Şimdi Ara

kombi seçimi (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
70
Cevap
0
Favori
11.108
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: ironmens

wallahi aristonun özellikleri gerçekten iyi ama nedense bana nitromix daha mantıklı geliyor.

Kullanıcıların yorumları gayet iyi nitromix için 2011 den beri piyasada zannedersem. Aristonun bu modeli daha yeni tüketim ve değerleri falannedir ne değildir daha görmedim kimsede.

elektirik tüketimi olarak en düşük cihazmış. ancak gaz tüketimi nasıldır ben de bilmiyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: AR147

quote:

AR147
    Bende kombi araştırmasındayım.

Nitromix ve ariston genus premium evo arasında kaldım.

dogalgazmalzemeci isimli sitede aşağıdaki kombi var arayıp sorduğumda onun aslında EVO modeli olduğu ve fiyatının 1640 TL olduğu söylediler bilgin olsun istersen araştır.

GENUS 24 KW PREMİUM YOĞUŞMALI KOMBİ

sayın ironmens,

teşekkür ederim bilgi için. ben de kombidukkani isimli sitede havale ile 1650'ye görmüştüm ama EVO modeli mi bilmiyorum. siz hangisini tercih edeceksiniz?

kombidukkani model eski yani EVO değil. Adamlar eski modeli EVo diye yollayabilirler. Birde iade falan uğraşmak can sıkar sonra.

• quote:

quote:

quote:

AR147
    Bende kombi araştırmasındayım.

Nitromix ve ariston genus premium evo arasında kaldım.

dogalgazmalzemeci isimli sitede aşağıdaki kombi var arayıp sorduğumda onun aslında EVO modeli olduğu ve fiyatının 1640 TL olduğu söylediler bilgin olsun istersen araştır.

GENUS 24 KW PREMİUM YOĞUŞMALI KOMBİ

sayın ironmens,

teşekkür ederim bilgi için. ben de kombidukkani isimli sitede havale ile 1650'ye görmüştüm ama EVO modeli mi bilmiyorum. siz hangisini tercih edeceksiniz?

kombidukkani model eski yani EVO değil. Adamlar eski modeli EVo diye yollayabilirler. Birde iade falan uğraşmak can sıkar sonra.

aynen haklısınız, arayıp iyice teyit ettirmek lazım. iade miade ile uğraşacak vaktim yok. gerçekten çok az vaktim kaldı, eve taşınmam lazım bir an önce

• petek olarak panel radyatörlerimi yoksa aliminyum radyal radyatörlerimi önerirsiniz
  • quote:

Sayın disintegration,

bilgi için teşekkür ederim. sayın zebza genus premium evo'nun piyasada bulunamadığını söylüyor. sanırım araştırmak lazım.

bir de şöyle bir niyetim var: abone olurken sadece ocak kullanıcam diyerek yaklaşık 400, proje de yaptırmayarak yaklaşık 200 yani toplamda 600 lira bir karım olacak. ancak bunun dezavantajı kombinin garantisinin olmaması. bu riski alacakmışım gibi görünüyor. o yüzden, dayanıklı, sorun çıkarmayacak bir cihaz almam lazım. bu durumda tavsiyeniz hala ariston mu olur yoksa DD veya bosch CC mi tercih etmeliyim?

Doğalgaz şirketi faturanın yüksek gelmesinden dolayı evini inceleyebilir ve projesiz kombi kullanımından dolayı gazını kesebilir! Aman dikkatli olun doğalgaz işi şakaya veya aldatamaya pek gelmiyor.

• Ariston Genus Premium Hermetik Yoğuşmalı Kombiyi

Ariston Genus Premium EVO medelinden ilk bakışta ayıracak görsel ya da başka bir fark var mı arkadaşlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bebex

quote:

Sayın disintegration,

bilgi için teşekkür ederim. sayın zebza genus premium evo'nun piyasada bulunamadığını söylüyor. sanırım araştırmak lazım.

bir de şöyle bir niyetim var: abone olurken sadece ocak kullanıcam diyerek yaklaşık 400, proje de yaptırmayarak yaklaşık 200 yani toplamda 600 lira bir karım olacak. ancak bunun dezavantajı kombinin garantisinin olmaması. bu riski alacakmışım gibi görünüyor. o yüzden, dayanıklı, sorun çıkarmayacak bir cihaz almam lazım. bu durumda tavsiyeniz hala ariston mu olur yoksa DD veya bosch CC mi tercih etmeliyim?

Doğalgaz şirketi faturanın yüksek gelmesinden dolayı evini inceleyebilir ve projesiz kombi kullanımından dolayı gazını kesebilir! Aman dikkatli olun doğalgaz işi şakaya veya aldatamaya pek gelmiyor.

teşekkür ederim bilgi için. ben herhangi bir sorun yok zannediyordum, çıkabilecek problemleri görünce hemen vazgeçtim...

• quote:

Ariston Genus Premium Hermetik Yoğuşmalı Kombiyi

Ariston Genus Premium EVO medelinden ilk bakışta ayıracak görsel ya da başka bir fark var mı arkadaşlar.

kombi seçimi
  • quote:

Orijinalden alıntı: Zebza

quote:

Ariston Genus Premium Hermetik Yoğuşmalı Kombiyi

kombi seçimi

teşekkürler hocam...

• arkadaşlar bu modülasyon tam olarak ne işe yarar? normalde dd nitromix almayı planlıyordum ama "modülasyonlu ariston clas premium varken modülasyonsuz alınmaz" gibi bir yorum okuduğumdan ötürü vazgeçtim. aslında gönlümden bosch cc geçiyordu ama fiyatı yüzünden vazgeçmek durumunda kaldım. modülasyon çok elzem bir şeyse ariston, değilse dd almayı planlıyorum. önerilerinizi bekliyor olacağım.

teşekkürler
  • quote:

arkadaşlar bu modülasyon tam olarak ne işe yarar? normalde dd nitromix almayı planlıyordum ama "modülasyonlu ariston clas premium varken modülasyonsuz alınmaz" gibi bir yorum okuduğumdan ötürü vazgeçtim. aslında gönlümden bosch cc geçiyordu ama fiyatı yüzünden vazgeçmek durumunda kaldım. modülasyon çok elzem bir şeyse ariston, değilse dd almayı planlıyorum. önerilerinizi bekliyor olacağım.

teşekkürler

Benim de bu forumdan öğrendiğim kadarıyla, modülasyon kombinin gereksiz dur kalk yapıp çiğ olarak doğalgaz atmasını engelliyor. Su istenilen ısıya yaklaştıkça(modülasyonlu termostat ile oda sıcaklığına) alev boyunu minimize ederek suyu ısıtmaya devam eder. Bir de ihtiyaç duyulan sıcaklık kadar suyu çevirir, pompayı ve fanı onu göre çalıştırır. Yani az çalışarak ısıtmaya devam ediyor. Bulunduğunuz yerde Ariston servisi mevcutsa, Ariston class veya genus almanızı tavsiye ederim.

• son karar olarak, 100 lira daha ucuz olması (ve her ne kadar ne işe yaradığını bilmesem de modülasyonlu olması sebebiyle) ve sessiz çalışması sebebiyle ariston clas premium evo tercih ettim.

masraflarım şöyle:

1450 kombi
    950 7.6m demirdöküm plus radyatör -m'si 125ten- (8 metre yapalım dedim, daha geniş olursa yoğuşmalı için daha iyi diye biliyorum. biraz daha arttırabilirim, öneriniz?)
    250 işçilik
    150 proje
    200 vana (eca termostatik vana. danfoss veya siemens istedim ama yokmuş. mecbur eca aldık. inşallah iyidir)
    50 baca ilavesi
    100 boru
    80 havlupan

toplamda 3bin küsür tutuyor. uygun mudur?

kombi bağlantı aksamını metal istedim ama senin tesisat plastik dedi. metal olursa daha kötü dedi. bilmiyorum yine satıcı saçmalaması mı ama bir şey demedim. gerçi tam olarak söylemem gerekeni de bilmediğim için üsteleyemedim. öneriniz varsa uygulayabilirim.

saygılar

• quote:

Orijinalden alıntı: bebex

quote:

arkadaşlar bu modülasyon tam olarak ne işe yarar? normalde dd nitromix almayı planlıyordum ama "modülasyonlu ariston clas premium varken modülasyonsuz alınmaz" gibi bir yorum okuduğumdan ötürü vazgeçtim. aslında gönlümden bosch cc geçiyordu ama fiyatı yüzünden vazgeçmek durumunda kaldım. modülasyon çok elzem bir şeyse ariston, değilse dd almayı planlıyorum. önerilerinizi bekliyor olacağım.

teşekkürler

Benim de bu forumdan öğrendiğim kadarıyla, modülasyon kombinin gereksiz dur kalk yapıp çiğ olarak doğalgaz atmasını engelliyor. Su istenilen ısıya yaklaştıkça(modülasyonlu termostat ile oda sıcaklığına) alev boyunu minimize ederek suyu ısıtmaya devam eder. Bir de ihtiyaç duyulan sıcaklık kadar suyu çevirir, pompayı ve fanı onu göre çalıştırır. Yani az çalışarak ısıtmaya devam ediyor. Bulunduğunuz yerde Ariston servisi mevcutsa, Ariston class veya genus almanızı tavsiye ederim.

sayın bebex,

yanıt için teşekkür ederim. önceki mesajımı yazarken görmemiştim yazdığınızı. isabet olmuş, ben de clas premium seçtim. inşallah güzel sonuçlar alırım. fiyat olarak da fena değil gibi görünüyor. bu modülasyon için bizim br şey yapmamız gerekiyor mu yoksa cihaz kendi kendine yapıyor mu? termostatik vanaların modülasyonla bir alakası yoktur sanırım.

son olarak, clas premium evo ve clas premium'un, tıpkı yukarda genus modellerine benzer şekilde ayırt edici özellikleri var mıdır? varsa, biri paylaşırsa sevinirim.

saygılar

• quote:

son karar olarak, 100 lira daha ucuz olması (ve her ne kadar ne işe yaradığını bilmesem de modülasyonlu olması sebebiyle) ve sessiz çalışması sebebiyle ariston clas premium evo tercih ettim.

masraflarım şöyle:

1450 kombi
    950 7.6m demirdöküm plus radyatör -m'si 125ten- (8 metre yapalım dedim, daha geniş olursa yoğuşmalı için daha iyi diye biliyorum. biraz daha arttırabilirim, öneriniz?)
    250 işçilik
    150 proje
    200 vana (eca termostatik vana. danfoss veya siemens istedim ama yokmuş. mecbur eca aldık. inşallah iyidir)
    50 baca ilavesi
    100 boru
    80 havlupan

kombi bağlantı aksamını metal istedim ama senin tesisat plastik dedi. metal olursa daha kötü dedi. bilmiyorum yine satıcı saçmalaması mı ama bir şey demedim. gerçi tam olarak söylemem gerekeni de bilmediğim için üsteleyemedim. öneriniz varsa uygulayabilirim.

saygılar

Öncellikle Hayırlı Olsun.

Şimdi gelelim yanlışıklara .
    1.Vanaları netten alabilirsiniz, özelden link verecem ben oradan almıştım.
    2. Bağlantı aksamını kesinlikle metal, filtre ve vanalar tam geçişli bu konuda taviz vermeyin, satıcı yine masal anlatmış size. Bağlantı aksamını metal bulunmayabilir ama filtre ve vana heryerde var.

Öneriler:
    1. Petek boyları yaklaşık 1:10 oranında hesaplayın, tabiki bu hesap göreceli, konum, izolasyon, v.s faktörler bu hesabı etkiler. Örnek: Salon 30m2 petek 3mt, O.Odası 14m2 petek 1.4mt gibi hesap edin.
    2. Tesisat boruları muhakak oksijen bariyerli. Tercihen Dizayn Oxy Plus.
    3. Peteklere çapraz bağlantı, su girişi üstten çıkış karşı taraf alttan.
    4. Petek su çıkışlarına dönüş vanası.
    5. Tesisatı 32mm boru ile başalyıp, son 2 petekte 25mm ile bitirsinler.

Not: Termostatik Vanalar tüm petekelere takılmayacak, sağlıklı devirdaim için. Genelde Koridor ve Banyo peteklerine normal vana takılır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zebza -- 8 Ocak 2013; 17:38:44 >

• quote:

Öncellikle Hayırlı Olsun.

Şimdi gelelim yanlışıklara .
    1.Vanaları netten alabilirsiniz, özelden link verecem ben oradan almıştım.
    2. Bağlantı aksamını kesinlikle metal, filtre ve vanalar tam geçişli bu konuda taviz vermeyin, satıcı yine masal anlatmış size. Bağlantı aksamını metal bulunmayabilir ama filtre ve vana heryerde var.

Öneriler:
    1. Petek boyları yaklaşık 1:10 oranında hesaplayın, tabiki bu hesap göreceli, konum, izolasyon, v.s faktörler bu hesabı etkiler. Örnek: Salon 30m2 petek 3mt, O.Odası 14m2 petek 1.4mt gibi hesap edin.
    2. Tesisat boruları muhakak oksijen bariyerli. Tercihen Dizayn Oxy Plus.
    3. Peteklere çapraz bağlantı, su girişi üstten çıkış karşı taraf alttan.
    4. Petek su çıkışlarına dönüş vanası.
    5. Tesisatı 32mm boru ile başalyıp, son 2 petekte 25mm ile bitirsinler.

Not: Termostatik Vanalar tüm petekelere takılmayacak, sağlıklı devirdaim için. Genelde Koridor ve Banyo peteklerine normal vana takılır.

çok teşekkür ederim :) inşallah güzel bir karar vermişimdir. şimdiki evde donmaktan bir hal olduk :)

tek tek yanıt vermeye çalışayım.

hatalar:

1. özelden yazdım. vanaları netten alacağım. eca termostatik vana 25 liraymış. en iyisi danfoss sanırım, ondan alıcam.
    2. bağlantı aksamını metal istedim ama satıcı geçiştirdi bir şekilde. tam olarak ne söylemem gerekiyor? bana, evdeki bazı şeylerin plastik olduğunu o yüzden plastik kullanacağını söyledi. ne demek istedi hiç anlamadım o yüzden mecburen evet dedim. vanalar ve filtrelerin tam geçişli olmasını sağlayacağım.

öneriler:

1. evin boyutlarını bilmiyorum. bugün ölçüme gittiler, işte ısı kaybını filan hesaplamışlar. 7,6 metreyi onlar buldu. ben de düz hesap 8 olsun dedim. olmadı ölçüm yapar ona göre farklı boyutlara geçiş yaparım.
    2. bunun olmasını sağlayacağım
    3. bunun olmasını sağlayacağım
    4. bunun olmasını sağlayacağım
    5. bunun da olmasını sağlamaya çalışacağım ama yine bazı masallar anlatabilir. fiyat farkı olur şudur budur diyebilir. fiyat farkı olsa bile, verecem parasını ve en iyi sonucu almaya çalışacam.

son olarak, bu cihazın modülasyonlu çalışması için benim herhangi bir şey yapmam gerekiyor mu yoksa alet kendi kendine zaten modülasyonlu mu çalışıyor. anlamaya çalıştığım şey, modülasyonun cihazın çalışmasına entegre olan bir şey mi olduğu yoksa benim için sağlanmış olan ek bir kontrol ünitesi gibi bir şey mi olduğu.

her şey için çok teşekkür ederim..

• quote:

çok teşekkür ederim :) inşallah güzel bir karar vermişimdir. şimdiki evde donmaktan bir hal olduk :)

tek tek yanıt vermeye çalışayım.

hatalar:

2. bağlantı aksamını metal istedim ama satıcı geçiştirdi bir şekilde. tam olarak ne söylemem gerekiyor? bana, evdeki bazı şeylerin plastik olduğunu o yüzden plastik kullanacağını söyledi. ne demek istedi hiç anlamadım o yüzden mecburen evet dedim. vanalar ve filtrelerin tam geçişli olmasını sağlayacağım.

5. bunun da olmasını sağlamaya çalışacağım ama yine bazı masallar anlatabilir. fiyat farkı olur şudur budur diyebilir. fiyat farkı olsa bile, verecem parasını ve en iyi sonucu almaya çalışacam.

son olarak, bu cihazın modülasyonlu çalışması için benim herhangi bir şey yapmam gerekiyor mu yoksa alet kendi kendine zaten modülasyonlu mu çalışıyor. anlamaya çalıştığım şey, modülasyonun cihazın çalışmasına entegre olan bir şey mi olduğu yoksa benim için sağlanmış olan ek bir kontrol ünitesi gibi bir şey mi olduğu.

her şey için çok teşekkür ederim..

2. Benim cihazın resmini ekliyorum dikat ederseniz plastik borular var maalesef Kocaeli gibi yerde metal set bulamadım, ama vana ve filtreler metal.

kombi seçimi

5. Fiyatı farkı önemli değil fazla bir fark yok zaten. Dikkat etmeniz diğer nokta boruların uçlarını alın düzeltme aparıtı ile düzelmelerini, zaman kaybı diye kullanmıyorlar ve ek yerlerde bu yüzden sorun oluşuyor.

kombi seçimi

Alet zaten kendi kendine modülasyon yapıyor. Bir tek Oda ısısına göre modülasyonu için uyumlu Modülasyonlu Oda termostatı almanız gerekiyor.

http://www.ariston.com/tr/MODULASYONLU_ORTAM_SENSORU

• quote:

2. Benim cihazın resmini ekliyorum dikat ederseniz plastik borular var maalesef Kocaeli gibi yerde metal set bulamadım, ama vana ve filtreler metal.

5. Fiyatı farkı önemli değil fazla bir fark yok zaten. Dikkat etmeniz diğer nokta boruların uçlarını alın düzeltme aparıtı ile düzelmelerini, zaman kaybı diye kullanmıyorlar ve ek yerlerde bu yüzden sorun oluşuyor.

Alet zaten kendi kendine modülasyon yapıyor. Bir tek Oda ısısına göre modülasyonu için uyumlu Modülasyonlu Oda termostatı almanız gerekiyor.

http://www.ariston.com/tr/MODULASYONLU_ORTAM_SENSORU

sayın zebza,

ilginiz ve zamanınız için çok teşekkür ederim. siz mesaj yazarken ben de satıcı ile konuştum. durumu özetleyeyim:

1. danfoss alacam dedim, tamam dedi. bu madde tamamdır
    2. metal set takacak. elinde varmış. önce mırın kırın etti, ilerde damlatır dedi ama ısrar edince tamam dedi. tabii filtreler de tam geçişli olacak.

1. petek boyları 1/10 olarak hesaplanmış
    2. Dizayn Oxy Plus varmış elinde ondan takacak
    3. çapraz bağlantı yapacak
    4. dönüş vanası yapmayacakmış. dediğine göre o ucuz olan ve başlıksız vanaymış. ben başlıklı yapacam ki müdahele edebilesiniz dedi
    5. tesisat zaten çekili, ona bir şey yapamam dedi

durum fena görünmüyor. bir iki şey isteğim dışı olacak ama yine de birçok maddeyi sağladım gibi görünüyor. inşallah her şey yolunda gider de sıcacık otururuz evde

tekrar teşekkür ederim herkesin ilgisine..

• quote:

sayın zebza,

ilginiz ve zamanınız için çok teşekkür ederim. siz mesaj yazarken ben de satıcı ile konuştum. durumu özetleyeyim:

4. dönüş vanası yapmayacakmış. dediğine göre o ucuz olan ve başlıksız vanaymış. ben başlıklı yapacam ki müdahele edebilesiniz dedi
    5. tesisat zaten çekili, ona bir şey yapamam dedi

4. Siz dönüş vanasında ısrar edin. Madem dönüş vanası gereksiz neden üretiliyor. Başlıksız olması sizin için avantaj, reglaj yapılması gerekirse alien anahtar ile yaparsanız ve ayarı gelip bozarlar diye tasanız olmaz.

5. Borular döşendi mi? Eğer döşendi ise Dizayn Oxy plus borular ne için?
  • quote:

son karar olarak, 100 lira daha ucuz olması (ve her ne kadar ne işe yaradığını bilmesem de modülasyonlu olması sebebiyle) ve sessiz çalışması sebebiyle ariston clas premium evo tercih ettim.

masraflarım şöyle:

1450 kombi
    250 işçilik
    150 proje
    50 baca ilavesi
    100 boru
    80 havlupan

saygılar

Modülasyonu birçok cevabımda net açıkladığım için tekrar etmemiştim. Kısaca modülasyon dediğimiz, kombinin open-therm protokolünü desteklemesi özelliği kabaca şudur: ev iç ısının derecesine göre kombi ile OT haberleşerek düşük yada yüksek ısıda kombiyi çalıştırır. Örneğin 22 dereceye ayarladınız ve ısı 21,5 dereceye ulaştı, kombi daha düşük ısıda 40 derecede yanabilir, ev ısısı 21 derece ise 55 derecede çalışabilir. Sizin ayrıca kombiden ısı ayarlamanıza gerek yok. Burada kritik nokta, kombi azami ısısının (OT düzlem ayarlarından da) azami 55 dereceye ayarlanmasıdır. Bunun dışında OT üzerinden kombi servis ayarlarına girilebilir ve ayarlama yapılır. Bu özelliğin çalışması için OTnın da open-therm özelliğinin olması şarttır. Örneğin Ariston Clas Premium Evo için Ariston RS W OT almak durumundasınız. Modülasyon özelliği; konfor ve tasarrufu arttırıcı bence çok önemli bir özelliktir.
    Oysa ki modülasyonsuz kombilerde, örneğin düşündüğünüz Nitromix'te bu özellik yoktur. Başka bir anlatımla örneğin hava soğuduğunda kombi azami ısısına elle müdahale ederek arttırmak zorundasınız. Yada ısındığında elle azaltmak durumundasınız. OT'ndan kombi servis ayarlarına girip ayarlama yapamazsınız. Demirdökümü satın alan Vaillant Firmasının kendi kombilerinde bu özelliği kullanıp, DD serilerinde Nitromix'te bile kullanmaması ilginç geliyor bana! Gereksiz bir özellik olsa Vaillant yoğuşmalı yada yoğuşmasız kombilerinde kullanmazdı.
    Bunu anlattıktan sonra gelelim tercihlerinize:
    Kombi çok iyi seçim. SEDBUK verimlilik testlerinden A kategorisinde verimliliği tescillenmiş.
    Yoğuşmalı için 10 m. petek şartı asparagas tabi. Kaldı ki 12 m. den fazla peteği 22-24 kW kombiler besleyemez. İdeali biraz uzun olmasıdır. Ancak evinizin durumuna göre değerlendirilmelidir. Kaba hesapla, 100 m2 için 7 m. yeterlidir. DD Plus çok iyi tercih.
    ECA vana konusunda bazı şikayetler olabilir. Ancak termostatik vana değilse idare edecektir. Termostatik vana olarak Siemens yada Danfoss olabilir.
    Kombi bağlantı aksamı metal olmalıdır.
    Hayırlı olsun.

• quote:

Orijinalden alıntı: sserin

Modülasyonu birçok cevabımda net açıkladığım için tekrar etmemiştim. Kısaca modülasyon dediğimiz, kombinin open-therm protokolünü desteklemesi özelliği kabaca şudur: ev iç ısının derecesine göre kombi ile OT haberleşerek düşük yada yüksek ısıda kombiyi çalıştırır. Örneğin 22 dereceye ayarladınız ve ısı 21,5 dereceye ulaştı, kombi daha düşük ısıda 40 derecede yanabilir, ev ısısı 21 derece ise 55 derecede çalışabilir. Sizin ayrıca kombiden ısı ayarlamanıza gerek yok. Burada kritik nokta, kombi azami ısısının (OT düzlem ayarlarından da) azami 55 dereceye ayarlanmasıdır. Bunun dışında OT üzerinden kombi servis ayarlarına girilebilir ve ayarlama yapılır. Bu özelliğin çalışması için OTnın da open-therm özelliğinin olması şarttır. Örneğin Ariston Clas Premium Evo için Ariston RS W OT almak durumundasınız. Modülasyon özelliği; konfor ve tasarrufu arttırıcı bence çok önemli bir özelliktir.
    Oysa ki modülasyonsuz kombilerde, örneğin düşündüğünüz Nitromix'te bu özellik yoktur. Başka bir anlatımla örneğin hava soğuduğunda kombi azami ısısına elle müdahale ederek arttırmak zorundasınız. Yada ısındığında elle azaltmak durumundasınız. OT'ndan kombi servis ayarlarına girip ayarlama yapamazsınız. Demirdökümü satın alan Vaillant Firmasının kendi kombilerinde bu özelliği kullanıp, DD serilerinde Nitromix'te bile kullanmaması ilginç geliyor bana! Gereksiz bir özellik olsa Vaillant yoğuşmalı yada yoğuşmasız kombilerinde kullanmazdı.
    Bunu anlattıktan sonra gelelim tercihlerinize:
    Kombi çok iyi seçim. SEDBUK verimlilik testlerinden A kategorisinde verimliliği tescillenmiş.
    Yoğuşmalı için 10 m. petek şartı asparagas tabi. Kaldı ki 12 m. den fazla peteği 22-24 kW kombiler besleyemez. İdeali biraz uzun olmasıdır. Ancak evinizin durumuna göre değerlendirilmelidir. Kaba hesapla, 100 m2 için 7 m. yeterlidir. DD Plus çok iyi tercih.
    ECA vana konusunda bazı şikayetler olabilir. Ancak termostatik vana değilse idare edecektir. Termostatik vana olarak Siemens yada Danfoss olabilir.
    Kombi bağlantı aksamı metal olmalıdır.
    Hayırlı olsun.

sayın sserin,

detaylı anlatımınız için teşekkür ederim. modülasyon cihazı olarak önerdiğiniz modeli kenara not ettim. maddi durumları ayarlayınca almayı planlıyorum. yalnız aklıma takılan bir şey var. daha önce bir postta, hem oda termostatı hem de termostatik vana olmaz diye bir şey okumuştum. bu durumda, eğer oda termostatı alacaksam, termostatik vana almamalı mıyım?

bir arkadaş da şöyle dedi. ben genel olarak oda termostatlarına pek sıcak bakmıyorum çünkü örneğin OT salondaysa ve 23e ayarlıysa, salon 23 olunca kombi ısıtmayı kesecek ancak bu durumda iç odalar örneğin (mantolamaya da bağlı olarak) 20 veya 21 (veya daha düşük) derece olabilir.

tercihlerim, siz değerli ve deneyimli arkadaşların önerileri sayesinde oldu, yoksa bunların hiçbirini bilmiyorum. o yüzden yardımcı olan herkese ayrı ayrı teşekkür ederim

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.