Şimdi Ara

Konut Balonu Ne Zaman Patlar? (11. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
221
Cevap
6
Favori
17.770
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ekim-Kasım-Aralık ayı satışlar son noktayı koyar. Konut kredi faizleri %1.10 larda. Ayrıca rantın tavan yaptığı bu sektöre MTV benzeri bir vergi artışı gelebilir. Bu yağlı kaz kesilir: 2.-3.-4. ve üstü konut sahipliklerine farklı emlak vergileri uygulanabilir. Bu sayede konut fiyatları da yükselmez. Dolar ve enflasyon fırlasa bile konut fiyatlarını yerinde saydırarak hem vergi alırlar hem de halk işin önemli olan konut sahipliğini kolaylaştırırlar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bence; Konut fiyatlarının pahalı sebebi;

1) Emlakçılar (Sadece konut değil, özellikle arsa fiyatlarını şişiriyorlar spekilasyon ile)

2) Konut yapmak için bir çok zahmetli bürokrasi işleri ve bürokrasiye (Belediyelere) harcanan para

3) Suriyeliler (Türkiye'de Resmi olarak 3 Milyondan fazla Suriyeli varmış fakat ben Gayri resmi rakamın, resmi rakamın 2 katı kadar olduğunu düşünüyorum. En Türkiyede 6-7 Milyon Suriyeli var.)

4) Tarım ve Hayvancılık ile ilgili sorunlardan dolayı, Köylerden kentlere göç yaşanması (Tarım ve Hayvancılığın 1 numaralı sorunu bence yüksek mazot fiyatı)
  • Patladımi bilmiyorum ama biraz hava kaciriyo sanirim. Sahibinde yazdan beri takip ettigim ilanlar var. Patir patir mail geliyo fiyat dusurdu satici diye. Gecen yil 280 yazip 270 den assa inmem diyen adam haber gonderiyor gelsin goruselim diye ben 235 bin teklif etmistim.

• Çarklar dönsün diye ‘kol’ kestik

23 Ekim 2017

Sektörde bir balon olduğuna inanmıyorum ama ciddi bir durgunlaşma var. Çarklar dönsün diye kimi “parmak”, kimi “kol” kesecek.

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/vahap-munyar/carklar-donsun-diye-kol-kestik-40619374
  • Geçen yılın aynı dönemine göre martta konut satışları %11 düşmüş. Hala balon yok satışlar çok iyi peynir ekmek gibi gidiyor insanlar numara alıp sıraya giriyor ayakları çeken sektörden nemalanan tayfa foruma girmez olmuş. 2 Yıl önce birşeyleri anlatmaya çalıştığımda bu tayfa sırf kendileri bu inşaat sektöründen nemalandıkları için anlattıklarımın yalan olduğunu söylemişlerdi.
  • Balon yok. Satışlar peynir ekmek gibi gitmiyor. Hiçbir zaman gitmedi. İnsanlar fırsatı yakaladığında, uygun fiyatları gördüğünde konutu alır. Ben sürekli forumda yım. İnşaat sektöründe değilim. Herhangi bir yerden de nemalanmıyorum. Konut satışı hiçbir zaman durmaz ama faizlerin durumuna göre önceki yıllara bakarak oran bazında düşüş ve yükseliş gösterebilir. Bu da gayet olağandır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi banzar -- 23 Nisan 2018; 23:35:18 >
  • banzar B kullanıcısına yanıt
    İstanbulda balon var gayette ve şuan alımsatım durdu sadece esenyurt piyasası biraz hareketli o da suriyelilerden araplardan dolayı.Çapada 3 yıldır evini satılığa koyup satamayan adam biliyorum.
  • Adam gibi kira çarpan oranı belirlerse satar. Enayi arıyorsa çok bekler çünkü alıcıların hepsi ölücü şu anda.

• Vatandaş kendini kurnaz sandığından satamaz. 3 e aldığını 7 ye satmaya çalışırsa akıllı olan bunu yemez. Yeni yapılan lüx olarak nitelendirilen konutlarda kira çarpanı neredeyse 400 bazı yerlerde. Genelde 300 350 arasında İstanbulda. Ama nice yerler var 10 15 yıllık yapılar ve kira çarpanı 200. Arsa tarla piyasası gibi düşünün bunu. Zamanında uygun alan kar yaptı diye saçma fiyatlardan alanların ellerinde patlıyor şimdi arsalar.

2 sene önce evimi aldım. Arkadaşım çok pahalı aldığımı iddia etti. Geçen gün konuştuk biraz. Piyasa şimdi. Çok yüksek, sen iyi fiyattan almışsın aslında diyor. Oturduğu çevrede ı zamanlar 180.000 TL olan evler şimdi 300. 000 ün üzerine çıkmış. Zamanında o kadar al dedim almadı. Şimdi pişman. Önceleri millete yalvarıyordum beklemeyin alın diye. Şimdi kimseye birşey demiyorum. Israr etmenin gereği yok. Zamanla anlıyorlar çünkü. İş işten geçmiş oluyor ama.

Fiyatların düşmesini beklemeyin. Hele İstanbulda. Fiyatların düştüğünü iddia edenler inşaat şirketlerinin şişirip sunduğu sonra indirim yaptığı fiyatları örnek gösteriyor. Onlara bakanlar yanılır.

• Kassady kullanıcısına yanıt
    proya kullanıcısına yanıt
    hahay @proya sana açıklar demek dersini almadın hala o halde hak edenin hakkını verelim

şimdi sen kaypol forumdan kira çarpanı 170 lerde + iskanlı + otoparklı

işte gördün attın tuttun meydanda kimse yok zannettin 1 si geldi seni çizdi

daha öğrenceğin çok şey varhttps://www.sahibinden.com/ilan/emlak-isyeri-satilik-kagithane-caglayanda-50-m2-2-plus1-satilik-ofis-1000-tl-kiracili-527030816/detay
  • Kira çarpanı hesaplanırken 100 o ülkenin eurobond faizine bölünür. Türkiye en son 6,15 civarı borçlanma gerçekleştirdi. 100/6,15= 16,26 yıl. 16,26*12= 196 ay. Üstü köpürmeye başlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: ahmet20006

Bence; Konut fiyatlarının pahalı sebebi;

1) Emlakçılar (Sadece konut değil, özellikle arsa fiyatlarını şişiriyorlar spekilasyon ile)

2) Konut yapmak için bir çok zahmetli bürokrasi işleri ve bürokrasiye (Belediyelere) harcanan para

3) Suriyeliler (Türkiye'de Resmi olarak 3 Milyondan fazla Suriyeli varmış fakat ben Gayri resmi rakamın, resmi rakamın 2 katı kadar olduğunu düşünüyorum. En Türkiyede 6-7 Milyon Suriyeli var.)

4) Tarım ve Hayvancılık ile ilgili sorunlardan dolayı, Köylerden kentlere göç yaşanması (Tarım ve Hayvancılığın 1 numaralı sorunu bence yüksek mazot fiyatı)
    1 e bence suriyelileri koy hocam.Net ana sebebi o,diğer sebepler eskidende vardı ama evler biraz uygundu alınabiliyordu.Suriyeliler araplar net 2 katına çıkardılar evleri 1-2 senede

• quote:

Orijinalden alıntı: banzar

Vatandaş kendini kurnaz sandığından satamaz. 3 e aldığını 7 ye satmaya çalışırsa akıllı olan bunu yemez. Yeni yapılan lüx olarak nitelendirilen konutlarda kira çarpanı neredeyse 400 bazı yerlerde. Genelde 300 350 arasında İstanbulda. Ama nice yerler var 10 15 yıllık yapılar ve kira çarpanı 200. Arsa tarla piyasası gibi düşünün bunu. Zamanında uygun alan kar yaptı diye saçma fiyatlardan alanların ellerinde patlıyor şimdi arsalar.

2 sene önce evimi aldım. Arkadaşım çok pahalı aldığımı iddia etti. Geçen gün konuştuk biraz. Piyasa şimdi. Çok yüksek, sen iyi fiyattan almışsın aslında diyor. Oturduğu çevrede ı zamanlar 180.000 TL olan evler şimdi 300. 000 ün üzerine çıkmış. Zamanında o kadar al dedim almadı. Şimdi pişman. Önceleri millete yalvarıyordum beklemeyin alın diye. Şimdi kimseye birşey demiyorum. Israr etmenin gereği yok. Zamanla anlıyorlar çünkü. İş işten geçmiş oluyor ama.

Fiyatların düşmesini beklemeyin. Hele İstanbulda. Fiyatların düştüğünü iddia edenler inşaat şirketlerinin şişirip sunduğu sonra indirim yaptığı fiyatları örnek gösteriyor. Onlara bakanlar yanılır.
    Bende İstanbulun kenar semtinden aldım Gaziosmanpaşada baya prim yaptı.Esenler,bağcılar,gaziosmanpaşa,esenyurt,beylikdüzü gibi kırsal kesim insanlarının ve suriyelilerin çok talep gösterdiği yerlerde ev fiyatları artarken.Beşiktaş,bakırköy,kadıköy,fatih gibi semtlerde ciddi düşüşler var %25 lere kadar düşüş var.Ekonomik krizin ve sürekli konut inşaatıyla piyasanın şişmesinin,yüksek faizlerin,arz talep dengesinin bozulmasınında bu düşüşlerde payı büyük.

• bu konuyla ilgilenmiyorum artık, isteyen alsın, isteyen beklesin.
    ülke yangın yerine dönmüş döviz nerelerde, petrol nerelerde, konut satışındaki düşüşün balon kaynaklı olduğunu zannedene ne anlatabilirim.

son 6 ayda betonun m3' üne %30, inşaat çeliği %40 diğer kalemlerde ise ortalama %20 zam geldi şimdi bir malın maliyeti artınca fiyat düşer mi çıkar mı, üreten zararına üretir mi? satar mı, yoksa balonu mu şişirir kararını siz verin.

son not da, şu forum da kaç kişi buradakileri okuyup ev almaya karar veriyor veya vazgeçiyor bu kadar yormayın çenenizi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: proya

bu konuyla ilgilenmiyorum artık, isteyen alsın, isteyen beklesin.
    ülke yangın yerine dönmüş döviz nerelerde, petrol nerelerde, konut satışındaki düşüşün balon kaynaklı olduğunu zannedene ne anlatabilirim.

son 6 ayda betonun m3' üne %30, inşaat çeliği %40 diğer kalemlerde ise ortalama %20 zam geldi şimdi bir malın maliyeti artınca fiyat düşer mi çıkar mı, üreten zararına üretir mi? satar mı, yoksa balonu mu şişirir kararını siz verin.

son not da, şu forum da kaç kişi buradakileri okuyup ev almaya karar veriyor veya vazgeçiyor bu kadar yormayın çenenizi.
    Bunların daire ye maliyeti maksimum %10-15 olur. 500 binlik bir daire de 10-15 bin artı maliyet anca getirir. Asıl balon müteahhit ve arsa karında. Demir miş çimentoymuş şuymuş buymuş malzeme fiyatları konutta ana belirleyici değildir, çünkü yekünü satış fiyatının anca %20-25 i bu ülkede. Buna işçi proje fiyatıda dahil. Konut fiyatının minimum %70 i masraflar harici kardır.

Piyasada para olmayınca konut fiyatları dip yapar, eli mahkum.

• proya kullanıcısına yanıt
    nasıl hocam şu fiyatlar yanlış mı
    ist. demirin tonu 2860 TL
    Kalıp İşçiliği Fiyatı (Kalıp+Demir İşçiliği+Tuğla Duvar) – 50TL/m2

Kalıp İşçiliği Fiyatı (Kalıp Malzeme Dahil) – 32 TL/m2

Demir İşçiliği Fiyatı – 17 TL/m2

Beton İşçiliği Fiyatı – 9 TL/m2

Duvar İşçiliği Fiyatı – 21 TL/m2

Taş Duvar İşçiliği Fiyatı – 62 TL/m2 + tüm fiyatlar kdv

c30 pompalı döküm m3 170 tl ist. 1 mikser kamyonu 6m3 dökümü 6x170 tl den 1020 tl ye yapar diyemeyiz mi yanlışlık nerede

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mavikıs -- 4 Mayıs 2018; 16:34:22 >
  • Patladı konut balonu faizler düşüyor ev fiyatları %20 indirime giriyor tabiki satılmazsa dahada inecektir.Çünkü kira çarpanları gitgide artmaya,yabancılarda ev alımını durdurmaya başladı.Emlak sektörü krizde.kimsede bir eve 500bin peşin para verecek para yok.
  • Surekli soyluyoruz ben burada emlak sektorunden nemalanan tayfaya cevap vernekten yildim konuyu kac sene once acmisim bugunleri gorup. Onlar da yalan soylemeye devam ediyolar hakaretler yagdiriyolar. Bisey dememe gerek yok konutta yuzde 20 indirim haberi piyasani ne kadar surundugunu gosteriyor. Bu tarz haberler gereken cevabi veriyoe onlara. Artik sadece kara para aklamak isteyen tayfaya satabiliyolar o evleri ederinin 3 katina. Daha bekleyin bu mesjaim burda dursun onumuzdeki 2-3 seneye bir ev alana bir ev bedava kampanyalari baslayacak...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kassady -- 27 Mayıs 2018; 9:2:38 >
  • Kassady kullanıcısına yanıt
    proya kullanıcısına yanıt
    insanların günahını almaya devam ediyosun , kirada mı oturuyosun şuanda doğru söyle
    yaza yaza kendini mi tatmin ediyosun ev alcak pran yok diye falan,

gerçekten dürüst olduğuna inanmıyorum nedeni eğer öyle olsaydı şuan kredilerin zararına
    verildiğinden falan söz ederdin , 0,98 faiz oranını asla ilerleyen aylarda olmayacağını
    fırsattan yararlanmak için insanları uyarırdın ama tam tersi yönde söz ederek trollemeye
    çalışıyosun inanmssan un uygun konut kredisi kısımına gir yazılanları oku eğer cesaretin varsa ama sende o yürek olduğunu sanmıyorum yani sana müsade etsek trolleyecen diğer kararsızları
    1,15 civarında yeni kredi alıpta 0,98 artı tapu masrafları v.s indirimleriyle 45 000 tl
    civarında zararı olanlar var düşün yani 2.el araç parası az mı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mavikıs -- 1 Haziran 2018; 1:55:31 >
  • Patladı zaten eğer garanti bir işiniz varsa kredi çekip bir ev alın derim eldeki stoklar bitince fiyatlar artıcak

• 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.