Şimdi Ara

****Kompakt Makine ve Ekipman Tavsiyeleri***** (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4.032
Cevap
35
Favori
185.582
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Diğer HS'lerden farkı megapiksel düşük olduğundan daha kaliteli çekmesidir. Üst kalite bir kompakt olduğundan bu fiyatlarla son derece alınası.

CCD daha çok güç tüketir, daha keskin fotoğraf çeker ama ISO yükselince hemen fotoğrafta kumlanma yapar.
    CMOS daha az güç tüketir, daha yumuşak fotoğraf çeker ama ISO yükselince bile fotoğraf kalitesini pek düşürmez.

Yeni moda arkadan aydınlatmalı CMOS olduğundan tercih edilmesinde yarar var. Hele ki 300 HS gibi 10 MP ile sınırlandırılınca bu teknoloji işe yarıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: arandur

Diğer HS'lerden farkı megapiksel düşük olduğundan daha kaliteli çekmesidir. Üst kalite bir kompakt olduğundan bu fiyatlarla son derece alınası.

CCD daha çok güç tüketir, daha keskin fotoğraf çeker ama ISO yükselince hemen fotoğrafta kumlanma yapar.
    CMOS daha az güç tüketir, daha yumuşak fotoğraf çeker ama ISO yükselince bile fotoğraf kalitesini pek düşürmez.

Yeni moda arkadan aydınlatmalı CMOS olduğundan tercih edilmesinde yarar var. Hele ki 300 HS gibi 10 MP ile sınırlandırılınca bu teknoloji işe yarıyor.

Yani 300hs daha iyi diyosun de mi? Aslında manüel de olsun istiyorum ileriye dönük ama ne yapicam bilemedim.. Hangisini tercih etsem acaba.. Sx130 da pil tüketimi nasildır acaba?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: guvennet

quote:

Diğer HS'lerden farkı megapiksel düşük olduğundan daha kaliteli çekmesidir. Üst kalite bir kompakt olduğundan bu fiyatlarla son derece alınası.

Yani 300hs daha iyi diyosun de mi? Aslında manüel de olsun istiyorum ileriye dönük ama ne yapicam bilemedim.. Hangisini tercih etsem acaba.. Sx130 da pil tüketimi nasildır acaba?

Ben olsam pil tüketimine hiç bakmam bile. Sonuçta yan sanayi bir yedek pille her türlü iş görülebiliyor. 300 HS Av ve Tv moduyla yeterli bence, sonuçta M modunu profesyoneller bile pek az kullanırlar.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: guvennet

quote:

Ben olsam pil tüketimine hiç bakmam bile. Sonuçta yan sanayi bir yedek pille her türlü iş görülebiliyor. 300 HS Av ve Tv moduyla yeterli bence, sonuçta M modunu profesyoneller bile pek az kullanırlar.

Peki bu av ve tv modu ne dostum?

• Av: Diyafram öncelikli mod. Yani objektifin ne kadar açık olacağını ayarlarsın, gerisini makine kendisi seçer. Çok açarsan arka planı flulaştırma etkisi gözükebilir, bu portre çekiminde tercih sebebidir. Objektifi açmanın bir getirisi de karanlık ortamda ışığı daha iyi kullanabilmektir. Objektif kapatılırsa tüm kare net yakalanabilir ki bu genelde manzara çekimlerinde yapılır.

Tv: Enstantane öncelikli mod. Fotoğrafın saniyenin kaçta kaçında çekileceğini seçersin; diyafram, ISO gibi değerleri makine ayarlar. Hareketli nesnelerde fotoğrafı daha hızlı çekmek, durağan nesnelerde titreşim olmayacak kadar yavaş çekmek düşünülebilir. Bu mod bence kompakt makineler için en gerekli modlardan birisidir. Özellikle ev içi çekimlerde 1/30 veya 1/60 gibi işinize gelen değerleri kullanarak net fotoğraflar garanti altına alınabilir.
  • quote:

Av: Diyafram öncelikli mod. Yani objektifin ne kadar açık olacağını ayarlarsın, gerisini makine kendisi seçer. Çok açarsan arka planı flulaştırma etkisi gözükebilir, bu portre çekiminde tercih sebebidir. Objektifi açmanın bir getirisi de karanlık ortamda ışığı daha iyi kullanabilmektir. Objektif kapatılırsa tüm kare net yakalanabilir ki bu genelde manzara çekimlerinde yapılır.

Tv: Enstantane öncelikli mod. Fotoğrafın saniyenin kaçta kaçında çekileceğini seçersin; diyafram, ISO gibi değerleri makine ayarlar. Hareketli nesnelerde fotoğrafı daha hızlı çekmek, durağan nesnelerde titreşim olmayacak kadar yavaş çekmek düşünülebilir. Bu mod bence kompakt makineler için en gerekli modlardan birisidir. Özellikle ev içi çekimlerde 1/30 veya 1/60 gibi işinize gelen değerleri kullanarak net fotoğraflar garanti altına alınabilir.

Yardımın için çok teşekürler dostum.. Sanırım 300hs de karar kılcam.. Boyutu da iyi hem..

• Dün araştırırken Sony DSC-W530 almaya karar vermiştim fakat bugün son bir bakınayım derken Nikon'un Coolpix S3100 modeline denk geldim. Görebildiğim kadarıyla Sony'den tek artısı 720p video çekebiliyor olması. Sizce ikisinin arasında başka ne gibi farklar var? Hangisi tercih edilmeli?

Bir de lensleriyle ilgili bir fark var ama anlamadığımdan dolayı buraya yazayım yorumlarsanız sevinirim :)
    Sony'nin lensi : f/2.7 - 5.7
    Nikon'un lensi : f/3.2 - 6.5

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cskn1905 -- 24 Ocak 2012; 13:33:49 >
  • merhabalar arkadaşlar

şantiye de kullanılmak üzere bir fotoğraf makinesi alınacak.

compact fakat iyi olması isteniyor,dslr olmasına veya m43 sisteme gerek yok.

compact makinalardan biraz uzak olduğum için sizin önerilerinizi almak istedim.

benim aklıma ilk gelen makine canon g12 oldu veya s95

biraz da hızlıca bakınarak gözüme takılan modeller arasında olympus xz-1 i gördüm.

siz hangisini tavsiye edersiniz veya farklı olarak önerileriniz neler olur?

şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim
  • CANON POWERSHOT SX 30 IS ve NIKON COOLPIX P500 arasında hangisini tercih etmeliyim
  • quote:

Orijinalden alıntı: DigitalWorld

quote:

Orijinalden alıntı: Snap!

Arkadaşlar peki? F50FD modeli eski olmasına rağmen av160-av150-av-200 lerden daha mı iyidir?

Çok çok daha iyi.

Ben Fuji S1500 den daha iyi diyorum hesab et ( 1/2.3 sensör den kaybediyor biraz. Yine de iyi makine. ). Odaklama konusunda çok daha başarılı.

1/1,6" sensör. Hele hele 200TL. Bence atlanabilir. Sensör boyutu Samsung gibi bir çömeze bile NV8 gibi bir ürün sundurabildi.

Benim ilk F50FD em gemide bozulmuştu 6 ay kullanımdan sonra. Şanssızlık işte. Ondan sonra 150 ye mi ne servisinde tamir ettirdik. 2-3 yıldır bana mısın demedi yani.

Yeni F50FD em de geldi harika. S1500 gibi süper zoom u ya da fazlaca manuel ayarı yok. Ama S1500 de de o keskinlik yok. Üstelik bu fiyata satılan Dual IS ye sahip bir cihaz olduğunu da sanmıyorum.

Hatta hepsini alıp 20TL kar ile satmayı da ciddi ciddi düşünüyorum.

Aslında bana 3 makina lazım.

1 - Fuji F31 ( Onun kadar olmasa da F50 de ondan sonraki En lerden. )

2 - Samsung NV8 ( Ki var çok şükür. )

3 - Sanyo E6

DSLR alıp lens taşıyacağım. 3 makine taşırım daha iyi. ( Not şakadır. Ama bu 3 cihazında nerdeyse bir DSLR ettiğini söyleyebiliriz zaten. Birinin makrosu. Birinin gece çekimi. Birinin netliği. Birleştir. Al sana DSLR. )

Yorumlar üzerine bende birtane F50FD aldım teşekkürler

• quote:

Orijinalden alıntı: V.K.

merhabalar arkadaşlar

compact fakat iyi olması isteniyor,dslr olmasına veya m43 sisteme gerek yok.

compact makinalardan biraz uzak olduğum için sizin önerilerinizi almak istedim.

benim aklıma ilk gelen makine canon g12 oldu veya s95

biraz da hızlıca bakınarak gözüme takılan modeller arasında olympus xz-1 i gördüm.

siz hangisini tavsiye edersiniz veya farklı olarak önerileriniz neler olur?

şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim

Canon G12, Canon S95, Canon S100, Panasonic lumix lx5, Olympus xz-1.

Bunların hepsi kaliteli compack makinalardır.

Hepsinin birbirlerine karşı artıları ve eksileri mevcuttur ancak hangisini alırsanız alın pişman olacağınızı zannetmiyorum.

Şantiyede kullanacağınızı söylediğinizden dolayı benim tavsiyem G12 almanız yönündedir.

• quote:

Orijinalden alıntı: V.K.

merhabalar arkadaşlar

S95 ve XZ-1 hor kullanıma gelmez.Canonun G serisi çok daha dayanıklıdır.Dezavantajı biraz büyük ve fiyatınında yüksek olması.

Eğer bütçe düşük ise Canon Ixus serileride iş görür.Gece çekimi yapmayacaksanız örneğin Ixus 80IS bile işinizi görür ki yeni Ixuslar çok daha iyidir.

Yağmurda,çamurda kullanılacak derseniz birde Olympus'un Tough serileri var,kağıt üzerinde oldukça dayanıklı ve iddialı (muhtemelende öyledir) onlarıda bir araştırın.Forumda kullanan ve satanlar var onlara bir sorun veya örnek resim isteyin.Örneğin;

http://forum.donanimhaber.com/m_54913381/tm.htm

http://forum.donanimhaber.com/m_50463398/tm.htm

• hızlı cevaplar için teşekkür ederim

sanırım g12den yana yapacağız seçimi
  • quote:

Orijinalden alıntı: Snap!

Yorumlar üzerine bende birtane F50FD aldım teşekkürler

Yardımcı olabildiysem ne mutlu.

Yorumlarınızı eklersiniz. :D

Bu arada 160 tan satan ilan kapanmıştı. Satan kişiye ulaştım son bir tane kalmış onu da ben aldım. Şu an başka biri 199 dan satıyor hala.
  • Merhabalar arkadaşlar.fotograf cekmeyi seven biri olarak makine almaya karar verdim.bütcem maksimum 750 lira.kompakt bir makinaya yetiyor param biraz arastırdım bunu gordum.
    aklımda nikon coolpix p100 var biraz araştırdım.750 lira civarı.yada bu paraya ne tür bir cihaz alınır hangi markalar daha iyidir.istegim daha cok nikon tarafında.nikon p100 kullanan arkadaslar varsa yorum atarsa cok sevinirim.teşekkürler arkadaslar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: grey_fox

Merhabalar arkadaşlar.fotograf cekmeyi seven biri olarak makine almaya karar verdim.bütcem maksimum 750 lira.kompakt bir makinaya yetiyor param biraz arastırdım bunu gordum.
    aklımda nikon coolpix p100 var biraz araştırdım.750 lira civarı.yada bu paraya ne tür bir cihaz alınır hangi markalar daha iyidir.istegim daha cok nikon tarafında.nikon p100 kullanan arkadaslar varsa yorum atarsa cok sevinirim.teşekkürler arkadaslar.

Zoom o kadar lazım mı? Kaliteli çeken makineler varken P100 türü cihazlarla paranızı heba etmeyin derim. ilk mesajdaki premium kompaktlara bakınız.
  • Bende fotoğraf makinesi almayı düşünüyorum
    Bütçe önemli değil klas makine olsun yeter
  • quote:

Orijinalden alıntı: JETAACK

Bende fotoğraf makinesi almayı düşünüyorum
    Bütçe önemli değil klas makine olsun yeter

Bütçe önemli değil klas olsun diyorsan al bi (LEİCA M9 titanium)
  • Evet fiyat aralığım 300-400 civarında.
    daha önce 2mp bir kodak easyshare 6230(2003) ve 5mp sony (2007) cybershot w ... kullanmıştım. Kodak harikaydı, sony ise rezalet.

Şimdi önceliklerim
    1-) Geniş açısı önemli, en az bir 28mm olması önemli. Çünkü bir çok zaman birşeylerin yakınına gitme yada daha geniş çekip sonradan bilgisayarda kesip atma olanağınız oluyor ama uzaklaşamayacağınız durumda yapacak birşey kalmıyor.
    Kadraja sığmıyor derdi yaşamamak birinci önceliğim.

2-) Güneşli, açık bir gökyüzünün olduğu havalarda dış mekanda uygun açıyla süper parlak fotoğrafı cebimdeki telefon da çeker. Asıl marifet iç mekanlarda yada loş ışıkta, akşam çekimlerinde, gece aydınlatılmış sahnelerde güzel çekim yapabilmesi bir makinenin.
    Bu lens kalitesiyle mi ilgili tam bilmiyorum, ama bahsettiğim fiyat aralığındaki bir makinenin de tabiyki harikalar yaratmasını da beklemiyorum ama yine de görüntü kalitesi listenin 2. sırasında.

3-) İşlemci hızı, daha doğrusu makinenin tamamının hızı da önemli. Bir sahne gördüğünüz anda fotoyu çekesiye kadar makineyi açtım, deklanjöre bastım netledi, çekti, kaydetti diyesiye kadar geçecek süre 10 saniyeyi bulursa hiç bir anlamı kalmıyor malum. Bir de ikinci bir kareyi çekerken ne kadar beklemek gerekiyor. Yani arka arkaya 10 çekim yapmaya kalksanız 2-3 saniyede yapabiliyor musunuz bu da üçüncü öncelik.

4-) Son olarak da birkaç manuel pozlama süresi, diyafram, vs ayarını da kontrol seçeneği sunarsa gelecekte daha profesyonel birşeye geçmeden önce temel düzeyde fikir verir deneye yanıla birşeyleri öğrenmeme katkısı olur o da ufak bir bonus tadında.

Kaç megapiksel olduğunun ve kaç x optik zoom yapılabildğinin hiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiç önemi yok. Zaten piyasadaki 10 ürünün 9'u birbirine yakın durumunda bu özellikler bakımından o yüzden yukarıdaki başlıklar daha önemli.

Evet şimdi tabiyki bu istediklerimin hepsini birden verecek bir makinenin o fiyata olmasını beklemiyorum, ama bu öncelikler bakımından en tatminkar makina hangisidir önerisi olanları dinlemeye açığım.

• Yerinizde olsam Fuji F50FD ürününü sahibinden sitesinde satan satıcıların birisinden alırdım. Tamam 35mm geniş açıda sizi biraz üzebilir ama 1/1.6" sensörü gece fotoğraflarınızda oldukça iyi sonuç verecek. Zaten video da aramıyorsunuz. 28-35mm farkını es geçebilirseniz 150-200 TL'ye spot F50FD diyorum.

Yok arkadaş açım da geniş olsun makinem de son model olsun derseniz Canon 300 HS tam sizlik:http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-fotograf-kamera-dijital-fotograf-makinesi-canon-ixus-300-hs-24-ay-garantili-sifir-fotograf-makinesi-71328000/detay

Bunların hepsinden daha iyi bir makine az kullanılmış bile olsa alırım, süper foto çekerim derseniz 50 TL bütçe artırımıyla tüm saydığınız maddeleri size verecek kompaktlar kralı Canon S90:http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-fotograf-kamera-dijital-fotograf-makinesi-satilik-canon-s90-temiz-garantili-71701470/detay

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.