Şimdi Ara

KOMBİ ARIZALARI BURAYA (17. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16.251
Cevap
313
Favori
1.446.261
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1516171819
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: klimavekombi

quote:

Orijinalden alıntı: lupusscactuss

Bosch kombim (classic silver - hermetik) var .. yaklasık 1 saattir C6 hatası veriyor - kılavuzdan baktıgımda "diferansiyel basınc salteri devreye grmiyor - devreyi kapatmıyo (atesleme esnasında)" hata tanımı veriliyor.

1 saat oncesine kadar bir problem yoktu, su vs ısıtmada problemi yoktu - kombiyi acayım dedim ve puffff C6 ile karsılastım.. birkac kez kapatıp actım ancak nafile 10 sn içinde C6 ya geciyor.

Problemi kendim cozebilir miyim? Servis cagirsam aynı gun - parca vs değişmeden cozebilir mi? garanti kapsamına bu hata girmektemidir?

diferansiyel basınç anahtarı ya da hava basınç prosestatı cihazda fanın çalıştığının emniyetidir. yani cihaz fan çalıştığı anda ventüri dediğimiz parçaya bağlı olan dif. anahtar hava basıncıyla devreyi kapatır cihaz ateşleme yapar. kombiyi açtığında fana yakın bir yere bir plastik hortumla bağlıdır. kombiyi açtığınızda fan çalışıyor 5sn sonra bu arızayı veriyorsa dif. anahtar arızalıdır değişmesi gerekir. şayet kombiyi açtınız fan çalışmıyorsa zaten fan arızalıdır dif. anahtar sağlamdır.

kendiniz bahsettiğim tespiti yapıp hangi parçanın arızalı olduğuna kanaat getirebilirseniz elinizde anahtar tutuyorsa parçayıda bulursanız takması kolay.
    dif anahtar arızalı ise bu parça kombilerde genelde aynıdır ki farklı bile olsa alt basınç değeri tutan her hangi bir prosestat da takılabilir servisin yanında vardır büyük ihtimal 15 dk da çözer işi
    cihazınız garantili ise bu arıza kesinlikle garanti kapsamı içindedir tabi kasıtlı olarak kombiyi açıp parçaya zarar vermediyseniz:)

tesekkurler .. Servis ogleden sonra gelecek bakalım ne diyecekler.. Garantim var ancak faturayı bulamıyorum - isisan kayıtlarında ne zaman devreye alındıgı bilgisi var mıdır acaba?

• Garantiyi sistem kayıtlarından buldular.. Problem elektronik kart yanmış, kart komple değiştirildi problem kalmadı.. Su an calısıyor
  • Arkadaslar, bu kart yanma işinin yuksek voltaj gelmesinden kaynaklandıgını soylediler - bugun aksam utu gelip bir de regulator takacaklar.. Bu cihazlar bu kadar hassas mıdır? diğer elektrikli/elektronik aletlere birsey olmuyorda bunun kartına neden olur ??
  • quote:

Arkadaslar, bu kart yanma işinin yuksek voltaj gelmesinden kaynaklandıgını soylediler - bugun aksam utu gelip bir de regulator takacaklar.. Bu cihazlar bu kadar hassas mıdır? diğer elektrikli/elektronik aletlere birsey olmuyorda bunun kartına neden olur ??

aslında kart üzerinde yüksek voltajlardan koruması için ptc bulunur. voltajı ölçüp yüksek bir değer okudularsa bu kanıya varabilirler. ben bir servis teknisyeninin karta bakarak bunu söyleyebileceğini düşünmüyorum. kartı söküp fabrikasına gönderip gelen tutanakla ilgili işlem yapmaları gerek.şayet size böyle bir işlem yapmadan ücreti karşılığında kart değiştirdilerse fabrikayı arayıp bu konuda bilgi almanızı öneririm.zira yüksek voltajdan kaynaklanmıyor olabilir. regülatör kullanmanızda yararınıza bir durum.

• quote:

quote:

Arkadaslar, bu kart yanma işinin yuksek voltaj gelmesinden kaynaklandıgını soylediler - bugun aksam utu gelip bir de regulator takacaklar.. Bu cihazlar bu kadar hassas mıdır? diğer elektrikli/elektronik aletlere birsey olmuyorda bunun kartına neden olur ??

aslında kart üzerinde yüksek voltajlardan koruması için ptc bulunur. voltajı ölçüp yüksek bir değer okudularsa bu kanıya varabilirler. ben bir servis teknisyeninin karta bakarak bunu söyleyebileceğini düşünmüyorum. kartı söküp fabrikasına gönderip gelen tutanakla ilgili işlem yapmaları gerek.şayet size böyle bir işlem yapmadan ücreti karşılığında kart değiştirdilerse fabrikayı arayıp bu konuda bilgi almanızı öneririm.zira yüksek voltajdan kaynaklanmıyor olabilir. regülatör kullanmanızda yararınıza bir durum.

Garantim devam ettiği icin ucretsiz değiştirdiler.. regulator'u de garantiniz süresine az kalmıs tekrarlarsa normalde 420tl odemeniz gerekecekti diyerek onerdiler.. Bana da mantıklı geldi .. Bilgilendirme için tesekkurler..

• quote:

quote:

quote:

Garantim devam ettiği icin ucretsiz değiştirdiler.. regulator'u de garantiniz süresine az kalmıs tekrarlarsa normalde 420tl odemeniz gerekecekti diyerek onerdiler.. Bana da mantıklı geldi .. Bilgilendirme için tesekkurler..

iyi niyetli bir servis bu şekilde yapmaları çok doğru regülatör bu durumda çok faydanıza bir daha arıza yaşamamanız dileğiyle ben teşekkür ederim.

• Arkadaşlar öncelikle herkese iyi günler, iyi forumlar. Yaklaşık bir yıl önce eve baymak-brotje-heizung-star-bridge marka yogusmali kombi taktırdım. Kombi ısıtma suyunun sıcaklığını dijital göstergeden 35 dereceye getirmeme rağmen su musluktan daha sıcak şekilde geliyor. Bazen su çok ısınıyor ve banyo yapılamayacak hale geliyor. Kışın suların zaten soğuk olmasından ötürü bir problem yaşamadım ama yazın maalesef su çok ısınıyor. Bu durum kombi ilk takıldığında da vardı ve teknik servis su tazyikinin az olması nedeniyle olacağını söyledi. Evet suyun tazyikli geldiği bazı durumlarda gece mesela suda problem yok ama diğer türlü gündüz vakitlerinde bazen sıkıntı oluyor, bu sefer musluğun soğuk tarafını açmak zorunda kalıyorum ve daha az gelen sıcak su bu sefer kaynar dereceye ulaşıyor. Bu kombilerde kullanım suyu akış sensörü (NTC) denen sensör bu işe yaramıyor mu? Yani tazyiğin az olduğu durumlarda suyu geldiği kadar ısıtması lazım değil mi? Bu bir arıza mı? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Not: Forumda bu sorunla alakalı biraz araştırma yaptım benzer sorunlar var ama böyle bir probleme denk gelmedim ya da ben bulamadım. Şimdiden tşk.

• quote:

Orijinalden alıntı: adm155

Arkadaşlar öncelikle herkese iyi günler, iyi forumlar. Yaklaşık bir yıl önce eve baymak-brotje-heizung-star-bridge marka yogusmali kombi taktırdım. Kombi ısıtma suyunun sıcaklığını dijital göstergeden 35 dereceye getirmeme rağmen su musluktan daha sıcak şekilde geliyor. Bazen su çok ısınıyor ve banyo yapılamayacak hale geliyor. Kışın suların zaten soğuk olmasından ötürü bir problem yaşamadım ama yazın maalesef su çok ısınıyor. Bu durum kombi ilk takıldığında da vardı ve teknik servis su tazyikinin az olması nedeniyle olacağını söyledi. Evet suyun tazyikli geldiği bazı durumlarda gece mesela suda problem yok ama diğer türlü gündüz vakitlerinde bazen sıkıntı oluyor, bu sefer musluğun soğuk tarafını açmak zorunda kalıyorum ve daha az gelen sıcak su bu sefer kaynar dereceye ulaşıyor. Bu kombilerde kullanım suyu akış sensörü (NTC) denen sensör bu işe yaramıyor mu? Yani tazyiğin az olduğu durumlarda suyu geldiği kadar ısıtması lazım değil mi? Bu bir arıza mı? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Not: Forumda bu sorunla alakalı biraz araştırma yaptım benzer sorunlar var ama böyle bir probleme denk gelmedim ya da ben bulamadım. Şimdiden tşk.

NTC nin K değeri ölçülecek ve cihaza akışa göre valfden modulasyon ayarı yapılacak

• quote:

Orijinalden alıntı: kombiustası
    NTC nin K değeri ölçülecek ve cihaza akışa göre valfden modulasyon ayarı yapılacak

Cevap için teşekkür ederim öncelikle. Sanırım benim durum arıza değil, ayar gerektiren bir durum, peki neden kombi kurulurken yapılmadı ki? Ayrıca gece ve gündüz şebekede meydana gelen tazyik değişimleri yeni yapılacak ayarı etkilemez mi? Aslında benim anlamadığım, kombi sistemden geçen birim suya göre ısıtma yapmıyor mu? Yani tazyik az olup su az geldiğinde niçin aynı oranda ısıtma yapıyor?
  • quote:

Arkadaşlar öncelikle herkese iyi günler, iyi forumlar. Yaklaşık bir yıl önce eve baymak-brotje-heizung-star-bridge marka yogusmali kombi taktırdım. Kombi ısıtma suyunun sıcaklığını dijital göstergeden 35 dereceye getirmeme rağmen su musluktan daha sıcak şekilde geliyor. Bazen su çok ısınıyor ve banyo yapılamayacak hale geliyor. Kışın suların zaten soğuk olmasından ötürü bir problem yaşamadım ama yazın maalesef su çok ısınıyor. Bu durum kombi ilk takıldığında da vardı ve teknik servis su tazyikinin az olması nedeniyle olacağını söyledi. Evet suyun tazyikli geldiği bazı durumlarda gece mesela suda problem yok ama diğer türlü gündüz vakitlerinde bazen sıkıntı oluyor, bu sefer musluğun soğuk tarafını açmak zorunda kalıyorum ve daha az gelen sıcak su bu sefer kaynar dereceye ulaşıyor. Bu kombilerde kullanım suyu akış sensörü (NTC) denen sensör bu işe yaramıyor mu? Yani tazyiğin az olduğu durumlarda suyu geldiği kadar ısıtması lazım değil mi? Bu bir arıza mı? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Not: Forumda bu sorunla alakalı biraz araştırma yaptım benzer sorunlar var ama böyle bir probleme denk gelmedim ya da ben bulamadım. Şimdiden tşk.

öncelikle kombiniz mühendislik parametrelerine müdahaleye imkan sağlayan bir kombi. parametreleri kontrol etmenizi tavsiye ederim. cihaz suyun debisine göre otomatik olarak min ayara geçebilecek şekilde tasarlanmıştır yani debi ölçümü yapmaktadir çoğu kombide bu özellik yoktur.

İP tuşuna 3sn basılı tutun çıkan "info" değerlerini ev işareti olan + ve - tuşlarıyla dolaşarak burda paylaşabilirseniz servis parametreleriyle sizin için karşılaştırabilirim. info modundan çıkmak için ip tuşuna tekrar basın.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: kombiustası

Cevap için teşekkür ederim öncelikle. Sanırım benim durum arıza değil, ayar gerektiren bir durum, peki neden kombi kurulurken yapılmadı ki? Ayrıca gece ve gündüz şebekede meydana gelen tazyik değişimleri yeni yapılacak ayarı etkilemez mi? Aslında benim anlamadığım, kombi sistemden geçen birim suya göre ısıtma yapmıyor mu? Yani tazyik az olup su az geldiğinde niçin aynı oranda ısıtma yapıyor?

dewamlı olan ve çözülen standart işlemdir bu bazı binalarda gaz ve su basıncı farklı olabilir fabrika değerleri yetersiz veya fazla gelebilir

• quote:

quote:

öncelikle kombiniz mühendislik parametrelerine müdahaleye imkan sağlayan bir kombi. parametreleri kontrol etmenizi tavsiye ederim. cihaz suyun debisine göre otomatik olarak min ayara geçebilecek şekilde tasarlanmıştır yani debi ölçümü yapmaktadir çoğu kombide bu özellik yoktur.

İP tuşuna 3sn basılı tutun çıkan "info" değerlerini ev işareti olan + ve - tuşlarıyla dolaşarak burda paylaşabilirseniz servis parametreleriyle sizin için karşılaştırabilirim. info modundan çıkmak için ip tuşuna tekrar basın.

İlginiz için teşekkürler info değerlerinden okuduğum neticeler şöyle:

Kullanım Suyu Devresi Bilgileri:
    • “HW O>” 32 derece
    • “HW S^” 35 derece
    • “HW MX” 60 derece
    • “HW MN” 35 derece

Sıcak suyu kullanmadığım durumda anlık kullanım suyu sıcaklığını “HW O>” 32 derece olarak gösterdi. Gidip suyu açıp bir müddet bekledim tekrar ölçünce aynı değer “HW O>” 65 dereceye çıktı. Buna bir anlam veremedim. Olması gereken maksimum kullanım suyu sıcaklığı “HW MX” 60 derece iken su sıcaklığı 65 dereceye çıkıyor. Aşırı ısıtma yapıyor. Tamam suyun tazyiki az ama dediğiniz gibi cihaz suyun debisine göre otomatik olarak ayarlama yapması gerekmez mi?

Diğer parametreler şöyle
    • “PWR %” 0
    • “P BAR” --
    • “F L/M” 0

“K REG” 3
    BUİLD 5
    Y SELF 1
    AMBON 1
    MODUL 0

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ademsin -- 22 Mayıs 2012; 14:15:41 >

• quote:

quote:

quote:

İlginiz için teşekkürler info değerlerinden okuduğum neticeler şöyle:

Kullanım Suyu Devresi Bilgileri:
    • “HW O>” 32 derece
    • “HW S^” 35 derece
    • “HW MX” 60 derece
    • “HW MN” 35 derece

Sıcak suyu kullanmadığım durumda anlık kullanım suyu sıcaklığını “HW O>” 32 derece olarak gösterdi. Gidip suyu açıp bir müddet bekledim tekrar ölçünce aynı değer “HW O>” 65 dereceye çıktı. Buna bir anlam veremedim. Olması gereken maksimum kullanım suyu sıcaklığı “HW MX” 60 derece iken su sıcaklığı 65 dereceye çıkıyor. Aşırı ısıtma yapıyor. Tamam suyun tazyiki az ama dediğiniz gibi cihaz suyun debisine göre otomatik olarak ayarlama yapması gerekmez mi?

Diğer parametreler şöyle
    • “PWR %” 0
    • “P BAR” --
    • “F L/M” 0

“K REG” 3
    BUİLD 5
    Y SELF 1
    AMBON 1
    MODUL 0

bu şekilde f24 parametresine girip 35 olan değeri 30 a çekip sonra kullanım suyu ayarını 30 a indirebilecekseniz. deneyip sonuçları paylaşırsanız sevinirim.

KOMBİ ARIZALARI BURAYA

• quote:

bu şekilde f24 parametresine girip 35 olan değeri 30 a çekip sonra kullanım suyu ayarını 30 a indirebilecekseniz. deneyip sonuçları paylaşırsanız sevinirim.

Dediğiniz gibi f24 parametre değerini 30 a çektim ama kullanım suyu değeri yine 35 derecenin altına ayarlanamıyor. İşin garibi kombiye yakın olan mutfak musluğundaki suyun tazyiki iyi durumda ve suyu aşırı ısıtmıyor. Ama banyodaki muslukta su tazyiki düşük ve aşırı ısınma mevcut.
  • quote:

quote:

Dediğiniz gibi f24 parametre değerini 30 a çektim ama kullanım suyu değeri yine 35 derecenin altına ayarlanamıyor. İşin garibi kombiye yakın olan mutfak musluğundaki suyun tazyiki iyi durumda ve suyu aşırı ısıtmıyor. Ama banyodaki muslukta su tazyiki düşük ve aşırı ısınma mevcut.

sorun zaten tazyikle alakalı cihaz ne kdarda debiyi ölçüp alev boyunu kıssa fazla geliyor. gaz valfi üzerinden min alev boyu kısılmalıdır. bunu nasıl yapacağınızı anlatırım eliniz tornavidaya yatkınsa şayet..

• quote:

quote:

sakalımız yok maaleseff ki anlatıyoruz söylüyoruz bu birikimlerin hepsi tecrübe ile sabittir servisi arasan bu kadar detay anlatmaz valfden ayara gelince elleme yangına sebep olursun burda sadece arıza tanımı yapıyoruz tamir etmeye tarif vermiyoruz herkes işini yapsın
     KOMBİ ARIZALARI BURAYA

• quote:

quote:

quote:

sorun zaten tazyikle alakalı cihaz ne kdarda debiyi ölçüp alev boyunu kıssa fazla geliyor. gaz valfi üzerinden min alev boyu kısılmalıdır. bunu nasıl yapacağınızı anlatırım eliniz tornavidaya yatkınsa şayet..

bu arkadaş evi yakar ve patlamaya sebep olursa kefilmisin adama servis parametresi anlatıyorsun olacak iş değil forumu yasal sıkıntıya sokacaksın kendinide

• sakalımız yok maaleseff ki anlatıyoruz söylüyoruz bu birikimlerin hepsi tecrübe ile sabittir servisi arasan bu kadar detay anlatmaz valfden ayara gelince elleme yangına sebep olursun burda sadece arıza tanımı yapıyoruz tamir etmeye tarif vermiyoruz herkes işini yapsın
    bu arkadaş evi yakar ve patlamaya sebep olursa kefilmisin adama servis parametresi anlatıyorsun olacak iş değil forumu yasal sıkıntıya sokacaksın kendinide.

arkadaşım senin benimle derdin nedir çözemedim.... bizde tecrübe yokmu sanki biz bilmiyor muyuz neyin ne olduğunu. ama işte aramızdaki tek fark şu senin kafanda bir çözüm yolu vardır sadece onu bilirsin ben ise her yöntemi denerim. yazılımsal olarak sorunun çözülmesi için valfin min ayarı yeterli değilmiş bunu anladık bunun sana ne gibi bir zararı olduda servisi arasan bu kadar detay anlatmaz diyorsun. servis tabiki anlatmaz servis para kazanıyor.

kaç defa patlayan star bridge gördün? ben hiç görmedim nasıl oluyor banada anlat. bunun iyoznizasyonu fan emniyeti felan var nasıl patlayacak.... ayrıca sıkışan gaz patlar gaz nerde sıkışacak.... seninde iyi bir hayal dünyan var yıkmak istemezdim kusura bakma. sen modulasyonu klavuza göre yapıyorsan sana pratik yolunu anlatayım uğraşma boşuna. senin kendinden daha iyi birini görmeye tahammülün yok bunu anladım.

bak hayal dünyasının genişliğine bak ev yanacak kombi patlayacak forum yasal sorunlarla uğraşacak. senin tek derdin benim burda modulasyonu anlatmam değil mi korkma zaten burda anlatmayacağım özelden anlatacağım. sende pratik yolunu öğrenemeyeceksin.:))))))))))))))))))))))))))))))))))

• bu arkadaş evi yakar ve patlamaya sebep olursa kefilmisin adama servis parametresi anlatıyorsun olacak iş değil forumu yasal sıkıntıya sokacaksın kendinide.

senin servis parametresi dediğin şey kombinin kullanma kılavuzunda yazıyor... adamın eline tutuşturuyorlar zaten kombiyi sattıklarında. patlama tehlikesi olsa kullanma kılavuzunda yazar mı? servis klavuzunda yazar. birine çamur atmak ne kadar kolay değil mi...
  • Ustalarım yardımcı olmaya çalıştığınız için teşekkür ederim. Biliyorum herkesin kendine göre bir çalışma metodu vardır muhakkak. Ama keşke bu işin servisini yapan ustalar da sizin kadar yardımcı olmaya çalışsaydı buraya yazmak durumunda kalmazdım. Tabi bu benim yaşadığı yerle alakalı bir durum tüm servislerin böyle olduğunu düşünmüyorum. Herkesin işine saygım var. Bugün yarın servisle tekrar görüşüp duruma göre hareket edeceğim.
  • 
Sayfa: önceki 1516171819
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.