Şimdi Ara

Koşu bandı motor ve DC sürücü tamiri (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
161
Cevap
10
Favori
146.129
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Aynı sorunu bende yaşıyorum. Motoru aküyle çalıştırdım çalışıyor. Nasıl çözdünüz kartta mıymış arıza

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hayırlı ramazanlar herkese.
    Altis SD5000 koşu bandı motoru problem yaptı. İstikrarsız dönüyor ve motorda kıvılcım çıkıyordu. Söktüm harici güçle de aynı durum. Anlayan bir arkadaşa gösterdim,
    inşallah kömürdendri dedi ama malesef motor sargısında kısa devre var dedi.
    Bu motor 4600 rpm(devir) 2.5hp görünüyor. 2nci el bir motor buldum, 4800rpm 1.5hp.(sağlam ve 180TL istiyor)

Bu motor uyumlu olur mu?

Yeni sargı yaptırsam maliyeti ne kadar olur tahminen?

Yeni motor satılan bir yer bulamadım, bildiğiniz varmı, fiyat nedir? Saygılar.
  • Merhabalar, koşu bandım safe hatası veriyor bu konuda bilgisi olan var mıdır?
  •  Koşu bandı motor ve DC sürücü tamiri
    merhaba
    Dynamıc A340 koşu bandım E6 hatası veriyor bu konuda yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim kontrol kartın resmi ektedir
  • Altis 5500 var bende de, bu koşu bandı sektörü maalesef kullanıcılara doğruyu söylemiyorlar ve bir çoğu genelleme yapmak istemem ama ezbere iş yapıyor. Ayrıca üreticiler de çin malı motor, kartlar başka bir yerden alıp montaj yapıyorlar.

Benim motor 2. kez değişti, en son sardırdım ama bu seferde aşırı ısınma var. Koruma kapağına delik açıp bilgisayar fanı koyup rahatlatmak istiyorum bakalım nasıl olacak.
  • 34mclee 3 kullanıcısına yanıt

Merhaba resimde görünen pil gibi duran şey çiçek gibi açılmış ve kokuyla birlikte reaksiyon verdi. Motor aç kapa yapıyor ne yapmalıyız anakart mı değişmeli veya pil gibi duran şey değişse olur mu

• Merhaba. Top Life Hobby TM2100 koşu bandım E1 arızası veriyor. Devreye enerji verdiğimde karttaki ledlerden biri yanıp sönüyor. Kartta herhangi bir yanma filan görmedim ama mosfetlerden şüpheleniyorum.
     Koşu bandı motor ve DC sürücü tamiri

Mosfetler IRFP460
    Sorun ne olabilir? Motoru elle çevirdiğimde voltmetrede voltaj yükseliyor. Motor 180 V’luk.

Not: Mosfetleri değiştirdim ama sorun devam ediyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi engart -- 28 Şubat 2021; 11:8:44 >

•  Koşu bandı motor ve DC sürücü tamiri

20 yıllık Voit 889 koşu bandının motor fırçaları sağlam, ancak fırçaların olduğu bölgede kablolarla motor arasında kıvılcım atlaması oluyor, baya bir ses çıkartıyor ve motor dönmesine ramen bir süre sonra sigorta attırıyor. Koşu bandının konsoluna elektrik gidiyor, LCD sayıları görünüyor.

Motoru devreden çıkartıp motora giden kablo uçlarında 24V ölçtüm. Motorun komütatör direnç değerlerini ölçtüm, 180 derecedeki pinleri ve yan yana pinleri (1-1) tek tek ölçtüm, sadece bir değer farklı görünüyor, kırmızı işaretledim, ayrıca her bir pinin şase yapıp yapmadığına baktım, yapmıyor.

Elektronik kartın üzerinde 25V 470 mikrofarad elektrolitik konsansatörlerden sadece bir tanesi üst tarafından içeri göçmüş ve üstünde sütlü kahve rengi bir kurmuş görüntü vardı, onu değiştireceğim.

400 V -470 mikrofarad elektrolitik kondansatörün plastik izolasyonu üst tarafında biraz açılmış, aluminyum görünüyor ama gövdesinde bir kabarma, akıntı veya çökme tesbit edemedim, başka bir komponentte sorun göremiyorum.

Tamir için önerilerinizi rica ediyorum.

• Merhabalar.. ultima DC 3000 koşu bandımı Eylül den beri ilk kez denedim, masaj kısmı çalışıyor ancak koşu bandı göstergesinde tık yok.. fikri olan var mıdır?

• Merhaba,

altis sd 5000 koşu bandı ekran deneme sırasında kendini ustayım diye tanıtan vatandaş ekran soketini yanlış sokete taktı

kart yüksek sesli patlama ile sigorta attı, baktım yanlış sokete takmış, usta yanlış sokete takmışsın dedik, sen benim kadar mı biliyorsun aynısı ne farkeder dedi,

taktığı soket 4 pin olması gereken 5 pin, nasıl becerdi anlamak mümkün değil

neyse doğru yere tak bakalım dedik, taktı , ekran start sonrası 3 2 1 sayıyor karttan çıt sesi geliyor motoru çalıştırmıyor,

kartın arka iç kısmına baktım siyahlaşmış,

sonrasında kartı söküp baktığımda kartın arka kısmı aşağıdaki gibi yolu patlatmış,

ölçümler sonrası

1N4744A 15V 1W ZENER DİYOT kısa devre

Murf 1560 diyot kısa devre

G40N60UFD transistör kısa devre

**Murf 1560 diyot ile G40N60UFD transistör ün üzerinde yazan yazıların aynısını bulamıyorum, bunların kaç volt olduğunu nasıl öğrenebilirim, TEŞEKKÜRLER

1N4744A 15V 1W ZENER DİYOT

MURF1560

G40N60UFD TRANSİSTÖR

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BEDESTENLİ -- 23 Şubat 2024; 12:56:22 >

• 15A lik 600 V hızlı diyot takabilirsiniz.

Koşu bandı motor ve DC sürücü tamiriwww.ulutaselektronik.com
    MUR1560G - (U1560G) TO-220-2 15A 600V ULTRAFAST DIODE - Ulutaş Elektronik
    https://www.ulutaselektronik.com/urun/u1560-mur1560-to-220-2-15a-600v-ultrafast-dyot

IGBT transistör olarak

IXGH40N60C2D1 TO-247 75A 600V 300W IGBT TRANSISTOR - Ulutaş Elektronik
    https://www.ulutaselektronik.com/urun/ixgh40n60c2d1-to-247-75a-600v-300w-igbt-transistor

Zener diyot olarakta bunu kullanın.

1N4744A 15V 1W ZENER DİYOT - Ulutaş Elektronik
    https://www.ulutaselektronik.com/urun/1n4744a-15v-1w-zener-diyot

Anakart pek yabancı gelmedi. Motor DC 180 V. PWM kontrol ile çalışmaktadır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muhsin kamer -- 23 Şubat 2024; 17:38:48 >

• kartın ön yüzü ve arka yüzü

• Köprü diyot ve altındaki sigorta direncin de sağlamlığını kontrol edin.

Kırmızı ile işaretlediklerimin sağlamlığını kontrol edersiniz.

İnşaallah. mavi işaretli 18 bacaklı ekran kontrol entegresi hasar görmemiştir.

mavi işaretli 8 bacaklı pwm entegresinin de kontrol edilmesi gerekir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muhsin kamer -- 23 Şubat 2024; 18:6:59 >
  • Yukarıdaki resim de işaretlediğim parçaların sağlamlık kontrolünü yapmadan devreye voltaj vermeyin.
    Yeni takacağınız malzemelerin hepsini tekrar arızalandırır.

• muhsin kamer kullanıcısına yanıt

Anladım Hocam çok Teşekkürler

• Hocam malzemeler geldi montajını yaptım ama yine çalışmadı, işaretlemiş olduklarınızıda ölçtürmüştüm,

3 2 1 sayıyor çıt diyor motor dönmüyor,

motor başka kart ile çalışıyor,

sorun nerede olabilir

• 321 sayıyor çıt sesi geliyorsa devre çalışıyor röle çekiyor.
    Sorun röle kontağında veya motor da ..

• muhsin kamer kullanıcısına yanıt

motor çalışıyordu fakat soru işareti kalmasın diye motosiklet aküsü ile denendi motor çalışıyor,

röleyi karttan söküp testi yapıldı rölede çalışıyor Koşu bandı motor ve DC sürücü tamiri 

sıra nerede acaba Koşu bandı motor ve DC sürücü tamiri 

• Motoru Bobinajcıya kontrol ettirin.
    Sargıları arızalı motor tekleyerek çalışır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muhsin kamer -- 29 Şubat 2024; 0:22:17 >
  • Motorun dönmesi sağlam olduğunu göstermez.
    Başka yerde arıza aramayın bence motorda sorun var .
    Motor içinde ayrı ayrı 10-15 sargı var. 1-2 sargı da sorun olması motoru tekleyerek çalışması için yeterli dir

• 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.