Şimdi Ara

KOMBİ ARIZALARI BURAYA (173. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir - 6 Masaüstü
5 sn
16.251
Cevap
313
Favori
1.446.256
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 171172173174175
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaslar surekli hava almaktan lanet ettim, bu kombiyi kaldirip atacagim sonunda...

İsisan buderus logomax plus gb022-24/24k modeli kombimiz var.

Evimiz 3 katli , 11 adet alurad petek ve banyo 2 adet banyo petegi var. 13 adet , ve birde disaridaki kopegimizin klubesinden sadece dolasan bir hortum var petek takili degil .tesisat her kattaki peteklere giden borulardan olusuyor istediklerimizi kapatip acabiliyoruz. Tesisat 9 yillik , plastik borulardan olusuyor, tesisat hic islem gormedi temizlik vs yapilmadi.

Simdi en alt katta kombi var , ust katlari tamamen kapatip en alt kati acarsam petekler yaniyor sonra hepsini aciyorum en alt kat kapaniyor, hepsinden hava aliyorum surekli. Mesela en ust katta hicbir problem yok cayir cayir yaniyor ama orta kat ve en alt katta surekli sorun yasiyorum, meaela salonda 3 petek var , orta katta mutfak antre var salon var, antre petegi kapatinca salondakiler isiniyor ama peteklerin ortasindan yukarisi isiniyor assagisi isinmiyor.

Peteklere giren cikan hortumlar alt taraftan girip cikiyor.

Benim suphem tesisat icinde pislik vs olabilirmi?

Kombinin gucumu yetmiyor acaba ?

80°C de ayarli gunde 7-8 saat calisiyor gece 17 ye aliyorum yani kapali kaliyor

Sorun ne olabilir yardimci olan arkadas varmidir , bu kombinin su alma olayida garip , 2 vanayi birden acoyoruz ve basinci genelde 2 bar da tutuyoruz , ayda 1 basinc 1e yaklasiyor biyerde kacakmi var acaba?

Baska hava alma yontemi varmidir? Komple petekleri sokup hortumla bassam suyu temizlenirmi? Tesisati nasil temizleyebilirim?

Yardimci olanlardan allah razi olsun simdiden.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: asilkanissan

çok teşekkür ederim ilginiz ve cevabınız için. ön paneldeki ısı ve açma kapama ayar potlarını zaten 0 ını alarak değiştiridm ve co sorunu halloldu. Kombi ev umrumda değil evde yatalak anneannem var ,kuş var, köpek var aklım hep onlarda kalıyordu. Benim tek sıkıntım eşanjör içindeki kireçlenme. Bu sorunu kombiyi co modunda tam kapasite çalıştırarak mı çözeceğim onu anlayamadım.

Tabi ki CO modunda eşanjördeki kireçlenme sorununu çözemezsiniz. "basınç saati yukarı aşağı yerinden oynuyor su sıcaklığı 30 derecelere geldiği zaman kombi sönüp yeniden yanıyor. Buda suyun soğuyup ısınmasına yol açıyor. " dediğiniz için buna bir çözüm olabilir. Bunun dışında kombi elektriğini sigortadan kesip, kombiyi açın. Bu şekilde 30 saniye kalsın. Sonra kombiyi off konumuna getirip kapatıp, sigortayı açın. Sonra çalıştırın.
    Eşanjör içindeki kireçlenme için en etkili çözüm değiştirmek yada etkili temizleyen varsa temizletmek. Yalnız son zamanlarda Dr. KombiPolyamine denilen 1 lt lik sıvı ile kökleşmemiş bazı (kireçlenme,pas,kir vb) sorunların çözülebileceğinden bahsediliyor. Etkili olabilir. Kargo dahil 50 TL fiyatı da bana göre denemeye değer duruyor. Kolay gelsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sserin -- 10 Ocak 2014; 1:47:52 >

• quote:

Orijinalden alıntı: kagan06

Arkadaslar surekli hava almaktan lanet ettim, bu kombiyi kaldirip atacagim sonunda...

Evimiz 3 katli , 11 adet alurad petek ve banyo 2 adet banyo petegi var. 13 adet , ve birde disaridaki kopegimizin klubesinden sadece dolasan bir hortum var petek takili degil .tesisat her kattaki peteklere giden borulardan olusuyor istediklerimizi kapatip acabiliyoruz. Tesisat 9 yillik , plastik borulardan olusuyor, tesisat hic islem gormedi temizlik vs yapilmadi.

Simdi en alt katta kombi var , ust katlari tamamen kapatip en alt kati acarsam petekler yaniyor sonra hepsini aciyorum en alt kat kapaniyor, hepsinden hava aliyorum surekli. Mesela en ust katta hicbir problem yok cayir cayir yaniyor ama orta kat ve en alt katta surekli sorun yasiyorum, meaela salonda 3 petek var , orta katta mutfak antre var salon var, antre petegi kapatinca salondakiler isiniyor ama peteklerin ortasindan yukarisi isiniyor assagisi isinmiyor.

Sorun ne olabilir yardimci olan arkadas varmidir , bu kombinin su alma olayida garip , 2 vanayi birden acoyoruz ve basinci genelde 2 bar da tutuyoruz , ayda 1 basinc 1e yaklasiyor biyerde kacakmi var acaba?

Baska hava alma yontemi varmidir? Komple petekleri sokup hortumla bassam suyu temizlenirmi? Tesisati nasil temizleyebilirim?

Nasıl bir kombici 3 katlı ve 11 metreden fazla olduğunu sandığım bir tesisata 18.750 kcal/h gücündeki kombiyi önerir ki? Kaldı ki 55 derecenin üzerinde çalıştırdığınızda premix yoğuşmanın sağladığı yararı neredeyse sıfırlarsınız. Bence tesisatı ve bu tesisata kombinin yeterliliğini ciddi bir mühendis test etmeli. Belki 22 kW(18.750 kcal/h) bu kombi yerine 30 kW kombi önerebilir. Belki ek genleşme tankı ve pompa ile etkin hale getirebilir.
    Ancak tüm bunlardan önce 9 yıldır temizlenmeyen tesisatın kimyasalla temizlenmesi gerekir. Bu temizliğin yerini tutacak Dr.Polyamine denilen 1 lt lik sıvı da etkin olabilir. 50 TL kargo dahil fiyatı 350 TL lik kimyasal temizliğe alternatif olarak denemeye değer. Bunu yapsanız da dönüş borusundaki filtre temizliği (basittir) yapılmalıdır. Bunu yapacak kişiye de sıvıyı döktürün. Kolay gelsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sserin -- 10 Ocak 2014; 1:48:32 >

• quote:

Orijinalden alıntı: akif23

Arkadaşlar,
    Demirdöküm nitron F5 arıza bildirimi var. Ne yapmam lazım. Acil bir durum mu?
    Bu havada böyle çalışmasında bir sakınca olur mu?

Hava akış sensör arızası: hava girişinde veya atık gaz çıkışında tıkanma, geri tepme vs gibi durumların oluşması durumunda ekranda beliren hata kodu F5.
    Ciddi bir sorun olabilir. Gaz çıkışı ve temiz hava girişi aynı borudan olduğu için baca da tıkanıklık olabilir. Başka bir sorun da olabilir. En kısa sürede servisi çağırmalısınız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sserin

quote:

Orijinalden alıntı: kagan06

Arkadaslar surekli hava almaktan lanet ettim, bu kombiyi kaldirip atacagim sonunda...

Nasıl bir kombici 3 katlı ve 11 metreden fazla olduğunu sandığım bir tesisata 18.750 kcal/h gücündeki kombiyi önerir ki? Kaldı ki 55 derecenin üzerinde çalıştırdığınızda premix yoğuşmanın sağladığı yararı neredeyse sıfırlarsınız. Bence tesisatı ve bu tesisata kombinin yeterliliğini ciddi bir mühendis test etmeli. Belki 22 kW(18.750 kcal/h) bu kombi yerine 30 kW kombi önerebilir. Belki ek genleşme tankı ve pompa ile etkin hale getirebilir.
    Ancak tüm bunlardan önce 9 yıldır temizlenmeyen tesisatın kimyasalla temizlenmesi gerekir. Bu temizliğin yerini tutacak Dr.Polyamine denilen 1 lt lik sıvı da etkin olabilir. 50 TL kargo dahil fiyatı 350 TL lik kimyasal temizliğe alternatif olarak denemeye değer. Bunu yapsanız da dönüş borusundaki filtre temizliği (basittir) yapılmalıdır. Bunu yapacak kişiye de sıvıyı döktürün. Kolay gelsin.

Hocam ben o zamanlar s.disinda ogrenciydim, babam saftir inanir hemen , o zaman yogusma reklamlarina kanmistir...

Petek boylarini diyorsaniz 11 petegin en kisalari 1 metre , uzunlar 1.5 mt , yani toplamda 14 mt + 2 havlupan :(

Peki simdi benim yasadigim problemin sebebi yetersizlok ve pislikmidir? Yoksa baska sorunlar olabilirmi?

Simdi kombiden cikan demir borular eskmis onlari yenileyecegiz , bunu yaparken de mobil olarak kurulmus sistem var yani her petege ayri hortm gidip ayri hortum dönuyor. Her katta ana arter var , bu ana arterdeki malzeme celik falan sanrm , bunun haricinde borular beyaz seffaf arasi kalin plastik boru.

Ben kombi altindaki demir borularla bu ana arterdeki demir parcayi yenileyeyim diyor, bunu yenilerlen tum tesisata ayri ayri gidis yonunde su basip dönus yonunden pisligi atabilirmiyim?

Yoksa tavsiyenizdeki malzemeyi herhalukarda kullanmadan temizlik saglayamam sanirim?

Peki nasil nereye kullanacag bi rehber vs varmi bu konuda , yada Ankarada tavsiye edeceginiz birisi varmidir?

Birde kombi yetersiz ise tavsiyeniz varmidir, yukarida ve asagida hol peteklerini kapatma vs gibi?

Bu maddeyi alsak 1 lt yetecekmi , 3 katin tesisati allah bilir lac mt dir ,

Bu saydiklarimizi yaptiracak ugun yer bulabilirmiy, yoksa emekli babamla beraber yapabilecegimiz biseymidir?

Ek olarak sicakligi kac kullanmayi tavsiye edersiniz? Mesela ben 70 c de surekli calissa faha vetimli olabilir diye dusunuyorum ?? Bunada tavsiye alabilirmiyim ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kagan06 -- 10 Ocak 2014; 3:41:21 >

• Ben size özelden çok ciddi ve işinin ehli birini önereceğim. O gelip baksın, gerekli olanları söylesin. Sonra sizinle tartışalım, mali yönden en aza mal olacak optimum davranış şeklini bulalım.
    Tüm bu belirsiz duruma rağmen, bence ilk planda ve en ekonomik olarak yapılacakları sıralayayım:

1- Yoğuşmalı, özellikle premix kombiler kesinlikle ilk tercih olmalıdır. Bunu tartışmam bile. Dolayısıyla kombinin markasına ve teknolojisine diyecek hiçbir şeyim yok. Mali güce göre en pahalı ve kaliteli ilk tercih olarak düşünülür. Ancak bana kalırsa kaba bir hesapla tek katlı konutlarda en fazla 10-11 m. peteğe kadar planlanmalıydı. Çok katlı konutlarda bile 10 m. peteğe ben asla 22 kW kombiyi önermem. Oysa ki petek uzunluğunuz 14 m. diyorsunuz. Banyolardaki havlupanlar buna dahil mi? Dahil değilse durum daha vahim. Bu koşullarda çok katlı evleri ısıtmasına imkan yok. Kombiyi de değiştiremezsiniz. Çünkü çok pahalı bir tedbir olur. Mutlaka çatıya bir genleşme tankı ile birlikte ek pompa konulmuş olması gerekir. Buna dikkat ettiniz mi? Yoksa, o zaman geriye sessiz çalışan ek pompa (Wilo kaliteli ama çok pahalı, Grundfoss kaliteli, uygun fiyatlı ve uzun ömürlüdür) alternatif markalar düşünülebilir. Ayrıca bir genleşme tankı konulmalıdır. Bu uygulama yeni, güçlü pompaya sahip 2.500-3.000 TL ye malolacak kombi masrafından çok daha aza mal olacaktır.

2- Borularınız gerekli kaliteden uzak duruyor. Buradan marka ve modelini bilemediğimiz için de kesin bir şey söyleyemeyeceğim. Şimdilik bence dokunulmasın. Çünkü değişmesi en az 1 hafta sürer. Yapılması kesin görülse bile Haziran ayına bırakılmalıdır. Ancak mutlaka tesisat ciddi bir kimyasal temizlikten (yaklaşık 300-350 TL) geçirilmelidir. 9 yıldır temizlenmemiş tesisata Dr. Polyamine pek fayda etmez. Onu ancak her yıl atarak sistemde kireç-pas-kir oluşumunu önlemede, temiz tutmada kullanabilirsiniz. Bu kadar parayı ödeyemem derseniz 50 TL lik Dr. polyamine denenebilir.

3- Şimdilik gece-gündüz 55 derecede kombiyi kullanın. Geceleri yetmezse yükseltirsiniz. Ancak oda termostatını 17 ye falan ayarlamayın. Akşam eve geldiğiniz ve rahat ettiğiniz ısı 21 ise geceleri yatarken en fazla 1,5 yada 2 derece (19'a) düşürebilirsiniz. Aksi halde kombi istenilen ısıya bu soğuklarda hiç ulaşamaz.

4- Katlar veya odalar arası yalıtım yeterli olmadığından ben petek kapatmayı önermem. Ancak az kullanılan yada oransal daha sıcak olan odalarda termostatik vana varsa 2 derece (18-19 derece gibi) düşük ayarlanabilir. Termostatik vana yoksa, bu odalarda radyatör üst vanasını tam kapatıp yarım tur açın. Diğer yaşam odalarında tam açık olsun tabi.

Kolay gelsin.

• quote:

Orijinalden alıntı: sserin

Ben size özelden çok ciddi ve işinin ehli birini önereceğim. O gelip baksın, gerekli olanları söylesin. Sonra sizinle tartışalım, mali yönden en aza mal olacak optimum davranış şeklini bulalım.
    Tüm bu belirsiz duruma rağmen, bence ilk planda ve en ekonomik olarak yapılacakları sıralayayım:

1- Yoğuşmalı, özellikle premix kombiler kesinlikle ilk tercih olmalıdır. Bunu tartışmam bile. Dolayısıyla kombinin markasına ve teknolojisine diyecek hiçbir şeyim yok. Mali güce göre en pahalı ve kaliteli ilk tercih olarak düşünülür. Ancak bana kalırsa kaba bir hesapla tek katlı konutlarda en fazla 10-11 m. peteğe kadar planlanmalıydı. Çok katlı konutlarda bile 10 m. peteğe ben asla 22 kW kombiyi önermem. Oysa ki petek uzunluğunuz 14 m. diyorsunuz. Banyolardaki havlupanlar buna dahil mi? Dahil değilse durum daha vahim. Bu koşullarda çok katlı evleri ısıtmasına imkan yok. Kombiyi de değiştiremezsiniz. Çünkü çok pahalı bir tedbir olur. Mutlaka çatıya bir genleşme tankı ile birlikte ek pompa konulmuş olması gerekir. Buna dikkat ettiniz mi? Yoksa, o zaman geriye sessiz çalışan ek pompa (Wilo kaliteli ama çok pahalı, Grundfoss kaliteli, uygun fiyatlı ve uzun ömürlüdür) alternatif markalar düşünülebilir. Ayrıca bir genleşme tankı konulmalıdır. Bu uygulama yeni, güçlü pompaya sahip 2.500-3.000 TL ye malolacak kombi masrafından çok daha aza mal olacaktır.

2- Borularınız gerekli kaliteden uzak duruyor. Buradan marka ve modelini bilemediğimiz için de kesin bir şey söyleyemeyeceğim. Şimdilik bence dokunulmasın. Çünkü değişmesi en az 1 hafta sürer. Yapılması kesin görülse bile Haziran ayına bırakılmalıdır. Ancak mutlaka tesisat ciddi bir kimyasal temizlikten (yaklaşık 300-350 TL) geçirilmelidir. 9 yıldır temizlenmemiş tesisata Dr. Polyamine pek fayda etmez. Onu ancak her yıl atarak sistemde kireç-pas-kir oluşumunu önlemede, temiz tutmada kullanabilirsiniz. Bu kadar parayı ödeyemem derseniz 50 TL lik Dr. polyamine denenebilir.

3- Şimdilik gece-gündüz 55 derecede kombiyi kullanın. Geceleri yetmezse yükseltirsiniz. Ancak oda termostatını 17 ye falan ayarlamayın. Akşam eve geldiğiniz ve rahat ettiğiniz ısı 21 ise geceleri yatarken en fazla 1,5 yada 2 derece (19'a) düşürebilirsiniz. Aksi halde kombi istenilen ısıya bu soğuklarda hiç ulaşamaz.

4- Katlar veya odalar arası yalıtım yeterli olmadığından ben petek kapatmayı önermem. Ancak az kullanılan yada oransal daha sıcak olan odalarda termostatik vana varsa 2 derece (18-19 derece gibi) düşük ayarlanabilir. Termostatik vana yoksa, bu odalarda radyatör üst vanasını tam kapatıp yarım tur açın. Diğer yaşam odalarında tam açık olsun tabi.

Kolay gelsin.

Önerinizi bekliyorum teşekkürler. Mali yon onemli tabiiki heleki anlamadığım iş varsa güven faktörü devrede oluyor inşallah uyguna olur.

1- Bizim kombi yogusmalı ama premix nedir inanın hiç bilmiyorum zamanında 3000 tl verip aldık 9 yıl once :( Alurda petek olunca diğerlerinden daha az su tuttuğu için kaldırır demişler ama bunu diyende satıcı sonuçta...Ozaman bende olmadığımdan babam güvenip almış...14 mt ye havlupanlar dahil ama daha önceleri 5-6-7 yıl once duzgun calısmaktaydı , 1-2 defa su pervanesı gibi bi parça değişti , içi pisti sanırım gelen su pisliğinden diye düşünüyordum.

Şimdi hocam bizim çatıda Güneş enerji sistemi koymayıda düşünüyoruz, bunun için sanıyorum pompa konulacak bu dediğinizin kombi tesisatına bi faydası olurmu yoksa tamamen farklı birşeydenmi bahsedyorum ? Bu güneş enerji olayı uymuyorsa pompa tavsiyenizi alırım ve fiyatları genel hatlarıyla ne civardadır , kurulumu kır parçala işleri çok fazlamıdır? Genleşme tankı ve pompa ne civarda masraf çıkartabilir?

2- Kılıflı Borular sert plastik ama marka vs bilemiyorum ama kombi altındaki demir borular değişecek , artık dediğiniz gibi kış ortası idare edeceğim ama ilk fırsatta nisanda yapacağım bu işlemi.
    Benim düşüncem nacizane resmini koydugum kombi altı borularla birlikte her kattaki resimde gorunen demir kol gibi bi malzeme var 3 adet bunu değiştirmek , ve sizin tavsiyenizle işinin ehline tesisatın tamamını temizletmek ( Buna kombi dahilmi kombide ne yapabilirimi , komci içindede illaki temizlenmesi gerekir yerler varmıdır? Tavsiyeniz nedir ? )

dr polyamine dediğiniz ürünü sanırım her yıl kullanmam lazım, ama bunu nerden zerk etmek lazım onu bilemiyorum :D

3- tavsiyenize uyacağım ama şu aşamada ısıtamadıgım ıcın 65 falan yapabilirim,

4- şimdilik tum petekleri açtım , işin enteresan kısmı en üst kattakilerin hepsi cayır cayır yanmakta , çözemedim bu işi.

Birde petekleri çapraz baglamakmı lazımdır acaba? benimki alttan girip alttan cıkıyor.

• Bunları kombi uzmanı incelesin, ona göre önerilerini çıkarsın. Daha sonra size önerilerde bulunurum. Böyle ezbere yapmayalım.
  • Eca confeo premix yogusmali kombi modulasyonlumudur acaba.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: blackkite

Eca confeo premix yogusmali kombi modulasyonlumudur acaba.

olmazmı :)
  • Niye gUldun varmi yokmu:)

• quote:

Niye gUldun varmi yokmu:)

varrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
  • Sagoll

• quote:

Sagoll

eyw
  • Şefim iyi akşamlar.
    Kullandığım kombi baxi luna 280 i.
    Petekler düzgün çalışıyor ama musluk suyu soğuk akıyor.
    Ne yapmak lazım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tarsa

Şefim iyi akşamlar.
    Kullandığım kombi baxi luna 280 i.
    Petekler düzgün çalışıyor ama musluk suyu soğuk akıyor.
    Ne yapmak lazım.

diyafram tk veya ntc sensörü arızalı
     KOMBİ ARIZALARI BURAYA
  • Bir günlüğüne evde olmayacağımdan kombiyi 30 dereceye cekmiştim. Ertesi gun geldiğimde 45 lerde çalışıyodu. Neden olabilir. Kombi markası alarko seredans. Bir de yeniden açma süresi bazen cok uzun suruyor. Örneğin 40'a ayarladığımda hızlıca 42-43ü bulup sonra 33e geliyor ve 15 dk sonra ancak açıyor yeniden sorun devir daim hızı gibi ama anlayamadım.

• quote:

Orijinalden alıntı: isc

Bir günlüğüne evde olmayacağımdan kombiyi 30 dereceye cekmiştim. Ertesi gun geldiğimde 45 lerde çalışıyodu. Neden olabilir. Kombi markası alarko seredans. Bir de yeniden açma süresi bazen cok uzun suruyor. Örneğin 40'a ayarladığımda hızlıca 42-43ü bulup sonra 33e geliyor ve 15 dk sonra ancak açıyor yeniden sorun devir daim hızı gibi ama anlayamadım.

ntc ve potansiyometreler konrtol edilmesi lazım 2 sinden biri arızalı
  • değerli ustalarım. benim bir sorum olacak cevaplarsanız sevinirim.
    demirdöküm nitron kombimden çalışırken sürekli cızırtı geliyor.tesisat borularında yer alan 2 adet filtreyi temizledim. tesisat
    suyunu doldurup boşalttım. filtreleri taktım.basıncı da 1.8 e getirdim çalıştırdım ama ses hala artarak devam
    ediyor. ısıtmada ve sıcak suda problem yok. bu cızırtının sebebi ne olabilir?
  • Cümleten iyi akşamlar,

Buderus Logamax Plus GB022-24 MARKA

kombi 14 aylık garanti kapsamında şimdiye kadar sorun yoktu dün birden bire sıcak su vermemeye başladı Herhangi bir arıza kodu yok kombi normal çalışıyor suyu açınca ısıtıyor gözüküyor ama sıcak su gelmiyor

sorun ne olabilir?

garanti kapsamında yapılır mı?

garantili kombilerde servis eve gelme ücreti talep ediyor mu?

teşekkür ederim
  • 
Sayfa: önceki 171172173174175
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.