Şimdi Ara

Kripto piyasası nasıl okunur?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3
Cevap
0
Favori
152
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Kripto para durumu nasıl okunur coinmarketcap.com 'dan bir çok kripto parayı inceledim. Udemy ve youtube'dan bir kaç yorum okudum fakat kafam karıştı.

Örnek Olarak Loopring: https://coinmarketcap.com/tr/currencies/loopring/ 'i ele alalım basit 1-2 sorum var ve kendi anladıklarımı da yanına yazacağım.

1) Piyasa değeri ne demek?

Benim anladığım (Maksimum arz edilen * Su andaki piyasa değeri. Yani = 1,374,513,896 * 27,65 TL= 38,005,309,224 TL)

Piyasa değeri ile çok garip şeyler söylüyorlar. Mesela bu kripto para 300 TL olmaz çünkü 300 TL olursa 412 Milyar TL olur böyle bir imkanı yok diyorlar. Bu üst limitin 412 Milyar olamayacağını belirleyen şey nedir?

2) Piyasa Değeri / TVL oranı nedir? Bunun ile ilgili hiç bir bilgim yok.

3) Tamamen Seyretilmiş piyasa nedir?

4) Hacim Nedir? Bunun çok önemli olduğunu söylüyorlar ama adam gibi açıklayan bir video, yazı bulamadım.

5) Dolaşan Arz Yüzdesi Nedir? Bununda çok önemli olduğu söyleniyor.

• Örneğin %80 'ı arz edilen bir para çok yükselmez boşuna almayın diyorlar.
    • %50'nin altında arz edilen bir parayı almayın diyorlar. %50'si birisinin elinde olabilir piyasayı sıfırlayıp gider diyorlar.

Yani biz x10 kat kazanmak istiyorsak ve riske girmek istiyorsa Dolşan arz yüzdesi %50'nin altında bir kripto para alalım ama arz risk istiyorsak aslında %50-80 arasındakileri alalım?

6) Balinalar nedir? Holder nedir nasıl okunmalı?

• Birde Alttaki grafikde holder'lar var. Yani mesela Loopring'in %84'ü 100 tane yatırımcının elinde öylemi?
    • Top 100 yatırımcı %51 ve üstünde bir oran varsa bunlar piyasa artınca bir anda çekilip şey gibi ortada kalabilirsiniz diyorlar.

7) Amatör girdiyseniz bu işe yabancı piyasalara girmeyin diyorlar. Alım-Satış baya problemmiş.

Ben denedim. Binance ehliyetime kadar istedi verdim ama kabul etmedi. Garip-garip şeyler soruyor. Almak-Çekmek dert.

Neyse ben paribu diye bir yer denedim. 100 TL yatırdım. Daha sonra sattım parayı bankaya çektim falan biraz yine problemli ama para gelip-gidiyor.

8) Piyasalarda sabah kalktığınızda tüm paranız hiç olmasın diye satış emri verin diyorlar.

• Ben mesela 200 TL'den 0.18 Avax aldım. 0.15'e düşerse satsın deyince 0.15'den direkt satıyor. Yani gece yatmadan önce satış kurunu kur ve yat gibi birşey söz konusu değil nasıl olacak bu iş?

Söyle bir kurgu yapmak mümkün mü?

1100 TL'den aldım diyelim

• Eğer 1000 TL'ye düşerse sat.

veya

• Eğer 1200 TL'ye çıkarsa sat.

diyebilirmiyiz? En az zararı etmek için veya pik noktasında satışı kaçırmamak için.

Sadece Loopring aşağıdaki kripto paradan okuyup gidersek konuyu okuyan diğer arkadaşlar içinde daha anlaşılır olacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi omeri7 -- 17 Kasım 2021; 19:18:11 >

• Çok fazla soru sormuşsun. Bazılarının cevabı zaten çok basit. Öncelikle bazı siteleri takip etmen gerek mesela Coinmarketcap gibi. Coinmarketcap piyasa değerinin üzerine gidince açıklama olarak "Piyasa Değeri = Güncel Fiyat x Dolaşımdaki Arz." yazıyor. Borç parayla bu işe girme. Kaybetmeyi göze alamadığın parayı yatırma. Acemiliğini atana kadar Türk borsası iyidir. İlla KYC yapmak zorunda değilsin tüm borsalarda. Mesela Binance TR'de kimlik istenen KYC için doğrulama yapmazsan coin gönderemiyorsun sadece. Hukuk forumunda millet "ben devlet dairesine kimlik verirken bile ne için olduğunu yazıyorum" diyor. Binance bir şey yazınca kimliği kabul etmiyor. Ben yapmadım, yapana da yapma demem. Konuyu incele https://bitcointalk.org/index.php?topic=5316130.0 ve Youtube'de bu işleri anlatanlar var. Birkaçını izle, kimi sevdiysen, kimin anlattığından anlıyorsan onunla devam et.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.