Şimdi Ara

Kombiniz bir günde veya saatte kaç metre küp gaz yakıyor ? (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.567
Cevap
30
Favori
408.953
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: memint

quote:

Orijinalden alıntı: biloxeren

quote:

quote:

sserin usta

ben erzurumda ikamet ediyorum vitopend 100 kombi aldım. günlük ortalama sarfiyatı 20-25 metre küp. evim apartman dairesi 1, kat alt katım zemin bodrum olarak kullanılıyor. yan dairelefim dolu kombi kullanıyorlar üst katımda dolu. yan komşum ortalama aylık 250-300 m3 kullanırken benimki 600-700 arası oluyor bu combiyi diğer blokta ikinci katta kullanan biri daha var ondada aynı sonuçlar var.4. katta oturan komşumdada aynısı var oda dert yanıyor çok yakıyor diye. 7-8 m petek kullanım alanı 100-110 m2 evlerimiz. benim anladığım vissmann kaliteli olabilir ama sarfiyatta çok acayip yakıyor firma yetkiklileriyle görüştüm kombimi değiştirecem. sizin bi öneriniz varmı diğer komşularım baymak dolce vita ve vailant turbo tch pls diyorlar. öneriniz benim için çok önemli şimdiden tşkr ederim.

Sizin ve komşularınızın kombiyi kaç derecede ne kadar kullandığı, gerçekleşen oda sıcaklıklarının kaç derece olduğu, oda kumandası olup olmadığı gibi konular da sarfiyata etki eder. Aradaki en az % 100 sarfiyat farkını sadece kombi marka/modeli ile açıklamak yetersiz...

walla hocam benim vissman en düşük derecede devamlı yanıyor oda 48 den aşşağı değil ortalama diyorum. komşularımda 45 de yakıyor. hiç birinde oda termostatı ve kumanda falan yok bende de yok. bizim kombi baya yakıyor evdeki petek miktarı toplam 6 adet 7,5 metre falan yapıyor. yükseklikleride 60 lık.

Bir kombinin en düşük kalorifer sıcaklık ayarında yanması, en tasarruflu şekilde kullanıldığı anlamına gelmez. En düşük ayarda bile olsa gece-gündüz sürekli yanan kombinin en azından gündüz saatlerinde, hele ev güneş alıyorsa, belirli bir süre boyunca tamamen kapatılması gerekebilir. Fazla ısınmayı anlamanın yolu oda sıcaklığı ölçümüdür; eğer gereksiz bir artış varsa, örneğin sizin için 21C yeterliyken 22C veya üstüne çıkıyorsa, kombinin kapatılarak bu fazla ısınmanın engellenmesi şart. Bu iç sıcaklık takibini otomatik olarak yapıp kombiyi yönetecek olan dijital oda kumandasıdır.
    Viessmann Vitopend 100W, 10,7-24,8Kw kapasite aralığıyla (%44-100) piyasada modülasyon aralığı en dar kombilerdendir. Yani en düşük ısıtma kapasitesi 10,7Kw (9200kcal/h) olduğundan en düşük ayarda yandığı durumda bile emsallerinden yaklaşık % 40-50 kadar fazla yakar. Bu yüzden eğer Viessmann kullanmaya devam edeceksiniz mutlaka oda kumandası ile kullanmanızı öneririm. Hiç olmazsa sarfiyat farkını daha makul bir düzeye çekebilirsiniz. Kombinizle ilgili detaylı bilgi için: http://www.viessmann.com.tr/etc/medialib/internet-tr/prospekte.Par.45892.File.File.tmp/Vitopend100-W_10.5-31kW.pdf
    Tercih sizin...

bilgilendirme için tşkr ederim. yukarda sserin hocamada sorduğum soruyu sizede sorayım ben vissman kombimi geri iade ettim yani daha gelip sökmediler ama geri alacaklar beko mağazasına gittim kombilerini ferroli fabrikası üretiyormuş adamların demesi bu. konuya muvakıf değilim. bilgileriniz benim için çok önemli . benim ev 110 metre kare petek boyu toplamda 7,5 metre civarı 3+1 toplam 6 petek var bide merdiven başlarına koyulan küçüklerden var onu saymıyorum. beko 20 y lcd. beko 25 y lcd. beko y20 lcd. modelleri sizce iyimi ? yani bilginiz dahilince çabuk arıza veren kombilermi hepsi yoğuşmalı evim için sizce en uygunu hangisi 25 y lcd olan büyük olurmu ? vereceğiniz bilgiler konu hakkında pek bilgim olmadığı için şahsım adına çok önemli. taksitli alacağım için ortalama fihatları 1,800 lira mağaza açık hesap çalışyor. kredi kartım veya peşin alabilme imkanım olsa farklı modeller içinde internetten sipariş verebilirdim. şimdiden çok tşkr ederim

• quote:

Orijinalden alıntı: blodhemn

Evim dubleks . 5 oda bir salon. alt kat boş üst çatı... Yer trakya
    Oda termostatı var
    24 saat 19 dereceye ayarladım .
    12 metre petek ve ayrıca 2 adet havlupan var.
    Konforu falan geçtim 24 saat 19 derece oturuyorum . 8 metre küp günlük .
    Eğer 24 saat 22 derece yaparsam 28 metre küp geliyor

Bıktım artık. Sorunu donarak çözdüm. 19 derece her daim.Gün içinde kalorifer hiç yanmıyor . Gece 19 altına düşmesin diye yanıyo

Yeni bina ise tam kurumuyor inşaat rutubeti oluyor ve kolay kolay ısınmıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: shevchenko320

quote:

Orijinalden alıntı: muratt45

ilk okunma tarihi: 03/11
    son okunma : 06/12

tüketim m3: 207

gelen fatura : 156 tl.

kombi dd neva, oda termostatlı kullanıyorum. kombi hiç kapatılmıyor.gündüz 23-24, gece 21-22 derecede yanıyor. kazan sıcaklığı 50-55

ev 120 m2. sizce tüketim nasıl?

kazan sıcaklığı 50-55 yetiyormu hocam? Bende yeni termostat taktırdım comfort 70 yapın dedi. Günlük tüketimlere baktım Ankaradayım 7-10m3 arası gidiyor. 07:00-18:00 --->19 derece diğer saatler 22 derece

termostati takan servis bizde de 65 dereceyi ayarlamişti. iceriyi hemen isitan kombi cok uzun sure kendini kapatiyordu.

50-55 derecelerde kombi hem cok yakmiyor, hem petekler çoğu zaman sicak. peteklerin cogu zaman sicak olmasi psikolojik isinma da sağliyor :)

ben balikesirde yasiyorum ve 50-55 derece bizim için yeterli oluyor.

gece bile 19-20 derecenin altina dusurmuyorum.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

sserin usta

ben erzurumda ikamet ediyorum vitopend 100 kombi aldım. günlük ortalama sarfiyatı 20-25 metre küp. evim apartman dairesi 1, kat alt katım zemin bodrum olarak kullanılıyor. yan dairelefim dolu kombi kullanıyorlar üst katımda dolu. yan komşum ortalama aylık 250-300 m3 kullanırken benimki 600-700 arası oluyor bu combiyi diğer blokta ikinci katta kullanan biri daha var ondada aynı sonuçlar var.4. katta oturan komşumdada aynısı var oda dert yanıyor çok yakıyor diye. 7-8 m petek kullanım alanı 100-110 m2 evlerimiz. benim anladığım vissmann kaliteli olabilir ama sarfiyatta çok acayip yakıyor firma yetkiklileriyle görüştüm kombimi değiştirecem. sizin bi öneriniz varmı diğer komşularım baymak dolce vita ve vailant turbo tch pls diyorlar. öneriniz benim için çok önemli şimdiden tşkr ederim.

Sizin ve komşularınızın kombiyi kaç derecede ne kadar kullandığı, gerçekleşen oda sıcaklıklarının kaç derece olduğu, oda kumandası olup olmadığı gibi konular da sarfiyata etki eder. Aradaki en az % 100 sarfiyat farkını sadece kombi marka/modeli ile açıklamak yetersiz...

walla hocam benim vissman en düşük derecede devamlı yanıyor oda 48 den aşşağı değil ortalama diyorum. komşularımda 45 de yakıyor. hiç birinde oda termostatı ve kumanda falan yok bende de yok. bizim kombi baya yakıyor evdeki petek miktarı toplam 6 adet 7,5 metre falan yapıyor. yükseklikleride 60 lık.

Bir kombinin en düşük kalorifer sıcaklık ayarında yanması, en tasarruflu şekilde kullanıldığı anlamına gelmez. En düşük ayarda bile olsa gece-gündüz sürekli yanan kombinin en azından gündüz saatlerinde, hele ev güneş alıyorsa, belirli bir süre boyunca tamamen kapatılması gerekebilir. Fazla ısınmayı anlamanın yolu oda sıcaklığı ölçümüdür; eğer gereksiz bir artış varsa, örneğin sizin için 21C yeterliyken 22C veya üstüne çıkıyorsa, kombinin kapatılarak bu fazla ısınmanın engellenmesi şart. Bu iç sıcaklık takibini otomatik olarak yapıp kombiyi yönetecek olan dijital oda kumandasıdır.
    Viessmann Vitopend 100W, 10,7-24,8Kw kapasite aralığıyla (%44-100) piyasada modülasyon aralığı en dar kombilerdendir. Yani en düşük ısıtma kapasitesi 10,7Kw (9200kcal/h) olduğundan en düşük ayarda yandığı durumda bile emsallerinden yaklaşık % 40-50 kadar fazla yakar. Bu yüzden eğer Viessmann kullanmaya devam edeceksiniz mutlaka oda kumandası ile kullanmanızı öneririm. Hiç olmazsa sarfiyat farkını daha makul bir düzeye çekebilirsiniz. Kombinizle ilgili detaylı bilgi için: http://www.viessmann.com.tr/etc/medialib/internet-tr/prospekte.Par.45892.File.File.tmp/Vitopend100-W_10.5-31kW.pdf
    Tercih sizin...

bilgilendirme için tşkr ederim. yukarda sserin hocamada sorduğum soruyu sizede sorayım ben vissman kombimi geri iade ettim yani daha gelip sökmediler ama geri alacaklar beko mağazasına gittim kombilerini ferroli fabrikası üretiyormuş adamların demesi bu. konuya muvakıf değilim. bilgileriniz benim için çok önemli . benim ev 110 metre kare petek boyu toplamda 7,5 metre civarı 3+1 toplam 6 petek var bide merdiven başlarına koyulan küçüklerden var onu saymıyorum. beko 20 y lcd. beko 25 y lcd. beko y20 lcd. modelleri sizce iyimi ? yani bilginiz dahilince çabuk arıza veren kombilermi hepsi yoğuşmalı evim için sizce en uygunu hangisi 25 y lcd olan büyük olurmu ? vereceğiniz bilgiler konu hakkında pek bilgim olmadığı için şahsım adına çok önemli. taksitli alacağım için ortalama fihatları 1,800 lira mağaza açık hesap çalışyor. kredi kartım veya peşin alabilme imkanım olsa farklı modeller içinde internetten sipariş verebilirdim. şimdiden çok tşkr ederim

Erzurum ülkemizin en soğuk illerinden. Yoğuşmalı kombi düşündüğünüze göre (bence çok isabetli) evinizdeki peteklerin. sizi en soğuk gün-gecelerde bile en fazla 60C kombi çıkış suyu sıcaklığında ısıtmaya yetmesi beklenir. Olması gereken budur ama sizdeki durumu değerlendirebilmek için evinizin net alanını, oda oda m2 ve odalara ve diğer alanlara (koridor gibi) konan petek ölçülerini bilmemiz gerekir. Ek olarak evinizin cephesi, yalıtım durumunu da belirtirseniz daha isabetli değerlendirebiliriz.
    Beko'nun bahsettiğiniz kombileri Ferroli domicondense cihazların teknik olarak aynısı gibi tanıtılıyor. Ama orijinali de Beko da premiks yoğuşmalı değil, düz yoğuşmalı denen kombiler. Farkı, premiks yoğuşmalıların son teknoloji ürünü ve daha tasarruflu (% 15-20) olması. Aralarında %5-10 kadar tasarruf farkı olur. Üstelik Beko serisi kombiler çok ucuz değiller.
    Aynı fiyat düzeyinde ilinizde varsa, Ariston class premium, olmadı DD nitromiks bile tercih edilebilir ürünlerdir. İkisi de premiks yoğuşmalı teknolojiye sahiptir. Beko son seçenek belki...

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

sserin usta

Tercih sizin...

Erzurum ülkemizin en soğuk illerinden. Yoğuşmalı kombi düşündüğünüze göre (bence çok isabetli) evinizdeki peteklerin. sizi en soğuk gün-gecelerde bile en fazla 60C kombi çıkış suyu sıcaklığında ısıtmaya yetmesi beklenir. Olması gereken budur ama sizdeki durumu değerlendirebilmek için evinizin net alanını, oda oda m2 ve odalara ve diğer alanlara (koridor gibi) konan petek ölçülerini bilmemiz gerekir. Ek olarak evinizin cephesi, yalıtım durumunu da belirtirseniz daha isabetli değerlendirebiliriz.
    Beko'nun bahsettiğiniz kombileri Ferroli domicondense cihazların teknik olarak aynısı gibi tanıtılıyor. Ama orijinali de Beko da premiks yoğuşmalı değil, düz yoğuşmalı denen kombiler. Farkı, premiks yoğuşmalıların son teknoloji ürünü ve daha tasarruflu (% 15-20) olması. Aralarında %5-10 kadar tasarruf farkı olur. Üstelik Beko serisi kombiler çok ucuz değiller.
    Aynı fiyat düzeyinde ilinizde varsa, Ariston class premium, olmadı DD nitromiks bile tercih edilebilir ürünlerdir. İkisi de premiks yoğuşmalı teknolojiye sahiptir. Beko son seçenek belki...

peki hocam ariston genus premium 24 kw olanı sizce nasıl biraz araştırdım oda dediğiniz gibi tam yoğuşmalı ? ariston bayisi var erzurumda gidip görüşecem açık hesap çalışırlarsa bu iki modelden hangisini önerirsiniz ? bide bu genus modelinin 30 kw olanı var benim eve büyük mü olur gereksizmi yani ? yoksa büyük olması bi avantajmı yani zorlanmadan çalışması gibi? hocam hakkını helal et bişe sorucam bu aristonun iki modelindede çift eşanjörmü var ? bir kaç yerde baktım çift eşanjör daha iyi diyorlar ? mesela bekonunkinde 3 ejanjör var. bunun eksisi artısı nedir ? kusura bakmayın hocam sizide yoruyorum şimdiden Allah razı olsun çok ama çok tşkr ederim. saygılar...

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

sserin usta

Tercih sizin...

peki hocam ariston genus premium 24 kw olanı sizce nasıl biraz araştırdım oda dediğiniz gibi tam yoğuşmalı ? ariston bayisi var erzurumda gidip görüşecem açık hesap çalışırlarsa bu iki modelden hangisini önerirsiniz ? bide bu genus modelinin 30 kw olanı var benim eve büyük mü olur gereksizmi yani ? yoksa büyük olması bi avantajmı yani zorlanmadan çalışması gibi? hocam hakkını helal et bişe sorucam bu aristonun iki modelindede çift eşanjörmü var ? bir kaç yerde baktım çift eşanjör daha iyi diyorlar ? mesela bekonunkinde 3 ejanjör var. bunun eksisi artısı nedir ? kusura bakmayın hocam sizide yoruyorum şimdiden Allah razı olsun çok ama çok tşkr ederim. saygılar...

Ariston genus premium'un daha büyük LCD paneli ve yarı otomatik su doldurma özelliği dışında 2 kombi de aynı teknik özelliklere sahip. Aradaki 200-250 TL farkı verip genus premium alıp almamak size kalmış.
    Eğer bütçeyi 2000 TL civarına çıkarabiliyorsanız Bosch classic condens (22Kw) kombi için de fiyat almanızı öneririm.
    Kombi kapasitesi hakkında net konuşmak için sizden önceki mesajımda sorduğum bilgileri vermeniz gerekir.
    Evinizin net ısıtma alanı 110-120 m2'yi geçmiyorsa size 22Kw (18000kcal/h) kombi bile yeterli olabilir.
    Kaldı ki 60cm lik 7,5m civarı peteğiniz olduğunu yazmışsınız. Bu kadar petekten alabileceğiniz maksimum ısı 15000 kcal/h olup 18000 kcal/h gücündeki Bosch classic condens, peteklerinizin eve verebileceğinden fazlasını üretir.
    3 eşanjör meselesi, teknik olmaktan çok ticari boyutu olan bir konu, itibar etmeyin.
    Belli başlı markaların çift eşanjörlü kombileri sıcak kullanım suyu konforunda başarılı oldukları gibi üç yollu vana sorunu da yaşatmazlar.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: tuğberk23

arkadaşlar evim net 155m2 10m petek boyu evim mantolamalı ve pimapenli sıfır bina her katta 4 daire var alt,üst ve yan dairelerim boş..
    kombim ferroli econcept tech 25c akşam 17 ile 24 arası 45 derecede ,.24 ile akşam 17 arası 40 ta yakıyorum evin içi 20-22 derece arası değişiyor...
    günlük tüketimim 20m3 sizce çok mu? bana bayaa fazla geldi siz ne dersiniz?

Değerli @tuğberk23,
    Evinizi olduğu gibi Malatya'dan (hafızam beni yanıltmıyorsa) İstanbul'a götürme şansı olsaydı, emin olun doğalgaz sarfiyatınız % 20-30 azalırdı, Erzurum'a götürsek bu sefer % 20-30 artardı...
    Demek istediğim gaz sarfiyatının bulunulan yerin dış sıcaklık minimum-maksimum aralığına göre değiştiğidir. Binaların ısınması için gerekli ısı miktarını belirleyen en önemli faktör budur. Yalıtım kötüyse veya yoksa, bitişik konutlar ısıtılmıyorsa, cephe kuzeyse... daha fazla ısı gerekir. Ama bu fazla ısı, dış sıcaklık tarafından belirlenen ısı miktarının yüzde olarak 10-20-30-40 gibi bir düzeyinde olup en olumsuz durumda bile % 100'ü olamaz.
    Bitişik evler ısıtıldığında sizde % 20-25 kadar, yani anlamlı miktarda sarfiyatta düşme olacaktır.
    Oda termostatı kullanmanızı, kombiyle gereksiz 1C'lik ısınmayı bile engelleyeceği için öneririm.

hocam cuma günü üst komşum taşındı ve yakmaya başladı benim tüketimim 20m3 ten 15 m3 e düştü şuan kombim 40 derecede yanıyor oda sıcaklığım 20-21 derece.. alt ve yan komşularımda taşınırsa 10m3 e düşermi sizce hocam.. salon u şu an kullanmıyorum 2.5metretül peteği var sizce kapatıp kapısınıda kapatsam sarfiyatım dahada düşermi? salonu kapatıp sıcaklığı 45 dereceye getirsem nasıl olur
    teşekkürler...

• cihazım wisman vitopend 200 dış ısı sensörlü dijital ekranlı memleket sivas akşamları -10 gündüzleri 5 derece evim zemin kat 120 metrekare altta yalıtım yok dış duvar kaplama yapıldı orta daire cihazım 4 yıllık hiç bakım yapılmadı ilk 2 yıl ortalama günlük 12-14 metreküp yakıyordu dış ısı sensörlü oldugundan dış sıcaklıga göre kafasına göre yakıyordu sonradan yalıtım yapıldı ben ısı sensörünü kombinin oldugu kapalı balkona aldım ve yalıtımda yapıldıgından dolayı kombinin yakıtında yüzde 40 lık düşüş oldu faturam bugün geldi 1 aylık ortalama günlük yakıt miktarı bu soguklarda 8 metreküp civarında evde bazen atletle geziyorum önceden kazakla bile üşüyordum peteklerimden 1 tanesi oturma odasında olan ful açık ve tüm peteklerimde termostat var yatak odası ve çocuk odaları termostatı 2 ci ayarında sürekli açık petek boylarım 2 şer metrelik tüm odalar ve salon aynı boydapetek var salon sürekli kapalı ama salonda sıcak oluyor diger ortamın sıcaklıgı orayada yetiyorantrede küçük bir petek var ve sürekli açık antrede petek olması çok önemli çünkü odalar arasındaki sıcaklık dengesini koruyor kombinin yanma aralıgı ise 38-48 derece arasında ve gündüz gece sürekli çalışıyor evde ayrıca 4 yetişkin banyo .mutfak yakıtıda dahildir havalar eksiye düşmeden önce ilk yaktıgımda günlük yakıt 5-6 metreküp civarında idi evde yalıtım olması ve pencerelerin pimapen çift camlı olması kesinlikle şarttır

• quote:

quote:

quote:

arkadaşlar evim net 155m2 10m petek boyu evim mantolamalı ve pimapenli sıfır bina her katta 4 daire var alt,üst ve yan dairelerim boş..
    kombim ferroli econcept tech 25c akşam 17 ile 24 arası 45 derecede ,.24 ile akşam 17 arası 40 ta yakıyorum evin içi 20-22 derece arası değişiyor...
    günlük tüketimim 20m3 sizce çok mu? bana bayaa fazla geldi siz ne dersiniz?

Değerli @tuğberk23,
    Evinizi olduğu gibi Malatya'dan (hafızam beni yanıltmıyorsa) İstanbul'a götürme şansı olsaydı, emin olun doğalgaz sarfiyatınız % 20-30 azalırdı, Erzurum'a götürsek bu sefer % 20-30 artardı...
    Demek istediğim gaz sarfiyatının bulunulan yerin dış sıcaklık minimum-maksimum aralığına göre değiştiğidir. Binaların ısınması için gerekli ısı miktarını belirleyen en önemli faktör budur. Yalıtım kötüyse veya yoksa, bitişik konutlar ısıtılmıyorsa, cephe kuzeyse... daha fazla ısı gerekir. Ama bu fazla ısı, dış sıcaklık tarafından belirlenen ısı miktarının yüzde olarak 10-20-30-40 gibi bir düzeyinde olup en olumsuz durumda bile % 100'ü olamaz.
    Bitişik evler ısıtıldığında sizde % 20-25 kadar, yani anlamlı miktarda sarfiyatta düşme olacaktır.
    Oda termostatı kullanmanızı, kombiyle gereksiz 1C'lik ısınmayı bile engelleyeceği için öneririm.

hocam cuma günü üst komşum taşındı ve yakmaya başladı benim tüketimim 20m3 ten 15 m3 e düştü şuan kombim 40 derecede yanıyor oda sıcaklığım 20-21 derece.. alt ve yan komşularımda taşınırsa 10m3 e düşermi sizce hocam.. salon u şu an kullanmıyorum 2.5metretül peteği var sizce kapatıp kapısınıda kapatsam sarfiyatım dahada düşermi? salonu kapatıp sıcaklığı 45 dereceye getirsem nasıl olur
    teşekkürler...

Öncelikle gözünüzaydın! Tavandan daha fazla ısı kaybı olacağı için, yan ve alt evlerin ısıtılması ile toplamda %25 kadar daha inip 12m3 civarına oturacaktır sarfiyatınız.
    Tasarruflu kullanım için size önerim oda kumandası kullanmanızdır. Salonun peteğini filan kapatmak, komşunuzun evi ısıtmamasından ne kadar farklı olabilir sizce? Kendinize tuzak kurmamanızı öneririm. Dengeli ısı dağılımı için odalar arasında 1-2C'den fazla sıcaklık farkı olmamalı...

• arkadaşlar şunu sormak istiyorum. Bütün şartlar aynı (kombi derecesi, açık petek sayısı) olmasına ragmen havalar soğudukça gaz tüketimi de artar mı.

Bende öyle oldu normalde günde 6 mt küp yakan gaz havalar soguyunca 7mtküp dahada soguyunca 8mtküp çıktı. Bütün şatlar aynı kombi muftakta takılı
  • s.a hocam yine ben :)) şimdi size evi tarif edeyim.
    salon 5*5=25m2 180*60 petek var
    1.oda 4*4=16m2 150*60 petek var
    2.oda 3,5*3,5=13m2 110*60 petek var
    3.oda ve mutfak birleşik 5,5*5=28m2 130*60,100*60 2adet petek var.
    banyo 2*2,5=5m2 50*60 petek var
    antre 3*1=3m2 50*60 petek var

ev buşekilde hocam toplam petek boyum 7,70 metre. ev ortalama 100-110 m2 falan.dış yalıtımım yok pencereler pimapen (kaliteli) yan taraflarım dolu binanın orta blokunda oturuyorum. üst katım dolu komşum var. 1. katta oturduğum için alt katım boş kiler olarak kullanılıyor bodrumlar var. kombi siparişi verdim ariston genus premium 24kw premix yoğuşmalı. umarım hata yapmamışımdır. yardımlarınız için çok tşkr ederim.
  • Ben Tavşanlı da ikamet ediyorum .Doğalgaz buraya yeni geldi.Tasarruflu oolduğunu düşündüğümüz için hemen bağlattık.Evim tek katlı evime mantolama ,ısı yalıtım ışlemlerini yaptırdık.Bosch Condens 2000w yoğuşmalı kombi taktırdık.Ancak kombi çok fazla yakıyor . Bir türlü ayarlarını yapamadık.Oda termostatını 22 cantigrat dereceye ayarladık.Gece gündüz bu sıcaklaıkta duruyor oda .Kombinin peteklere gönderdiği sıcak su 60 Cantigrat dereceye ayarlı bi türü tasarruf saglayamadık aylık 350-400 tl arası yakıyor .Günlük 12 -13 metre küp yakıyor .Bazı kullanıcılar günde 5-6 metre küp yaktığını söylüyor .Bizimde bu değerleri yakalamamız için ne yapmamız gerekiyor ilginize teşekkürler
  • quote:

s.a hocam yine ben :)) şimdi size evi tarif edeyim.
    salon 5*5=25m2 180*60 petek var
    1.oda 4*4=16m2 150*60 petek var
    2.oda 3,5*3,5=13m2 110*60 petek var
    3.oda ve mutfak birleşik 5,5*5=28m2 130*60,100*60 2adet petek var.
    banyo 2*2,5=5m2 50*60 petek var
    antre 3*1=3m2 50*60 petek var

ev buşekilde hocam toplam petek boyum 7,70 metre. ev ortalama 100-110 m2 falan.dış yalıtımım yok pencereler pimapen (kaliteli) yan taraflarım dolu binanın orta blokunda oturuyorum. üst katım dolu komşum var. 1. katta oturduğum için alt katım boş kiler olarak kullanılıyor bodrumlar var. kombi siparişi verdim ariston genus premium 24kw premix yoğuşmalı. umarım hata yapmamışımdır. yardımlarınız için çok tşkr ederim.

Size diğer başlıkta cevap verdim. Peteklerinizi ne yapın edin arttırın ki faturanız düşsün. Yüksek DG faturası ödemek zorunda kalmayın...

• quote:

Orijinalden alıntı: bayay

arkadaşlar şunu sormak istiyorum. Bütün şartlar aynı (kombi derecesi, açık petek sayısı) olmasına ragmen havalar soğudukça gaz tüketimi de artar mı.

Bende öyle oldu normalde günde 6 mt küp yakan gaz havalar soguyunca 7mtküp dahada soguyunca 8mtküp çıktı. Bütün şatlar aynı kombi muftakta takılı

bundan normal ne olabilir ki, sıcaklık düştükçe kombi ortamı ısıtmak için daha fazla yakıt tüketmek zorunda kalıyor bu da tüketim değerlerini arttırır tabiki. tabi yalıtımı ii olan binalarda bu değer çok ufak oynarken ben ve benim gibi yalıtımı iyi olmayan evlerde bu 2-3 m3 bulabiliyor.
  • Yeni fatura bugün geldi. 152 metreküp 28 günlük tüketim ve 135TL geldi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Shi gan

quote:

Orijinalden alıntı: bayay

arkadaşlar şunu sormak istiyorum. Bütün şartlar aynı (kombi derecesi, açık petek sayısı) olmasına ragmen havalar soğudukça gaz tüketimi de artar mı.

Yok azalır, yahu ilkokula giden bile bunu bilir.

ana okulu mezunuyum.
  • Aklım bişeyi almıyor.

Kullanılan m3 220
    Birim fiyatı 0.56

Gelen fatura 168

Bunu devamlı yapıyorlar. Kim yanlış benmi dagıtım firmasımı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Saigo

Aklım bişeyi almıyor.

Kullanılan m3 220
    Birim fiyatı 0.56

Gelen fatura 168

kardeş 56 kurusa doğalgaz yok ki:( en 72-73 kuruş her yerde.
  • quote:

Orijinalden alıntı: dogandd

quote:

Aklım bişeyi almıyor.

Kullanılan m3 220
    Birim fiyatı 0.56

Gelen fatura 168

Kdvsiz fiyatı o kdv yi de ekleyeyim 67 kuruş filan olsun.

Burdaki hesaplamada 76 kuruş gözüküyor.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: dogandd

quote:

Aklım bişeyi almıyor.

Kullanılan m3 220
    Birim fiyatı 0.56

Gelen fatura 168

Kdvsiz fiyatı o kdv yi de ekleyeyim 67 kuruş filan olsun.

Burdaki hesaplamada 76 kuruş gözüküyor.

bir de doğalgaz dağıtım firmaların hizmet bedeli mi ne varmış.
  • 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.