Şimdi Ara

Kotlin Multiplatform Hakkında

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
1
Favori
172
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Kotlin Multiplatform | Kotlin
    https://kotlinlang.org/docs/multiplatform.html

Merhaba,

Kotlin Multiplatform hakkında biraz bilgi almak için bu konuyu açtım. Bilmek istediklerim:

- Android'in native halinden nekadar fazla alt seviyede.

- Flutter, C# AvaloniaUI, ve React Native'den avantajları dezavantajları nelerdır.

- Kotlinle Android'e native uygulamalar yazılıp, uygulamanın dependency gerektirmeyen kısımları multiplatform'a taşınabilir mi?

- Android'de Kotlin ile uygulama geliştirmek istiyorum ama multiplatform özelliğinden de faydalanmak istiyorum. Sizce Android'den başka platformlara da Kotlin ile uygulama yapmak uygun olur mu?

• Saydıklarınızın tamamı hakkında bilgim yok fakat kişisel yorumum şu şekilde,

Flutter mobil uygulama konusunda şuan baya kararlı web kısmı biraz zayıf fakat google desteğini kesebilir.

Kotlin Multiplatform şuan yaygın değil, android kısmı kararlı, ios, web ve desktop kısmı tamamlanmamış fakat google tam destek veriyor. Öyle ki android developer sitesinde kmm için bir bölüm oluşturulmuş. Ben geleceğinin parlak olduğunu düşünüyorum.

• mozturkgss M kullanıcısına yanıt

Aslında 1.5-2 yıla kadar olgunlaşır diye düşünüyorum. Ben aslında Java ile Android geliştirmeye kalkışsam orada biraz dur derim çünki Java'da Kotlin'in KMP'si yok ama insan "Madem Kotlin ile Android App yapacağım ozaman Kotlin'in bir diğer nimeti olan KMP'yi de bi ara öğrenirim." diyor.

Cevabınız için teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi psikolojikSorunlu.insan -- 26 Haziran 2024; 17:4:50 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kotlin çıkalı nerdeyse 10 yıl oldu, Android ekibi hala Java kullanıyor. Mesela Google Play Services diye bir framework var (Play Games, AdMob, vs) Kotlin'e geçmiş değil, hala Java, dokümanlar Java.
    Birkaç defa Kotlin dokümanlarını okudum, garip bir syntax var, bende hiç oturmadı, az yazalım çok şey ifade edelim derken saçmalamışlar, mesela : hem extends (C++'dan çalıntı) hem type declarator olarak kullanılıyor, class definition'larda ben çok karıştırıyorum.
    Hem "val" hem "var" diye keyword olmaz, 3 harfli ve sadece son harfi değişen böyle keyword başka dilde yok, yani okurken kod okurken çok karışıyor.
    Bana göre Kotlin MP ve Avalonia, Google ile Microsoft'un sidik yarışıdır, bu yarışta sidik damlası olmaya hiç niyetim yok, isteyen takılsın.
    Flutter'ın ne olacağı belli değil, Dart diye abudik gubudik bir dil öğrenmeye niyetim de yok (Typescript kasarım onun yerine).
    Bana göre MP için şimdilik en uygunu native app içine WebView gömmek, hem Android hem Windows UWP'de mümkün, biraz Java ve biraz C# kasıyorsun, gerektiğinde direkt platforma ulaşıyorsun (falan filan Flutter'da nasıl yapılır, React Native'de nasıl diye forumlarda sürünmüyorsun), gerisi HTML, CSS, Javascript.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi seyfi84 -- 29 Haziran 2024; 21:26:4 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• seyfi84 S kullanıcısına yanıt

Hocam çok iyi anlatmışsınız. Teşekkürler.

Aklımda bir soru daha var onuda forumda konusunu açmak istiyorum. Sizi oraya da beklerim. İyi bir yazılım konusu.

• burada google mühendislerine tavsiye veren hesapları geç.

redditten topluluktan sorup ilgi al

• Bu konuları tartışacak ingilizcem var. Ama yine de insanın kendi ülkesindeki insanlarla tartışması kadar güzel olmuyor.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.