    Kulak ceperin cok dar dedi. Buşonex kullan dedi.
    Sağ kulağa da baktı, ondan bir şeyler temizledi biraz.
    DÜn aldım buşonex hemen, 17:30 da damlattım fokur fokur sesler geldi
    Gece yatmadan bir daha damlattım Halen açılmadı kulak.
    Bu da işe yaramazsa oksiboru ben de deneyeceğim.
    Ağrı veya sızı yok. işitme kaybı var biraz
    Aksamları kulak üstü kulaklık ile film izliyorum, Son ses ben de sevmiyorum
    Kulak içi kulaklık asla kullanmıyorum.

@Yılan Serdar,@Why Shy,@geldegelirix,@Laurin Klement
    @drhakancan,@anakonda,@CraZyNoMad

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TiSKE -- 24 Temmuz 2020; 11:0:32 >

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.