Şimdi Ara

Korsan Kitaplar Hakkında... (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
330
Cevap
4
Favori
12.866
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Méchatronic

quote:

Orijinalden alıntı: gozden84

Benim bildiğim korsan kitaplar yayınevleri tarafından barkodsuz şekilde basılıyor ve bizler gibi okurlara satılıyor. Böylece 30 lirayı 1 kitap için veremeyecek bizim gibi tüketiciye de ulaşıyor ve parasını kazanıyor. Adını da korsan koyup lanetliyorlar

İlginç bir teori ama saçma değil

Bende öyle duymuştum gayet mantıklı . Belki büyük yayınevleri yapmıyordur ama daha küçük olanlar yapıyor olabilir

elniko: Devletin el atcağını hiç sanmıyorum kitap okuyan pek olmadığı için uğraşmazlar

• quote:

Benim bildiğim korsan kitaplar yayınevleri tarafından barkodsuz şekilde basılıyor ve bizler gibi okurlara satılıyor. Böylece 30 lirayı 1 kitap için veremeyecek bizim gibi tüketiciye de ulaşıyor ve parasını kazanıyor. Adını da korsan koyup lanetliyorlar

Hayır böyle olmuyor,

Yayınevleri yazarlara genelde %8 gibi komik bir telif ücreti öderler. Paranın büyük kısmı da onlara kalır. Bunlar ise bir kitabı 1milyon basarlar ise bunu 400bin gösterirler 600bin adedi sanki 400bini satıyormuş gibi satarlar, bu 600bin adette ne yazara telif hakkı ne de devlete vergi ödenir, zaten bu şekilde kar yapıyorlar sizin dediğiniz onlar için "amelelik"

• quote:

Orijinalden alıntı: döküntü

quote:

Hayır böyle olmuyor,

Yayınevleri yazarlara genelde %8 gibi komik bir telif ücreti öderler. Paranın büyük kısmı da onlara kalır. Bunlar ise bir kitabı 1milyon basarlar ise bunu 400bin gösterirler 600bin adedi sanki 400bini satıyormuş gibi satarlar, bu 600bin adette ne yazara telif hakkı ne de devlete vergi ödenir, zaten bu şekilde kar yapıyorlar sizin dediğiniz onlar için "amelelik"

O zaman yazarlar çok az kazanıyor . Bu kadar düşük olduğunu bilmiyordum çok az

• Bence buradaki az gerçek anlamdaki az değildir eğer öyle olsa adam yazmaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: döküntü

quote:

Hayır böyle olmuyor,

Bu bilginin kaynağı nedir?

• Korsan'a bu aralar ciddi darbe vurmuşlar. Başbakan ile sanatçıların, yazarların son bi görüşmesi olmuş sanırım. Ondan sonra ortalığı duman etmiş ekipler.
    Geçen gün bir hocam söyledi İstanbul'da 7 büyük korsan kitapçıyı (ana dağıtıcılarmış bunlar) yakalamışlar.
    Dün Konya'nın kitap cenneti Rampalı Çarşı'da tezgahlar boştu. Baskın yapılmış. Korsan kitaplar toplanmış, bi kaç kişi tutuklanmış, 15 yıl ile yargılanıyorlarmış. Şu anda Korsan kitap yuvası olan yerde korsan kitap bulmak zor nerdeyse.
    Kısa bi süre sonra yine eski haline döner bence. Bu işin önüne geçemezler.
  • Adam akıllı cezalar ve denetlemeler olmadıkça bence zor.
  • Korsan biterse Türkiye de kitap okuma oranı iyice geriler. Şahsen korsanın bitmesini istemem.
  • beyler istanbulda 5 liraya kitap satan yer söylermisiniz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: polatcanbazz

beyler istanbulda 5 liraya kitap satan yer söylermisiniz?

5 lira şuan zor.6 liraya Avcılar'da eski Avşar Sinemalarının bulunduğu handa bulabilirsin.
  • arkadaşlar bu korsan orjinal meselesi aynı oyun ve film alanındaki gibi. öncelikle yayın evleri zaten bunun hesabını yapıyor şu kadar korsan gitse şu kadar orjinal alan olsa diye zaten net bir hesapları var adamların kafalarında zaten adamlar biliyorki türkiye gibi ülkelerde bu kitaplar çoğunluk korsan olarak satılıcak ama adam zaten ilgilenmiyo bununla biliyo ne kadar orjinal satabiliceğini. Şimdi önemli bir husus varki yerli yazarlar. Önemle vurguluyorum yerli yazarlarımızın kitaplarını mümkünse orjinal almaya çalışalım. ben öğrenciyim zaten gidip bir kitaba 20-30 tl verebilicek bir durumum yok fakat yerli yazarlar söz konusu olunca gerekirse almam alıcağım zamanda orjinal alırım. lütfen yerli yazarlarımızın kitaplarını orjinal alalım.
  • Konuyu açan arkadaşım öncelikle karşıt görüşlere saygı duymanızı bekliyorum.
    Maddeler halinde gidelim.
    1. Korsan kitap kul hakkıdır. Eğer müslümansan ahirette hesabı vardır. (Herhangi bir din alimine sor.Güvenilir olan)
    2. Kitap fiyatını belirlemek okurun işi değildir. Kitabı yazan yazarsa fiyatı da o belirleyecektir. Pahalı buluyorsan fikirlerini, emeğini çalmak yerine cebinin yettiği kadar oku.
    3. Korsan kitaba bir çok alternatif yol vardır. Sahaf, 2.el kitap, Kütüphaneye üye olmak, Kitap takası yapmak...vb. Uzar gider.
    4. Korsan kitap üretenler hırsızdır. Ben değilim demek. Hırsızlık malı olduğun bir eşyayı yine de almandır. Hırsızlığın her türlüsü etik, dini, ve toplumsal yönden hoş görülen bir davranış değildir.
    5. Yazarların kitapları fahiş ücret belirlemesi de onların insafına kalmıştır. Ama zaten bu işin piyasası bellidir. Çoğu yazar da 25 tl'nin üzerine çıkmaz zaten. Zaten internetten %50-40 civarı indirim bulabilirsiniz.www.kitapyurdu.com &www.kulturtv.com.tr.

Eğer karşı çıkacak varsa terbiye çerçevesi içinde karşı çıkabilir. Ama lütfen güzel bir üslup kullanalım.

• Korsan kitap alabilir hatta savunabilirsin ancak nedenlerin/gerekçelerin çok komik. Kitap sadece yazar ve basımevi arasından oluşmuyor. Aç bi kitabın ilk sayfalarını oku sonra karar ver.

Daha ucuz olmalı desen anlarım ama diğer türlü yaklaşımın komedi...
  • Korsan bir kitapçıyla konuştuğumda bana şunu dedi..

Abi her yayınevinin bir ön kapısı... bir de arka kapısı var.

Bilmem anlatabildim mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Cro-X

Gönül isterki orjinal alalım ama bizde para basmıyoruz ne yazık ki . 30 liraya 1 kitap almak yerine 6 korsan kitap almak benim gibi öğrenciler için gayet mantıklı geliyor. Ayrıca bazı yayınevlerinin aynı zamanda orjinalle birlikte korsan basarak satmakta olduğunu düşünüyorum.

işte bu. paran yoksa okuma diyen sistemden bi nebze olsun çıkıyosunuz. internetteki indirimler iyi hoş da idefix hariç pek güvenemiyorum ben. maltepe kitapevi 40%a kadar indirim yapıyor onları takip etmek de korsan kadar mantıklı ki öyle de yapıyorum.
  • emek hırsızlığı falan anladım ama birde söyle düşünün geçen sene d r a gittim öyle kitaplara bakıyorum yeni çıkan türk yazarlarının kitapları bir kaç tane para kazanma amacı 2. planda olan kişilerinki hariç kitap 15-25 tl sonra orada Splinter Cell in kitabını gördüm ingilizce, kağıdı samandı ama çok kalitesiz değildi. içimden dedimki şimdi bu kitap ithal bi dünya vergi vermişlerdir 20 tl den aşağı değildir arkasını bi çevirdim kitap 7.5 lira gülermisin ağlarmısın? eğer korsanı bitirmek istiyolarsa herkes elini ateşe koyacak yazar kar azalmasın yayın evi kar azalmasın eeee sonuç tam gaz korsan halbuki indirim yapsalar kampanya düzenleseler. en basit örnek bilen bilir steam oyun satıcısı adamlar 20 dolara sattıkları oyunu gün geliyor 5 dolara veriyor bizde alıyoruz doğal olarak o yüzden herkes fedakarlık yapacak bir insan niye hırsızlık yapar parası olmadığı için ya da yetiremediği için kimse keyfinden korsan almıyor. şimdi korsan kitap 10 tl orjinali 25 tl sat orjinalini 15 ten alalım.

• Korsan forever gidip 5 tl verebilecekken 25 tl veremem hiç birşeye bünyeme aykırı bir kere.Kim ne derse desin ucuz her zaman iyidir.
  • Şu ana kadar tek bi tane bile korsan kitap almadım orjinalin o kokusu bile yeter
  • quote:

Orijinalden alıntı: mertblade

emek hırsızlığı falan anladım ama birde söyle düşünün geçen sene d r a gittim öyle kitaplara bakıyorum yeni çıkan türk yazarlarının kitapları bir kaç tane para kazanma amacı 2. planda olan kişilerinki hariç kitap 15-25 tl sonra orada Splinter Cell in kitabını gördüm ingilizce, kağıdı samandı ama çok kalitesiz değildi. içimden dedimki şimdi bu kitap ithal bi dünya vergi vermişlerdir 20 tl den aşağı değildir arkasını bi çevirdim kitap 7.5 lira gülermisin ağlarmısın? eğer korsanı bitirmek istiyolarsa herkes elini ateşe koyacak yazar kar azalmasın yayın evi kar azalmasın eeee sonuç tam gaz korsan halbuki indirim yapsalar kampanya düzenleseler. en basit örnek bilen bilir steam oyun satıcısı adamlar 20 dolara sattıkları oyunu gün geliyor 5 dolara veriyor bizde alıyoruz doğal olarak o yüzden herkes fedakarlık yapacak bir insan niye hırsızlık yapar parası olmadığı için ya da yetiremediği için kimse keyfinden korsan almıyor. şimdi korsan kitap 10 tl orjinali 25 tl sat orjinalini 15 ten alalım.

Dediklerine gönülden katılıyorum bir yazar sattığı romandan % 20 25 arasında bir para kazanıyor.. Geri kalan mebla yayın evi satan firmaya
    kalıyor.. Örnek vericek olursak 20 TL değerinde bir kitaptan yazar 5 lira kazanıyor.. 15 lira yayın evi , matbaa ve satış yapılan yerin cebinde kalıyor
    Bu durumda korsanı hiç desteklemesem de göze cazip gelmeye başlıyor

• Arkadaşlar zaten kurgu kitaplarını okuyup unutuyoruz.Beğendiklerimiz olursa unutmayız da ben okuduğun çoğu kitabı unuturum.Okunup unutulduktan sonra orijinal kitaba 25-30 TL vermenin ne anlamı var?2.el kitap da bazı insanları rahatsız eder,ilk kez kendilerinin okumalarını isterler.O bakımdan korsan öğrenciler için ideal...
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.