Şimdi Ara

KOMBİ ve TESİSAT ÖNERİ SAYFASI [ANA KONU] (58. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
7 Misafir - 7 Masaüstü
5 sn
30.147
Cevap
529
Favori
1.261.673
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
84 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 5657585960
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Bizim binada da merkezi kaloriferden bireysel kombiye geçiliyor. Bina yeni (3 yıllık), mantolama vb var.
    Oturduğum dairenin altında dükkan var, pek ısı gelmez bana yani :(( Normalde ısınan bir daire.
    Evim 130 m2 - Çanakkaledeyim. Evde 5 metre petek ve 1 tane havlupan var.
    Bende forumdan edindiğim bilgiler ışığında BOSCH CLASSİC CONDENS Yoğuşmalı Kombi (18,750 Kcal) 22 KW almaya karar verdim.
    Bu ölçülere göre sizce doğru kombiyi mi seçebilmiş miyim ?????
    Başka önerileriniz olur mu?
    NOT: Oda Termostadı yerine son iki petek hariç diğerlerine DANFOSS RA 2000 vana takmayı düşünüyorum.
    yeterli OLUR MU???
    Şu anda binada tesisat çalışması başladı haftaya kombiyi almam gerekli.. ACİL YORUMLARINIZA İHTİYAÇ VAR...
    şimdiden teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi atito -- 29 Mayıs 2013; 16:52:49 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: atito

Selam arkadaşlar,
    Bizim binada da merkezi kaloriferden bireysel kombiye geçiliyor. Bina yeni (3 yıllık), mantolama vb var.
    Oturduğum dairenin altında dükkan var, pek ısı gelmez bana yani :(( Normalde ısınan bir daire.
    Evim 130 m2 - Çanakkaledeyim. Evde 5 metre petek ve 1 tane havlupan var.
    Bende forumdan edindiğim bilgiler ışığında BOSCH CLASSİC CONDENS almaya karar verdim (24 kw).
    Bu ölçülere göre sizce doğru kombiyi mi seçebilmiş miyim ?????
    Başka önerileriniz olur mu?
    NOT: Oda Termostadı yerine son iki petek hariç diğerlerine DANFOSS RA 2000 vana takmayı düşünüyorum.
    yeterli OLUR MU???
    Şu anda binada tesisat çalışması başladı haftaya kombiyi almam gerekli.. ACİL YORUMLARINIZA İHTİYAÇ VAR...
    şimdiden teşekkürler.

merhaba
    bosch.c.c iyi tercih,ayrıca termostatik vana tercihiniz de doğru ama premix yoğuşmalı kombileri kış boyunca en fazla 55c kazan sıcaklığında kullanmanız gerekir,merkezi ısıtmada 75c benzeri işletmeler baz alındığı için iyi ısınmanız normal ama bireysel ısınmada daha düşük kazan sıcaklığında evin iç ortam ısısı en az 20c-21c olacak şekilde ısınmanız gerekir.bu da evdeki ısı kayıplarına paralel olarak radyatör metrajını ilgilendirir
    yoğuşmalı kombi radyatör metrajında genelde 60c-40c benzeri işletmeler baz alınır,evde ısıtılacak net alan kaç m2?
    130m2 ise her durumda 5 metre radyatör metrajı az olur,belki evinizde petek boyları azdır

evde ısıtılacak (bütün odalar,koridor,hol,banyo,mutfak dahil balkonlar hariç) net alan ve petek boyunu cephesiyle beraber yazarsanız daha sağlıklı değerlendirme yapılır
    örnek.oturma odası 12m2 kuzey cephe 100cm petek gibi

• quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

quote:

Orijinalden alıntı: mygold66

quote:

quote:

sayın disintegration paylaşımlarınız için çok teşekkürler. cok faydalandım..bır konuda yardımınızı almak istiyorum yardım edersenız cok sevınırım..yeni ev aldım villa tipi 2 katlı ve bırde çatı katı var. toplam 250m2 cıvarında. buraya nasıl bir kombi öneririsiniz. ankaradayım.ayrıca alttan ısıtmayıda cok tavsiye ediyorlar ne dersiniz.
    kat planlarını istersenız paylaşırım.

merhaba,evinizde ısıtılacak net alan kaç m2? oda oda m2 daha sağlıklı değerlendirme yapılır
    ... tesisat mobil sistem mi? klasik sistem mi?
    kombi alt kata mı monte edilecek? binanın yalıtım durumu nasıl? çatıda yalıtım varmı?

bilgileri yazdım hocam yardımlarınızı bekliyorum.teşekkürler..

en az 35kw kapasitede premix yoğuşmalı kombi almanız gereklidir.yerden ısıtma yerine mobil sistem öneririm.

KOMBİ ve TESİSAT ÖNERİ  SAYFASI [ANA KONU] KOMBİ ve TESİSAT ÖNERİ  SAYFASI [ANA KONU] KOMBİ ve TESİSAT ÖNERİ  SAYFASI [ANA KONU]

yerden ısıtmanın ilk yatırım maliyeti fazladır,hemde yerden ısıtmada ısı yerden geldiği için solunum yollarında rahatsızlık verebilir.böyle bir ihtimalde var
    ayrıca yaptırabiliyorsanız duvarlarınıza yalıtım yaptırın.unutmayın ankaranın soğuğunda size esas tasarrufu mantolama yaptıracaktır
    mobil sistem yaptırmak isterseniz,kollektör markası olarak: güney kalıp,fırat,kalde gibi markaları öneririm.

ayrıca oksijen bariyerli pex-b boru tercih edin.
    http://www.firat.com/binaici-tesisat-boru-sistemleri/pex-mobil-sistemler?section=186

çatı katı hariç geri kalan radyatörlere termostatik vana öneririm.

KOMBİ ve TESİSAT ÖNERİ  SAYFASI [ANA KONU] KOMBİ ve TESİSAT ÖNERİ  SAYFASI [ANA KONU]

hocam oda planlarına göre demirdöküm plus radyator alacagım. acaba her odaya hangi ölçülerde almamı tavsiye edersiniz. bina dışına montolama yapıldı ve pencereler ısıcam konfor camlı winsa yapıldı.. ayrıca kollektor markası ne tavsiye edersiniz plastikmi olsun çelik mi. yardımlarınız için teşekkürler..

• quote:

hocam oda planlarına göre demirdöküm plus radyator alacagım. acaba her odaya hangi ölçülerde almamı tavsiye edersiniz. bina dışına montolama yapıldı ve pencereler ısıcam konfor camlı winsa yapıldı.. ayrıca kollektor markası ne tavsiye edersiniz plastikmi olsun çelik mi. yardımlarınız için teşekkürler..

evin planını ekleme şansın varsa ideal radyatör boyu değil ama yaklaşık değerler yazabilirim

net radyatör metrajı için evinde ısı kayıplarının hesaplanması gerekir.bizim burada yazacağımız rakamlar yakına yakın olur.net olmaz
    kollektörü, gk (günay kalıp) ve eca marka öneririm
  • quote:

quote:

evin planını ekleme şansın varsa ideal radyatör boyu değil ama yaklaşık değerler yazabilirim

net radyatör metrajı için evinde ısı kayıplarının hesaplanması gerekir.bizim burada yazacağımız rakamlar yakına yakın olur.net olmaz
    kollektörü, gk (günay kalıp) ve eca marka öneririm

evin planlarını şöyle hocam..tahminide olsa bilgiler bana referans olacaktır.. ayrıca tavsiyeleriniz doğrultusunda yapılanları ustalarım cok begendiler tekrar teşekkürler..
    KOMBİ ve TESİSAT ÖNERİ  SAYFASI [ANA KONU]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mygold66 -- 29 Mayıs 2013; 20:58:37 >

• arkadaşlar kombi flexi boyu en fazla kaç cm. olmalı (igdaşın kabul ettiği )
  • eklediğiniz plana göre değerlendirme yapacak olursak,asgari radyatör metrajı (ısı kayıpları için net radyatör metrajı için yerinde mühendislik hizmeti alınız)
    alt kat ve orta katlara mutlaka termostatik vanalar monte ettirin.dubleks ve tripleks evlerde termostatik vanalar şarttır
    demirdöküm plusveya benzeri pkkp 22/600 panel radyatör

giriş katı
    salon+(merdiven payı): 200cm+200cm demirdöküm plus pkkp 22/600 (radyatörler çapraz bağlantı) + danfoss ra 2000 termostatik vana
    mutfak:100cm demirdöküm plus pkkp 22/600 + danfoss ra 2000 termostatik vana
    tuvalet:50x70cm havlupan
    +kombi odası

orta kat:
    oda1:100cm demirdöküm plus pkkp 22/600 + danfoss ra 2000 termostatik vana
    oda2:80cm demirdöküm plus pkkp 22/600 + danfoss ra 2000 termostatik vana
    oda3: 120cm demirdöküm plus pkkp 22/600 (radyatör çapraz bağlantı) + danfoss ra 2000 termostatik vana
    oda4:120cm demirdöküm plus pkkp 22/600 (radyatör çapraz bağlantı) + danfoss ra 2000 termostatik vana
    ebeveyn banyosu:radyatör girişi varsa 50x70cm sanpan marka havlupan
    banyo: 70x110cm sanpan marka havlupan

çatı katı:
    oda5:120cm demirdöküm plus pkkp 22/600 (radyatör çapraz bağlantı)
    oda8:100cm demirdöküm plus pkkp 22/600 (radyatör çapraz bağlantı)
    banyo: 50x70cm sanpan marka havlupan

• quote:

Orijinalden alıntı: kemal1414

arkadaşlar kombi flexi boyu en fazla kaç cm. olmalı (igdaşın kabul ettiği )

izmirde kombi için 60cm'di en son,ocak için daha uzun
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: kemal1414

arkadaşlar kombi flexi boyu en fazla kaç cm. olmalı (igdaşın kabul ettiği )

izmirde kombi için 60cm'di en son,ocak için daha uzun

hocam kombiyi bağladık ama düşünmediğimiz bir durum oluştu ,60 cm flex kısa geldi :)

bunu takan ustalar nasıl önceden anlamadı derseniz ,"ucuz etin yahnisi" olayı oldu :)

diğer firmaların 600 tl. masraf çıkarttığı halde bu arkadaşlar 300 tl.ye yaptılar ama şimdi gaz firmasının elemanını çağıramıyorum,90-100 cm flex kabul olsaydı sorun olmayacaktı (tabi bu uzunlukta flex bulmakta zor görülüyor)

şimdi benim ilk proje ve doğalgaz işini yapan ustayı çağırdım bakalım o nasıl bir çözüm üretecek :)

aslında çözümü basit ,doğalgaz borusu uzatılarak sorun çözülebilir ama bu defa da büyük ihtimal tadilat projesi isteyecekler

çağırdığım usta gaz firmasının isteği şekilde yaparız dedi bakalım birde o gelip görsün ,olmazsa kombi geri sökülüp boruya yanaştırılacak ,ikinci bir iş çıkacak ama dediğim gibi ucuz etin yahnisi yavan oldu :)

• neden boruyu uzattırmıyorsun kombiye doğru,ben birçok evde o şekilde yaptırdım.boru kombiye uzaktı.flex yetmiyordu.daha masrafsız ve kolay yöntem
  • quote:

eklediğiniz plana göre değerlendirme yapacak olursak,asgari radyatör metrajı (ısı kayıpları için net radyatör metrajı için yerinde mühendislik hizmeti alınız)
    alt kat ve orta katlara mutlaka termostatik vanalar monte ettirin.dubleks ve tripleks evlerde termostatik vanalar şarttır
    demirdöküm plusveya benzeri pkkp 22/600 panel radyatör

giriş katı
    salon+(merdiven payı): 200cm+200cm demirdöküm plus pkkp 22/600 (radyatörler çapraz bağlantı) + danfoss ra 2000 termostatik vana
    mutfak:100cm demirdöküm plus pkkp 22/600 + danfoss ra 2000 termostatik vana
    tuvalet:50x70cm havlupan
    +kombi odası

orta kat:
    oda1:100cm demirdöküm plus pkkp 22/600 + danfoss ra 2000 termostatik vana
    oda2:80cm demirdöküm plus pkkp 22/600 + danfoss ra 2000 termostatik vana
    oda3: 120cm demirdöküm plus pkkp 22/600 (radyatör çapraz bağlantı) + danfoss ra 2000 termostatik vana
    oda4:120cm demirdöküm plus pkkp 22/600 (radyatör çapraz bağlantı) + danfoss ra 2000 termostatik vana
    ebeveyn banyosu:radyatör girişi varsa 50x70cm sanpan marka havlupan
    banyo: 70x110cm sanpan marka havlupan

çatı katı:
    oda5:120cm demirdöküm plus pkkp 22/600 (radyatör çapraz bağlantı)
    oda8:100cm demirdöküm plus pkkp 22/600 (radyatör çapraz bağlantı)
    banyo: 50x70cm sanpan marka havlupan

yardımlarınız için çok çok teşekkürler sagolun..

• rica ederim.hangi kombiye karar verdiniz?
  • quote:

neden boruyu uzattırmıyorsun kombiye doğru,ben birçok evde o şekilde yaptırdım.boru kombiye uzaktı.flex yetmiyordu.daha masrafsız ve kolay yöntem

boruyu uzatmak en kolay olanı ama dediğim gibi gaz firması kabul eder mi ondan emin olamadım ,bizim kombiyi bağlayanlar aslında su işleri yapıyorlar ve böyle iş çıkınca doğalgaz işine de bakıyorlar ,bu nedenle tam bilgili değiller ,bende riske girmemek için bu işin uzmanı olan ustayı çağırdım ,akşam üzeri gelip bakacak ,biz doğalgaz firması neleri istiyor iyi biliyoruz ona göre hallederiz dedi ,bakalım birde o görsün sonra ne yapacağıma karar vereceğim

aslında uzatma yaptık ama dediğim gibi emin olamadığım için firma elemanını çağırmadan önce iş garanti olsun istiyorum yoksa iş daha kötü olabilir diye korktum :)

• quote:

rica ederim.hangi kombiye karar verdiniz?

33kw baymak duo tech düşünüyoruz ama tam kararı vermedim hocam.. sizce tabiri caizse "az yakan cok ısıtan "ne olsun yukarı katlara suyu basmada zorlanmayacak vs ..
  • quote:

quote:

33kw baymak duo tech düşünüyoruz ama tam kararı vermedim hocam.. sizce tabiri caizse "az yakan cok ısıtan "ne olsun yukarı katlara suyu basmada zorlanmayacak vs ..

33 kw baymak duo tec bu cihaz çok iyi bir cihaz ve modülasyon aralığı çok geniş
    ama alt kat ve orta kattaki radyatörlere mutlaka termostatik vanalar taktır.dubleks ve tripleks evlerde termostatik vanalar şart
  • quote:

quote:

quote:

33 kw baymak duo tec bu cihaz çok iyi bir cihaz ve modülasyon aralığı çok geniş
    ama alt kat ve orta kattaki radyatörlere mutlaka termostatik vanalar taktır.dubleks ve tripleks evlerde termostatik vanalar şart

aynen hocam dedıgınız gıbı yapacagım. ama yinede başka marka kombi tavsiyenız olursa degerlendirebilirim sonucta en cok taksıt yapandan almaya çalışıyorum malum harcamalarım çogaldı.. bugun ustalara sizden petek ölçülerini aldıktan sonra petek boylarını gösterdim. giriş kat ve catı katı için biraz boyutlar buyuk olmuş dediler yalıtımınız iyi biraz daha kucuk boyutlar kullanabılırsınız dedıler siz ne dersınız

• quote:

aynen hocam dedıgınız gıbı yapacagım. ama yinede başka marka kombi tavsiyenız olursa degerlendirebilirim sonucta en cok taksıt yapandan almaya çalışıyorum malum harcamalarım çogaldı.. bugun ustalara sizden petek ölçülerini aldıktan sonra petek boylarını gösterdim. giriş kat ve catı katı için biraz boyutlar buyuk olmuş dediler yalıtımınız iyi biraz daha kucuk boyutlar kullanabılırsınız dedıler siz ne dersınız

ustaları ciddiye alma,yapabiliyorsan ısıkayıplarını iyi hesaplayabilen bir makine mühendisi bul,evdeki ısıkayıplarını hesaplattır net radyatör metrajını hesaplat
    benim yazdığım metraj ortalama bir rakam zaten bunu baştan söyledim.şehir/yalıtım/cephe/evin fiziksel durumu..vs bunların hepsinin dikkate alınması gerekir
    alternatif olarak:ariston genus premium evo 30kw,eca confeo premix 30kw öneririm.ama giriş katı ve orta kata mutlaka termostatik vanaları taktır.bu çok önemli

• quote:

quote:

ustaları ciddiye alma,yapabiliyorsan ısıkayıplarını iyi hesaplayabilen bir makine mühendisi bul,evdeki ısıkayıplarını hesaplattır net radyatör metrajını hesaplat
    benim yazdığım metraj ortalama bir rakam zaten bunu baştan söyledim.şehir/yalıtım/cephe/evin fiziksel durumu..vs bunların hepsinin dikkate alınması gerekir
    alternatif olarak:ariston genus premium evo 30kw,eca confeo premix 30kw öneririm.ama giriş katı ve orta kata mutlaka termostatik vanaları taktır.bu çok önemli

tamam hocam dedıgınız gibi giriş ve orta kata termostatık vana alacagım ...ısı kayıplarınıda hesaplatmaya calışacagım. ayrca bır sorum olacak; oda termostına ihtiyaç olurmu acaba kullanmak lazım mı ...
    şimdiden cok sagolun..

• quote:

quote:

quote:

tamam hocam dedıgınız gibi giriş ve orta kata termostatık vana alacagım ...ısı kayıplarınıda hesaplatmaya calışacagım. ayrca bır sorum olacak; oda termostına ihtiyaç olurmu acaba kullanmak lazım mı ...
    şimdiden cok sagolun..

evin 3katlı,bence OT'ye gerek yok,en ideali alt ve orta kata kaliteli termostatik vanalar
    bu vanaları 3 veya 3,5 olarak ayarla,her odaya ayrı ayrı sıcaklık konforu sağlansın.bu sayede hem konforun artar.hemde kombiye en uzakta üçüncü kattaki odalarındaki radyatörler daha iyi sirküle olur

• bugün nihayet gaz firmasından da baymak servisinden de sorunsuz olarak işleri bitirmiş bulunuyorum :)

öncelikle yardımlarından dolayı sayın disintegration arkadaşıma sonsuz teşekkür ederim

ancak henüz resim çekmediğim için yükleyemiyorum ama ilk fırsatta yükleyeceğim

bu sayfayı okuyan arkadaşlara örnek olsun diye şunları söylemeden edemeyeceğim ;

ben kombi,petekler vs. yi maddi imkansızlıklardan dolayı tek tek aldığımdan bir sürü insandan fikir alma gereği duydum ve inanın bu beni çok yıprattı ve şunu öğrendim ki özellikle bu doğalgaz olayından anlamayanlar en çok konuşan kişiler :)

kimi dedi bacayı senin dediğin yere bağlayamayız kabul etmezler

bir başkası en ufak değişiklikte yeniden proje çizmek gerekir

bir başkası bu şekilde bağlarsak servis kabul etmez

vs.vs.vs. diye uzayıp gidiyor

ama sonuç ne oldu ;

önce gaz firması 2 dakika kontrol etti ,abi sistemin uygundur güle güle kullan

ardından servis geldi onların işi biraz daha uzun sürdü ama şu olmaz bu olmaz diye asla bir söz etmedi aksine güle oynaya kombiyi işletmeye aldı :)

bir tek servis oda termostatı için ücret alıyoruz dedi ve 20 tl. verdim (zaten alacağını biliyordum hatta 40 tl.yi gözden çıkartmıştım)

neyse artık ben mutlu sona ulaştım darısı diğer arkadaşların başına :) ,ama her söylenene inanmayın derim ve mümkünse bu işi çok iyi bilen biriyle anlaşın yoksa kendi kafasından bir sürü olmaz bulabilir :)

• 
Sayfa: önceki 5657585960
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.