Şimdi Ara

Kombi masrafları kime ait ? Farklı bir düşünce

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
11.410
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • İyi forumlar arkadaşlar.Öncelikle evin demirbaşlarının ev sahıbıne ait olduğunu biliyorum.Fakat şöyle bi durum var.Benim kıracım 2 senedir evimde.Ve yeni bir kiracı değil.Dün aradı kombının arıza yaptıgını ve masrafların 350 lira olduğunu belirtti.Şimdi kiracım yeni olsa evime girse , eve girdikten 1-2 veya 3-4 ay sonra kombı bozulsa , derim ki ; '' kombım zaten sıkıntılıymıs kullanılınca arıza yapmış der masrafları karşılarım.Fakat evime girdiler ve 2 senedir kullanıyolar kombıyı, 2 sene sonra arıza yapıyor,Ben masrafları ortak odeyelım dedım.Dediğim gibi yeni olsalar ve yakın zamanda bozulsa neyse fakat 2 senedir kendileri kullanıyorlar ve yenı arıza yapıyor kombı , sizce ne yapmalıyım?

• Bu durum kiracı ev sahibi anlaşmasına göre değişir. Kimi ev sahipleri her yıl yapılan kombi bakımları kiracıya (kullanıcıya), kombi arızları demirbaş olduğundan ev sahibine aittir der. Kimi ev sahibide ben kombiyi çalışır teslim ettim, çalışır almak isterim der. Tamamiyle anlaşmaya bağlıdır.

Bana sorucak olursanız her ürünün bir miladı vardır. Kombideki parçalar sınırsız değildir. İllaki bozulacaktır ve bozulan parçalarda yenisiyle değiştirilerek ürünün ömrü arttırılacaktır. Bu yüzden ev sahibinin ödemesi daha doğrudur.

Fakat kombi su akıtmıştır kiracı/kullanıcı önemsememiştir ya da kombi bakımlarını yaptırmamıştır bu durumdada kiracıya ödetmek daha mantıklıdır. Kiracı bakım ücreti ödememek için ev sahibinin kombise büyük arızlar verdirterek zarar vermeye hakkı yok.

Bence servis çağırdığınızda sizde bulunun ve ürünün neden arıza yaptığı hakkında bilgi alın. Eğer ki problem bakım yapılmadığından dolayı yüksek meblaya kadar çıkmışsa kiracıya ödetin.Ama aksi durumsa miladı dolduğundan dolayıysa sizin ödemeniz daha mantıklı.Sonuçta kiracınız çıktığında parçasınıda alıp götürmeyecek. Yine sizin yeni kiracınıza kalıcak.
  • Benim Mantığım:
    Kiracı evi kiralarken içindeki herşeyi kiralamış sayılır ve bunların kullanım ücretini ödemeyi, kiralayanda kullandırmayı kabul eder.

Evin demirbaşı sayılan ve kiracıya ait olmayan eşyaların bakım hizmetlerinden kiralayan sorumludur. Evin demirbaşı sayılan eşyalara verilen zarardan kiralayan sorumludur. Bence sizde bir zarar söz konusu değil rutin kullanımdan yıpranma söz konusu.

Ben evi temiz kiraladım, düzenli rutin temizliğimide yapıyorsam kararan parlaklığını yitiren dökülen boyaları ev sahibine yenilettiririm çünkü o evi kirlarken duvarlarının temiz olmasının cazibesine kapılarak civar dairelerden daha fazla kira ödeyerek kiralarım.

Evin aydınlatma birimlerindeki lambalar patladığındada ev sahibine fatura ettiririm. Lambalarıyla kiraladım.

Tamamen kiracı ve kiralayanın algısıyla ve sorumluluklarını net bilmeleriyle alakalı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: carric

Bu durum kiracı ev sahibi anlaşmasına göre değişir. Kimi ev sahipleri her yıl yapılan kombi bakımları kiracıya (kullanıcıya), kombi arızları demirbaş olduğundan ev sahibine aittir der. Kimi ev sahibide ben kombiyi çalışır teslim ettim, çalışır almak isterim der. Tamamiyle anlaşmaya bağlıdır.

Bana sorucak olursanız her ürünün bir miladı vardır. Kombideki parçalar sınırsız değildir. İllaki bozulacaktır ve bozulan parçalarda yenisiyle değiştirilerek ürünün ömrü arttırılacaktır. Bu yüzden ev sahibinin ödemesi daha doğrudur.

Fakat kombi su akıtmıştır kiracı/kullanıcı önemsememiştir ya da kombi bakımlarını yaptırmamıştır bu durumdada kiracıya ödetmek daha mantıklıdır. Kiracı bakım ücreti ödememek için ev sahibinin kombise büyük arızlar verdirterek zarar vermeye hakkı yok.

Bence servis çağırdığınızda sizde bulunun ve ürünün neden arıza yaptığı hakkında bilgi alın. Eğer ki problem bakım yapılmadığından dolayı yüksek meblaya kadar çıkmışsa kiracıya ödetin.Ama aksi durumsa miladı dolduğundan dolayıysa sizin ödemeniz daha mantıklı.Sonuçta kiracınız çıktığında parçasınıda alıp götürmeyecek. Yine sizin yeni kiracınıza kalıcak.
    Herkese, merhabalar.
    bence kombinin kiracının buzdolabından farkı yok. kendi kombisini alıp taktırsın, taşınırken alsın götürsün...
    nasıl kullanacağı meçhul sonuçta.
    ortalama 2.000-3.000 liralık para ortada... mobilyalı ev kiraya veren en pahalı beyaz eşyaları koymuyor eve (lux daireler hariç).
    bu tür detaylar baştan kontrata koyulmalı .
    saygılar
  • Kombinin her türlü bakımı ve tamir masrafları kiracıya aittir.. Basılı kontratlarda açık açık yazıyor....Ev sahibi kombiyi sağlam teslim edip sağlam isteme hakkına sahiptir...Ev sahibinin aldığı iki aylık yada bir aylık depozito evdeki kombinin fiyatı değil.....
  • quote:

Orijinalden alıntı: taşkafa

Kombinin her türlü bakımı ve tamir masrafları kiracıya aittir.. Basılı kontratlarda açık açık yazıyor....Ev sahibi kombiyi sağlam teslim edip sağlam isteme hakkına sahiptir...Ev sahibinin aldığı iki aylık yada bir aylık depozito evdeki kombinin fiyatı değil.....
    Bencede öyle ama gelin anlatın siz bunlara.Bir daha kiraya verirsem açık açık belirtecegim sözleşmede.
  • seastar76 kullanıcısına yanıt
    Gazlı cihazlar teknik açıdan sök-tak gibi işlemlere uygun cihazlar değildir.Her sök-tak cihazın ömrünü kısaltmaktadır. Her söküm takım işlemi için gaz dağıtıcı firmalara bir miktar para yatırılmakta. Bu kiracı açısından bir külfet oluşturur. Ayrıca her cihazın kendine has montaj durumları vardır. Yoğuşmalı ise deranaj hattı olmalı, demirdöküm kombilerin montaj şekli diğer kombilere nazaran farklı, bacalı ürünlerin montaj yeri farklı (konvansiyonel hermetik kombilerin baca çıkışı direk dışarı verilirken bacalı cihazlar normal soba bacasına bağlanmakta). Bunun gibi durumlarla karşılaşmamak adına kombi ev sahibine ait olması gerekmektedir.

En mantıklısı şahsi görüşümce kombi bakımlarının kiracıya, kombi arızalarında problem kiracı kaynaklıysa kiracıya, miladıyla alakalısıyla ev sahibine ait olması gerekmesidir.
  • bana evi kiralayan ev sahibi kiranın içinde amortismanı da hesaplıyor. evin içinde bilerek kırılan arıza verilen haller dışında herşey ev sahibine aittir. ha ufak tefek şeyler için kimse muhatap olmuyor yaptırıyor fakat düşün ki kombi gümledi yeni kombi alınacak bunu kiracı mı alacak? saçmalamayın

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • airarmada A kullanıcısına yanıt
    En mantıklısi bakımı kiracı yapar tamirini ev sahibi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.