Şimdi Ara

Koronavirüs (Covid-19) [ANA KONU] (3278. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
98.169
Cevap
237
Favori
4.379.091
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
250 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 32763277327832793280
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Her yerin kapanıp evde oturmayı bekleyenleri cok merak ediyorum heralde normal günlerde de o modtaydınız

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: TulparHAN

ölen ölüyor boşver takma kafana en kötü annen baban yaşlıysa onlar ölür belki mezarına gömmeye bile gidemezsin ne olmuş yani değil mi ?

Nereye kapar kapanacaksın genç? Misal Arjantin aylardır kapalı vaka sayıları senden fazla. Keza İtalya da kac haftadır lockdown var vaka sayısı senin 10 katın. Ne yapacaz 0 ı görene kadar evde mi kalacaksın? 14 gün kapanınca sanıyosunki bütün ülke 0 olacak. Velev ki 6 ay geçti. Kim bakacak sana 6 ay. Bu memlekette günlük parayla yaşayan binlerce belki milyonlarca insan var. Sıcak yorganın altından kapanalım yeea diye boş yapmayın.

• quote:

Orijinalden alıntı: AMC

Her yerin kapanıp evde oturmayı bekleyenleri cok merak ediyorum heralde normal günlerde de o modtaydınız

Asosyal ağlak tipler hepsi be kardeşim.

• dinc10 kullanıcısına yanıt
  • çin 1 ay göz açtırtmadan kapattı bitirdi

diğer ülkelerdeki kapatmalar bu kadar sıkı olamadığı için durmadı

• dinc10 kullanıcısına yanıt

3 hafta kapanan ülkelerin vaka sayısı 4 te 3 oranında düştüğü görülüyor.

Sağlık sistemi bu süreçte rahatlar günlük yaşayan adam beniilgilendirmez ben kendi ve ailemin sağlığını düşünüyorum.

Bir çok hastane artık yoğun bakıma hasta kabul edemiyor. YBÜ ye sadece Covid değil diğer hastalar da alınıyor ve yeni hastalara yer yok günlük 7 bini geçti belki bu gün 8 bin hasta gelecek diğer ülkelerde verilen bilgiler testi pozitif çıkanlar bizde sadece hasta tabiri var. Yani gerçek rakam bilinmiyor Doktorlar 40-46 bin günlük diyorlar ki ben bu rakamlara da inanıyorum.

Artık tam kapanma olmazsa sonumuz italya gibi olmaya yakın bu şekilde günlük hasta sayısı artarsa bunları hangi hastaneye sokacaksınız ?

Kapanma işlemi vaka sıfırlamak için değil sayıları azaltıp hastanelere düşen yükü azaltmak için yapılıyor. Acil de mesai arkadaşım doktorlar var adamlar 7-8 aydır izin kullanamıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: dinc10

Kardeş kaç yaşındasın bilmiyorum ama bu kafayla bu yaşa iyi gelmişsin sen kusura bakma. Yasak gelince işşiz kalıyosun zaten. Bak restoran esnafı kan ağlıyor. Binlerce insan işşiz kaldı. Herkes işçi çıkartıp sadece kurye çalıştırıyor. Sen mi vericeksin bu insanların parasını?

Alıntıları Göster

Peki covid 19' dan ölen insanların çocuklarına sen mi bakacaksın?

• < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar bu favicovir ne kadar sürede etki eder?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-BD91AF42D

Peki covid 19' dan ölen insanların çocuklarına sen mi bakacaksın?

Alıntıları Göster

Kardeş bu insanlar trafik kazasında da ölebilir. O zaman arabayada binmeyelim. Senin ve üstteki arkadaşın söyledikleri teoride mantıksız değil ama pratikte imkansıza yakın şeyler. Hangi dünyada yaşadığınızın farkına varın. Ekonomiler pamuk ipliğine bağlı. Milli hasılası devasa ülkeler bile kapanamıyor. Ben havacılık sektöründeyim koca koca havayolları tepe taklak oldu hava sahaları kapanınca.

Koca 1 yılda 8 milyarlık dünyada 1.4 milyon kişi ölmüş. Abartma demeyeceğim ama zombi salgını var gibi kapanmayada gerek yok.

• quote:

Kardeş bu insanlar trafik kazasında da ölebilir. O zaman arabayada binmeyelim. Senin ve üstteki arkadaşın söyledikleri teoride mantıksız değil ama pratikte imkansıza yakın şeyler. Hangi dünyada yaşadığınızın farkına varın. Ekonomiler pamuk ipliğine bağlı. Milli hasılası devasa ülkeler bile kapanamıyor. Ben havacılık sektöründeyim koca koca havayolları tepe taklak oldu hava sahaları kapanınca.

Koca 1 yılda 8 milyarlık dünyada 1.4 milyon kişi ölmüş. Abartma demeyeceğim ama zombi salgını var gibi kapanmayada gerek yok.

Alıntıları Göster

Her ülkenin bir kapasitesi vardır. O kapasite aşılınca da sen kapatmazsın ama pandemi seni kapatmak zorunda bıraktırır. Nasıl ki ekonominin kuralları var, pandeminin de kendine özel kuralları var. Buna grip gibi basit hastalık muamelesi yapamazsın. Yaparsan da ne ekonomin kalır ne başka bir şeyin. Üstüne üstlük toplumda travma yaratırsın. Böyle büyük pandemiler 100 senede 1 geliyor. Önemli olan 100 senede 1 aynı hatayı yapmamak. 100 yıl önce İspanyol Gribi pandemisinde de birileri çıktı dedi ki, bırakın çarklar dönsün. Ama çarkı döndüren ispanyol gribi oldu ve 50 milyon insan öldü. Sence bundan daha büyük ekonomik çöküntü olur mu?

Yani 1 ay mı kurtaracak koca ülkeleri? 1 ay kapanırsan ülke battı, 1 ay kapanmazsan ülke kurtuldu? Bu kadar basit değil bu. Kapanmazsak aksine fragmanını gördüğümüz pandeminin filmini yaşayacağız.

• Cumartesi ve pazar komple sokağa çıkma yasağı.
    H.içi de sadece işe gidenler sokağa çıkabilir
  • Bu hastanelerde yaşanan artıştan dolayı insanlar başka hastalıklarını da tedavi edemez duruma geldi. Erken tedavi olarak belki hastalığından kurtulacak kişiler, ileride bu tedavi olamamanın getirdiği sonuçlar ile karşı karşıya kalacak. Şu anda hastaneler çok acil vakalar ve çok acil ameliyatlar hariç tamamen Korona hastanesine dönmüş durumda ki bu hiç iyi bir yol değil.

• iç işleri bakanliginin genelgesine uymayan isletmeleri nereye bildiriyoruz?

• quote:

Alıntıları Göster

Hocam aslında kapanma isteyen insanların çoğu da keyfinden istemiyor, ha isteyen de var elbette ama o onların sorunu.

Ancak artışın yüksek hızlarla seyretmesi zaten eksik olan sağlık sistemini kilitler. Yoğun bakıma çevrilmeye çalışılan servisler bile yetmez hale gelir ve asıl toplu ölümler o zaman başlar, yaşanan yüksek ölümler de toplum psikolojisinde çok büyük sorunlara yol açar. Şu an Nisan-Mayıs'taki en kötü dönemden daha kötü haldeyiz malesef. O ilk zamanlardaki İtalya'yı falan hatırlayın, koridorlarda yatan hastaları. Kapanma elbette hastalığı bitirmez ama hastaneleri rahatlatma açısından önemli bir adım olur.

Diğer bir önemli nokta da sağlık çalışanları. Mart'tan beri aralıksız çalışıyor nerdeyse insanlar ve sürekli virüsle iç içeler. Fazla viral yüke maruz kaldıkları için de daha ağır geçiriyorlar ve bu durum mortaliteyi de önemli ölçüde arttırıyor. Bu şartlarda çalışıyorlarken devlet gerekli önlemleri almayıp çalışanlara resmen göz göre göre eziyet ediyor, motivasyonlarını bitiriyor. Yorulmuş ve motivasyonsuz sağlık çalışanları üzerine kilitlenmiş bir sağlık sistemi de gelirse, işte o zaman pandemiyi hakkıyla yaşarız.

• quote:

Orijinalden alıntı: Tornado of Souls

iç işleri bakanliginin genelgesine uymayan isletmeleri nereye bildiriyoruz?
    Hes uygulamasından ihbar edebilirsiniz.

• bi kere en başta yolcu uçaklarının ülkemize giriş-çıkışı yasaklanmalı ve akabinde şehirlerarası seyahat zorunlu işler dışında yasaklanmalı. keza haftasonu da full time kapalı olmalı,sokağa çıkma yasağı gelmeli.

düğün dernek işleri olmamalı.sosyal yakınlık gerektiren aktiviteler de yasaklanmalı. avm gibi yerler kapatılmalı.

tv'lerden,internetten ev gezmeleri,akraba gezmeleri vs vs olmaması için yayınlar yapılmalı.

covid hastaneleri tekrar açılmalı.

vs vs vs önlemler alınırsa işler düzelebilir. çinden de 10 milyon doz aşı alınıyormuş.alamanyadan da alınır biraz. oldu da bitti maşallah  

e tabi bunlar için de insanlara maddi manevi destek olunması gerekiyor ancak böyle bir ekonomi bizde yok bence  

insan ve organizasyonda sıkıntı olmaz da para yok be hacı abi  

• Tornado of Souls kullanıcısına yanıt

virüsü onlar cıkardı onlar sımdı bıze laf atıyor.kimin köyünden kimi kovuyor pust

• çin gibi başta 1 ay kapatsaydı biz ve diğer ülkeler bu işi çözerdik ama şimdi uğraş dur.

yarın öbür gün hastaneler de dolduğu zaman hasta secerlerse .

• Nasıl duygularımı aktarabileceğimi bileniyorum, Allah affetsin denir ya; yasaktan dolayı kahve zincirlerinde oturan ekşi, eğri ve eğreti duran kemik torbalarını görmediğim için o kadar mutlu hissettim ki kendimi Sosyal medyada bizi karın ağrısından kıvrandıranları anımsatan tipleri artık aramızda görmemek nasıl bir hijyen duygusu indirdi yüreğime anlatamam

Siyasi ve ekonomik birçok sorunun üzerine askeri ve tıbbi gelişmeler eklenince elinde sigara tüttüren ishal dişi kedi veya çember sakallı, ayak üzerine ayak atmış sırıtan kertenkele görmekten çok sıkılmıştım

• 
Sayfa: önceki 32763277327832793280
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.