Şimdi Ara

kopek alacağım ama irk secemiyorum

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
1
Favori
1.303
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • ardigim kopekteki özellikleler sicakkanli olsun kolay egitilsin
    benden başkasina itaat etmesi (biraz kiskanc biryimdir)
    bana sicakkanli davransin berber yürüyüp eğlenebilecegim bur köpek beni birazda korusun yani yabancı biri geldiginde havlasin isterim sizce ne alayim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Yabancıya havlasın, beni korusun derken aynı zamanda sokakta yanıma pek yaklaşan olmasın gibi bir sonuç çıkar. Tabi siz bilirsiniz de koruyup da n'olacak? Profesyonel olarak korunma ihtiyacı varsa ya da evi - bahçeyi koruyacak bir cins arıyorsanız orası ayrı. Ama böyle birşey yoksa sizi izole eden değil sosyalleştiren bir hayvan sonunda pek çok sorunla karşılaşmanıza da engel olur. Sizin enerjiniz de önemli 1 mi saat egzersiz yaptıracaksınız; 2 mi, 3 mü? Bunlar daha önemli sorular... İyi eğitim verebilmek daha önemli bir konu. Yoksa elbette mükemmelen yetiştirilmiş koruma köpeği olabilir. Ama yeni başlayan biri için öyle bir sonuca ulaşmak,antisosyal ve saldırgan bir köpeğe sahip olmaktan çok daha zordur. Elbet sizin bileceğiniz iş. Tüm köpekler dikkat ister ama ırksal olarak özel dikkat gösterilmesi gereken türler de var. Çok iyi eğitim ve zaman veremeyeceksek bunlardan uzak durmak öncelikle köpeğe yakın kişilerin sağlığı açısından iyi olur. Aksi halde köpek agresyonunu sokaktan geçen adamdan çok evin içindeki adama gösterir.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• cok korumasi gerekmio sadece en iyi benle anlassin yani baskasina pek yuz vermesin manasinda ben gordon setter düşünmüştüm kolay egitiliyormus kopegim benimle dolassin yanimda kalsin ama baskalarina o kadar sicak olmasin istiyorum

• Bu Köpeği eğitmene bağlı sürekli insanların içine çıkarırsan onlarla oynatırsan Oyuna ve dışarıya dönük olurlar. Sen daha çok ikiniz beraber gezebilceğiniz bir köpek istiyorsun , istediğin özelliklere uygun Doberman , Aksaray Malaklısı , Alman Kurdu Uygun Ama bu köpekler aşırı derecede ilgi ister

Doberman ; Eğitilmesi kolay fakat eğitilmediği takdirde tam bir Emniyetsiz tabanca. Eğitiminde Sert ve otoriter olmanız gerek , çabuk kavrayan , inceleyen ve fikir yürüten bir köpektir. Özellikle dişiler sahibine aşık olur ve çok duygusallardır onlara özenle yaklaşmanız gerekir Küstürmemek lazım

Aksaray Malaklısı ; Bir çoban köpeği olan aksaray malaklısı Çok büyük bir bedene ve ağırlığa sahiplerdir. Bakımı için bir bahçe şarttır. Çoban köpeği olması sonucunda koruma ve bağlılık iç güdüsü baskındır. Diğer köpeklerle pek anlaşamayan ve kalıbına göre bir rakip seçtiğinde güçlerini sınamayı seven ölümcül köpeklerdir. Sürü köpeği olduğundan dolayı eğitilmesi zordur nerdeyse çok azdır.

Alman Kurdu ; Bakımı Kolay olmayan bu hayvanın eğitimi oldukça kolaydır. Köpek poliside olarak kullanılan bu köpek hem koruma hem saldırmada iyidirler. Dobermana yakın bir boyuta sahip olan bu köpeğin tüyleri sorun yaratabilir.

BAKIMLARI

Doberman ; Tüy bakımı kolay olan bu köpeğin zor olan tek yönü enerjisidir. Günde 3-5 Saat boyunca koşması gerekir koşamadığı zaman enerjisini atamaz ve etrafla uğraşmaya başlar. Hafif , İnce , Kaslı ve atik yapıda olan bu hayvanın kilo almaması çok önemlidir.

Aksaray Malaklısı ; Güçlü ve yapılı bu hayvanında Doberman kadar enerji atması gerekir. Onun yanında çoban içgüdülerine sahip olduğu için kendine bir iş arar ve bir görev yapamadığı zaman kendini yetersiz hisseder.

• doberman almaya karar verdim erkek mi disi mi alayim egitilmedigi zaman tehlikeli olduğunu duymustum erkek alsam sorun cikarir mi egitirsem bi uzmana danisip oyle egitirim

• umut2300 kullanıcısına yanıt
    Eğitmene dahi göndersen mutlaka önce köpek eğitimi üzerine bol bol oku ve video izle. Sonra işler kontrolden çıkar ki sana olmasa bile sevdiklerine patlar. Herhalde onu istemezsiniz. Bir de sosyal köpek her zaman yeni başlayan biri için en iyisidir. Açıklarını kapatır. Hatalarını daha kolay absorbe eder. Yukarıda arkadaşlarımız fevkalade anlatmış. Mutlaka dikkate alın. Hangi cins olursa olsun sosyalleşmesi onun iyi bir köpek olması için gereklidir. Size daha bağlı olmasını istiyorsanız erkek değil de dişi almak ve ilk adet kanamasının hemen ardından kısırlaştırmak gerekir.

• kisirlastirma aci verir mi köpeğe
    labrador retriever nasil bir secim olur
    ya da gordon setter beni herkesten farkli gorsun istiorum cunku daha onceden kopek besleme girisimim hüsranla sonuçlandi benden cok arkadasimi seviyordu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi umut2300 -- 8 Ekim 2013; 16:07:52 >
  • umut2300 kullanıcısına yanıt
    Kısırlaştırmadığında çekeceği acılar kadar değil... Kısırlaştırılmayan ve çiftleştirilmeyen köpeklerin ileride kanser olması çok çok yüksek olasılıktır. Net... Ayrıca kızgınlık dönemi ve dominantlık gibi sonuçlar ortaya çıkarır kısırlaştırmama...
    Köpeğin sizi sevmesi için önce sizin onu çok iyi anlamanız lazım. Sadece pohpohlamak yada kızmak biçiminde değil. Sahibin dengeli bir ruh haliyle davranması lazım oysa deneyimsiz bir sahip çoğu kez doğru davranış ve ruh haline sahip olmaz köpeği eğitirken. Sizin ihtiyaç duyduğunuz herşey kitaplarda var. Benim mesajlarıma profilden bakarsanız bu kitapları liste halinde yazmıştım bir kaç defa. Okur ve öyle bir köpek alırsanız; bir de eğitim aldırırsanız dünyanın en iyi köpeği sizin olabilir.
    Labradorlar çok güzel köpeklerdir. Dişi bir labrador size çok bağlanır. Golden retrieverlar da öyle. Daha önceki hataları gözden geçirerek okursanız çok başarılı olacağınıza şüphem yok... Yalnız ailenizle yaşamıyorsanız, evde tek başınıza iseniz hiç girişmeyin. Sürüyle yaşamaya alışkındır köpeklerin genetik kodu... Sürü yoksa evde 7-8 saat yalnız kalan bir köpek yine büyük hüsran olur. Net...

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• german shepherd(alman kurdu) qlacagim erkek alicam belli bir yasa gelmeden merdiven cikmamasi filan gerkiomu ondan korkuyorum

• Benim ilk köpeğim erkek dobermandı. Dişi almadım çünkü adet kanamaları vs. oluyor en önemlisi hamile kalma tehlikesi. Ben köpeğimi parka götürüyorum 30-40 köpeğin arasına bırakıyorum bi bakıyorum ortalıkta yok kızışma ve ergenlik döneminde hemen dişilerin üstüne çıkıyor dişi aldığın zaman en ufak bir dikkatsizlikte bir dobermanı golden ile kırabilirsin. Gelelim kısırlaştırmaya köpekleri kısırlaştırmak onlarda patlamaya sebep oluyor. Dişileri kısırlaştırcaksan bile en az 1 kere çiftleştirdikten annelik duygusunu yaşattıktan sonra kısırlaştır yoksa köpek canavarlaşmaya başlıyor. Özellikle erkek köpeklerin 1,5 yaşları tam çiftleşme zamanıdır ve o zaman köpekler canavara dönüşür ama diyorsan yavru ile uğraşamam aynı cinste bir köpek bul ve çiftleştir yoksa köpek tabiri caizse Azıp kuduruyor Ve dobermanın eğitimi hem kolay hem zordur. Doberman sahibinin açıklarından çok yararlanan bir köpektir ve eline fırsat geçtiğinde sahibini çocuk gibi oynatır. Benim köpeğim kızdığımda hemen kafasını patilerinin üstüne koyup gözleriyle beni takip ediyordu ve beni yumuşatıyodu. Benim ilk köpeğim olmasına rağmen aşırı derecede eğittim ama onunla günlük en az 2 saat oyun 1,5 saat eğitim 2-3 saat eğitim için internetten araştırma , kitap okuma , video izleme , diğer köpek sahiplerinden bilgi alıyodum. Doberman eğitimi için sert değilde otoriter olucaksın dediğin dedik olucak. Ben köpeğimde yaşadım istediğini yaptırmaya alışınca tüm zincirler kopar. Ben zincirini açıp yürüyüşe çıkıyodum bir yere gitmek istemiyince ben devam etsem bile olduğu yere oturup yanına gelmemi bekliyodu çok şükür bu derdi aşdım ben. çok önemli bir konu var GÜNDE 2 KERE OKŞAMAK İÇİN BİR DOBERMAN ALIRSAN VE EĞİTMEZSEN HEM KENDİ HAYATINI HEM BAŞKALARININ HAYATINI TEHLİKEYE ATMIŞ OLURSUN. UNUTMA EĞİTİMSİZ BİR DOBERMAN EMNİYETSİZ BİR TABANCADIR. benim köpeğim 6 aylık iken annem vs. kimse gezdiremiyordu. Çekiştirip elinden gidiyordu. Beni çekemediği için zinciri zorlayıp bir kaç kez kırmışlığı var daha 6 aylıkken yani dobermanı güç ile değil eğitim ile bastırman gerekir. UNUTMADAN DOBERMAN BİR HOBİ DEĞİL BİR AYRICALIKTIR. Unutmadan senin ruh halin ve davranışların köpeğini çok etkiler , sen kavgacı olursan köpeğinde kavgaya yatkın olur. Özellikle dobermanlar kadar gözlemci bir köpek tanımadım evimize geldiğinde çok küçüktü 35 günlükken 1.1 kg idi karekteri ve yapısı muhteşem fakat ememediği için çok küçük kalmıştı ve ona ölücek gözü ile bakılıyodu o küçüklüğüne rağmen 3 aylık iken boyu kapı kulbuna yetişmişti ve bize bakarak kapı açmayı damacanadan su doldurmayı , dolabı açmayı , yem paketinin yana doğru kayan kılıfını açmayı vs.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Doberman Pinscher -- 14 Ekim 2013; 19:34:14 >

• Diger arkdaslarinda dedigi gibi bence aradiginiz sey egitimle alakali. Diger konu yani sahibine sicak kanli olmasi ise her irk kopekde olan bir sey. Bunu belli irklarda aramaniza gerek yok.

Ancak sunlara dikkat ederseniz daha iyi olabilir; Sececeginiz kopegin uzunmu kisa tuylumu olmasi konusunuda bir dusunun. BU sizin evde temizliyeceginiz tuylerle alakali bir durum.. Bir dobermanin tuyleri ile Alman kurdunun yada Haskinin tuylerini temizlemek bir deildir cunku.

Oncelikle kopek irklarinin kac ana grupda ayrildigina bakin. Sonra yapisi geregi haraketli bir irkmi yoksa sakin bir yapiya sahip bir irkmi istiyorsunuz? Terrier gurubu kopekler yaslanana kadar kipir kipir dolanirlar ortalikda, ilerki yillarda bu hareketlilik sizi rahatsiz edecekse bu turlerden uzak durun. Bir bull cinsi kopek ise tam tersidir. kolay kolay kipirdamazlar yerinden. bundanda rahatsizlik duyabilirsiniz yada aradıgınız budur.. ?

Bull cinsleri kopeklerin yanaklari sarkik oldugundan salya problemleri vardir.

Irki geregi korumaci olsun dediginiz bir kopek ise siz farkinda bile deilken ustunuzde dominantlik kurarsa yaniniza kimseyi yaklastirmaz ve sadirgan bir kopekle karsi karsiya kalirsiniz. Helede egitim verebilecek tecrubeye sahip degilseniz yada bir egitmenin istedigi binlerce liralari karsiliyamacaksaniz aman aman..

Benim tavsiyem su yada bu deilde sahsen ev icin en ideal olan kucuk yada orta buyuklukde, kisa tuylu, salya problemi olmayan, asiri korumaci olmayan ve egitimi kolay bir irk secerseniz sizin icin daha kolay olabilir. bunuda google dan kopek irklarini arastirarak ancak siz bulabilirsiniz. KOpek irklari baslica buyuklukleri ve ozellikleri geregi gruplara ayrilmis durumdalar. Bu linkden bakablirsiniz.http://www.dogbreedslist.info/herding-dog-breeds/#.UnG6i-LCesQ

Mutluluklar..

• Kangal veya Alman kurdu
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.