Şimdi Ara

Konuşurken Sürekli Dini Kelimeler Kullanmak.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
840
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Üniversitedeyim. Akademisyeninden tut, öğrencisine kadar hep aynı sohbet.
    "Hamdolsun iyiyim. Çok şükür Allah'a. Valla da billa da bu böyledir. Allah iyilik versin. İnşallah olur."

Kelime dağarcıkları bu kadar mı kötü ya da her şeyi neden sürekli bir yaratıcıya bağlamak zorundalar. Niye hep bir şükür, hep bir borçluluk hissi.

Biriyle iki sohbet ediyorsam her cümlenin sonunda bu kelimeler var. Ben de daha kimseyle konuşmuyorum.

Futbolcuları da söylemek gerek.
    "Allah'a şükür kazandık. Çok şükür gol attım. İnşallah kazanırız."

Yeter be.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Çok ilginç okulda [Üniversitede] ben de böyle sohbet ediyorum.Borçluluktan ziyade ağız alışkanlığı olduğunu düşünüyorum.
  • İnanılmaz itici geliyorsunuz bana..

• quote:

Orijinalden alıntı: Ohol Oula

İnanılmaz itici geliyorsunuz bana..

Bunu sadece ben yapmıyorum hocam milyonlarca insan yapıyor.O zaman size milyonlar itici geliyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Güneyli Kitapkolik

quote:

Bunu sadece ben yapmıyorum hocam milyonlarca insan yapıyor.O zaman size milyonlar itici geliyor.

Aynen öyle, yapan kimse itici geliyor bana. Bir ara babaannemi arıyordum, 2 dakika sohbet ettikten sonra başlıyordu duaya. Daha da aramıyorum. Annemle babam da bu şekilde konuşuyor, konuyu bu meseleye getirdiklerinden eveleyip geveleyip konuyu değiştiriyorum.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Güneyli Kitapkolik

quote:

Aynen öyle, yapan kimse itici geliyor bana. Bir ara babaannemi arıyordum, 2 dakika sohbet ettikten sonra başlıyordu duaya. Daha da aramıyorum. Annemle babam da bu şekilde konuşuyor, konuyu bu meseleye getirdiklerinden eveleyip geveleyip konuyu değiştiriyorum.

Aslında haklısınız daha realistik konuşmak lazım. Din sadece insanın ibadeti ile sınırlı kalmalı bence.Ama dinlerin ve yabancı kelimelerin etkisi taa sekiz yüzlü yıllara Maniheist Uygurlar dönemine kadar gidiyor.

• iyi isler, kolay gelsin vs diye girilen dukkanda aleykum selam diye karsilanmak..cidden cok tuhaf bir toplum olduk.
  • quote:

Orijinalden alıntı: antisocial77

iyi isler, kolay gelsin vs diye girilen dukkanda aleykum selam diye karsilanmak..cidden cok tuhaf bir toplum olduk.

"Merhaba" denilince de lince hazırlık yapan esnaflar var.

• Bu kafayla fazla yaşamazsın aynen devam karşim inşallah

• istedigi gibi konusabilirler sorun yok.

ama ben bu sekilde konusan adamlara bir gram guvenmem orasi ayri.
  • Kulture islemis oldugu icin boyle. Selamin aleykum demek daha sicak geliyor kuru bir "Selam" yerine. Ya da "Insallah sinavdan iyi not alirim" demek "Umarim notum yuksek gelir" demekten daha iyi geliyor. Bunun etkisi var.

Hayirlisi demek hosuma gidiyor ornegin, "Neden evlenmiyorsun" sorusuna verdigim en klasik kacamak cevap bu. Direkt muhabbeti kesiyor. "Nasip, kismet" diyip kurtuluyorum. Cunku cevap gibi gorunse de aslinda hic bir seyi aciklamiyor.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bunda kafaya takılacak bir taraf olduğunu düşünmüyorum. Zaten iyice ayrışmış olan toplumu bir de dil üzerinden ayırmayalım isterseniz. Yukarıdaki arkadaşın da dediği gibi kültürle birleşmiş bunlar. Büyük bir ihtimalle size itici gelmesinin nedeni son zamanlardaki din satma furyasından dolayı. Ama bunun çözümü dili kurutmak değil, dincileri kurutmaktır.

Nice ateist arkadaşlarım var "Selamun Aleyküm, Aleyküm Selam, İnşallah" gibi ifadeleri kullanmaya devam ediyorlar.
  • Kültürleşmiş. Celal Şengör bile arada böyle şeyler diyor. Bunda bir sakınca yok

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Tanımadığım inancını bilmediğim kişilerle bu yönde konuşmuyorum ben

• İnsanların bu şekilde konuşması niye sizi rahatsız ediyor ?
  • Tüm arkadaş çevremle ya İngilizce yada Fransızca konuşuyorum o yüzden o problemler olmuyor. Ben de ontür konuşulmasından hoşlanmıyorum, söylemem gerektiğinde Allaha emanet ol hariç kullandığım olmuyor. Eyvallah, Allah razı olsun, vallahi billahi, elhamdulillah vb. Kelimeler beni rahatsız ediyor ama etrafımda kullanan yok zaten.

• Yahu ne sacmaliyorsunuz. İfade özgürlüğü denen bir şey var. Kimse sana bu kelimeleri kullanacaksın demiyor. Ateizme saygı duyalım oldu, sen neden milletin dinine karışıyorsun? Rahatsız olman senin kendi sorunun.

• Önceki işimde yahudi ve ermeni müşterilerim vardı. Sizin rahatsız olduğunuz kelimeleri kendileri de; üstelik gayet rahatça kullanıyorlardı. Alışkanlık olmuş bu ve bence gayet hoş.

Yeni aktroll bir üye de direkt saldırmış, 90 sene falan demiş. Zavallı... Bu comarlar yüzünden insanlar dinden soğudu. Eklemeden duramadım.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hoşunuza gitmeyebilir ama bu tür konular açıp insanları ötekileştirmek toplumun zararına olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hümiyettin

Hoşunuza gitmeyebilir ama bu tür konular açıp insanları ötekileştirmek toplumun zararına olur.

Siyasilerin toplumun içine ettiği bir ülkede benim açtığım konunun lafı bile olmaz.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.