Şimdi Ara

KOMBİ ve TESİSAT ÖNERİ SAYFASI [ANA KONU] (56. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
30.148
Cevap
529
Favori
1.261.812
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
84 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 5455565758
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: hardcrss

quote:

Orijinalden alıntı: kemal1414

bu doğalgazcılar ömrümü yedi

bir tanesiyle görüşüyoruz ;

boşuna yoğuşmalı almışsınız

oda termostatına hiç gerek yok

bir diğeriyle görüşüyoruz ;

temostatik vanaya hiç gerek yok

metal kombi alt bağlantısı gereksiz

dirsekli baca olmaz ,tavanı delelim

dirsek koyarsak yoğuşma suyu dirsekten akar her yeri berbat eder

bir diğeri ;

abi biz bağlarız ama servis ne der bilemem

20 lik boruyla 2 petek beslenmez ,bağlasak bile tek petek çalışıyormuş gibi olur

tabi birde fiyatlandırmalar arasında uçurum var :

1 tanesi ,tüm malzeme senden olursa 300 tl.ye bağlarım diyor

diğeri ; senin aldığın malzemenin dışındakileri biz alırsak işçilik dahil 600 tl.ye yaparız diyor

bir diğeri ; senin aldığın malzemelerin dışındakileri biz alırız işçilik dahil 300 tl.ye yaparız diyor

en son aldığım teklif en güzeli görülüyordu ve bu akşam bize randevu verilecekti ama ses soluk kesildi

bu arada doğalgazcılara kızdığım için bacanın yarısını kendim kırdım,kombiyi yerine monte ettim (bağlantılar hariç ) ,1-2 gün daha cevap vermezlerse bu defa radyatörleri de kendim takacağım,geriye sadece bağlantılar kalacak

bakalım bu defa yine nelere nazlanacaklar :)

daha da nazlanırlarsa tamamını kendim yapmayı düşünüyorum

tabi bundan sonra iş servisin nazını çekmeye kalıyor ,eğer o da ık mık ederse kombinin garantisini boş vereceğim bilen birisiyle çalıştıracağım ,inanın artık gına geldi ,bu ne naneli bir işmiş anlamadım

bu arada sizlere de sorayım yoğuşmalı kombiye dikey ve yatay en fazla kaç dirsek bağlanabilir

misal ; kombiden sonra yatay 1 metre ve sonrasında dikey 1 dirsek ,devamında 2 metre boru , dan sonra başka dirsek bağlanabilirmi ?

maalesef o kadar basit değil. gaz dağıtım şirketinden sertifika almış bir doğalgaz tesisat firmasının evinize göre proje çizip gaz dağıtım şirketine sunması gerekiyor. bu proje onaylacak. sonra gaz dağıtım şirketinden bir personel gelip tesisatı kontrol edecek ve gazı açacak.

hocam proje ve gaz açılmasını geçen sene zaten yapmıştık

proje kombi (hermetik) dahil yapıldı ve onaylandı ama az önce onay belgesini okudum benim kombi bosh olarak bildirilmiş bu sorun olurmu onu bilmiyorum,benim aldığım kombi baymak

geçen sene maddi durum olmadığından kombi alamamıştım ,sadece ocağı bağlatmıştım ,bu sene onu da halledeyim dedim ama yukarıda anlattığım gibi her çağırdığım firma başka söylüyor ,hani hepsi aynısını söylese tamam diyeceğim ama hepsi değişik şeyler söylüyor

• quote:

quote:

quote:

bu doğalgazcılar ömrümü yedi

bir tanesiyle görüşüyoruz ;

boşuna yoğuşmalı almışsınız

oda termostatına hiç gerek yok

temostatik vanaya hiç gerek yok

metal kombi alt bağlantısı gereksiz

dirsekli baca olmaz ,tavanı delelim

dirsek koyarsak yoğuşma suyu dirsekten akar her yeri berbat eder

bir diğeri ;

abi biz bağlarız ama servis ne der bilemem

20 lik boruyla 2 petek beslenmez ,bağlasak bile tek petek çalışıyormuş gibi olur

tabi birde fiyatlandırmalar arasında uçurum var :

1 tanesi ,tüm malzeme senden olursa 300 tl.ye bağlarım diyor

diğeri ; senin aldığın malzemenin dışındakileri biz alırsak işçilik dahil 600 tl.ye yaparız diyor

bir diğeri ; senin aldığın malzemelerin dışındakileri biz alırız işçilik dahil 300 tl.ye yaparız diyor

en son aldığım teklif en güzeli görülüyordu ve bu akşam bize randevu verilecekti ama ses soluk kesildi

bu arada doğalgazcılara kızdığım için bacanın yarısını kendim kırdım,kombiyi yerine monte ettim (bağlantılar hariç ) ,1-2 gün daha cevap vermezlerse bu defa radyatörleri de kendim takacağım,geriye sadece bağlantılar kalacak

bakalım bu defa yine nelere nazlanacaklar :)

daha da nazlanırlarsa tamamını kendim yapmayı düşünüyorum

tabi bundan sonra iş servisin nazını çekmeye kalıyor ,eğer o da ık mık ederse kombinin garantisini boş vereceğim bilen birisiyle çalıştıracağım ,inanın artık gına geldi ,bu ne naneli bir işmiş anlamadım

bu arada sizlere de sorayım yoğuşmalı kombiye dikey ve yatay en fazla kaç dirsek bağlanabilir

misal ; kombiden sonra yatay 1 metre ve sonrasında dikey 1 dirsek ,devamında 2 metre boru , dan sonra başka dirsek bağlanabilirmi ?

maalesef o kadar basit değil. gaz dağıtım şirketinden sertifika almış bir doğalgaz tesisat firmasının evinize göre proje çizip gaz dağıtım şirketine sunması gerekiyor. bu proje onaylacak. sonra gaz dağıtım şirketinden bir personel gelip tesisatı kontrol edecek ve gazı açacak.

hocam proje ve gaz açılmasını geçen sene zaten yapmıştık

proje kombi (hermetik) dahil yapıldı ve onaylandı ama az önce onay belgesini okudum benim kombi bosh olarak bildirilmiş bu sorun olurmu onu bilmiyorum,benim aldığım kombi baymak

geçen sene maddi durum olmadığından kombi alamamıştım ,sadece ocağı bağlatmıştım ,bu sene onu da halledeyim dedim ama yukarıda anlattığım gibi her çağırdığım firma başka söylüyor ,hani hepsi aynısını söylese tamam diyeceğim ama hepsi değişik şeyler söylüyor

bende ne umutlarla bu işe girişmiştim ama artık araştırdıkça bıkkınlık verdi, kötünün iyisine razı oldum. mükemmeli beklemeyin ne yazıkki.

• hocam elimizden geldiğince iyisi olsun diye uğraştık ama bu iş beni gerçekten yıldırdı ve artık zaten mükemmelini değil en uygun olanını istiyorum ama onda da sorun çıkıyor,galiba burada bir doygunluk var yoksa adamlar bu kadar yokuş yapmazdı diye düşünüyorum

ayrıca çok boş birisi de sayılmam

meslek lisesi elektrik bölümünden mezun oldum sonra asker olmaya karar verince kader beni uçak /helikopter teknisyenliğine götürdü , 20 sene de hava araçlarında çalıştım ,belki güleceksiniz ama 3 ay hidrolik ihtisas kursu gördüm ,orada boru bükmeden tutun da havşa açma vs. hepsini gördüm ama istedim ki bu işi ehil insanlar yapsın ama bana kafayı üşüttürecekler

ayrıca kendi çabalarımla amatör düzeyde elektronik öğrendim ,hani derler ya her işten anlar işte hayat bana mecburiyetler nedeniyle çoğu şeyi öğretti,bir ara heveslenip müzik setime anfi bile yaptım ama yine de kritik işleri ehline bırakmak gerekiyor

zaten ben en fazla petek-boru bağlantısını yaparsam yaparım ,gaz kısmına mutlaka işin ehlini çağırırım ve mutlaka birilerine kontrol ettirir,yoksa bağlar geçerim demiyorum :)

• maalesef doğalgaz sektöründe durumlar içler acısı bir durumda
    adamlarda cehalet diz boyu
    bu sektörde yapılan işlerin &90'ı dandik ve yanlıştır.sakın doğalgaz esnafının yalanlarına inanma
    çoğu yalan söylüyor & yanlış biliyor
  • quote:

bende ne umutlarla bu işe girişmiştim ama artık araştırdıkça bıkkınlık verdi, kötünün iyisine razı oldum. mükemmeli beklemeyin ne yazıkki.

senin tesisat yine iyi sayılır,seçtiğin malzemeler güzel
    kombin güzel
    pprc boru seçimin güzel
    petekler,termostatik vanalar güzel

işçilikte resimlerden gördüğüm kadarıyla iyi sayılır
    izmirde ben ne dandik işler gördüm
  • quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

quote:

senin tesisat yine iyi sayılır,seçtiğin malzemeler güzel
    kombin güzel
    pprc boru seçimin güzel
    petekler,termostatik vanalar güzel

işçilikte resimlerden gördüğüm kadarıyla iyi sayılır
    izmirde ben ne dandik işler gördüm

tesekkurler. niyetimde bakir boru vardi ama yapani bulamadim :)

bugun yarin gaz acilacak o zaman gorecegiz artik performansi :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

maalesef doğalgaz sektöründe durumlar içler acısı bir durumda
    bu sektörde yapılan işlerin &90'ı dandik ve yanlıştır.sakın doğalgaz esnafının yalanlarına inanma

aynen hocam ya durmadan kafa karıştırıyorlar :)

birde doğru bildiğimiz yanlışlar var ,bu sabah en son dayanamayıp benim projeyi yapan mühendisi buldum ve durumları anlattım,adam gülüyor bu şekilde tek tek iş yapınca daha fazla para ödersin diyor ,tamam bir yerde doğru söylüyor da peki aynı ürünleri istesem nasıl daha ucuza yapacaklar onu anlayamadım

doğru bildiğim yanlış ise;

ben projeyi yaptırdım artık direk kombi bağlanabilir zannediyordum ama takıldıktan sonra alo 187 yi arayıp cihazın bağlandığını ve kontrol edilip onayını almak gerekiyormuş,birde rapor veriyorlarmış ve o raporu alıp kombi servisine gösterip cihazı işletmeye alıyorlarmış (bilmeyenler için anlatmış oldum)

benim aldığım kombi sadece 1 tane internet satış mağazasında 1.450 tl. gözüküyor ve onun dışında burada ki doğalgazcılar da dahil hep 1500 tl. üzeri fiyat istiyorlar ,yine petekleri koçtaştan daha ucuza hiçbir yerde görmedim ,keza oda termostatı benim aldığım yerin dışında korkunç derece de pahalıya satıyorlar

yine kollektörleri en ucuz burada bir yerde bulabildim tanesini 50 tl.ye aldım ,gerçi çok kaliteli değil ama artık para vere vere usandığımdan biraz kaliteyi düşürmeye başladım :) ,radyatör vanasını yine buradan aldım ,tamam bunu biraz pahalıya aldım (tanesi 10 tl.) ama aynı vanayı tekzen bile 14 tl.ye satıyor,internette daha ucuzu vardı ama kargo parasını ekleyince neredeyse aynı fiyata geliyordu

zaten bu aşamadan sonra geriye bağlantı elemanları ve bir miktar boru kaldı ,onları da kendimde alsam ,firma kendisi de getirse çok büyük fark çıkacağını zannetmiyorum (en fazla 50-60 tl.fark olur diye tahmin ediyorum)

benim gözlemlediğim kadarıyla firmalar tüm işi baştan sona kadar kendileri yapmak istiyorlar,böyle bir kısmını yapmak hoşlarına gitmiyor ve onun için mırın kırın ediyorlar :)

• quote:

quote:

maalesef doğalgaz sektöründe durumlar içler acısı bir durumda

aynen hocam ya durmadan kafa karıştırıyorlar :)

birde doğru bildiğimiz yanlışlar var ,bu sabah en son dayanamayıp benim projeyi yapan mühendisi buldum ve durumları anlattım,adam gülüyor bu şekilde tek tek iş yapınca daha fazla para ödersin diyor ,tamam bir yerde doğru söylüyor da peki aynı ürünleri istesem nasıl daha ucuza yapacaklar onu anlayamadım

doğru bildiğim yanlış ise;

ben projeyi yaptırdım artık direk kombi bağlanabilir zannediyordum ama takıldıktan sonra alo 187 yi arayıp cihazın bağlandığını ve kontrol edilip onayını almak gerekiyormuş,birde rapor veriyorlarmış ve o raporu alıp kombi servisine gösterip cihazı işletmeye alıyorlarmış (bilmeyenler için anlatmış oldum)

benim aldığım kombi sadece 1 tane internet satış mağazasında 1.450 tl. gözüküyor ve onun dışında burada ki doğalgazcılar da dahil hep 1500 tl. üzeri fiyat istiyorlar ,yine petekleri koçtaştan daha ucuza hiçbir yerde görmedim ,keza oda termostatı benim aldığım yerin dışında korkunç derece de pahalıya satıyorlar

yine kollektörleri en ucuz burada bir yerde bulabildim tanesini 50 tl.ye aldım ,gerçi çok kaliteli değil ama artık para vere vere usandığımdan biraz kaliteyi düşürmeye başladım :) ,radyatör vanasını yine buradan aldım ,tamam bunu biraz pahalıya aldım (tanesi 10 tl.) ama aynı vanayı tekzen bile 14 tl.ye satıyor,internette daha ucuzu vardı ama kargo parasını ekleyince neredeyse aynı fiyata geliyordu

zaten bu aşamadan sonra geriye bağlantı elemanları ve bir miktar boru kaldı ,onları da kendimde alsam ,firma kendisi de getirse çok büyük fark çıkacağını zannetmiyorum (en fazla 50-60 tl.fark olur diye tahmin ediyorum)

benim gözlemlediğim kadarıyla firmalar tüm işi baştan sona kadar kendileri yapmak istiyorlar,böyle bir kısmını yapmak hoşlarına gitmiyor ve onun için mırın kırın ediyorlar :)

hepsini kendileri yapmak istiyorlar
    sana gülen mühendis komple yapılacak işler için teker teker maddeleri ve fiyatları+kar marjıyla yazsın
    sonra da sen karşılaştır.arada muazzam farklar var,hepsinde rakamlar bellidir aslında
    kendi kötü işçilik ve cahillikleriyle iş yapmaya çalışıyorlar

• gelecek kış kombi kullanan komşularınla karşılaştırırsız
    yoğuşmasız kombi+termostatik vana kullanmayanlarla mukayese edersin
    tabi senin evde yalıtım yok.muazzam tasarruf bekleme ama mutlaka fark olur
    evinde en basitinden "içten yalıtım" olsaydı %50 fark atardın emin ol....
  • quote:

gelecek kış kombi kullanan komşularınla karşılaştırırsız
    yoğuşmasız kombi+termostatik vana kullanmayanlarla mukayese edersin
    tabi senin evde yalıtım yok.muazzam tasarruf bekleme ama mutlaka fark olur
    evinde en basitinden "içten yalıtım" olsaydı %50 fark atardın emin ol....

zaten tek tesellim o

ama diğerlerinden yüksek çıkarsa biraz morarabilirim :)

yok yok şaka yapıyorum çünkü herkesin kullanma tarzı farklı ,misal alt komşum gece kombiyi komple kapatıyor,gündüzleri bile bazen kapatıp elektrik sobası kullanıyor :)

yalıtım olmadığı için petek boylarını mümkün olduğunca uzun tutmaya çalıştım ama dediğiniz gibi yalıtımlı bir bina ile yalıtımsız arasında mutlaka çok fark olacaktır,yine de ben umutluyum

ayrıca maddi durum biraz düzelince hiç değilse oturma odasının tavanını yalıtımlı bir malzeme ile kaplamayı düşünüyorum,çok aşırı bir fark yapmasa da bir nebze yaz ,kış faydası olur diye düşünüyorum,diğer türlü komple yalıtım işine girsek daire başı 8-10 bin tl.yi geçen paralar gerekiyor

• yaptırabiliyorsan oturma odasının duvarlarına ve tavanına 3cm xps strafor kaplat faydasını çok görürsün
  • quote:

yaptırabiliyorsan oturma odasının duvarlarına ve tavanına 3cm xps strafor kaplat faydasını çok görürsün

hocam oturma odasının duvarı çok az o nedenle benim asıl sorunum kapı pencerelerin alüminyum doğrama olmasından kaynaklanıyor,camlar çift cam ama dediğim gibi alüminyum doğrama dışarının ısısını aynen alıp içeri veriyor ,yani hiç akıllıca bir uygulama değil ama kooperatif olunca sözümüzü dinletemedik

şimdi bazı komşular bunları komple söktürüp pen yaptırıyorlar ,yani ikinci bir masraf daha çıkıyor ,hatta binalar yapım aşamasındayken çok rica ettim çatı yapılması için ,buradaki apartmanların hepsi çatısızmış o nedenle bizde öyle yapacakmışız ,çatı yapmak istersek yeniden proje çizmek gerekiyormuş vs. ,şimdi çoğu apartman çatıdan gelen ısı nedeniyle ve aynı zamanda akma yapması nedeniyle üstleri sac sistemiyle kapatıyor ,tabi bu da boş yere ikinci bir masraf oluyor

işin ilginci şimdilerde çatısız bina yapımına izin verilmiyor ,yıllar sonra jetonları düştü ama atı alan Üsküdar'ı geçti

insanlar nedense en akılsızları seçerler ve sonra feryat ederler

• dediğin gibi odanın içinde tavana xps strafor uygulaması yaptırmalısın
    izmirde hem tavana hem tabana hemde duvarlara en az 3cm xps strafor veya 3cm manto eps uygulamaları yaptırdım
    tavana straforlar arasında boşluk kalmayacak şekilde uygula,faydasını çok görürsün
    kışın ısı kayıplarının çoğu tavandan gelir
  • quote:

dediğin gibi odanın içinde tavana xps strafor uygulaması yaptırmalısın
    izmirde hem tavana hem tabana hemde duvarlara en az 3cm xps strafor veya 3cm manto eps uygulamaları yaptırdım
    tavana straforlar arasında boşluk kalmayacak şekilde uygula,faydasını çok görürsün

evin içine strafor yaparken bir kez daha düşünün derim içerisi çok kötü kokuyor ev hiç hava almıyor mlsf saygılar...

• benim yaptırdığım uygulamarda dediğiniz gibi sonuçlar olmadı.gayet iyi sonuçlar alındı
    evde rutubet varsa olabilir
  • quote:

Orijinalden alıntı: kartalacar

quote:

dediğin gibi odanın içinde tavana xps strafor uygulaması yaptırmalısın

evin içine strafor yaparken bir kez daha düşünün derim içerisi çok kötü kokuyor ev hiç hava almıyor mlsf saygılar...

zaten sadece tavan için düşünüyorum ,tabi maddi durum uygun olursa :)

aslında bende tüm evi mantolayıp havasız bırakma işine sıcak bakmıyorum ve o nedenle tavanı kireç yapıyordum ama en sonunda pes ettim kireç işi çok zor oluyor bende tavan boyası yapmaya başladım :)

• bugün nihayet cumartesi günü için ustalardan gün aldım inşallah bir terslik olmazsa kombi ve petekler monte edilecek

artık bu doğalgazcılar sinir sistemimi laçka ettiler biran önce yapsalarda kurtulsam

inanın ben böyle yapacaklarını bilseydim hiç uğraşmaz 2 tane daha klima alıp keyfime bakardım ,klimanın tek dezavantajı havayı kurutması ve onun dışında en iyi sistem diyebilirim

her görüştüğüm mühendis ve usta birbirinin tam zıttı şeyler söylüyorlar ve ne hikmetse sanki uzay mekiği yapacaklarmış gibi havaya girmişler

bunları görünce elektrikçileri ve özellikle elektronikçileri alnından öpesim geliyor ,doğalgazcıların bu kaprisleri nedir anlayamadım arkadaş
  • quote:

bugün nihayet cumartesi günü için ustalardan gün aldım inşallah bir terslik olmazsa kombi ve petekler monte edilecek

artık bu doğalgazcılar sinir sistemimi laçka ettiler biran önce yapsalarda kurtulsam

inanın ben böyle yapacaklarını bilseydim hiç uğraşmaz 2 tane daha klima alıp keyfime bakardım ,klimanın tek dezavantajı havayı kurutması ve onun dışında en iyi sistem diyebilirim

her görüştüğüm mühendis ve usta birbirinin tam zıttı şeyler söylüyorlar ve ne hikmetse sanki uzay mekiği yapacaklarmış gibi havaya girmişler

bunları görünce elektrikçileri ve özellikle elektronikçileri alnından öpesim geliyor ,doğalgazcıların bu kaprisleri nedir anlayamadım arkadaş

doğalgaz esnafı ister mühendis olsun ister usta %90'ı yaptığı işten anlamıyor,hem kalitesiz iş yapıyor hemde cehalet & bilgisizlik üst seviyede
    mühendis olmuş korozyondan haberi yok,oksijen bariyerden haberi yok. prremix ile condense yoğuşmayı tam bilmiyor veya açıklayamıyor
    evde ısı kayıplarını yanlış hesaplıyor onu da geçtim.makine mühendis olmuş evdeki ısı kayıplarını hesaplamadan halı boyu ölçer gibi petek metrajı yazıyor

• quote:

quote:

bugün nihayet cumartesi günü için ustalardan gün aldım inşallah bir terslik olmazsa kombi ve petekler monte edilecek

doğalgaz esnafı ister mühendis olsun ister usta %90'ı yaptığı işten anlamıyor,hem kalitesiz iş yapıyor hemde cehalet & bilgisizlik üst seviyede
    mühendis olmuş korozyondan haberi yok,oksijen bariyerden haberi yok. prremix ile condense yoğuşmayı tam bilmiyor veya açıklayamıyor
    evde ısı kayıplarını yanlış hesaplıyor onu da geçtim.makine mühendis olmuş evdeki ısı kayıplarını hesaplamadan halı boyu ölçer gibi petek metrajı yazıyor

ya sorma hocam bunların hepsimi böyle yoksa bana mı denk geliyor anlamadım :)

bugün de bacayı kontrol için birisini göndermişler adam tutturdu gaz geri basarsa komşun zehirlenebilir ,yahu bu bacaların hiçbirisi dairenin içine girmiyor ki,

hadi diyelim bacaları iyi monte edemediler gaz sızdı ,eee o gazın dairelere girme ihtimali sıfıra yakın değil ,resmen sıfır

yani istesen bile gazı dairelere yönlendiremezsin çünkü arada duvarlar var ve bu bacalar ve mekan sadece bu iş için ayrı şekilde yapılmış ,yakınında soba bacası bile yok

bunlara dikkat etmemiş olsalarmış şimdiye kadar tonla zehirlenme,patlama çatlama olurmuş

yani artık sinirden kahkaha atıyorum,yani adam akşam üzeri gelip bizim binayı patlattı gitti

hani teknisyen olmasam belki inanacağım da ,yok artık denecek türde komplo teorileri getiriyorlar ,doğalgaz tehlikeli bir iş tamam ona sözüm yok ayrıca baca gazına da dikkat etmek lazım ama dediğim gibi sıfır ihtimal dahi yokken vatandaş komşularımı bile zehirledi , fil uçar dese bile belki diyeceğim de hiçbir bağlantısı olmayan gazı komşu dairelerin içine nasıl sokacak onu anlayamadım

aslında çok ucuz bir fiyata yapacaklarını söylediklerinden sabrediyorum yoksa direk kovacağım , madem bu kadar bilgisiz insanlar o zaman niye onlara yaptırıyorsun diyeceksiniz ama yok işte hepsi böyle

bir öğrenmişler kombiyi balkona koymaya zorlamak ,birde oda termostatına gerek yok,termostatik vanaya gerek yok ,hele ki yoğuşmalıya hiç gerek yok,gel de çıldırma

ya ben uçak helikopter teknisyenliği yaptım ve biz dahi bu kadar havalara girmedik ,adamlar sanki kombiyi icat ediyorlar

• Tokattan merhabalar.
    Evimde merkezi sistem vardı, karar alındı bireysel doğalgaza geçilecek, doğal olarak sıkıntı başladı.
    Memur maaşlıyız borcumuz var ama olunca da bir defa oluyor iyisi olsun istiyorum.
    Fakat profesyonel bakan yok olaya, oralı buralı, ahmet şunu takmış, mehmet bunlara yaptırmışla iş görülüyor buralarda. Bisikletin nasıl iki tekerlek üstünde durduğunu açıklayamayan adamlar makine mühendisiyim diyerek geziniyor ortada.

Evimin krokisini kendim çizdim excelde buraya yükleye bilir miyim bilmiyorum, forum sahibine yada isteyene mesajla göndere bilirim.

Evim tokatta, vadide kışın güneş 8,5-9 gibi doğar 3-4 gibi batar. boğu batı eksenli, mutfak ve büyük salonum tümgün güneş görüyor, çocuk odası öğleden sonra, arka 3 oda kışın güneş görmüyor. 5 katlı binanın 4. katında. Duvarlarda 20 cm yutong kullanılmış, A sınıfı yalıtım yok ama illa da yalıtım gerekmiyormuş, fakat mantolama yapmakta site toplantısında kararlaştırıldı. Bu yıl camlarımı fratpen ısıcamkonfor yaptırdım.

Evim 4+1, 217 metre kare, 205 metrekare kullanım alanı var, duvarları, balkonları çıkarıp net ısıtılacak alan 167 metre kare. Toplamda şuan evde 10 adet toplam 860 cm petek döşeli. Yerler parke kaplı.

14,5 metrekare mutfak 90x60 petek var
    14+37=52 metrekare salon 90+110+100 x60 petek var
    15 metrekare giriş hol 60x60 petek var
    8 metrekare koridor
    3 metrekare tuvalet
    8,5 metrekare banyo 40x60 petek var
    2,5 metrekare ebebeyin banyosu
    4 metrekare dolap
    18 metrekare oturma odası 100x60 petek var
    13 metrekare çalışma odası 80x60 petek var
    18 metrekare yatak odası 100x60 petek var
    13,5 metrekare çocuk odası 90x60 petek var

Sorular 1: bu ev ne kadar kalorilik bir ısınmaya ihtiyacı var?
    2: bu kaloriyi bu petekler karşılar mı?
    3: kombi mutfağa mı, balkona mı konmalı (balkon açık, kapatmayı düşünmüyorum)
    4: bu evi ısıtmak için ne özellikli kombi lazım
    5: yoğuşmanın çalışması için petek artırımı gerekiyor mu?
    6: boru markası ve özelliği nelerdir, borusan iyimi?
    7: dirsek, bağlantılar falan özellikleri neler olmalı
    8: petekler illa temizlenmeli mi?
    3 usta geldi eve, biri balkona koydu kombiyi salonun hattını balkonun fayanslarını kırıp geçirecek, oradan çocuk odasına, oradan da banyoya verecekmiş, istersem kırılma dökülme olmasın dersem aynı hat yatak odalarına da geçecekmiş, eeee dedim o kadar dirsek okara uzun hat ısıtır mı dedim, sen o işi bana bırak dedi:-)))

birisi dışarıda olmaz mutfağa koyalım dedi ama koridor boyu ana hat çekip oradan kollar halinde odalara dağıtırız dedi, fayansları kıracak yaklaşık 10 metre ama odalarda kenardan hat çekeriz parkelere zarar vermeyiz dedi, mantıklı geldi. su tesisatını da değiştirmek aklımda 1 defa patladı, demir boru alta zarar verdi bazı duvarlarda da kaçak var, hazır kırılmışken su hattını da oradan geçiririm dedim, bunu yapacak usta tanıdık doğalgaz hattını çektikten sonra çalışmadığım bir pazar günü masraf + 2 kişinin yevmiyesi karşılığı tüm su tesisatını yenilerim dedi. 600 gibi tutuyor. tesisat işi için 2150 istedi+ kombi. eğer kombiyi aynı zamanda yetkili sevisleri de olduğu alorko alırsam tek muhatabım bu kişiler olacak, ama istersem başka markada taka bilirler. Bu adamların kendisi mühendis, diğer firmalar 1 mühendisi 3-5 ay çalıştırıp işten çıkarıyorlar.

Başka bir firma yuvarlak teklifler verdi boru kalın olur, petekleri temizleriz abi hattı nerden istersen ordan geçiririz tarzı. Bu kişiler arkadaşıma esnaflığa sığmayacak yanlış yaptılar, ama apartmanda 2-3 kişi bunlarla çalışıyor.
    Şimdi bilgisayar alırken araştırmaktan bilgisayar mühendisi oldum, araba alırken nerdeyse servislerde yüksek lisans yaptım. Şimdi de doğalgaz döşetecez diye tesisatçı olmak istemiyorum.
    Yardımcı olacak pratik tiyolar verecek kişilere saygılar sevgiler hürmetler

• 
Sayfa: önceki 5455565758
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.