Şimdi Ara

KOMBİ ve TESİSAT ÖNERİ SAYFASI [ANA KONU] (547. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
9 Misafir (1 Mobil) - 8 Masaüstü1 Mobil
5 sn
30.148
Cevap
529
Favori
1.261.835
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
84 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 545546547548549
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    yapılacak işleri,kullanılacak malzemeleri yanında tutarlarıyla yazarsanız daha sağlıklı değerlendirme yapılır

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sayın disintegration,

Eski model bacalı kombim bozulunca Buderus servisini çağırdım. Servis bunla boşuna uğraşma yenisini al zaten bacalı kombileri kullanmak yasak deyince kombi almak lazım oldu. Ev net 200 m2. Tek katlı. Birkaç sorum var cevaplayabilirseniz sevinirim:

1- Gelen servis Buderus GB062 al rahat edersin diyor. Baktım bu kombi 24 kw. Bu metrekare eve yeterli olur mu sizce?
    2- GB062 yi internette arattığımda birçok çeşidi çıkıyor. Hangisini almalıyım? (Buderus Logamax Plus GB062-24 Kw, BUDERUS GB062 (baca seti dahil) YOĞUŞMALI KOMBİ, Yeni Nesil Buderus GB062 - V2 yoğuşmalı kombi (ERP uyumlu))
    2- Balkonla lavabo gideri arası mesafe 6 metre. Bu durumda yoğuşmalı kombi almam uygun olmaz doğru mu? Hermetik kombi mi almalıyım?
    3- Kombiyi internetten aldım diyelim. Montaj, Proje vs için kimi aramam gerekiyor? Kombiyi aldığım firmadan başka birileri mi bunlar? Daha doğrusu kombiyi aldığım firma neden montajını yapmıyor?
    4- Pirinç ya da metal kombi bağlantı aparatlarını da internetten mi almalıyım yoksa montaj sırasında usta kafasına göre mi takıyor?
    5- Kombi dışındaki İşçilik proje vs masrafı tahmini bana kaça malolur?
    6- Belediyeye gidip değişim formu almam mı gerekiyor? Tam anlayamadım. Ne zaman almam gerekiyor bu formu? Ustayı çağırmadan önce mi?
    7- Eski kombiyi ne yapmamı önerirsiniz? Satabileceğim bir yer var mı? (Çalışmıyor gerçi)
    8- Buderus GB062 3200 tl, montaj 1100 liraya bi yerle konuştum. Toplam 4300 e denk geliyor. Sizce bu fiyat uygun mu? (Eski kombiyi alacak)
    9- Ankarada yaşıyorum. Bu şehirde montaj için tavsiye edeceğiniz meslektaşınız varsa özelden numarasını yazabilirseniz sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lyrklaunavan -- 12 Temmuz 2018; 11:3:48 >

• Merhaba,
    kalorifer tesisat borularını bodrum katın tavanından yürüttük, yani tüm tesisat boruları açıkta duruyor. binanın bodrum katı da açıkta duruyor korunaklı değil. sadece bodrum katın tavanını dış cephe ısı yalıtım malzemesi ile kaplatacağım, boruları bu yalıtım malzemesinin altına gömemiyoruz. Açıkta duran boruları neyle izolasyon yapabilirim.
  • lyrklaunavan L kullanıcısına yanıt
    balkon gibi ısıtılmayacak alanları çıkarttığınızda net 150 160m2 ve üstü kalıyorsa 24kw yetmez. 28-30kW kapasite kombi almanız lazım gb62 v2 modeli pompası değiştirilmiş modeldir artık yoğ kombiler enerji yönetmeliğine göre daha tasarruflu üretiliyor klasik pompayı çıkartmışlar konvektörlü pompa takmışlar.sitelerdeki diğer gb62 ler ise klasik pompalılar

28kW yoğ kombi olarak 28kw baymak duo tec,28kW eca proteus premix,28kW warmhaus enerwaplus veya priwaplus,28kw demirdöküm atromix,29kW airfel digifel premix öneririm

bacalı kombinin olduğu yere kombinin yeri değişmezse proje çizilmez ama kombinin yeri değişirse proje çizilir.ankarada tanıdığım yok rüzgarlı caddesine bakmanız gerekiyor

1100lira montaj bana fazla geldi ama yapılacak işler önemli

sizin yapmanız gereken ankara da yetkili proje çizmeye yetkili bir firma bulacaksınız proje/montaj anlaşacaksınız muhtemelen proje çizilecek.kombi altı metal/pirinç tam geçişli vana filtreleri ustalar getirmez kendiniz nalburlardan veya internetten alacaksınız

• zvonimir kullanıcısına yanıt
    dışı alüminyum folyo içi kauçuk izolasyon borularıyla kaplayabilirsiniz.koçtaş ve yapımarketlerde satılır

• quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

dışı alüminyum folyo içi kauçuk izolasyon borularıyla kaplayabilirsiniz.koçtaş ve yapımarketlerde satılır
    En pratik yol o tabiki, ancak bu malzemelerin koruyuculuğu ne seviyede, biraz daha kaliteli malzeme kullanmaya gerek var mı.
  • disintegration kullanıcısına yanıt
    Sayın disintegration,

-Söyledikleriniz arasından Airfel 29kW alacağım. (http://www.airfel.com.tr/tr/urunler/urun_detay/digifel-premix-cp1-30sp.html)

-Bayiyle görüştüm. 400 lira Proje, 400 lira malzeme, 400 lira işçilik toplamda 1200 lira diyor. Bu rakamlar uygun değil mi? (Bacalı sistemden geçiş yapacağım için daha çok iş çıkarmış.)
    -Birde ustaya kombi altına metal bağlantı aparatları takabilir misiniz o daha iyiymiş diye sordum. Plastik aparatlar su için daha iyi dedi. Onu da takmak istemiyor.
    -Lavabo gideri yerine balkon giderine bağlayacakmış. Lavabo ya 5 metre uzatması gerekiyor. Bu kışın donma yapmaz mı?
    -Balkona monte edecekmiş. Mutfak içi daha iyi olur demiştiniz. Bunu da kabul ettiremedim.

Açıkçası sizin bunları yaptırın dediklerinizin tamamen tersini yapacağını söylüyor! İçim hiç rahat değil. Bir kaç saat sonra sözleşme imzalamaya gitmem gerekiyor. Sizce almaktan vazgeçeyim mi? Yol gösterebilirseniz sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lyrklaunavan -- 12 Temmuz 2018; 15:2:31 >

• lyrklaunavan L kullanıcısına yanıt
    1200lira istiyor ama yapılacak işler neler anlatmadınız? bacalı kombinin yeri değişecek mi ? 400lira neyin malzemesi tutuyor

giderin evin içinde olması daha iyi ankarada dışarda genelde donuyor.aceleniz yoksa sözleşme imzalamayın.metal vana ve filtreyi kendiniz alın.topu topu 30 40lira civarında tutuyor.montaj yapılırken ustaya verirsiniz.az bir araştırmayla bulursunuz.bence başka esnafla da konuşun temmuz ayındayız işleri az oluyor esnafın.kış gibi değil

• quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

1200lira istiyor ama yapılacak işler neler anlatmadınız? bacalı kombinin yeri değişecek mi ? 400lira neyin malzemesi tutuyor

giderin evin içinde olması daha iyi ankarada dışarda genelde donuyor.aceleniz yoksa sözleşme imzalamayın.metal vana ve filtreyi kendiniz alın.topu topu 30 40lira civarında tutuyor.montaj yapılırken ustaya verirsiniz.az bir araştırmayla bulursunuz.bence başka esnafla da konuşun temmuz ayındayız işleri az oluyor esnafın.kış gibi değil
    Açıkçası tam olarak anlatmadı. Muhtemelen kombinin yerinin değişeceğini varsayıyor. Kırım döküm yapacak heralde. Bende çok sormadım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lyrklaunavan -- 12 Temmuz 2018; 16:52:59 >
  • Arkadaşlar yardımcı olabilecek var mı Karar vereceğim yarın tam yoğuşmalı mı yarı yoğuşmalı mı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cyber_brain -- 12 Temmuz 2018; 20:58:10 >
  • cyber_brain C kullanıcısına yanıt
    Yari yogusmali alma parana yazik edersin. Premix tam yogusmali cihazlar daha iyidir.

• Selam hocam. Yeni ev aldik yapim asamasinda su an. Mobil kollektor sistemi dosencek. Burada dikkat etmemiz gereken herhangi bir sey var mi boru çapı falan farkeder mi nelere dikkat etmemiz gerekir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi IsO6 -- 13 Temmuz 2018; 20:43:16 >
  • IsO6 kullanıcısına yanıt
    merhaba. pex boruda çap standarttır 16mm.sadece oksijen bariyerli olanından al çünkü pex boruda oksijen bariyersizi de vardır.uzak dur tesisata oksijen sokar.marka çok önemli değil fırat,kalde,hakan plastik,sanica,dizayn hepsi olur ama o.b olsun

mobil sistemde genellikle koridor ve hole petek koymazlar o yüzden boru döşemezler bence koridora da petek olsun pex b boruyu ona göre döşet

kollektör markasında eca,tds,kvs,gk,evs vana hepsi olur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi disintegration -- 13 Temmuz 2018; 22:31:33 >
    Cok tesekkurler hocam degerli yorumlariniz icin

• Merhaba. İlk olarak konu sahibine ve bilgi ve deneyimlerini paylaşan herkese çok teşekkür ederim, böyle paylaşımlar olmasa tamamen firmaların insafına kalacağız ve dayatılan neyse onu kabul etmekten başka şansımız olmayacak.
    Oturduğumuz evde (şehir Ankara) vaillant eski tip almanya üretimi kombi mevcut ve gayet güzel çalıştığı halde yakın zamanda doğalgaz yönetmeliklerine uygun olmadığı için değiştirme durumunda kalacağız. Ev dört artı bir (küçük odalar) ancak toplam ısıtılan alan 130 m2 nin altında. Toplam petek uzunluğu 7m civarı, kombi tamiratına gelen ustalar ilaç basılması gerektiğini peteklerin randımanlı ısınmadığını söylemişlerdi.
    Evde gündüz kimse olmadığı için, kombi kış aylarında yılda çok soğuk bir kaç gün hariç en fazla 5 saat çalışıyor, bina mantolamalı, pencereler çift cam. Evin ısı yalıtımı ortalamanın üzerinde, güneş alıyor alt üst dolu ve evde uyumadığımız zaman da ayakta hareket halinde olduğumuz için kombiyi yüksek derecelerde yakma gereği hissetmiyoruz. Yıllık doğalgaz tüketimi 1000 liranın altında oldu 800-900 m3 civarı.
    Binadaki diğer evlerde kombi mutfaktan yandaki kapalı balkona alınmış, borular yer kırılmadan mutfak dolaplarının arkasından geçirilmiş. Bu işlem, proje ücreti, malzeme ve işçilik için 1600 tl gibi bir ücret isteniyor. Kombi tercihinde görüntü ya da kullanmayacağım özelliklere para vermek istemiyorum. İki yıl önce benzer durumdaki aile evine Buderus uo72 24k takıldı ve tüketim ve kullanım açısından memnunlar.
    Ben de aynı cihazı ya da Bosch class 6000 w 24 taktırma niyetindeyim ancak hermetiklerin yasaklanma ihtimali varsa tekrar masraf etmekten kaçınmaya ilaveten enerji tasarrufu farkı için Bosch condense 2500 w24 veya benzer bir cihaz taktırmamı önerir misiniz? Online satış fiyatlarında 800-900 lira yani bir yıllık gaz tüketimim civarında bir fark var. Bu koşullarda yoğuşmalı kombi aradaki fiyat farkını tahmini ne kadar sürede kapatır ve hermetiklerin gerçekten bir süre sonra yasaklanma ihtimali var mıdır?

• flurya F kullanıcısına yanıt
    konvansiyonel kombi yasası çıktı ama satışlar yıl sonuna kadar devam edecek.montajlar devam ediyor hem kombiyi bu kadar az kullanıyorsanız class 6000 uygun kombi.hatta modülasyonlu oda termostatı kullanmayacaksanız biraz daha ucuza bosch class 2000 bile olur

• Tamamdır çok teşekkür ederim hem ilginiz hem de konudaki emekleriniz için.
    Sn. disintegration,
    Mesajınızı yeni gördüm.
    Zaman ayırıp verdiğiniz ayrıntılı cevabınız için çok teşekkür ederim.
  • Merhaba üstad,

Yeni dairem için kombi tesisatı çektireceğim. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Mobil sistem tesisat yapıldı. Demir döküm plus radyatör aldım ve piyasaya göre ucuz fiyata viessman vitodens 100 w buldum onu almayı planlıyorum. Sizin önerileriniz varsa önerilere göre hareket etmek istiyorum
  • AdemBelindir A kullanıcısına yanıt
    merhaba, vitodens 100 kaça buldunuz?

• 
Sayfa: önceki 545546547548549
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.