Şimdi Ara

Kredi ile mi , biriktirip nakit mi ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
1
Favori
1.235
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

20-25.000 civarı araba alacağım asıl mesele şu.

Aylık 2400 lira gelirim var. 2000 kenara atabilecek durumdayım aile yanında yaşıyorum. Aile destek verir maddi olarak her türlü.

20000 tl kredi ile 12 aylık kredide 22000 civarı ödeme yapılıyor. 2bin zarardayım. Yalnız 1 yıl sonra 20binlik arabayı 22bine bulamayacağımı da düşünüyorum. Bu yüzden şimdiden alıp 2bin kredi için faiz mi ödemek mantıklı. Yoksa 1 yıl biriktirip nakit almak mı mantıklı. Piyasa sürekli yükseldiği için kararsız kaldım.

• bence erteleme 2 bın bı sey degıl al gelırın ıyıymıs ozel degılse ızmırde ne ıs yapıyorsun gelırın baya ıyıymıs Allah daha cok versın
  • Biriktiremezsin kardeşim bence keşke biriktirip alabilsek borçlanmadan birşey alınmıyor.
  • araba alinca yakıt almayacak mısın?
  • Yakit sigorta bakim muayene lastik.vsvsvs vsvsvsvs
    Sanirim bunlarida düşündün

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sınıf Öğretmeniyim özel kurumda. Özel ders ve hafta sonu etüt merkezinde çalışıyorum biraz tempolu hayat var. Asıl mantık şu şimdi alıp borca girip seneye satsam bile kredi masraflarını çıkaramaz mıyım? Ayrıca hergün otobüs kullanıyorum 4 kere biniyorum 9 lira sadece otobüs param var. Benzin gideri aşağı yukarı otobüs parasına denk gelir. Biriktirmek zor , kredini çekmek de zor. İlk arabam olucak çok tedirginim. Yorumlar için teşekkürler.
  • Odeme gucunuz var ise kredi cekip alin isler yolunda gitmesse en kotu 3 asagisina satarsiniz arabayi 20 bin cok degil bence temiz bir arabada cok masrafta cikmaz.
  • ug35ur kullanıcısına yanıt
    meslegın geregı araç lazım (etüt özel ders)
    şimdilik ayagını yerden kesecek bı araç alıp
    işimi kovalrdım ben olsam

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bence en akillicasi 5 6 ay 10bin gibi biriktir..gerisinide 2 yillik kredi cek...yakit servis vs. gibi seyler icinde en iyisi boyle bence...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bende aynı karara vardım. Aile ve kendim aşırı şekilde para biriktirmek için bütün harcamaları ocağa kadar minimuma çekeceğiz. Şubatta 10 15bin civarında 1 yıllık kredi çekeceğim.
  • 1) Araba fiyatları son iki yıldır yükselişte. Fakat bu doların hareketleriyle ilgili. En dandik arabalar bile son iki yılda en az %25 prim yaptılar. ÖR: 2-3 yıl önce 98 honda civic 13000 TL ye el değiştirirken şimdi 19000-20000 fiyat aralığında müşteri buluyorlar.

Fakat bu demek değil ki ikinci eller her zaman prim yapacak. Çakılıp kaldığı yılları da gördük. Motosiklet almadığın sürece değer kaybı konusunda endişen olmasın.

2) Gelirini ve kullanım amacını belirtmişsin. Guzel.

a) Öncelikle 2400 kazanıyorsan 2000 kenara atıp biriktirmek biraz mantıksız geldi. O para birikmez. İllaki bir yerde ihtiyacın olacak ve kontrolü sende olan parayı harcayacaksın.
    Kredinin güzel tarafı mecburen ödeyeceksin. KREDI

b)Günde 9TL x 20 gün 180 TL yapar. Benzinin litresi 4.37 TL. Günde iki litre benzinin sana yeteceğini düşünüyorsun ==> " (Ayrıca hergün otobüs kullanıyorum 4 kere biniyorum 9 lira sadece otobüs param var. Benzin gideri aşağı yukarı otobüs parasına denk gelir)". demişsin.
    90km/sa sabit hızda 100 km'de 8 Litre benzin tüketen orta karar bir araba aldığını düşünelim. (şehir içi sıkışık trafikte kullanıyorsan yakıt tüketimin min %50 artar). Gğnde 25km yol yapsan ayda 25x20 500 km yapacaksın. Haftasonları da gezersin 100 km ekle. 600km. Bu demektir ki 600/8 = 75 Litre benzin ihtiyacın olacak. 75x4.37 ayda 327 TL benzine ödeyeceksin. Sıkışık şehir içi trafiğine denk gelirsen: (327/2) +327 = 490 TL aylık yol masrafın olacak. 4Günde 9 TL otobüse verseydin 9x20 = 180 TL ile KASA kazanacaktı. Demek ki sıvılaştırılmış gazla çalışan bir araba, hatta mümkünse enjektörlü ve sıralı sistem gaz sistemi olan bir araç kullanmalısın. GAZLI

3) Kredi ye verdiğin faiz oranını zarar olarak düşünme. Hangi arkadaşından ya da akrabandan 1666 TL taksite 20.000 TL borç isteyebilirsin onu düşün.

Krediye girmedin. Para biriktirmeyi tercih ettin diyelim. Yemedin içmedin. 1 yıl sonunda da 15000 para biriktirdiğini ve ailenin de 5000 TL yardım yaptığını düşünelim. Başlayacaksın 20.000 TL skalasındaki arabaları araştırmaya. 99 bulacaksın ama temiz 2000 model arayacaksın. Hep kıyaslayacaksın Ford Focusları Opel Astraları Honda Civicleri . Diceksin ki 20.000 22000 olsun. 1 ay sonra maaşımı da ekler 1999 focus alacağıma 2000 model civic e binerim. Bekliceksin. O arada ÇAT bir nakte sıkışacaksın. 5000 gidecek. Bu sefer aynı senaryo 15000 skalasında devam edecek.

Şahsi fikrim. İlk araban olacaksa bekleme. Maaşının 1/4 ü ile 24 ay ödeyebileceğin bir limit belirle ve kredini çek. İki yıl sonra 1 arabaya sahip olacaksın.

Not: Krediyi araç için çekme. Bireysel kredi olarak çek ki aracı her an satabilme lüksün olsun. Diğer türlü aracın bankadan iki yıl rehinli olacak.

Tavsiyem Mazda 323 626, Nissan Primera segmentindeki Japon menşeili araçlardır.

İyi forumlar.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.